Aktuálně: 5 144 inzerátů172 396 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů

Slepice nenesou

Mia (neregistrovaný) 09.01.2014, 17:29:07 xxx.xxx.63.23

Dobrý den, slepice mi cca 3 měsíce nenesou, dá se s tí něco dělat aby se roznesly ? Plemena to jsou Vlaška,Hedvábničky,holokrčky a liliputky. Mám je v různých ohradach a vždy když je dám všechny k sobě tak nenajdu žádne vajíčko. je možné že je nějaká žere? .. Nebo je v tom něco jiného, vápníku,čerstvé trávy,vody a krmení mají dost. Poradil by mi někdo prosím ? děkuji moc ! :)

J.M. (neregistrovaný) 09.01.2014, 22:58:31 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživetele Mia z 09.01.2014, 17:29:07

Aby slepice nenesly celé 3 měsíce není zcela normální, přestože je teď zimní čas. Po přepelichání začínají obvykle opět nést. Nevím, proč někdy dáváte dohromady liliputky s různými velkými plemeny slepic a někdy asi máte různá plemena samostatně. Tak to nedělejte, pokuste se jim nezpůsobovat stres různým nepravidelným přeskupováním. Pokud jich máte hodně, udělejte ze slepic několik skupin podle plemen a ty skupiny pak už neměňte. Pečlivě zkontroluje a opravte všechny díry v plotech a v kurnících, aby se tam nemohli dostat škůdci (např. kuna, tchoř, liška, lasička,  toulavý pes, potkani). Nakupte pro slepice "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu" (ve Zverimexu nebo v ZZN) a tu zkrmujte dle návodu. KS nesmí být s prošlou záruční dobou. Slepice musí mít dostatek pitné vody ad libitum. Hnízda musí být dostatečně vystlaná slámou a musí jich být dost (1 hnízdo na 3 slepice). Vajíčka může krást i člověk. Není v okolí nějaká chatová nebo trampská osada ? Máte slepice v ohradách zamčené ? Jak máte vysoké ploty ohrad  a máte je zabezpečené proti přelezení člověkem ?

Mia (neregistrovaný) 10.01.2014, 11:39:22 xxx.xxx.63.23

Děkuji za opověď, ohrada je zamčena i oplocena z vrchu proto si nemyslím že by to mohl udělat někdo cizí, spíše ty škůdci. Je jich v okolí dost a nedaleko se nachází i pole, nevíte tedy jak se mám bránit proti škůdcům ? Ohrada je důkladně oplocena ale stejně se tam např. krysy snadno dostanou. Nemůžu dát okolo jed apod.,máme spustu dalších zvířat které mají k ní přístup.

J.M. (neregistrovaný) 11.01.2014, 15:47:36 xxx.xxx.168.107

Můžete zkusit získat a používat tzv. "kontrolní hnízda". Najdete jejich foto na internetu. Mají zvedací dvířko v podobě dvou padacích příčných prkének spojených koženou spojkou. Dvířka fungují jako "past" : když nosnice vleze do hnízda, dvířko za ní spadne a ona se už ven sama nedostane. Takže je větší pravděpodobnost, že ani škodná z hnízda  nesežere snešené vejce.

Existuje i hnízdo v podobě "záchůdku" : uprostřed trichtýřovitého dna hnízda je malý otvor, kterým propadne čerstvě snešené vejce do zásuvky pod hnízdem, odkud už to vejce slepice nemůže sežrat. To můžete také vyzkoušet. I toto hnízdo najdete na internetu, i jeho foto, popis, cenu a dodavatele.

Prověřte i zdravotní stav svých slepic. Přeléčete je veterinárním lékem proti salmonelóze a proti kokcidióze. Pro Váš velký počet nosnic by se Vám možná vyplatilo dát veterináři trus od slepic na rozbor a zjištění případných parazitů a původců nemocí a pak slepice vyléčit dle pokynů veterináře. Ať se daří.

Jana (neregistrovaný) 11.01.2014, 20:06:39 xxx.xxx.214.153
Odpověď na příspěvek uživetele Mia z 09.01.2014, 17:29:07

Dobrý den,nejste sama komu nenesou.V mém okolí je to samé.Teprve teď po 3 měsících mi slepice začínají nosit.Přidávám namočený chléb se směskou a přidávám mleté maso pokud mám možnost za dobrý peníz nějaké koupit.

