plemeno krávy pro maloochov

Jake plemeno krávy byste mi doporučili do malého hospodářství pro produkci mléka? Existuji třeba nějací kříženci?

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

Záleží na tom, jaké budete mít pro dojnice podmínky. Např.: kolik kusů dojnic chcete chovat, jak intenzivně a odborně se jim budete věnovat, v jaké oblasti (nadmořské výšce) bude mít Váš malochov ustájení a v jaké stáji, jak budou dojnice krmeny, zda budou v létě celý den na dobré pastvě, nebo jen ve stáji, zda budete chtít mít chov maximálně ziskový v produkci mléka (nebo zda Vám více záleží na odolnosti plemene např. proti onemocnění), zda budete dojnice dojit ručně nebo dojicím strojem, zda někdo z Vaší rodiny má odborné zootechnické nebo veterinární vzdělání a mnoho dalšího. Samozřejmě, že existují dojnice kříženky různých plemen; jejich užitkovost i jiné vlastnosti záleží na zastoupení (tj. genetickém procentu) jednotlivých plemen v určitém jedinci.  Doporučuji Vám, abyste si udělal (a) projekt  a v něm odpověděl(a) nejen na všechny shora uvedené otázky, ale uvedl (a) i další Vaše představy o chovu. A pak ten svůj "projekt" ukažte zkušenému zootechnikovi nebo profesoru předmětu "chov skotu" na střední nebo na Vysoké škole. Můžete se poradit i s více odborníky. Mohou Vám s projektem pomoci i specializovaní studenti zemědělských škol z vyšších ročníků. Na Vaše velmi stručné dvě otázky nelze odpovědět jednou větou, protože "malé hospodářství" je pro odborného poradce informace hodně "mlhavá", bez exaktních technických údajů potřebných k odbornému rozhodování o chovu dojnic. Chov dojnic má stránku ekonomickou (aby se Vám to vyplatilo), chovatelskou (abyste to uměl dělat), veterinární (aby  Vám dojnice neonemocněly a abyste je uměl sám nebo s pomocí MVDr. vyléčit). S ekonomickým hlediskem chovu úzce souvisí Vaše možnost a schopnost mléko se ziskem prodat.

Užitečné odkazy:

http://katedry.czu.cz/storage/3366_mlecna.pdf

http://www.zootechnika.cz/clanky/chov-skotu/plemena-skotu/dojena-plemena-skotu.html

https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/index.pl?cast=7595

http://www.cestr.cz/files/slechteni_a_reprodukce/slechtitelsky_program_2007.pdf

Přeji hodně štěstí.

 

 

 

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 17.03.2015, 23:14:43

Já bych doporučil ČESTRa, jinak ale pisatelka předemnou má pravdu.

neregistrovaný Nick neregistrovaný

Ještě dodatek ohledně bezpečnosti práce s kravami:

Kráva není ani plyšový medvídek, ani palácový psík, ani kočka Múra z pohádky Karla Čapka. Kdo nemá zkušenost s prací s hovězím dobytkem, může jako nováček v této činnosti snadno přijít k úrazu. Stalo se např.:

  1. Ošetřovatel dojnic při poutání karabinou jednoho zvířete ve stáji ke žlabu přišel o palec u ruky; nechal totiž chvilku palec v kovovém poutacím kruhu, kráva trhla a celou svou tělesnou vahou mu vlastně palec v tom kruhu přeštípla.
  2. Dojnice rozmačkala nové ošetřovatelce nohu o betonový žlab tak, že měla na noze asi 20 cm dlouhou modřinu. Nikdy se nesnažte rozběhnuté dobytče zastavit a otočit holýma rukama. Zvíře je psychicky "tupé", nepochopí a neuposlechne člověka a bez rozpaků ho porazí a prorazí si tak cestu klidně přes  osobu ležící na podlaze.
  3. Býk ve stáji bez příčiny napadl svého chovatele, natlačil ho na stěnu a  rozmačkal chovateli hrudník.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 4 (celkem 4)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »