Aktuálně: 5 592 inzerátů168 288 diskuzních příspěvků17 658 uživatelů

Jak vidí papoušci?

anonymní (neregistrovaný) 18.06.2013, 20:54:09 xxx.xxx.13.64
Ahoj! Napadlo mě, že nevim, jak vidí papoušci.:-) nevíte nekdo?
anonymní (neregistrovaný) 18.06.2013, 22:36:48 xxx.xxx.21.1
Jak by měli vidět, dobře. Když se v letu musí strefit na větev kam si sednou, tak vidí docela přesně na milimetr a barevně. Protože jinakl by je nerozčilovaly některé barvy na oblečení u lidí.
anonymní (neregistrovaný) 19.06.2013, 09:29:52 xxx.xxx.178.178
Děkuji za odpověď! Nikde jsem odpověď na tudle otázku nenašel a docela mě zajímala. Díky...
anonymní (neregistrovaný) 19.06.2013, 10:14:06 xxx.xxx.14.249
Já to pochopila, že jde o barvy. Jo je to tak, u mě stačila změna barvy vlasů a týden bylo zle :-D
anonymní (neregistrovaný) 19.06.2013, 10:30:57 xxx.xxx.237.43
Zrak Na zrak spoléhá většina papoušků jako na jeden z hlavních smyslů. Můžeme dokonce říci, že na svůj zrak spoléhají papoušci ještě více než my. Pokud se podíváme na poměr velikosti očí k hlavě, zjistíme, že je mnohem větší než u lidí či savců. Jejich zrak vyniká svou ostrostí. Větší plocha oka dovoluje, aby byla na sítnici promítnuta větší část obrazu. A rozdíl v kvalitě vnímaného obrazu je skutečně výrazný. Vezmeme – li si například lidské oko, zjistíme, že obsahuje 147 tisíc tyčinek (zvláštní světločivé buňky v oku) na jeden čtvereční milimetr. Oko papoušků může oproti tomu mít těchto buněk v oku až dvojnásobek, tedy více než tři sta tisíc tyčinek na milimetr čtvereční. V ptačím oku je navíc téměř každá tyčinka propojena vlastním nervovým spojem přímo s mozkem, u oka lidského slouží jeden nervový spoj téměř sedmi buňkám. Zajímavostí je, že papouščí oko vyplňuje orbitu (kostní oční jamku) téměř dokonale, proto u papoušků nepozorujeme výrazný oční pohyb. To potom musí kompenzovat v extenzivním pohybu krku a hlavy. Dalším pro nás nezvyklou schopností je možnost papoušků vědomě ovládat stažení a roztažení zornice. Proto často vidíme u agresivních nebo naopak nadšených papoušků rychle stahování a roztahování zornic. Časté naklánění hlavy na bok je další zvláštností papoušků. Studie ukázaly, že mnoho jiných ptáků také preferuje při setkání s novým objektem jeho prozkoumání periferním viděním, než přímým pohledem. Ukázalo se, že tak získají ostřejší a kvalitnější obraz. Ptáci jsou také schopni vidět ultrafialové paprsky. Jsou schopni vnímat světlo pod 400nm vlnové délky (světlo je ve své podstatě záření, které se šíří ve vlnách, proto se k jeho měření používá jednotka vlnové délky). Tyčinky v oku jim navíc chrání speciální buňky, které brání poškození UV zářením. To se může zdát celkem nedůležitým faktem, ale pokud si to spojíme se skutečností, že papouščí peří odráží UV záření, zjistíme, že pro lidské oko na první pohled stejní jedinci různého pohlaví, mohou být sami sebou vnímáni ve zcela „jiných barvách". Některé druhy ovoce navíc odrážejí tím více UV paprsků, čím jsou zralejší, což jim pomáhá při hledání potravy. Zdroj internet.
anonymní (neregistrovaný) 19.06.2013, 18:23:53 xxx.xxx.100.108
o tom, jak třeba vidí andulky, je pojednáno i ve filmu Austrálie... vkládám odkaz http://www.ararauna.cz/dokumentarni-filmy-o-papouscich/australie-zeme-plna-papousku-cesky-52-minut/

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.