Canis Lupis

Ako súvisia dané fotky s Canis Lupus? Je tento jav v prírode žiaduci? Alebo je nežiaduci? Ak je žiaduci, uveďte kedy, kde a za akých okolností. Ak je nežiaduci, uveďte kedy, kde a za akých okolnosti.

  • Obrázek
  • Obrázek
neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

Tam ešte ma byt tento obrázok :)

  • Obrázek
neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

posílám odkaz:

http://searchatlas.centrum.cz/?kibitz=&t=a&utf=y&q=canis+lupus&utm_source=atlasHP&utm_medium=searchbox&utm_content=internet&channel_id=hpa-top-box&kibitz=0&kibitz-db=

Vlk obecný (canis lupus) a rys ostrovid jsou divoké šelmy, tedy zvířata žijící ve volné přírodě, živící se masem jiných zvířat, která k tomu účelu loví a zabíjejí. Na Vašich fotografiích jsou zabitá zvířata, která pravděpodobně zabila jedna z obou jmenovaných šelem. Možné také je, že zvířata pro šelmy zastřelil člověk.

Vaši otázku "Zda je činnost obou šelem v přírodě žádoucí, nebo nežádoucí a za jakých podmínek ?" nelze zodpovědět jednoznačně:

  1. Žádoucí působení šelem je v revíru bohatém na lovnou  zvěř , kde se nepasou stáda ovcí a koz chovaných člověkem.  V takovém revíru šelmy provádí selekci tj. negativní vytřídění slabších a nemocných kusů lovné zvěře a tím zlepšují kondici lovné zvěře.
  2. Nežádoucí působení šelem je v revíru chudém na lovnou zvěř, kde se pasou stáda ovcí a koz chovaných člověkem. V takovém revíru šelmy ještě více snižují nízký stav lovné zvěře a napadají i stáda ovcí a koz z nedostatku divoké zvěře.
  3. V přírodě nedotčené člověkem se vždy počty šelem a počty jejich potenciální živé kořisti přiměřeně vybalancovaly ( kde bylo málo živé kořisti,  šelmy neuživily svá mláďata a jejich počty klesly a naopak).
  4. V současné době vlastně počty lovné zvěře i šelem usměrňuje pouze člověk. A ČLOVĚK sám je takovou " ŠELMOU" (vzhledm k přírodě), o jehož žádoucnosti nebo nežádoucnosti vzhledem k přírodě, by bylo možné také diskutovat. Druh ČLOVĚK se stále víc a více rozpíná na ZEMI a zmenšuje tak původní přírodní prostředí jak býložravou zvěř, tak pro masožravé šelmy.

 

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Prečo ste zapojili k tomu aj rysa ostrovida  J.M ? Kedže v otázke nikde sa o ňom nepíše

 

neregistrovaný Natália neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 09.05.2015, 14:00:10

 Jasně  a  srozumitelně napsáno, není co  dodat.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Natália z 09.05.2015, 15:41:43

Pro Natálii:

Protože jen asi výborný znalec přírody a divoké zvěře rozezná, zda zvíře bylo zabito vlkem nebo rysem. V oblastech, kde žije i medvěd, by i tento predátor přicházel v úvahu, že zabil divoké prase nebo jelena.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 09.05.2015, 20:23:42

Děkuji za uznání.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

6Řekl bych, že výše zmíněná zvířata do slovenské krajiny patří. Vlk, rys imedvěd se v malých počtech vyskytují i u nás. Jako již výše zmíněná zdravotní policie lesa mají v přírodě svoji úlohu. Ovšem rys dokáže ulovit i zdravé zvíře, zákeřně skokem ze stromu. Ovšem jejich počty nejsou tak vysoké, abychom se měli obávat o srnky. Nejpřemnoženější je na Slovensku medvěd, tam už uznávám že se vymkla situace z rukou a byl povolen odstřel medvědů. Jinak abych odpověděl na otázku kdy a kde, tak v rozlehlých zalesněných uzemích v koordinovaném množství. Při přemnožení, jako se to stalo s medvědy by se situace vymkla a vlci ve smečce dokáží zlikvidovat i domácí zvířata, především ovce na pastvě.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 8 (celkem 8)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »