Aktuálně: 5 138 inzerátů172 338 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů

Amazonan křičí po opuštění mistnosti

lav
lav (85 příspěvků) 21.03.2014, 21:10:17 xxx.xxx.179.225
Odpověď na příspěvek uživatele Jana z 21.03.2014, 17:43:00

Takyto pristup sa mi paci :) Jasne ze nie je neskoro. My ked sme si doniesli nasho zaka, tiez som spravila najprv vela chyb, a az potom som zacala zistovat a zistila, co vsetko som spravila vyslovene zle a poskodila nasmu vztahu. Napriklad ked mi uletel z klietky a pristal vyplaseny na zemi, poudieral sa, bezala som ho hned zachranovat. Chyba. Papagaj, ak si ublizil, tak si to spoji a mysli si, ze som mu ublizila ja. Mala som ho nechat chvilu tak, nech sa otrepe a az potom ist pomaly k nemu. A kopec dalsich veci. 

Kazdopadne, tu mozte cerpat rady a postrehy, ale vas operenec je unikat a nie vsetko, co plati na ine papagaje, nemusi platit nanho. My sme sa stretli s vecami, ktore ine papagaje nenavidia a nas ich ma rad, a naopak ine zboznuju a nas ani vidiet ci ochutnat. 

Eva (neregistrovaný) 21.03.2014, 23:18:33 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Jana z 21.03.2014, 09:45:57

Dobrý den paní Jano,

tak to jsme na tom stejně, já také pracuji doma, takže ji také pouštím někdy několikrát za den. Ovšem také se stává, že ji musím dát do klece, abych vůbec něco udělala. Někdy je na svém stromě a já můžu pracovat, to je v pohodě. Ale pak přiletí ke mně a chce chodit po klávesnici a okusovat myš i podložku pod ní a v tom případě jí nejdřív dám zpátky na strom, ale když tam nechce zůstat a chce mi prostě "pomáhat", tak musí do klece.

Teď v jednom roce (dnes měla narozeniny), se často papoušci mění povahově. Také to jaro s nimi dělá divy, i když ještě nejsou dospělí. Takže může to být i tím. Jak píše Lav, každý papoušek je jiný a na každého platí něco jiného. U těch malých je to trošku jednodušší, protože nemohou kousnutím nic moc udělat. Ale amazoňan už má zoban pěkný. Mně hodně pomáhá zkoušet co jí vadí, když je v kleci. Sednu si k ní na židli a přes mřížku jí hladím hožičky, když nastaví krk, tak drbu za krkem a dávám velký pozor jak reaguje, když se jí něco nelíbí. Výhodou je to, že mohu lehce uhnout rukou zpět a nemůže mne klovnout. Každý papoušek dává najevo jinak, že se mu něco nelíbí a před klovnutím vždy nejdříve varuje, mimo klovnutí z leknutí. Nejčastější bývá "blýskání" očima, kdy velmi zúží zornice, takže duhovka jakoby blískne, jak se zvětší a vynikne její barva. U amazoňanů to bývá většinou oranžovohnědá barva, mimo úplných mláďat, ti ji mají hnědou. Dalším častým projevem nelibosti bývá poroztažení horní části křídel (jen ramena) a roztažení ocasních per. Amálka u toho také jakoby vrní, což občas dělá i bez těch křídel, takže ten zvuk již znám a vím, že znamená "pozor, to se mi nelíbí". Při jakémkoliv tomto projevu přestanu dělat to co se jí nelíbí a nechám ji zklidnit. Pak to zkusím znovu. Někdy to ovšem nejde, například když jí potřebuji něco zavěsit do klece. Tu ona zatím brání, takže v tomto případě nejde přestat, ale musím použít bidélko ve tvaru T, které používám k jejímu vyndavání z klece, to si dám před ruku a bráním jí zaútočit na ní. Zavěsím jí do klece co potřebuji a ona s tím nic nenadělá. Ale občas se již stává, že mne nechá a nerozčiluje se. Při jejím projevu nelibosti se snažím říkat "nelíbí" a doufám, že si to s tím spojí a začne to časem říkat, když se jí něco nebude líbit, čímž mi to velmi usnadní. Uvidíme. Eva (salamounek).

jana (neregistrovaný) 23.03.2014, 14:36:32 xxx.xxx.89.41
Odpověď na příspěvek uživatele Eva z 21.03.2014, 23:18:33

Dobrý den paní Evo, jsem ráda, že mi píšete.Musím s vámi souhlasit, když můj Fido ...ještě volně lítával, nic jsem s ním neudělala...stále na lince, na televizi a hlavně u mě na počítači.Ale je taky pravda, že si vyhrál nějakou chvilku na své velké kleci, teď už je to méně.Jak mi píšete, snažím se sním víc komunikovat a pozorovat přes klec.To co píšete s očima vidím, to už jsem znala od syna.Přes klec nožku podá, jen ožužlá prst,někdy kousne víc, ale zatím nebolí, nastaví hlavičku na drbání...a dlouhý.drbání... v tom je požitkář.Baští dobře,je zvídavý,když přijde návštěva je v pohodě a v klidu...v kleci, velice rád..pokecá..snažím se ho učit slovíčka...též nevím jak na to , tak opakuji.Zatím krásně říká..ahoj, Fido,Kubíku,poď...to si zapamatoval když jsem ho zvala ven z klece.Z klece vylézal sám ne na prst.Teď jsem prolítačky omezila, začínam od znova.Ale stejně je to moje zlato.Ještě se chci zeptat, má sem tam takový ...popíšu tiky...jako vzteky hlavou hází zepředu dozadu načepejří se a jakoby vzteky heká...přejde to za chvilku, nebo s ním začnu komunikovat a je klidný. Nebo si hraje s hračkou visící na provaze a houpe se a asi mu to nejde podle jeho přání a opět...tik..vztek.Asi to tak papoušci mají.Jinak opět děkuji za rady a přeji pěknou neděli.Jana

Jana (neregistrovaný) 23.03.2014, 15:07:44 xxx.xxx.89.41
Odpověď na příspěvek uživatele lav z 21.03.2014, 21:10:17

Dobrý den, paní..Lav..Opět mě potěšilo, že jste mi napsala, děkuji.Vážím si rad a zkušeností a máte pravdu, každý papoušek je jiný a já sama musím poznat co se líbí a co naopak ne.

Můj papoušek se narodil 1.7.2013, takže je to vlastně ještě dítě, které se učí.Tito papušci se dožijí až 50 let, tak to máme fůru času na učení a poznávání se.

Mějte pěknou neděli. Jana

 

salamounek
salamounek (161 příspěvků) 23.03.2014, 22:58:26 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele jana z 23.03.2014, 14:36:32

Zdravím Jani,

s tím učením mluvení je to také u každého papouška jiné. U alexandra jsem musela říkat jedno slovo pořád dokola několikrát denně, než se ho naučil. U amazoňana stačí na něj mluvit jako na dítě, prostě komentuji všechno co dělám, když začne něco říkat, tak jí odpovídám, ptám se jí třeba jestli jí chutná dobrůtka atd. Zatím vždycky po nějakém čase začala opakovat co jsem říkala. Už toho umí docela dost. Všechno si nepamatuji, jestli chcete, mrkněte na její stránky(www.amazonanamalka.cz), tam to píšu, připisuji vždy každé nové slovo nebo větu, které se naučí. Časem jí chci naučit jméno a adresu, kdyby náhodou... V tom případě to ale nepůjde jinak než si k ní několikrát denně sednout a opakovat pořád dokola nejdříve jedno slovo, v našem případě tedy dvě, protože své jméno už umí. Takže už jen její jméno spojené s mým příjmením. Až to bude umět, tak přidám název ulice. Ale musí se to říkat dohromady s tím předešlým, aby tu ulici neříkala zvlášť, ale ve spojením se jménem a příjmením. A tak dál. Jsem zvědavá jestli se mi to podaří. No a tak to jde se vším při učení papouška, třeba i s písničkami. Často pochytí melodii nebo písničku, kterou slyší denně ať již od páníčků nebo z rádia či televize. Můj předešlý papoušek, alexandr malý, hvízdal melodii z jedné reklamy, protože ji často slyšel.

