Aktuálně: 5 176 inzerátů172 194 diskuzních příspěvků17 713 uživatelů

KACHNA PIŽMOVÁ

Filip (neregistrovaný) 11.03.2014, 16:14:43 xxx.xxx.33.149

Dobrý den, dá se poznat zda budou kačky snášet???Jak bylo teplo 1 začala snášet snesla 5 vajec a jak se ochladilo přestala a zatím nezačala a furt pouští peří.

mates (neregistrovaný) 16.02.2015, 09:43:45 xxx.xxx.68.108

Prosím o radu, mám koupené 2 kačenky a nepříbuzného kačera pižmovek. Jak a kam umístit hnízda na snášení a sezení. Můžou být hnízda venku v zahradě, na jaké místo je nejlépe je postavit. Kolik vajíček je nejlepší nechat pod kačenkou k vysezení?

Předem moc děkuji za odpovědi :-)

Marta (neregistrovaný) 16.02.2015, 09:58:19 xxx.xxx.68.108

chci se také optat, je potřeba kachnu s vylíhnutýma kachňatama oddělit od ostatní drůbeže na zahradě a jak velký výběh a na jak dlouho pri ni zřídit. Díky všem

mates (neregistrovaný) 06.04.2015, 09:28:57 xxx.xxx.68.110

Tak mám zase dotaz, kachny i kačera mám doma již od ledna, cca 14 dnů kačer kačenky pojímá, ale zatím žádné vajíčka a ani chování kachen se moc nezměnilo. Kdy asi kačeny snáší po oplození první vajíčko? Díky za odpověď.

mates (neregistrovaný) 30.04.2015, 13:21:50 xxx.xxx.68.108

hmm, sice mi nik neodpověděl, ale jsem vyřízenej, starší kačenka mi nanesla 20 vajíček, týden na nich posedávala a včera večer jsem našel hnízdo vybílené, 3 celá vajíčka roztahaná po zahradě a zbytek nikde. Kačí máma je smutná a já nevím co s tím, hnízdo bylo v oplocené ohradě, dřevěná dvoubudka, vybrala si svoji půlku sama a teď už tam ani nevlezla. Poradí jak tuto situaci řešil když mu hnízdo vybral nějaký dravec???

J.M. (neregistrovaný) 30.04.2015, 20:03:55 xxx.xxx.168.107

Předesílám, že vlastní zkušenost s pižmovkami nemám. Přesto se pokusím poradit, protože se domnívám, že Vaší kačence zničila hnízdo KUNA.

Takže: Hnízdní budku jí dejte sice do zahrady, ale blízko domu, třeba přímo ke zdi domu. Kolem budky udělejte takovou volieru, zastřešenou ohrádku z pletiva s malými oky o průměru do 2 cm. Doufám, že kachna tam začne znovu snášet; pokud by nesla někam jinam na nevhodné místo, tak ji vždy večer odneste i s vejci do Vámi připravené budky v ohrádce. A tu ohrádku na noc pečlivě uzavřete a zkontrolujte, aby nebyly žádné štěrbiny pod plůtkem ani kolem něho, kudy by se dovnitř mohla dostat kuna. Pokud máte spolehlivého psa, tak by ho bylo dobré na noc pouštět do zahrady, mimo ohrádku s kačenkou. Až by kachna na snůšku zasedla, bylo by nejlepší ji s celu budkou s vajíčky přenést někam do stodoly. Ale nevím, zda by to přenášení kachna "nervově vydržela" a hnízdění nevzdala. Nebo ještě máte možnost si oplozená kachní vajíčka dát vylíhnout v umělé líhni. Zeptejte se v okolí přímo toho chovatele pižmovek, kterému se chov daří.

mates (neregistrovaný) 03.05.2015, 11:44:50 xxx.xxx.68.108
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 30.04.2015, 20:03:55

děkuji za radu, pokusím se to nějak zvládnout. Druhá kačenka mi začala v pátek taky snášet ale vybrala si roh přímo v kachníku, tak tam teď sedají obě, ale jestli z toho něco bude netuším. Kachník na noc normálně zavírám a jsou tam i s kačerem... Máte někdo zkušenost s jedním hnízdem kde snášejí dvě kachny?

