sele a nemoc

Dobry den mam koupene sele na vykrm,10 dni zralo a spalo ,bylo v klidu.Nyni sele kvici nebo nahlas chrochta jako kdyz ma hlad ,je to az neprijemne.Ptala jsem se chovatele ,zda je odcervene ,rekl ,ze je ,ale ze ho muzu znova odcervit .od veterinare jsem prinesla lek ,sele odcervila a znova za 14 dni ,t0 bude 28 dubna.Zatim zadna zmena,sele kvici hlady nad plnym korytem ,ktere 3 krat denne vybiram a davam cerste zradlo. Muze mi nekdo poradit co s tim nebo co seleti schazi,uz si nevim rady.Neni to prvni sele ktere chovam na vykrm ,ale s timto sem se nesetkala.Mohlo by byt nastydle ,to me taky napadlo Zitra jdu na veterinu. dik za vradu maria

neregistrovaný Maria Valentova neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Maria Valentova z 19.04.2015, 18:53:58

Dobrý den paní Mario,

nevím, čím krmíte a jak. Selata po odsatavu určená k výkrmu se krmila krmnými směsmi průmyslově odborně vyrobenými. Ty směsi se jmenovaly ČOS I (= časný odstav selat 1) a ČOS II (= časný odsatav selat 2). V obou směsích, pokud vím, bylo obsaženo sušené mléko a další živiny. Správná krmná technika byla taková, že se do korýtka každý den dávala SUCHÁ ČOS a k tomu měla selata k dispozici stále čistou pitnou vodu v napáječce. Takže doporučuji: Krmte podle návodu pouze koupenou suchou krmnou směs odborně vyrobenou selata ve věku vašeho selete a čistou odraženou vodu. Nedávejte seleti žádné zbytky z kuchyně, ani syrovátku, ani syrové mléko, ani pomeje z hospody a pod. ZEPTEJTE SE CHOVATELE, od kterého jste sele koupila, jakým krmivem sele krmil, a stejné krmivo seleti sežeńte a předložte.  

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Maria Valentova z 19.04.2015, 18:53:58

Posílám Vám odkaz na reklamní článek o krmení selat a prasat. Článek je od firmy, která krmiva pro prasata vyrábí a prodává.

http://www.thas.cz/cs/krmiva/krmiva-pro-prasata

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Maria Valentova z 19.04.2015, 18:53:58

Další odkaz na dodavatele krmných směsí:

http://www.agroteplice.cz/prodej_krmiv.html

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Taky si myslím, že to je tím že krmíte jiným krmivěm než na co bylo sele zvyklé. A nemusí to být jen směs, ale klidně mohou chybět i brambory. Sele bylo zvyklé na brambory a vy mu je nedáte a už vám kvičí. Chce to zkontaktovat chovatele od kterého sele máte a zeptat se, na co bylo zvyklé.

neregistrovaný Pavel neregistrovaný

Dekuji za rady,krmim suchym srotem, pridavam brambory a pecivo.Vypadato, ze je nastydle ,dnes jedu k veterinari.tez ma k dispozici cerstvou vodu k piti.Dekuji moc.Maria

neregistrovaný maria valentova neregistrovaný

Paní Valentová,

tzv. "pečivo", kterým selátko krmíte, jsou pravděpodobně nějaké zbytky z hospody, z jídelny nebo z nemocnice, které už prošly rukama mnoha lidí; uvědomte si, že sele může dostat rýmu, kašel, anginu i třeba TBC a jiné infekce od nemocných lidí, tedy např. z těch starých, lidmi ochmataných rohlíků. Závadný může být i šrot např. starý (?), plesnivý(?), žluklý (?). Sele má velmi dobrý čich i chuť. Kvičením říká: "To krmení mi nechutná, ani nevoní, žrát to nebudu, chci něco lepšího !"

KUPTE SELETI krmnou směs ČOS !!!   Nekrmte zatím tím, čím jste dosud krmila ! Vaše krmení je chudé zejména na vitaminy, minerální látky a bílkoviny !!! Takové malé sele potřebuje ČOS !!! a v bezvadné kvalitě !!! 