Tak Fido je jen o 3 a kousek měsíce mladší než moje Amálka. Vy máte potvrzeného samce? Pokud ano, tak mne docela budou zajímat rozdíly v jejich chování jak porostou. Já mám samičku potvrzenou rozborem DNA.

Přeji hezký večer. Eva

Obrázek
Meda (neregistrovaný) 24.03.2014, 07:22:56 xxx.xxx.195.104
Odpověď na příspěvek uživatele salamounek z 23.03.2014, 22:58:26

My s učením postupujeme stejně - čemu rozumí, hodně se opakuje a ví co říká např. piškotek, vodička..to jde rychle a bezvadně, ale něco např. to příjmení a město se musí hodněkrát zopakovat, ulici  jsem zatím nezačala. Žakynce budou v srpnu už 3 roky, takže slovní zásobu už má velikou. Kolikrát jí něco povídám a ona na to coooo,já řeknu znova, jako bych si neuvědomila, že mluvím "jen" s papouškem a musím se smát, připadá mi že se opravdu bavím s malým dítětem🙂 Někdy zas něco zapomene nebo zkomolí do různých patvarů, vymýšlí si hlavně zdrobněliny svého jména, které jsem nikdy nepoužila. Je s nima legrace a jen lituju, že už jsem si ji nepořídila dřív. Mám ještě 2 velké psy doma, ti zalehnou po ranním vylítání a skoro celý den by se vyvalovali. Žakynka  je zábava na celý den.Zdraví Dáša

Eva (neregistrovaný) 24.03.2014, 10:55:19 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Meda z 24.03.2014, 07:22:56

My máme také ještě dva pejsky, ale malé - maltézáčci. Jsou to ještě ztřeštěnci, takže je s nimi také legrace. Je jim 2,5 a 2,75 roku, takže když se začnou prát a honit, je to lepší než televize. Ale povídat se s nimi nedá. Já se na velkého papouška odvážila až nyní, dřív jsem měla jen malé a střední. Zatím Amálka povídá relativně málo (asi 25 slov), ale i když ještě není mazel (a může se stát, že taky nebude), jsem moc ráda, že jsem se pro ni rozhodla. V poslední době napodobuje jak se zlobím, když něco provede. Říkám tomu, že hudruje, brblá něco nesrozumitelného, pak do toho řekne "podívej so jsi udělala Amálko" a zase brblá, no je to legranda a kolikrát mi to i vylepší náladu. Třeba v takovémhle ošklivém počasí co je teď. Jsou to opravdu klauni.

Zdravím Vás i Žakynku. Eva

Meda (neregistrovaný) 24.03.2014, 12:26:42 xxx.xxx.195.104
Odpověď na příspěvek uživatele Eva z 24.03.2014, 10:55:19

Jo, to oni mají strašně rádi se hádat🙂Ž. je hned ve svém živlu, když třeba hubuju na psy (R Ridgebaci) je jak jejich velitelka. Nebo když na ní křiknu -  zase jsi mě kousla, hned to zopakuje ještě více naštvaným hlasem než já🙂 Amálka se určitě hodně rozmluví, je ještě mlaďounká a když si s ní pořád povídáte, bude to znát. S mazlením u nás to taky není jako s předchůdcem mníškem, ten mi ležel na zádíčkách v dlani a třeba hodinu se nechal hladit na bříšku, někdy i usínal blahem. Ž.sice dává pusinky, někdy ale mám obavu abych nepřišla k ůrazu :-D Když ji vyndavám z klece, tak ji vždy celou opusinkuju, hladit se teda nechá za hlavičkou, po křidélkách. Ale mnišek mi nikdy neřekl: mám tě ráda, miláčku, pojď mi dát pusinku.....🙂

salamounek
salamounek (161 příspěvků) 26.03.2014, 23:29:34 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Meda z 24.03.2014, 12:26:42

