Aktuálně: 5 046 inzerátů173 358 diskuzních příspěvků17 739 uživatelů

Chovani Ary Ararauny

Ondřej Ptáček (neregistrovaný) 19.11.2013, 09:18:56 xxx.xxx.244.37
Zdravím, Jak, už jsem si přečetl, chov Ary Ararauny neni nic pro začátečníky, o čemž jsem se sám přesvědčil. Už rok doma chovám 2 letou samičku. Ale až teď v posledním měsíci začala projevovat chování, které nám dost vadí a to je vzteklé řvaní v kleci, s největší pravděpodobností chce pustit ven a být s námi, jenže to nejde pokaždé, když jsme doma. Nevíme jak na ni. Pouštíme ji denně tak na hodinku až dvě, podle času. Je pravda, že vzhledem k pracovní vytíženosti a náplni práce jí nedokážu nastolit pravidelný režim. Umí si bez problému hrát v kleci, když ji mám puštěnou, je to zlatíčko mazlivý jen se ode mne nehne nebo spíš já od ní. Jakmile vstanu okamžitě musí být u mě, nevydrží nikde sedět puštěná. Pokud je v kleci, ať už dělá cokoliv nemůžu vedle ní dělat vůbec nic. Když se ji chystám zavřít do klece, vždy jí lákám na jídlo, ovoce miluje a rok mi to baštila, teď se však vzpurně postaví na vrch klece a opět řve, vztekle. Prosím potřebuji nutně poradit jak tohle její ,,arogantní chování,, zkrotit. Nechci o ni přijít, ale pokud se její chovaní nějakým způsobem nezlepší budeme se trápit navzájem a mě asi nezbude než jí dát do schopnějších rukou. Předem děkuji za každou radu. Ondřej Ptáček
Obrázek
Meda (neregistrovaný) 19.11.2013, 14:31:16 xxx.xxx.195.104
Nejsem vůbec odborník na ary, ale co jí pořídit partnera. Třeba se upne na něho. Nevím jestli bych se jí dokázala zbavit, je moc krásná, ale to řvaní musí být hrozné. Mám stejně starého žaka a ten tráví hodně času doma na ptačím stromě, nechá mě i dělat na počítači. Moc přeju ať se vše zlepší. Snad poradí někdo, kdo aru mazlíčka také má.
anonymní (neregistrovaný) 19.11.2013, 14:34:57 xxx.xxx.195.104
Ještě jsem zapomněla, když se mu zrovna nechce do klece, namáčím mu půlku piškotu a to je zaručené. Do jedné ruky pišk., na druhou ruku jeho a už jdeme :-)
Ondřej Ptáček (neregistrovaný) 19.11.2013, 16:59:50 xxx.xxx.244.37
rozhodně to ještě uvážím, ale tahle možnost je sice realná,jen aby mi pak doma nezačlii řvát oba :), jinak určitě děkuji za radu
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 20.11.2013, 13:45:40 xxx.xxx.29.46
zdravím, je to tak 55/45, 55 že to zabere, 45 že ne, a budete řešit místo jedné dvě ary. Pořídit ji protějšek, ok, dobrá volba, ale není 100% jisté že si sednou společně, a druhá věc, záleží "jak je naučená" papoušci celkově mají snahu zkoušet co jim dovolíte a pokud zjistí že povolíte, o to horší je to pak odnaučit, čím větší papoušek tím více zkouší, tím hůř se to pak řeší. naše ary jsou vychované, že když prostě je třeba je dát do voliér tak se třebaq přistoupí i na to, že je prstama přidržím na ruce a prostě je do voliéry dám, ať se jí to líbí nebo ne ! samozřejmě se spouzí, zakřičí si a pak zanadává, ale je naučená a ví, že pokud ji chci dát do klece tak ji tam prostě dám, tak velký papoušek vám nemůže přerůst přes hlavu, to si s ním ještě o něco později neporadíte vůbec, nemluvě o tom, že neexistuje aby se ohnala, nebo snad měla snahu kousnout když ji zavírám "proti" její vůli.To je o výchově. Co se týče pořízení protějšku mohlo by to zabrat, ale opět, není to 100% a předpokládám, že vám to ani nikdo nepotvrdí. ale třeba u našich amazónků černotemenných to vyšlo na 1, když byl sameček sám, měl tendenci si celkem zakřičet kdaž jej nikdo nebral, časem jsem popřemýšlel, že bych jej dosadil do chovu, dostal o rok a půl starší samičku a ztichl jak chlap pod pantoflem. sem tam si spolu písknou, ale to je takřka nespozorovatelné. chování nijak moc nezměnil (původně pet mazlík) akorát samozřejmě nyní jak mají asi 3 msíc budku, tak když je na bidle před vchodem a někdo si jej chce vzít tak má tendenci štípnout, naopak když je volně na bidlech, venku atd. není s ním apsolutně žádný problém takže na zváženou jinak, podle fotek mi připadá, že bydlíte v RD, takže předpokládám, že nikoho moc rušit nebudete. takže bych šel na to "ztvrda" pokud mě ruší při práci (máte ji ve stejné místnosti) buď přestěhuji ji, nebo sebe do místnosti jiné zařve si, ale pokud bude mít vše (jídlo,pití,hračky...) časem zjistí, že řvaním nikdo nepřijde tak ji to omrzí, a měla by o něco zmírnit, samozřejmě ale, nebudete to z týdne na týden
Meda (neregistrovaný) 20.11.2013, 16:29:45 xxx.xxx.195.104
Výstižně to Jiří napsal. Náš žako si zakřičí opravdu jen vyjímečně, já mu řeknu ticho, pššt, půjdu pryč a odcházím - on vše přesně zopakuje a je hned opravdu zticha. Ale u žaků je to asi jiné - více kecají než křičí.
Ondřej Ptáček (neregistrovaný) 20.11.2013, 17:05:16 xxx.xxx.244.37
Přesně to jsem si myslel, že pořízení partnera bude buď a nebo. Musím to ještě uvážit, protože zdvojnásobit svůj problém nechci.. Jinak o přestěhování ptáka do jiné místnosti jsem přemýšlel a myslím, že tím začnu.... V RD nebydlíme, bohužel v bytě, takže to určitě někoho ruší, i když si zatím nikdo nestěžoval. Podle papíru co k ní máme to vypadá, že jsme už 5. majitelé v řadě, a pokud si dobře vzpomínám, pán, který nám ji prodával, tak říkal, že hodně řve, ale že si myslí, že to je tím, že na ní nemá čas..... ??? nevím, mám trošku strach jestli předchozí majitelé neměli dobrý důvod ji prodat... Každopádně udělám co se dá, děkuji za velmi cennou informaci
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 20.11.2013, 20:19:20 xxx.xxx.128.30
Dobrý večer :-( je mi vás trochu líto, je to opravdu nezávidění hodná situace, bohužel, vaše asi 5 členství v její péči bude asi kamenem úrazu. Důvody proč jste asi 5, vám samozřejmě nedám, ale je na 90% jisté, že v tom něco bylo a hodně to napovídá, že v tom mohl být z velké míry i ten křik. Pták zejména ara, která má dost velkého a dlouhého pamatováka, je problém se střídáním prostředí. Samozřejmě, pokud ji budete mít 10 let a bude ji vozit např. k rodičům,známým na chatu kde pokaždé bude znát osádku svého okolí, je samo něco úplně jiného pokud putuje od chovatele k chovateli. To si už jen říká o to, aby se začala škubat, nebo kousat a dalším " útokem" může být ten křik. Nebojte, předpokládám, že to není nejstarší fotka a podlé té vypadá ve velice dobrém stavu, takže toho bych se nebál. Ve dvou letech už potřebuje trochu ustálit, půjde do puberty a asi si odvodíte, že to nebude procházka medem, co se týká nějaké převíchovy. Pokud by vás něco zajímalo, klidně mi můžete písnout na mail, pokud mám čas, nemám s tím problém vám napsat. Opravdu zvažuji stav, když ji dáte protějšek, samozřejmě, nebudeme si nalhávat, je to věc finanční, prostorová ( 2ary - větší klec - voliéra) a když to nevyjde místo jedné řvoucí budte mít dvě :-( a tím dvojitý problém. Takhle na dálku je to těžké "analizovat", pokud bych ji zhlédnul mohl bych snad poradit víc, podle toho jak se chová, trochu ji odpozorovat atd., ale...... Byl bych pro vás rád kdyby to pomohlo, ale je to velice ošemetné, a co potom :-(( Skuste mi poslat pár aktuálních fotek, i hlavy, ubikace a popsat trochu přesněji váš denní - týdenní program, upřesnění problémové situace a vaše možnosti, ale pokud nejste jak píšete z RD bude to složitější..., ale snad najdeme nějaké možné východisko. Je to samec - samice ? s pozravem Jiří
Ondřej Ptáček (neregistrovaný) 21.11.2013, 13:02:32 xxx.xxx.244.37
Dobrý den, musím přiznat, že změnou prostředí si i s námi prošla (je to samička). Vlastně při koupi si zvykala na nový domov, potom jsem měl úraz a byl jsem na neschopence,trvalý bydliště mám u rodičů a tak abych mohl být s ní i mimo vycházky vzal jsem ji na 3 měsíce k rodičům,potom zase zpátky domů a teď jsme se přestěhovali znova před 14 dny. Náš režim je jednoduchý, když přijdu z práce pouštím si jí asi na hodinku. Jenže dělám na turnusy, krátký dlouhý týden a střídá se mi ranní s noční, takže to má pokaždý jinak holka, to samé platí u přítelkyně, ta zase nikdy neví jak bude dělat moc dopředu a maká taky na 12hod směnách a pouští si jí večer (má jen ranní). Takže pokud já mám noční, je puštěná ráno a večer, pokud mám ranní tak jen večer. Následuje příprava žrádla, to jí dáme do klece a pokoušíme se jí zavřít :) Ta fotka je z letošního léta, takže určitě děkuji za chválu:) snažíme se aby byla zvyklá na příchozí návštěvy, ale opačně je to problém, do kšír se ji nechce,auta se bojí a u veterináře jsme ještě nebyli, takže vůbec nevím jak by se chovala :( jinak když už někam vypadneme přijde mi spokojená.... Každopádně udělám pár aktuálních fotek a pošlu, ať se na ni můžete podívat,a určitě se vám ještě ozvu, myslím, že rady budu potřebovat víc než dost :) takže zatím moc děkuji a zatím nashledanou
Hanka (neregistrovaný) 18.02.2016, 16:05:01 xxx.xxx.162.50

dobrý den, od kolegy z práce jsme dostali Ara červenoramenného, podle všeho jsme asi 3 majitelé. Je upovídaný, ale stále na nás útočí, pokud se přiblížíme k volieře.Máme ho cca 6 měsíců a stále nic. Zatím jsme ho z klece nepustili, bojíme se aby na nás neútočil. Ráda bych mu prolet dopřála, ale jizby na prstech bohuřžel mluví za vše. Taky máme problém s krmivem. Nevezme si nic než slunečnici. Dával jsme mu směs ořechů, ale ty asi nikdy dřív nedostal, někdy si vezme přes klec mandarinku, jinak nic. Všeno hned nazlobeně s komentářem hodí na zem. Můžete mi prosím poradit jak na něj. děkuji

tujinka
tujinka (57 příspěvků) 24.02.2016, 21:00:48 xxx.xxx.111.76
Odpověď na příspěvek uživatele Hanka z 18.02.2016, 16:05:01

Doporučuji přečíst knížku PROČ MŮJ PAPOUŠEK?...od Low Rosemary, ale jak to tam poslouchám vypadá to, že je papoušek špatně vychovaný...takové chování jen výjimečně vzniká z povahy samotného papouška...

..máte možnost zjistit něco o první a druhém majiteli?..jak ho vychovávali, jaké měl prostředí, jesli na něj měli čas nebo ne?...

...neustálé  změny majitelů je pro papouška citový šok a velké napětí...jen se stačí na někoho trochu upnout už ho stěhují, může trvat měsíce, ale i roky než se dá dopořádku...chce to velkou trpělivost, pravidelný režim a krmení bych mu měnila postupně. Míchejte do slunečnine i jiné krmení a postupně snižujte dávky slunečnice a zvyšujte jinou směs..časem si zvykne. Navíc slunečnice není moc ideální skladba stravy, je velmi tučná...

....házení jídla na zem nemusí být nutně projevem, že mu to nechutná, ale že vás nerespektuje...v zásadě se jedná o to, že mu ustupujete...od klovne, vy syknete..nebo se projevíte hlasem...papoušek ví, že vám ublížil...nebo to považuje za zábavu..a příště to udělá znovu...

...musíte mu za špatné chování něco odepřít...začne klovat? odejděte z místnosti př na 10mit..ať se uklidní...začne křičet..udělejte totéž..musí vědět, že si nic nevynutí...krmení mu míchejte rukou..zvykne si váš pach....papoušci mají dobrý čich...

mluvte na něj jenom tiše, nedívejte se mu do očí, považuje to za výhružku...nepouštějte hlasitou hudbu a televizi, nekřičte, nedělejte prudké pohyby, nezvedejte uruce nad hlavu, netrhejte sebou, nechoďte rychle..všechny tyto projevy papouška vyděší a ve vašem případě i donutí k agresy...

..zvažte bylinky na uklidnění psychického stavu papouška..poraďte se s veterinářem specializovaným na exotickké ptactvo, nechoďte k normálnímu, ten tomu většinou moc nerozumí...

...taky je důležitý věk papouška...ara se mezi 2-3. rokem života dostává do puberty a dalších pár let v ní je...může to mít velký vliv na formování osobnosti....

....vytyčte si pevnou hodinu každý den, kdy se udete papouškovy věnovat...kdy dostane krmení, vodu, kdy na něj budete mluvit a maximálně to dodržujte...jednou zjistíte, že na Vás čeká....a nikdy nekončete tím, že mu dáte vodu jídlo a pryč...dejte si třeba židli vedle klece...můžete mu i zpívat, nebo jen něco mluvit...časem začne poslouchat nebo vás bude i doplňovat ve zpěvu...je to veké trpělivosti..

....pokud možno zabavte papouška co nejvíce, když není nikdo doma dejte mu stimuly....různé věci na hraní a kousání...zvonečky, houpačky...čerstvé klacky na okusování...může být dost dobře vzteklý i z nevybité energie...tolik měsíců v jedné kleci to je opravdu o psychické zdraví...i když chápu, že útoky jsou vážnou překážkou...

...snad Vám moje rady trochu pomůžou...:)..

Milan (neregistrovaný) 26.02.2016, 21:35:29 xxx.xxx.91.253

Dobrý den,

už dva roky máme doma dnes 3,5 letého samce Ara Ararauna, kterému jsme před cca 1,5 rokem pořídili partnerku, která je nyní šestiletá. Jsou to milenci a jsou v pohodě, kromě brutálního řevu, který on začal před zhruba před půl rokem provozovat. Už jsme z něj celá rodina lehce na "budku" a dostali jsme se k úvahám o jejich přesunu do kompetentnějších rukou. To by mě dost mrzelo a radši bych ho nějak přemluvil, aby toho nechal. Nedáte mi někdo radu co s ním. Nevím, třeba zašroubovat zobák nějakým vrutem nebo zalepit vteřiňákem....to by se mu zase asi blbě žralo že? 

Mám pocit, že mají oba stále stejný režim, jen prostě najednou začal řvát. Řve i když jí...nechápu.

Hanka (neregistrovaný) 24.03.2016, 19:00:30 xxx.xxx.162.50
Odpověď na příspěvek uživatele tujinka z 24.02.2016, 21:00:48

děkuji za za rady, určitě nám pomůžou. Malá změna již nastala, s velkými obavami  jsme mu otevřeli klec a byl na procházce, a přiletěl mi na rameno. No, dobře mi nebylo bála jsem se, ale první vycházka dopadla dobře pro mě i pro Honzíka. Do klece se nechal zavřít bez problémů asi pro to, že dostal do misky ňamku. Druhá vycházka už tak pohodová nebyla, protože mě klovl do krku a do ucha, tak jsem ho hned nahnala zpět do klece a nechala ho samotného. Ale je asi dost učenlivý, protože viděl, kde se objevuje díra a sám si klec otevřel a utekl, naštěstí jsme byli doma, asi ho přejmenujeme na "Kajínka"-))

S krmenim jsme taky trochu pokročili, zatím tedy vede jeho oblíbená slunečnice, ale vezme si i vařenou zeleninu, nebo vaječný bílek. Bohužel mu to dávám ze lžičky a přes klec, sežere to a pak hned na lžičku zaútočí. Nevím jestli jí bere jako vetřelce v jeho teritoriu, nebo jestli je naštvaný, že už na ní nic není,  z ruky se ještě bojím. O pištot si řekne sám.

Začali jsme mu přimýchávat do slunečnice směs pro papoušky, tak snad si zvykne.  Co se týče nudy, nevím, v kleci má houpačku, klecek na okusování, zavěšené hračky se zvonečkem. A navíc, když jsme v práci tak je doma i náš pejsek, dělají si společost navzájem.

Ještě bych vás ráda poprosila o radu, co vše mu můžeme dát ke krmení. Jestli může dostat i živočišnou stravu jako je vařené maso ap. A taky co je pro tyto popoušky vyloženě pamlsek. Zatím jsme nic nezjistili.

Děkuji                                          

 

clayman
clayman (1 příspěvků) 25.05.2016, 21:56:53 xxx.xxx.254.142
Odpověď na příspěvek uživatele Hanka z 24.03.2016, 19:00:30

Určitě doporučuju co nejpestřejší stravu složenou jak z ovoce (vyjma avokáda, které je pro papoušky prudce jedovaté), tak i zeleninu -- na Internetu určitě najdete spoustu doporučení v tomto směru. Zároveň lze koupit speciální granule pro papoušky, které by měly obsahovat všechny potřebné živiny, ale určitě bych mu nabídl i trochu zrnin odpovídající velikosti.

Jinak co se pamlsků týče, ary milují ořechy všech druhů, tak můžete určitě zkusit ty. Zkontrolujte, že nejsou plesnivé, a můžete mu je nabídnout klidně neloupané. Aspoň se zabaví. :)

Daniela (neregistrovaný) 03.06.2016, 09:07:43 xxx.xxx.84.33

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli někdo má doma Aru Araraunu na mazlíka starší třeba 10ti let... Uvažujeme o koupi, ale bylo nám řečeno, že po pubertě se může hodně změnit povaha a už přestává být mazlem. Zkušenosti máme se Žakem (bohužel mi umřel v 15ti letech po epileptickém záchvatu). Ten byl ovšem fixovaný na mě a na ostatní útočil (občas i na mě), proto jsem si ho znovu nechtěla pořídit kvůli dětem. Zajímá mě zkušenost od chovatele starší Ary, zda se to s ní dá "vydržet" nebo pak putuje třeba natrvalo do venkovní voliéry nebo do chovu... A kdo má staršího Žaka, zřejmě samičku mazlíka, jestli není útočná na ostatní a i děti ji můžou někdy pohladit....

Moc děkuji za každý názor.

Karel (neregistrovaný) 19.06.2016, 10:11:59 xxx:xxx.1d8d:1172

Dobrý den,

rád bych se zeptal jak na řvaní papoušků. Bydlíme v rodinném domě a soused chová různé druhy papoušků /žako, amozonské atd./ asi 8-10ks. Voliéry 10m od našeho domu. Existuje něco, čím zabránit celodennímu řvaní /třeba určité hodiny vypuštění do voliér, nebo nějaký zákon na rušení klidu, existují obce, kde se v neděli nesmí použít ani sekačka na trávu,.../ Je to opravdu strašné a než to začnu řešit s obecním úřadem, tak bych se rád, Vás odborníků zeptal co se s tím dá dělat.

Děkuji

J.M. (neregistrovaný) 19.06.2016, 16:29:11 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Karel z 19.06.2016, 10:11:59

Tak v každé společnosti to je trochu jiné. V současné době, jak pozoruji v okolí, si však už hodně lidí " hraje na PÁNY a na PODDANÉ ", jako za feudalistických časů  ve středověku 🙂. Takže naději na úspěch v řešení nějakého sporu má mnohem větší ten občan, který " má barák ", " má hodně peněz " a " působí v nějaké straně na radnici " než ten občan, který je nemajetný a politicky nečinný. A tento princip, domnívám se, bude působit i ohledně řevu papoušků. U nás neřvou papoušci, ale zase sousedi zcela bezostyšně kouří ve dne v noci z balkonů ostatním lidem otevřenými dveřmi a okny do jejich bytů. Pamatujte, že "MÁME tzv. SVOBODU" !!!

Možná, napadá mne, že byste mohli ten řev papoušků nahrát na nějaký magnetofon (?), pořídit si zesilovač a amplionem ho těm sousedům pak zesílený pouštět jejich směrem, když živí papoušci budou mlčet ? Možná by se jim to líbilo (?), mžná by se jim to líbit přestalo (?).

Karel (neregistrovaný) 20.06.2016, 10:00:10 xxx:xxx.3b65:44e4
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 19.06.2016, 16:29:11

Děkuji za odezvu, ale v penězích nebo na radě to nebude, tam není problém. S tím magnetofonem to není špatné, ale já jsem si říkal, že oslovím někoho, kdo měří hluk a to by měl být už dost velký argument. Samozřejmě snaha je taková domlouvit se se sousedem ohledně vypouštění, nejlépe na určitých hodinách. No uvidíme, ale je to problém.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.