A můžete mu přikoupit i kamaráda, tedy druhé sele přibližně stejně staré a od téhož chovatele; možná že je selátku také smutno, a proto nežere. Dejte si na jeho krmení záležet. Vždyť to sele v životě žádnou jinou radost nezažije, než dobré žrádlo. Ať se daří !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

No nechci se hádat ruku do ohně bych za to totiž nedal ale nezdá se mi tvrzení, že by se prase mohlo nakazit od člověka nějakou lidskou nemocí. Nikdy jsem neslyšel, že by nemocný sedlák nesměl do chléva.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 21.04.2015, 06:42:47

Před r. 1989 se skutečně stalo:

Jalovice v plemenném chovu na počátku březosti byly zdravé. Jako vysokobřezím těm jalovicím veterinář provedl zkoušku na TBC (=tuberkulinaci) a všchny jalovice reagovali pozitivně (zduření v místě vpichu). Jalovice musely být zlikvidovány. Bylo zjištěno, že po svedení jalovic z pastvin do stáje se jalovice infikovaly tuberkulózou od starého nočního hlídače, který stájemi v noci procházel a u kterého byla TBC prokázána.

Vepř žije proti hovězímu dobytku o hodně kratší život, takže po původu jeho onemocnění se zpravidla nepátrá, a nemocné prase se zabije. Přesto infekce prasat od člověka je potvrzena např. v bodu 7) následujícího článku:

http://www.ubileholva.cz/novinky/chripka-prevence-a-leceni-1/

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobry den,selatko je nastydle,dostalo antibiotika,ma smes,cistou vodu amleko.Jeste k tomu pecivu,krmim chlebem rohliky,brambory ,srotem voda amleko.Nic stareho nebo plesniveho.Osetruji ho jako oko v hlave.Snad to bude dobre,zatim zadna zmena.Dik za radu.Maria

neregistrovaný maria valentova neregistrovaný

Dobry den tak je to stejne, nic se nezmenilo.Po dotazu u chovatele,krmim tim samym krmenim.Naleji seleti do koryta napije se,pak to prehrabuje a vystrkuje to z koryta ven,evidentne neco hleda.Pred dalsim krmenim to musim vybrat a koryto umyt.Davam male davky ale stejne to necha a kvici.Ani majitel mi neumi poradit snadjen ,ze se mu styska.UZ me napada jen gril.Dekuji za radu.Maria

neregistrovaný Maria valentova neregistrovaný

SUCHOU ČOS do jednoho suchého korýtka. Nechat celý den. ŽÁDNOU ŠLICHTU ! Pitnou vodu do druhého korýtka, vodu doplňovat.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobry den,tak pisi jeste jednou,po vsech radach,jsme koupily jeste jedno sele,domnivajic se ,ze se selatko chyti a bude zrat.Omyl,bylo to stejne ,kvicelo, az se sousedi ptali co se deje.Tak slo na gril,mrtve sele jsme prohledli,nikde sme nic nenasli.Streva ,jatra ledviny zaludek srdce ,vse bylo ciste.Snad to byl stesk nevim,jinak dik za rady.Maria

neregistrovaný Maria valentova neregistrovaný

Tak to je tak trochu záhada, možná mělo tasemnici nebo nějakého vnitřního parazita který sele trápil, dobře že jste ukončila trápení.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

Dobrý den koupila jsem 3 selata,jedno uhynulo i přes veškerou péči,zmodral,špatně dýchalo a prý měl infarkt,druhé má bouly na kloubu zadní nohy a špatně dýchá jako by měl rýmu a ten třetí zatím dobrý ale nejhorší jsou jsou u všech jejich varlata,ty jim stále rostou do velkého rozměru.Prý jsou kastrovaná ale jizvu nikde nevidíme.Jsou velice brzy odstavená cca 3-4týdnu.Dostávají antibiotika ale už nevím co stím...jak jim pomoci?Děkuji

neregistrovaný Renata neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Renata z 19.03.2017, 12:32:54

Jedině poradí a pomůže veterinář.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

já tedy odjaktěživa krmím selata kozím mlékem, šrotem, brambory a do toho rozsekané kopřivy a nemarodí, obejdou se i bez krmných směsí, čistá voda a solný liz je samozřejmý

 

neregistrovaný H.K neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 17 (celkem 17)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »