Aktuálně: 5 057 inzerátů173 473 diskuzních příspěvků17 743 uživatelů

Jak navyknout starého na štěně

Verča (neregistrovaný) 11.01.2015, 09:07:32 xxx.xxx.131.2

Přivezli jsme 7 týdení štěně Labradora domu a náš milovanej 12 letý oříšek nejprve kňoural pak jí očuchával a najednou po ní vyjel. Pořídili jsme štěně fenky aby neutíkal a měl kámošku ale teď se bojím jak to bude dál. Nemáte někdo zkušenost stímto problémem? Díky Verča 

J.M. (neregistrovaný) 11.01.2015, 15:24:23 xxx.xxx.168.107

No, doporučuji pro začátek nepouštět starého psa a štěně do stejného prostoru. A to ani v bytě, ani na dvoře nebo na zahradě.

Každému z nich nechte třeba týden až 14 dní samostatný prostor tak, aby na sebe viděli zkrz plůtek nebo zkrz drátěné pletivo a mohly se tak navzájem několik dní pozorovat. Pak uvidíte, zda je starý pes stále na štěně agresivní, nebo zda se už k němu začíná chovat přívětivě. Teprve pak je vhodná doba zpočátku pouze pod Vaším dozorem  je začít pouštět do společného prostoru.

Verča (neregistrovaný) 31.01.2015, 18:55:16 xxx.xxx.212.242
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 11.01.2015, 15:24:23

Díky za radu. Učinili jsme ,jak ste poradil. Raději sme počkali déle. Včera jsme je pustili společně ven. Starší se odtahuje, ježí a vrčí. Štěně je hodně moc hravé a vynucuje si pozornost zrovna jeho a starýmu se to nelíbilo a tak se taky stalo že po něm vyjel. Nejdříve jen jako by ho odehnal. Ale ten mladej pitomeček to zase zkoušel a dostal pěkně po čuně. Musela jsem zakročit nechtěl z něho slézt. Ještě teď se klepu při té představě. Jsem vyděšená jestli to někdy půjde a budou moc bejt spolu. Mám strach jestli to mám dál zkoušet a nebo čekat až se to štěně uklidní a bude více disciplinovaný, a poslušný. Ještě jednou díky. Přeji hezký den Verča

J.M. (neregistrovaný) 31.01.2015, 22:50:29 xxx.xxx.168.107

No, můžete to ještě opatrně zkoušet. Ale i mezi některými živočichy zůstává nesympatie a nevraživost natrvalo, i to se stává. Je proto i možné, že Váš "Voříšek" v té nevraživosti ke štěněti vytrvá do konce svého života ( třeba mu ho moc už nezbývá (?), ale to nechci strašit).

I mezi některými lidmi také někdy přátelství nikdy nevznikne. Hlavně se před "Voříškem" nemazlete se "štěnětem"; z toho by byl "Voříšek" čím dál nešťastnější. On tou nevraživostí vlastně říká: " Aha, Vy lidé jste si pořídili místo mne náhradu, Vy už mne nemáte a nebudete mít tak rádi, jako jste měli dříve, když jsem byl Vaším jediným psem. Proto budu proti štěněti (svému konkurentovi) bojovat vždy a všude ! "

(Podobný příklad: Měli jsme kanárka, krásně zpíval a byl spokojený sám. Přikoupili jsme mu samičku a on okamžitě zpívat přestal a s tou samičkou se téměř rok nemilosrdně rval, až peří a prach létaly po celém bytě. Pak už naše trpělivost "přetekla", a my jsme oba kanárky zdarma vrátili do ZVERIMEXU.)

Pokud by byl starý pes stále na štěně zlý, tak byste je asi museli držet odděleně (domnívám se), a také je odděleně venčit tj. Vy byste např. krmila a chodila sama ven se starým "voříškem"  a Váš přítel (nebo manžel) by sám krmil a chodil na procházky se " štěnětem". Ale pozeptejte se ještě na názor chovatelů v chovatelských stanicích psů nebo v útulcích.

Doron
Doron (1757 příspěvků) 01.07.2023, 14:55:42 xxx.xxx.15.212
Ivus:

Otevírám znovu starší téma - máte nějaké tipy, jak nejlépe začlenit štěně do “smečky” ke starším psům nebo psovi? 


A jaké štěně a jaká smečka? Chtělo by to trochu podrobností…

A už ho máte doma, nebo teprve budete pořizovat ?

Nám se teď podařilo na první dobrou, ale záleží taky na konkrétních psech.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 01.07.2023, 15:22:37 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 01.07.2023, 14:55:42

Štěně FXD, zatím ho nemáme, ale plánujeme ho. Co máme jsou fenka BOC a pejsek FXD, oba 13 let. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.07.2023, 07:39:42 xxx.xxx.113.99

Omlouvám se, oni už teď moc nebývají, fxd foxterier drsnosrstý (jako dasenka) a boc border kolie. 

Povahově jsou přesně jak podle standardu. Foxterier je drsňák a co může zabije, s výjimkou (a to jsem na nás pyšná) našich vlastních zvířat. Dokonce se naučil nehonit a nezabijet i malinkaty housatka. Ale kočky a cokoliv v lese je nepřítel číslo jedna. Se psama se obvykle pere 🙄 pokud psi neuznají, že on je šéf. Pokud to uznaji, tak si vystačí s občasným vrcenim. Ale jinak je to zlatíčko. A borderka pravý opak. Každému jinému psu ustoupí a pro člověka by se pretrhla a udělá, co mu na očích vidí… Oba psi (pes a fena) jsou 13-letí, takže už to nejsou takový ty úplně mladí magoři. I borderka už je klidnější, foxterier sice dělá, co může, ale srnku už taky nedohoni I když se pokaždé snaží 

keriton
keriton (463 příspěvků) 02.07.2023, 07:44:48 xxx.xxx.158.138

Psy máte uz starší, vašim úkolem bude vše důkladně hlídat, aby štěně starochy neotravovalo, pokud si to nebudou přát, a zároveň aby staří malému neubližovali nebo ho nešikanovali. Podle toho, co píšete o foxíkovi, to na mě působí, že nemá moc vedení a řeší si věci sám (je zlý na psy, loví srnky…). To se bude asi muset změnit.

balu
balu (1504 příspěvků) 02.07.2023, 07:51:17 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 02.07.2023, 07:39:42

Díky za odpověď. Já bych štěně ke starým psům nepořizovala. Nechala bych je v klidu dožít životem, na jaký jsou zvyklí a pak si užila štěně. Kdysi jsem to udělala - ke starému psovi - 14 let - jsem si vzala 2,5 letou fenu. Neměla jsem to dělat. I když jsem se mu věnovala, tak jsem na něm viděla, že není spokojený. Někdo má samozřejmě jiné zkušenosti, ale já toho lituji.

Doron
Doron (1757 příspěvků) 02.07.2023, 12:17:57 xxx.xxx.15.212

Taky mi psíci už přijdou docela starý na takovou změnu.

Když jsem pořizovala Dorouše bylo Gučkovi přes pět let a byl z toho strašně smutný, nebudete mi to věřit, ale dokonce i plakal. Když prisel na to, že o nic nepřijde, bylo to už fajn.Trvalo to asi dva týdny a bylo mi ho fakt líto. Doro chová ke Gučkovi velkou úctu a je mu pořád vzorem a taky ho dost potřebuje. Třeba za ním chodí, aby mu otevřel dveře, páč se to sám nikdy nenaučil  🙂. Ale vlastně si spolu nikdy nehráli.

V té době jsem měla ještě stařičkou fenu NO ( už umřela), té bylo v tý dobře čtrnáct let a opravdu už chtěla svůj klid. Takže tam měl Dorouš vlastně úplně zakázáno ji jakkoli otravovat, čuchnout a konec, žádné pokusy o hru,nic. Na hraní měl vrstevníky.