Ivo Plšek (neregistrovaný) 21.01.2014, 14:46:22 xxx.xxx.111.65
Odpověď na příspěvek uživatele Mia z 10.01.2014, 11:39:22

Dobry den,chranit slepice proti kunam,atd..,lze zajit do holičstvi a pozadat je o PÁNSKÉ vlasy.Date do igelitaku,udelate par direk a odrazuje to.Ale casem menit...Nenesou...Spravne pise nekdo,nemenit stale stavy,nemenit prostory,atd...A nedavat kukurici,ta zarazi snasku.Koupit granule pro snazku slepic,ale pozor,jen samotne granule se financne neoplati.Promichat dil granuli,dil srotu a dil psenice.Pokud nedavate skorapky,muzou vajicka zrat a nezustane zadny zbytek skorapky...Ale po kune by skorapky zustaly....Jak jsou stare?? plseki@seznam.cz

xxx (neregistrovaný) 10.07.2014, 13:21:45 xxx.xxx.164.149
Dobry den, chtela bych se zeptat. Me slepice nemaji na zadku žádné peří a pomalu ani ocas. Na internetu jsem se dočetla o Neostomosanu a drcenem vápníku. Je to vhodné? Máte s tim nekdo zkušenost? Dekuji
Lenka (neregistrovaný) 19.09.2014, 20:51:37 xxx.xxx.56.33

dobrý večer , v červnu jsem koupila mladé slepičky s tím , že jsou před snáškou (jak to říkají) podle zkušeností , jsem věděla , že tak za dva měsíce začnou

jaké je mé překvapení je už po půlce září t.j. krmím už tři měsíce a ani jedno vajíčko

tohle se nám ještě nestalo , hřebínky už mají , jsou krásně vzrostlé a nic , krmím pšenicí , chleba , pečivo , občas zbytky z kuchyně ( těstoviny , rýže, brambory, ) spadaná jablka , občas chrastí , řepu , trávu , mají výběh , prostor jim čistím hrabu,  zeminu  přidáváme , vodu stále čistou ,  kurnik v čistotě - sláma , nevím kde je problém

poradíte - děkuji

 

J.M. (neregistrovaný) 19.09.2014, 23:41:27 xxx.xxx.168.107

Pro Lenku:

  1. Ano, poradím: Vaše krmná dávka je nedostatečná v obsahu bílkovin a možná i v obsahu minerálních a jiných biologicky prospěšných látek !!!
  2. Vynechte: starý chleba, pečivo, zbytky z kuchyně, spadaná jablka, řepu. Ani s trávou to nepřehánějte, uberte ji, a na drobounko nařezejte.
  3. Mladým slípkám kupte KOMPLETNÍ KRMNOU SMĚS PRO NOSNICE V DROBNOCHOVU a tou začněte ihned krmit dle návodu. Směs nesmí mít prošlou záruční dobu ! 
  4. Ještě se prodejce kuřic zeptejte, jaké to jsou kříženky tj. kterých plemen a kdy by dle jejich názoru měly začít snášet vejce.
  5. Doplňte čistý říční křemenný písek o velikosti průměru zrn převážně od 3 mm do 8 mm, a to  ad libitum, to znamená stále k dispozici.
  6. Voda pro slepice musí mít kvalitu PITNÁ VODA, (tedy nesmí to být voda z louže, z rybníku, nebo někde vytékající z chléva), a stále musí mít slepice vodu k dispozici.

Poznámka a vysvětlení: Spadaná jablka mohou být plesnivá, nahnilá, a proto obsahující nezdravé toxiny. Řepu krmit v létě netřeba; i v zimě např cukrovku je nutné krmit opatrně, protože obsahuje látky způsobující průjem. Starý chleba, staré pečivo a nepasterizované kuchyňské zbytky mohou být závadné, protože mohou být plesnivé, zkysané, příliš maštěné, solené, obsahující choroboplodné zárodky, a tedy pro slepice nevhodné !!!  Dlouhá tráva může slepicím ucpat vole (ohrožení života). Mnoho trávy v krmné dávce způsobí zasycení slepic, které pak už nezkonzumují dostatek výživné krmné směsi a vlastně "drží zeštíhlovací dietu"🙂, obsahující hodně nestravitelné vlákniny. A na vytvoření vajec jsou potřeba bílkoviny (např. vařené mleté libové nesolené hovězí maso), minerální látky (v mikrovlnce opracované a drcené skořápky), vitaminy (zdravá opraná syrová mrkev, hlávkový salát, listy pampelišky /smetánky aj.) Dokonce i pšenice může být závadná, pokud to je levná stará pšenice, původně určená k setí, a proto mořená, a tudíž pro slepice JEDOVATÁ. V zadině mohou být obsažena jedovatá semena polních plevelů. Doufám, že nemáte na zahradě vysazeny ozdobné durmany a jiné jedovaté pokojové rostliny, kterými se mohou slepice přiotrávit, právě tak jako bramborovou natí !!! Co je to "CHRASTÍ" ? Není to náhodou také jedovaté ? Písek slepice bezpodmínečně potřebují, aby mohly potravu v žaludku rozmělnit a dobře trávit.

P.S.: Šetřit na krmení slepic trochu možné je, ale ne na kuřicích ve vývinu !!!

lenka (neregistrovaný) 20.09.2014, 20:03:02 xxx.xxx.56.33

dobrý večer - děkuji za tak podrobné vysvětlení

ted jste mě to nandal - udělal ze mě nemožnou chovatelku .....slepice chovám deset let , nikdy problém nebyl , pečivo kupuji z pekárny - plesnivé bych nedala

trávu dávám čerstvě posekanou sekačkou , nikde žádné jedy

chrastí je z řepy to listí , písek a kamínky mají , voda je pitná .....pšenice je kvalitní ,

jablka jsou spadaná , ale né nahnilá ....zbytky z mé kuchyně nejsou závadné , my ještě žijeme napsala jsem to jako zbytky , ale jedná se o kvalitní nedojedené jídlo nebo , když vařim rýži , těstoviny , úmyslně dám vařit víc a dám i slepičkám , tvaroh jim dávám

maso prominte jim nedávám - hovězí není zrovna levné , abych si mohla dovolit krmit s ním slepice , řepu dám jen občas pro změnu to , že mají průjem vím od mé mamky ,

dostávají kvalitní krmivo , né žádné plesnivé i krmný řád jim dodržuji , skořápky dostávají usušené a nadrcené

směsku .....jsem zapoměla napsat , mám ji koupenou od chovatele - prošlá nebyla a není , ale bohužel ani ta nepomohla ......

dokonce jeden chovatel mě pokáral , že jim ji dávám , že to mám nechat přírodní cestou

že ten , kdo prodal kuřátka byla mladá , vyhnaná , vzhledově vyspělá , ale nemají vyvynuty vaječníky .....že se to bohužel stává

snad se dočkám a začnou snášet i bez hovězího masa

jinak děkuji , ale taková chovatelka já nejsem .....když už by se to stalo a jídlo by se zkazilo máme popelnice a né slepice........

přeji hezký večer

J.M. (neregistrovaný) 20.09.2014, 21:47:10 xxx.xxx.168.107

Pro Lenku:

Nemusíte se ani urážet, ani čertit a dělat ze sebe "odbornou všehoznalou zkušenou chovatelku". Proč se tedy zde na fóru ptáte ? To jste chtěla všechnu vinu za to, že kuřice nenesou, svést pouze na prodejce kuřic ?

Uvědomte si (mimo jiné): Kuchyňské zbytky jsou pro slepice nevhodné z více důvodů tj. mají nadlimitní obsah kuchyňské soli, koření a tuku a v letních vedrech za jediný den zkvasí a stávají se tak závadné, i kdyby byly ráno vyňaté z ledničky. Statkovými krmivy nikdy nedodáte slepicím plnohodnotnou vyváženou výživu, kterou zajistí pouze krmení odborně vyrobenými speciálními krmnými směsemi. A tím občas podaným vařeným mletým libovým hovězím masem mohou snadno a rychle takoví "chovatelé" jako jste Vy doplnit slepicím chronický nedostatek bílkovin.

No ale asi Vás nepřesvědčím, jsou to Vaše kuřice, tedy i Vaše věc. Vícekrát se Vám však radit pokoušet nebudu.

lenka (neregistrovaný) 21.09.2014, 13:38:31 xxx.xxx.56.33
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 20.09.2014, 21:47:10

dobrý den , poslední reakce na váš komentář - nebudu zde bavit lidi a Vám dělat radost

chovatelka začátečnice (neregistrovaný) 07.11.2014, 08:52:24 xxx.xxx.54.225

Děkuji za přínosnou diskuzi. Paní se zbytečně čertí. Mě osobně informace pomohly a budu se jimi také řídit. Nejste jediná, kdo si Vaši DISKUZI na veřejném portálu čte. Taky mi nenesou. Mám je spojené s krůtami. Ale ty budou do měsíce na pekáči :) Tak stres pomine a snad se mi slepice roznesou. Nyní vypadají zdravě, krásné nové peří. Přidávám k pšenici, klíčům ještě bílkovinu.Čerstvou vodu mají neustále. Nenesou mi také cca 3 měsíce. Mám 9 slepic stáří 1,5 roků a 30 slepic, které už začaly snášet před dvěma měsíci sem tam malinké vajíčka. Mám mladé a staré slepice dohromady, a střídala jsem jim obydlí... také chyba. Původně jsem si myslela, že vejce žerou. Kurník je zabezpečený proti predátorům. Vajíčko nacházím cca jednou za týden a je se dvěmi žloutky. Pomůže přisvěconání? Děkuji za reakce. 

