Aktuálně: 5 017 inzerátů173 558 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů

Pozor na šišky

salamounek
salamounek (161 příspěvků) 12.05.2014, 20:22:54 xxx.xxx.186.89

Zdravím všechny,

a chci se podělit o jednu zkušenost, kterou jsem udělala nedávno, a upozornit na nebezpečí pro papoušky-domácí mazlíčky. Všichni moji papoušci milovali šišky, nejraději borové, protože jsou velké a hezky se "rozpuknou", takže je papoušci můžou krásně kousat. Vždycky jsem ji těm menším papouškům dala do klece do krmítka a oni si se šiškou dokázali hrát hodiny. Nyní mám amazoňana a ten miluje provazové hračky a provazy vůbec. Na provazech mu dělám asi po 10 cm vždy uzel, aby se nerozmotal a nevznikla tak smyčka, ve které by se mohl papoušek uškrtit. Ty velké jsou pevně stáčené a nerozmotávají se. Každý den to ale stejně kontroluji. Amálka, můj amazoňan, miluje zavěsit se na tyto provazové hračky hlavou dolů a houpat se nebo různě přelézat. Protože jsem jí chtěla toto umožnit i se šiškou, uvázala jsem ji na delší provázek. Na silnější šňůrku šiška nejde, protože ji nedostanu skrz její části tak, aby šel utáhnout pořádně uzel a nezůstala po rozkousání šišky smyčka. Dala jsem ji tedy ne tenčí provázek. Ale to prosím nikdo nedělějte !. Šiška je totiž velice lehká a na tenkém provázku skáče jako ping-pongový míček na stole. Amálka se samozřejmě na šišce hned začala houpat a akrobatit a přitom ji okusovat. Jenomže pak se chytila vedlejší hračky a do šišky jen strkala a klovala a líbilo se jí jak odskakuje. Naštěstí vždycky, když dávám do klece něco nového, neodcházím a pozoruji jak si s tím Amálka hraje a jestli se něco neděje. Ještě, že jsem si na toto zvykla už od předešlých mých malých opeřených miláčků. Milá Amálka najednou do šišky klovla silněji, ta se zhoupla a obletěla Amálce hlavu, čímž se provázek, na kterém visela obmotal Amálce kolem krku. Naštěstí nezačala hned bláznivě lítat, ale držela se hračky vedle a snažila se ze smyčky dostat. Honem jsem popadla bidlo, na kterém ji vyndavám z klece a podepřela jsem jím amálku a provázek se šiškou u mřížky odstřihla. Pak už stačilo opatrně přestřihnout na Amálčině krku vzniklou smyčku a nůžkami jako pinzetou vytáhnout provázek z peří na krku.

Takže nyní má Amálka šišky jen volně nebo na kratičkém provázku přivázané na bok klece jako přivazuji větvičky na okus. Když má šišky volně, tak jí bohužel pořád padají dolů a těžce se jí s nimi leze nahoru, cestou je většinou ztratí. Ale nedá se nic dělat. Bezpečí nade vše.

Eva

Obrázek
Katka S. (neregistrovaný) 13.05.2014, 20:18:14 xxx.xxx.231.94

Dobrý večer Evo,

Riki má šišky také rád - my mu ji přidělali na "lustr háček" (je to taková skobička se závitem a má očko na zavěšení). Tento háček jsme zatočili do spodku šišky a poměrně dobře to drží. Má ji zavěšenou na silnějším provazu na ptačím stromě a docela si s ní vyhraje. Když mu věším na provázek. 

Když mu něco věším do klece na tenčí provázek, tak ho táhnu vrchem klece a dovnitř dávám jen tu nejnutnější část.

Jak se máte s Amálkou? Riki se má výborně, chodí se mnou už všude po domě i když nejraději má koupelnu, když jdu do koupelny, tak se může přetrhnout, jak za mnou chvátá. Tam šplhá po ručníkách a šnůrách na prádlo. O víkendu začal říkat krásně čistě papáníčko - do teď to jen tak mumlal. 

Eva (neregistrovaný) 13.05.2014, 22:00:28 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Katka S. z 13.05.2014, 20:18:14

Dobrý večer Katko,

Amálka se má až na tuto příhodu dobře. Ještě dokončuje přepeřování, takže všude teď lítají malá a střední peříčka a celá klec je "oblepena" prachovým peřím. Snažím se to každý den sbírat, ale mám pocit, že to snad vyndavá z koše a lepí zpátky 🙂. Amálka vůbec po zemi nechodí, nevím proč. Snad kvůli psům. I když se jí někdy náhodou nepovede přistání a skončí na zemi, tak se hned snaží dostat někam nahoru. Zem ji prostě neláká. Možná má příliš silný přirozený instinkt, že být na zemi znamená nebezpečí predátorů, nevím.