J.M. (neregistrovaný) 03.05.2015, 12:04:13 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele mates z 03.05.2015, 11:44:50

Domnívám se, že by to mohlo dopadnout dobře. Že sedí uvnitř v kachníku, a že je tedy na noc zavíráte,  tak to je výborné. Snad jen by bylo dobré, aby obě kačenky seděly VEDLE SEBE, tedy aby každá měla svoje hnízdo, i když těsně vedle sebe. (Ale možná (?), že by se inkubace povedla i v případě, že by obě seděly v jednom velikém společném hnízdě, pokud zasedly přibližně ve stejný den.) Hlavně potřebují klid, vodu na pití celý den poblíž hnízda, podobně s krmením. A pečlivě zabezpečit na noc proti kunám a potkanům: všechny štěrbiny, díry ve zdi, kolem okénka a podobně pečlivě ucpětě nebo uzavřete pevným drátěným pletivem s malými oky. Pouze nevím, jak bude na hnízdění působit přítomnost kačera. Ale v přírodě kačeři také k sedícím kachnám NEMAJÍ VSTUP ZAKÁZÁN  🙂  , tak by to snad vadit nemělo.

mates (neregistrovaný) 14.06.2015, 09:44:59 xxx.xxx.68.108
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 03.05.2015, 12:04:13

...tak nevím, jsem z toho nesvůj, obě kačeny nasnášely do jednoho hnízda, je tam 24 vajíček a termín líhnutí měl být 10.6. Na vejcích sedí jen jedna, ta druhá co ji kuna vybílila hnízdo se stále páří a snáši obden vajíčko do stejného hnízda. Vajíčka jsem raději ani neprosvěcoval, je možné že kvůli počasí je doba líhnutí delší než 35 dnů??? poradí někdo co s tím. Mám zlikvidovat hnízdo a nechat je za čas nasednout znovu? Chybět by jim nemělo nic, kačer je nepříbuzný, jsou na zahradě, na noc zavírám po zkušenosti do kachníku....

J.M. (neregistrovaný) 14.06.2015, 11:51:17 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele mates z 14.06.2015, 09:44:59

No, domnívám se, že byste s likvidací hnízda měl ještě nejméně týden počkat. Jestli alespoň jedna kačenka pečlivě nepřetržitě na vejcích seděla, tak je snad stále naděje, že se něco vylíhne. A dokonce se mohou káčata líhnout postupně, každý den některé; ani to by nebylo špatné. Mají Vaše kačky se možnost v současném vedru vykoupat a navlhčit svým peřím vajíčka pod sebou ? Tu možnost by měly mít. Jinak by bylo potřeba, abyste sám vajíčka vlhčil posprejováním vlažnou čistou vodou každý den.

A jinak to nevzdávejte. I kdyby se inkubace tentokrát nepovedla, tak to určitě zkuste znovu později.  "Trpělivost a zkušenosti přináší růže." Zlomte vaz !🙂

mates (neregistrovaný) 17.06.2015, 08:38:01 xxx.xxx.68.108
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 14.06.2015, 11:51:17

Moc děkuji za řádky podpory i rady, zkusím to ještě nějaký čas ponechat v tomto stavu. Kačeny se koupou každý den, mají k dispozici bazének s  čistou vodou, takže s vlhkostí by neměl být problém.V pondělí mi do toho samého hnízda zasedla i ta starší kačena (ta co ji to první hnízdo vybrala kuna), ta ale z hnízda odchází několik krát za den. Vajec je tam už 29, kačer je celý den venku, občas sedí před kachníkem a hlídá je a na noc chodí k nim spát. Jen ty kachňátka k tomu chybí....

J.M. (neregistrovaný) 17.06.2015, 21:31:15 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele mates z 17.06.2015, 08:38:01

P.S.: V televizi v jednom přírodovědeckém pořadu říkali, že ve své domovině kachny pižmové hnízdí a vyvádí mladé až třikrát za rok. Takže i Vaše kačenky mohou letos ještě něco vysedět z nově snešených vajec; mají na to do podzimu  čas ještě tři měsíce, takže by teoreticky mohly vysedět ještě dvě hnízda. Napište, jak to dopadlo. Opravdu se poraďte s úspěšným chovatelem kachen pižmových. Můžete si i kachňata kachen pižmových koupit; hledejte v inzerátech, na jeden přikládám odkaz.

http://www.csch-trutnov.cz/news/kachny-pizmove-k-pz/

http://zvirata.hyperinzerce.cz/kachny/inzerat/10734937-prodam-kachnata-kachny-pizmove-nabidka-frydek-mistek/

http://www.hospodarska-zvirata.cz/inzeraty/vypis-inzeratu-3.htm?kat=78

Durda Bohumil, Horní Újezd 13 , p.67522 Stařeč, mailto:

durda.zvirata@seznam.cz

 

J.M. (neregistrovaný) 18.06.2015, 21:13:36 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele mates z 16.02.2015, 09:43:45

Pro MATES:

Ještě mne napadlo, že jste si možná nevědomky koupil k chovu KŘÍŽENCE KACHNY PIŽMOVÉ a KACHNY PEKINGSKÉ, kteří jsou dle odborné literatury NEPLODNÍ ! Pokud tomu tak je, pak není divu, že se Vám žádná kachňata z vajec nelíhnou. Abyste se kačátek dočkal, musel byste si koupit nové chovné hejno čistokrevných KACHEN PIŽMOVÝCH (kačer nepříbuzný kačenkám), a to od jiného férového chovatele. Při nákupu nových čistokrevných pižmovek ať Vám poradí jejich zkušený chovatel, aby Vám nějaký "vykuk" neprodal křížence.