Přesně !!! Amálka se teď baví tím, že v kleci kousne do hračky, řekne "nekousej" a podívá se co já na to. Když se na ní podívám, tak začne hudrovat. Když si jí nevšímám, tak to opakuje několikrát, vždycky kousne do hračky, řekne nekousej a kouká co já na to. A tím se náramně baví 🙂.

Pusinky zatím dává jen zvukově - když jí na noc přikrývám, tak se jde rozloučit vždycky na mřížku klece, skloní hlavičku a chce podrbat. Tak jí vždycky trošku podrbu a pak jí dám pusinku na nožičku (na zobáček si netroufám, protože má přeci jen ještě mláděcí kousací období, i když už hodně mírné). Tak se naučila ten zvuk a vždycky jakmile jí dám pusinku na nožičku začne pusinkově mlaskat. Je to legrační.

Kdysi jsem měla korelu Šalamounka a to byl také neskutečný mazel. Jakmile se ochočil, nikdy mne nekousnul. Většinu dne mi seděl na rameni, každou chvíli mně pusinkoval a musel být u všeho. Ale jak píšete, ahoj, jak se máš? mi nikdy neřekl. To je něco úplně jiného.

Katka S. (neregistrovaný) 29.03.2014, 19:40:19 xxx.xxx.231.94

Zdravím všechny, také přidám svou trošku do mlýna. Náš Ríki zase rozšířil svůj repertoár: přidal slovíčko Píďa a naučil se pískat jako pískací míček, co dostal před měsícem náš jezevčík Eda. Nejhlasitější bývá dopoledne - to má svůj koncert pro jeden zobák :-) To je to potom samé Ahoj, Pepíku, Píďo, psí štěkání, pískání, chechtání, a pískání psí hračky a taky pralesní křik, abychom si nezapomněli, že máme amozoňana. Hvízdnout umí třeba melodii "pec nám spadla", "skákal pes" a takové to písknutí, když jde kolem hezká žena. Taky si myslím skládá sám dohromady vlastní melodie, co odposlechl z rádia. Od doby, co se nechává drbat rukou, hodně zpřítulněl. Rád se nechává drbat ať je v kleci nebo venku. Taky se naučil vylézt spodkem klece, když mu ji čistím. Zpočátku vždy slezl na nejnižší větev v kleci a pozoroval mě. Teď sešplhá až dolů, seskočí mi na ruku a sleze do vaničky s čistou podestýlkou a tam předvádí zelené kuře :-). Moc rád mi asistuje při jakékoliv činnosti. Zítra budeme provádět velký generální měsíční úklid klece. Koupili jsme si parní čistič s tím jdou odstranit všechny přilepené kousky a navíc se mu tak pořádně umyjí bidla a hračky.

salamounek
salamounek (161 příspěvků) 30.03.2014, 21:32:24 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Katka S. z 29.03.2014, 19:40:19