 

J.M. (neregistrovaný) 07.11.2014, 22:15:55 xxx.xxx.168.107

Pro chovatelku začátečnici:

Dvoužloutkové vajíčko od kuřice je neobvyklé.

Prodlužování světelného dne v zimním období přisvěcováním žárovkou pomáhá zvýšit snášku slepic. Avšak zásadně k tomu musí mít slepice plnohodnotné krmení, tedy "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu", a to buď sypkou, nebo granulovanou. "Semtam malinké vajíčko" po dvou měsících je pro začátek snášky kuřic neobvykle málo. Při správné výživě a správně dlouhém světelném dni se kuřice roznesou obvykle do 14 dnů a snáška by pak měla dosahovat alespoń 70 % (to znamená, že od 30 mladých slípek byste denně měla sbírat asi 21 vajíček, i když zatím menší velikosti).

Jana (neregistrovaný) 19.11.2014, 10:38:54 xxx.xxx.48.28

Dobrý den, prosím o názor. Dne 9.9.2014 jsem koupila 2 kuřice Tetra hnědá a 2 kuřice Dominant kropenatý-prý ve stáří 15-20 týdnů (přesně nevím, dotyčná firma prodává i jiná stáří asi podle toho, jak vyjde rozvážka). Slepičky jsou moc hezké,přítulné,žerou z ruky,absolutně nelétají, nedivočí...Ale když sečtu všechna vejce, co od nich zatím byla, dostanu se na počet 21.A to je teplý podzim, kdyby sněžilo nebo mrzlo, tak nevím.Krmení podle mě bez chyb (míchanice se šrotem, zbytky z kuchyně,skořápky,přidávaný vitamín pro snůšku,dost zeleného, pšenice).Navíc se mi zdá,že snášejí jen ty tetry, dominanti mají menší hřebínky a vůbec se mi jeví nedospělejší. Tak buď byly při prodeji opravdu rozdíly ve stáří kuřic, nebo je jedno plemeno víc "snáškové?". Vejce se neztrácejí a slípky nezanášejí, kontroluji slepičí teritorium několikrát denně a se soumrakem je jdu zavírat.Zatím to beru s humorem, smějeme se se snachou, že vejce mají cenu zlata a vyjdou dráž než steak (podotýkám,že chápu, že domácí vejce není nikdy levné). Prosím proto o názor,v čem je problém,zatím nechci oslovovat přímo firmu, od níž jsem nakoupila. Děkuji.

J.M. (neregistrovaný) 19.11.2014, 21:38:03 xxx.xxx.168.107

Pro Janu na dotaz ze dne 19.11.2014:

Předpokládejme, že všechny Vaše 4 kuřice byly v době nákupu ve věku 16 týdnů tj. 4 měsíce. Dejme jim ještě čas do začátku snášky asi 1 měsíc. Pak by mohly začít snášet kolem  10. října t.r. Asi 14 dní to trvá (za předpokladu dokonalých chovných podmínek), než se roznesou asi na 70 %. Tedy teprve přibližně počátkem listopadu by měly snášet na 70%, to znamená 19 krát 3 vajíčka (19 dní krát 3 vejce denně), tedy v současnosti byste od nich měla mít celkem sebráno nejméně asi 57 vajíček. Prodejce Vám měl říci, kdy kuřice začnou snášet a dát Vám snáškový graf. Je možné, že Vaše kuřice v době nákupu (nebo pouze Dominanti) byly ve skutečnosti mladší než 4 měsíce; proto jste zatím nasbírala méně než poloviční počet vajec, než je teoretický předpoklad.  Také podzimní zkracování světelného dne působí negativně na snáškovou aktivitu slepic.