Z.Ž. (neregistrovaný) 20.06.2015, 11:45:19 xxx.xxx.155.121

Dobrý den, mám dotaz. Mám doma 30 malých kačenek pekingských ( cca 14 dní starý) a 3 mi z ničeho nic přestaly chodit. Nevím čím to je, překrmené nejsou. Domnívám se, že mají asi nedostatek nějakých vitamínů. Za každou radu předem díky :)

J.M. (neregistrovaný) 20.06.2015, 22:00:58 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Z.Ž. z 20.06.2015, 11:45:19

Pro Z.Ž.:

Nechci Vás strašit, ale podívejte se na odkaz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Virov%C3%A1_hepatitida_kachen

Jediné, co asi můžete udělat je, ihned nemocná kachňata oddělit od zdravých a pokusit se povolat na pomoc veterináře. Úhyn na nemoc je procenticky veliký; už na tomto webu lidé hlásili 50% i více.

Pokud by to byl pouze nedostatek vitaminů a minerálních látek, tak by Vaše kachňata měla velké štěstí.

 

mates (neregistrovaný) 28.06.2015, 08:57:30 xxx.xxx.68.108
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 18.06.2015, 21:13:36

...tak to nedopadlo, všechny vejce a bylo jich přes 40 byly černé a v podstatě jako by zhnilé zevnitř. Pokusím se nafotit a umístit sem fotky kačera a kačeny, dle mého názoru to jsou pižmovky a ne kříženci, tak snad by mělo být vše ok.

Dočetl jsem se ale, že u "prvniček" se to nemusí na poprvé zdařit tak nezoufám.

Dnes lítají po zahradě, koupou se a tak snad až se vzpamatují povedou se i kachňátka :-) 

J.M. (neregistrovaný) 28.06.2015, 10:28:13 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele mates z 28.06.2015, 08:57:30

Pro Mates:

Je mi líto, že se líhnutí nepovedlo.

Bohužel neumím poznat podle vzhledu, zda jsou Vaše kačenky čistokrevné pižmovky, nebo kříženky s pekingskými (nebo jinými) kachnami. ( Ale určitě sem ty jejich fotografie dejte, někdo jiný to možná pozná.) Čistokrevnost pižmovek, nebo že to jsou kříženky, by mohl prokázat pouze nějaký genetický test nebo zkušený chovatel, který kříženky pozná dle jejich vzhledu. A samozřejmě to ví i chovatel, který Vám kachny prodal.

NEZOUFEJTE. Pokuste se o líhnutí a odchov znovu, s novým chovným hejnem pořízeným od spolehlivého férového chovatele; poproste ho ještě o poradenství. ZLOMTE VAZ !

mates (neregistrovaný) 28.08.2015, 09:34:26 xxx.xxx.68.108

😉 tak se konečně povedlo, ve středu ráno se mi vyklubalo 18 káčátek a mají se čile k životu, krmí se koupou se a mamina je perfektně hlídá. Druhá kača sedí a mělo by se po víkendu snad taky něco "urodit". Myslím si, že předchozí snůška nedopadle právě díky bláznivému počasí a teplotním výkyvům. Ještě jednou moc děkuji za řádky podpory a rady na tomto webu.

Všem chovatelům pižmovek zdar a koukněte na foto

Obrázek Obrázek
J.M. (neregistrovaný) 28.08.2015, 11:30:26 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele mates z 28.08.2015, 09:34:26

Pro Mates:

Dobrý den. Takže Vám posílám velkou gratulaci a ať Vám a kačenkám štěstí a zdraví vydrží. Díky za krásné fotečky. Prostředí máte krásně vzorně upravené, čisté, klidné, spokojené, zasloužíte VELKOU POCHVALU, a to i za trpělivost a za vytrvalost v chovu.. Na odchov kačátek je do konce podzimu dostatek času, takže to je také vpořádku.

Ale nevoďte na svůj dvůr žádné cizí návštěvy, aby Vám tam na botách nezanesly zárodky nemocí a parazity, které by mohly kačenkám ublížit.  Pokuste se také zabránit přístupu divokých ptáků a hlodavců do blízkosti kačenek. Ani sousedům se raději "nechlubte", dokud budou kačenky malé. Přeji hodně štěstí i do budoucna.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.