Zdravím Katko,

tak to je šikula, Rikoušek. A kdopak ho naučil to hvízdání dělníků na každou hezkou sukni ? 🙂 Tak hračky naštěstí Amálka ještě nenapodobuje. Úplně stačí, když si naše mladší pejsková, Barunka, vezme pískací prasátko do tlamičky a začne s ním vytrvale pískat. Chvíli to člověk vydrží, ale po deseti minutách jí ho už musím sebrat a je zlaté ticho. Jestli se to naučí i Amálka, tak to snad jedině zavřít jí na záchod 🙂 (myšleno samozřejmě v žertu). Naše klec má mřížku až k šuplíku, takže když čistím rošt nebo šuplík, pořád nemá možnost vylézt. Ale většinou čistím klec, když je puštěná a to chodí taky pomáhat, zvlášť když ji myju zevnitř. To jde hned načuhovat co jí dělám v jejím království, občas i zahudruje nebo zavrčí. To jí vynadám, odnesu ji na strom a než zase přeleze na klec a sleze dolů, tak mám většinou umyto. Velký úklid nás čeká příští víkend.

Parní čistič prý občas poškozuje lak. Já to s ním zatím raději nezkoušela, tak jsem zvědavá co to udělá u vás. Napište jestli jste něco pozorovala při čištění, prosím. Bidla já nemyji, ty rovnou měním, protože pod kůru se nedostane ani pára, ale bakterie ano. U těch hraček by mne docela zajímalo, jestli to pronikne i skrz ty provazy, co myslíte? Nebo je to jen vyčistí na povrchu?

Zdraví Eva.

Katka S. (neregistrovaný) 30.03.2014, 22:42:43 xxx.xxx.231.94
Odpověď na příspěvek uživatele salamounek z 30.03.2014, 21:32:24

Dobrý večer Evo,

no to pískání je opravdu otravné (zvlášť třeba hodinu skoro v kuse, ale míčky většinou vzdávaly a přestaly pískat po jednom odpoledni intenzivního kvíkání), ale když to Edu (pejska) baví... No a Riki se přidal taky, pak třeba mám Edu po pravém boku a Rikiho na ruce vlevo a oba kvíkají :-) . Soused často opravuje auto a u toho brousí, řeže atd. mám dojem, že Riki to taky zkouší opakovat :-) možná mu půjdou lépe zvuky, než mluvení. 

My měli rošt taky, ale Riki často na hračkách v kleci tak cvičí, až z toho potom spadne dolů a o ten rošt si namlátí. Tak jsme ho vyndali, tendenci k lezení na podestýlku a vybírání popadaného jídla nemá. Hračky mu dávám do jiné části klece, tak dopadne do měkké podestýlky, která ztlumí pád. 

Běžné čistění dělám dopoledne a Riki je venku až odpoledne. Úzkou trysku nedávám úplně k drátům. Mám Karcher SC1020, ten má ve výbavě takový plochý kartáč s froté potahem na něj, tak pára je částečně odvedená a nejde úplně vroucí. Ten hadřík se napařil a všechny přilepené kousky šly krásne dolů. Pára pronikne i do skulin vyčistí je. Přítel říká, že možná nekvalitní barvu by to mohlo poškodit, ale oba střílíme a když máme nalakované střely, tak ani výstřel s tím nic neudělá. Dráty se ani pořádně neohřály - to jsem hned zkoušela, aby se nespálil, kdyby na ně vlétl. Provazy to krásně vyčistilo, jsou jako nové a myslím si, že i pára prošla skrz ně. Měla jste vidět ten svinčík, co zůstal po vyčištění kleca na lině. Uvidím, jak se čistič osvědčí při dlouhodobějším používání.

Dnes jsem Rikiho poprvé vzala až do koupelny, a seznámila ho se sprchou. Nakonec jsme ho jen v koupelně nad vanou pocákali rozprašovačem, ale myslím si, že na sprchu si taky brzo zvykne. 

salamounek
salamounek (161 příspěvků) 03.04.2014, 23:00:36 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Katka S. z 30.03.2014, 22:42:43

Dobrý večer, Katko,

já mám jen ten obyčejný čistič, za pětistovku. Tak uvidím jestli se odvážím ho zkusit.