Jinak už bylo všechno řečeno dříve, jak podpořit intenzitu snášky. Svůj názor o svém "bezchybném krmení" můžete podrobit kritickému rozboru, začít kuřičkám přisvěcovat ráno a večer a krmnou dávku jim zlepšit a ony se určitě roznesou. Krmte koupenou "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu" 

Enny
Enny (2 příspěvků) 20.11.2014, 07:59:44 xxx.xxx.152.251

Netřeba na příspěvky, jako např.od pana J.M. reagovat negativně.Nedělá z nikoho hlupáka,ale upozorňuje na chyby,které se často dělají a jak z toho ven.Důvodů,proč slepice nenesou je spousta a mnoho souvislostí.Pravda,že krmení kvalitní krmnou  směsí pro kuřice a později pro nosnice je jistota a mělo by být základem, a že domácí vejce není zrovna levné.Stesky jsou nejčastěji od majitelů snůžkových hybridů.Je to složitý genetický proces a je třeba vybírat ověřené dodavatele.Nebo uvažovat o pořízení nějakého konkrétního plemene a to podle toho,jestli chcete nosné,nebo masonosné a hlavně dle podnínek pro chov a lokality.Malý prostor,velký prostor,travnatý výběh,drsnější podnebí atd.I plemena slepic mají mimo rozlišného vzhledu,své různé nároky,užitkovost a povahy-živější,klidné atd.Pro menší rodinu jsou výhodná zdrobnělá plemena.Chov čistokrevných zvířat,plemen,není nějaké Hogo fogo🙂,ale naopak,má to smysl a spoustu výhod.Nic proti těm křížencům.Jsou velice užitkoví.Ale ani ti nejsou univerzální a nemusí se jim dařit a prospívat všude stejně.Taky je třeba vybrat ten správný typ pro vaše podmínky.

 

 

Kohout (neregistrovaný) 27.11.2014, 13:04:07 xxx.xxx.127.34

Paní Lenko nic si z toho "experta" J.M. nedělějte, prodejci krmných směsí se vetřou do všech diskusí. Berte to tak, že slepice občas nenesou a pak zase nesou. Já být slepicí, ktrá má přehled o počasí (ty z velkochovu mají pořád léto) tak do zimy kuřátka nepřivedu.

J.M. (neregistrovaný) 27.11.2014, 22:13:59 xxx.xxx.168.107

"Expertovi" 😄 Kohoutovi:

Sděluji, že J.M. není ani prodejcem krmných směsí, ani na objem  prodeje krmných směsí nemá žádný vliv.   Kromě toho zde J.M. radí drobnochovatelům zcela zdarma.

Ale pokud drobnochovatelé slepic krmné směsi pro nosnice krmit nechtějí, nikdo je k tomu nedonutí. Klidně mohou dále kuřice a dospělé nosnice krmit máčeným chlebem, kuchyňskými zbytky,  podřadnou pšenicí a trávou ze sekačky, aby "expert" 🙂 Kohout měl radost. Avšak kuřice a nosnice pak svým chovatelům (kteří si myslí, že nedostatečná výživa slepic je "BIO") předvedou ( a už mnohokrát předvedly) nízkou nebo žádnou snášku.

Drobnochovatelé, berte to tak:

  1. Buď si podle "experta" Kohouta  kupte nějaká kuřata neznámého křížení ze dvorku sousedky vylíhnutá pod kvočnou, krmte chlebem, vodou, zbytky. pšenicí, trávou a čekejte na jejich snášku až do jara (pokud se vůbec dočkáte ???).
  2. Nebo si kupte kuřice z velkochovu známého odborného křížení cíleného na  vysokou dlouhodobou snášku nosnic, které z nich vyrostou, a krmte je dle návodu "Kompletní krmnou směsí " (nejdříve pro kuřice a pak pro nosnice) a v jejich věku asi 5 měsíců Vám začnou vejce snášet a budou nést přes vánoce až do příštího podzimu a po pauze na přepelichání opět celý další rok.

 

 

Enny
Enny (2 příspěvků) 01.12.2014, 00:03:15 xxx.xxx.152.251
Kohout:

Paní Lenko nic si z toho "experta" J.M. nedělějte, prodejci krmných směsí se vetřou do všech diskusí. Berte to tak, že slepice občas nenesou a pak zase nesou. Já být slepicí, ktrá má přehled o počasí (ty z velkochovu mají pořád léto) tak do zimy kuřátka nepřivedu.


Já teda taky nejsem prodejce ani výrobce směsí🙂,ale nedám na ně dopustit.Moje neteř má taky tyhle snůžkové slípky a zrovna nedávno mi psala,že jí tři měsíce nenesou.Řekla jsem ať koupí směs pro nosnice a za 14dní začaly.Tak proč to neříct,když to funguje?A kdo chce tak to zkusí,kdo ne tak ne.O nic nejde.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.