To je tedy Rikoušek šikula, to se určitě ještě rozmluví. To věřím, že se mu šňůry moc líbí a po ručnících se zase moc dobře šplhá. Amálka se začíná chechtat a opakuje pusinku. Když jí dávám spát, říkám jí "dobrou noc, dáme pusinku?" a dám jí pusinku na nožičku, kterou se drží mřížek klece (chodí se se mnou rozloučit). A ona hned říká "pusinku" a mlaskne jako pusinka. Je to legrační. A včera, když mi cestovala po stole u počítače, tak najednou slyším jak se chechtá, takové chachacha, ale ne slova, ale zvuk jako když se směje.

Já jí normálně klacíky a špunty dávám na krátký provázek, ale když nejprve šišku honila po celém stole a skoro se s ní válela, tak mne napadlo dát jí tu šišku na delší provázek, aby se na ní mohla houpat, což dělá velmi ráda s hračkami. Jenomže mne nenapadlo, že je tak lehoučká a může se tohle stát. Ten háček zkusím, ale obávám se, že Amálka ho hned vypreparuje, protože rozbila i háček, na kterém visela hračka. Musela jsem ho nahradit karabinkou. Ty jediné zatím nedokáže otevřít a rozbít.

Eva

Katka S. (neregistrovaný) 13.05.2014, 22:50:37 xxx.xxx.231.94
Odpověď na příspěvek uživatele Eva z 13.05.2014, 22:00:28

Riki "chodí" se mnou na rameni a nebo si ke mně přilétne, pokud se opozdí :-) Tak zvuk mého smíchu zvládá velmi dobře a skoro od začátku, co ho máme. Třeba vyvádí nějakou lumpárnu na lince (schazování tubusů a hledání toho pravého s buráky) a u toho se směje. Taky se hodně mazlí. Třeba pracuji, přilétne na stůl skloní hlavu, přifoukne peříčka a už ho škrábu, pak si vyšplhá na rameno a tam si probírá peříčka a tak vydrží dokud nevstanu.

Dávejte si pozor na klasické karabinky se zaklapovacím zámečkem - Rikimu je nedáváme rád je štípe a už se stalo, že si do ní skřípl zobák, tak mu dáváme do klece jen ty šroubovací. Riki také přepeřuje už mu vypadlo nepočítaně malých a středních a teké ztratil dvě letky a pár velkých ocasních per. Na velká pírka mám pořadník, protože děti, které ke mně chodí na doučování po nich strašně touží. Tak je dostávají za odměnu

mura (neregistrovaný) 14.05.2014, 11:16:06 xxx.xxx.62.209

pozor na šišky?

hm, takže ve skutečnosti není problém se šiškou, ale s provázkem... tenké provázky do ptačí klece nepatří. jak překvapivé...

Majky (neregistrovaný) 04.01.2015, 12:44:04 xxx.xxx.3.253

Ja to riešim takto zavesím šišku pomocou skrutky na retiazku,skrutku dam medzi očko retiazky a zašrobujem nič také sa nestane ako so spagátom retiazka je uchytená hore o pletivo sťahovaciou páskou :) 

Obrázek
Eva (neregistrovaný) 07.01.2015, 22:53:11 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele Majky z 04.01.2015, 12:44:04

I s řetízkem se to může stát. Šiška je prostě moc lehká.

Eva (neregistrovaný) 07.01.2015, 22:55:05 xxx.xxx.186.89
Odpověď na příspěvek uživatele mura z 14.05.2014, 11:16:06

Provázek v kleci nevadí, ale šišky jsou moc lehké, takže papoušek je snadno odkopne jako ping-pongový míček. A to je ten problém.

Marián (neregistrovaný) 01.02.2015, 16:37:51 xxx.xxx.8.83

Dobrý deň viem že je to mimo témy ale chcem sa spýtať kde by som zohnal takýto konár strašne sa mi páči a nikde som ho nenašiel ani v prírode ani na internete ...

Obrázek
stewe
stewe (50 příspěvků) 02.02.2015, 18:33:56 xxx.xxx.158.122
Marián:

Dobrý deň viem že je to mimo témy ale chcem sa spýtať kde by som zohnal takýto konár strašne sa mi páči a nikde som ho nenašiel ani v prírode ani na internete ...

  • ');" onmouseout="UnTip();" alt="Obrázek" src="http://www.chovzvirat.cz/images/diskuze/aratinga-auricapilla-wroclaw-zoo-3-150201043751.jpg">

To tady asi nesezenete,bude to naky exoticky strom...ale muzu vam doporucit prochazku po lese a podivat se po mladych bucich....jejich vetve pouzivam na hlavni bidla do volier,jsou krasne kroucene a paradne to vypada👍


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.