Tak v koupelně jsme ještě nebyli, nesnáší totiž vůbec koupání. Prý to mají rádi, ale Amálka tedy rozhodně ne. Je to vždy křik, když jí cákám a zcákaná je celá klec. Venku jí totiž rosit nemůžu, protože bych za ní musela pořád lítat po celém pokoji. Na rošt ten můj truhlíček také občas spadne, ale není to tak vysoko, takže se jí nic nestane. Většinou je to když se houpe na hračkách. Ale nemůžu ho vyndat, protože by šla ihned rozhazovat podestýlku. To dělá velice ráda na kleci, tam je také šuplík a v něm mám dřevěné peletky. Ty pořád sbírám po zemi, protože vždycky nabere víc peletek do zobáčku a baví se jejich pouštěním na zem. Některé uvíznou v lapačích, ale ona schválně prudce kroutí hlavou, aby odletěly co nejdále.

Přejděte prosím s pokračováním na ochočené papoušky, ať se tu nerozčilují. Zdravím. Eva

Zbynektomek
Zbynektomek (4 příspěvků) 03.04.2014, 23:12:21 xxx.xxx.187.143
Odpověď na příspěvek uživatele salamounek z 03.04.2014, 23:00:36

Dobrý večer,radši zůstaňte tady. Vaši diskuzi sleduji od začátku a čekám co se dozvím nového.Mám Amazoňana (Honza) je mu 8 měsíců a dozvěděl jsem se díky Vám spoustu nových věcí.Děkuji Zbyněk

salamounek
salamounek (161 příspěvků) 05.04.2014, 23:08:48 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Zbynektomek z 03.04.2014, 23:12:21

Zdravím Zbyňku,

vždyť to můžete sledovat i tam. Podle fotky soudím, že máte oranžovokřídlého, je to tak? Už něco povídá? Je ručně dokrmený nebo od rodičů? Eva

Zbynektomek
Zbynektomek (4 příspěvků) 06.04.2014, 09:20:22 xxx.xxx.187.143

Dobrý den, ano je to oranžovokřídlí.Nejspíš byl ručně dokrmen protože již od prvního dne u nás nejevil strach z lidí. S tím mluvením je to horší zatím strašně řve ,když si vyžaduje pozornost.Jinak se nechá drbat,jde na ruku.Pusinkuje se dokonce i s našim štěnětem borderteriera. Zbyněk

Obrázek Obrázek
Pavel (neregistrovaný) 10.04.2014, 18:20:22 xxx.xxx.165.59

Ahoj, taky mam problem s tim, ze muj oranzovokridly jen řve kdyz se mnou lezi na sedacce tak se porad jen čistí a okousava mi kalhoty:) ale mluvit ani za nic.. Každy den mu rikam několik slov co chci aby rikal, napr ahoj, Ondro, papani, piskotek. Ale vubec nic. Mam ho uz pul roku a stary je 3/4 roku... Tak snad se rozmluvi...

Eva (neregistrovaný) 10.04.2014, 22:13:17 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Zbynektomek z 06.04.2014, 09:20:22

Dobrý večer,

je to fešák, někteří papoušci se rozmluví později. Měla jsem alexandra malého a ten se rozmluvil až v jednom roce. Ale také se může stát, že papoušek nebude mít vlohy k mluvení. Za to může být zase velký mazel.

Tak to já se zase zatím bojím pustit papouška a naše psy dohromady. Tedy ne kvůli papouškovi, ten má myslím pro strach uděláno, ale aby spíš on neublížil psům.

Eva (neregistrovaný) 10.04.2014, 22:17:19 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Pavel z 10.04.2014, 18:20:22

Ahoj,

stejně jako u Zbyňka, rozmluvit se může později. Četla jsem jeden příběh, kdy amazoňan (nepamatuji si už druh) začal najednou z ničehož nic mluvit ve 20ti letech. Do té doby jen pískal nebo křičel, byl to mazel, ale mluvit nechtěl. A najednou bum, rozkecal se jako kolovrátek 🙂.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.