A teď, když k nám přišlo malé štěně, bylo všechno zalité sluncem protože Dorouš získal kamaráda na hraní a Gučák si pořád uchovává svoje postavení velkého a laskavého šéfa. Štěně Fram ho taky vůbec neotravuje, jen mu občas olizuje koutky tlamy nebo vylizuje uši 😊.

Zas na druhou stranu, znám hodně psích staříků, kteří se štěnětem omládli, vzali si ho na starost a soužití bylo dobrý.

Každý zná svoje psy nejlíp a myslím, že si tak nějak dokáže představit, jestli si sednou. Kdybych předvídala problémy, asi bych do toho nešla..

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.07.2023, 17:42:52 xxx.xxx.113.99

Děkuji vám všem za rady. Tak jsme ho dneska přivezli. 

Naštěstí to zatím vypadá, že si kluci padli do oka. Malej, možná proto, že vyrůstal s oběma rodiči, ihned pochopil, kdo je tady šéf, a velkej je pravděpodobně rád, že bude mít někoho mladšího na výchovu. Hned jak velkej malyho uviděl, začal vrtet ocáskem a malej si před ním pěkně poslušně lehnul a hotovo. Dokonce velkej nechal malymu kozí mlíko, borderce by ho nedal, to by bylo vrceni a štěkání. A borderka vypadá, že bude ráda, že pro zmenu začnu peskovat někoho jiného 😄 Když jsem teď v lese zkoušela učit prcka lehni, tak se tak moudře položila vedle a koukala, jako by říkala “nech si svoje piškoty, hlavně že už to nechceš po mně”. 

Malej zatím překvapivě starý vůbec neobtěžuje. Možná opravdu proto, že dostal dobrou výchovu od obou svých psích rodičů.

Obrázek
Doron
Doron (1757 příspěvků) 02.07.2023, 19:44:57 xxx.xxx.15.212

Tak to je paráda ! To vypadá opravdu dobře.

Je to radost, když si psi sednou. Taky bych řekla, že malej bude už předvychovanej od rodičů. Kolik mu je? 

balu
balu (1504 příspěvků) 02.07.2023, 20:28:33 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 02.07.2023, 17:42:52

Tak vy jste vlastně jen chtěla potvrzení, že děláte dobře. Protože jste už byla rozhodnutá štěně pořídit, měla jste ho dohodnuté…  

Vaše nadšení vám neberu, ale máte štěně doma pár hodin. Teprve až se otrká, po nějakém čase, se uvidí, jak to bude starším psům svědčit. 

hmn
hmn (1013 příspěvků) 02.07.2023, 20:29:53 xxx.xxx.43.113

“Vaše nadšení vám neberu, ale máte štěně doma pár hodin. Teprve až se otrká, po nějakém čase, se uvidí, jak to bude starším psům svědčit.”

tak tak, rozhodující bývá puberta a nástup dospělosti

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.07.2023, 21:23:42 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 02.07.2023, 20:28:33

To, že štěně bude, už bylo rozhodnuto. 

Spíš jsem se ptala, jestli někdo nemá nějaké tipy, jak na to, aby to seznameni a soužití vyšlo… Jako jestli mladocha hodit domů mezi psi a starejte se sami o sebe, nebo jestli je třeba seznámit někde venku… Jak to třeba řešíte s krmením (my teda už i pro ty dva máme misky metr od sebe aby se neprali), spaním (pelíšky u sebe nebo každý jinde), jestli na sebe nějak nezarli a co s tím děláte…

Zatím to díky bohu vypadá, že jsou spokojeni všichni a tak snad to tak bude i nadale. Ještě zbývá seznámit mladocha s krávou. Zbytek rodiny už dneska potkal, jenom kuzlat se trochu bál ale jinak všechno v pohodě. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.