Ako súvisia dané fotky s Canis Lupus? Je tento jav v prírode žiaduci? Alebo je nežiaduci? Ak je žiaduci, uveďte kedy, kde a za akých okolností. Ak je nežiaduci, uveďte kedy, kde a za akých okolnosti.
Canis Lupis

Tam ešte ma byt tento obrázok :)

posílám odkaz:
Vlk obecný (canis lupus) a rys ostrovid jsou divoké šelmy, tedy zvířata žijící ve volné přírodě, živící se masem jiných zvířat, která k tomu účelu loví a zabíjejí. Na Vašich fotografiích jsou zabitá zvířata, která pravděpodobně zabila jedna z obou jmenovaných šelem. Možné také je, že zvířata pro šelmy zastřelil člověk.
Vaši otázku "Zda je činnost obou šelem v přírodě žádoucí, nebo nežádoucí a za jakých podmínek ?" nelze zodpovědět jednoznačně:
- Žádoucí působení šelem je v revíru bohatém na lovnou zvěř , kde se nepasou stáda ovcí a koz chovaných člověkem. V takovém revíru šelmy provádí selekci tj. negativní vytřídění slabších a nemocných kusů lovné zvěře a tím zlepšují kondici lovné zvěře.
- Nežádoucí působení šelem je v revíru chudém na lovnou zvěř, kde se pasou stáda ovcí a koz chovaných člověkem. V takovém revíru šelmy ještě více snižují nízký stav lovné zvěře a napadají i stáda ovcí a koz z nedostatku divoké zvěře.
- V přírodě nedotčené člověkem se vždy počty šelem a počty jejich potenciální živé kořisti přiměřeně vybalancovaly ( kde bylo málo živé kořisti, šelmy neuživily svá mláďata a jejich počty klesly a naopak).
- V současné době vlastně počty lovné zvěře i šelem usměrňuje pouze člověk. A ČLOVĚK sám je takovou " ŠELMOU" (vzhledm k přírodě), o jehož žádoucnosti nebo nežádoucnosti vzhledem k přírodě, by bylo možné také diskutovat. Druh ČLOVĚK se stále víc a více rozpíná na ZEMI a zmenšuje tak původní přírodní prostředí jak býložravou zvěř, tak pro masožravé šelmy.

Prečo ste zapojili k tomu aj rysa ostrovida J.M ? Kedže v otázke nikde sa o ňom nepíše

Jasně a srozumitelně napsáno, není co dodat.

Pro Natálii:
Protože jen asi výborný znalec přírody a divoké zvěře rozezná, zda zvíře bylo zabito vlkem nebo rysem. V oblastech, kde žije i medvěd, by i tento predátor přicházel v úvahu, že zabil divoké prase nebo jelena.

Děkuji za uznání.

6Řekl bych, že výše zmíněná zvířata do slovenské krajiny patří. Vlk, rys imedvěd se v malých počtech vyskytují i u nás. Jako již výše zmíněná zdravotní policie lesa mají v přírodě svoji úlohu. Ovšem rys dokáže ulovit i zdravé zvíře, zákeřně skokem ze stromu. Ovšem jejich počty nejsou tak vysoké, abychom se měli obávat o srnky. Nejpřemnoženější je na Slovensku medvěd, tam už uznávám že se vymkla situace z rukou a byl povolen odstřel medvědů. Jinak abych odpověděl na otázku kdy a kde, tak v rozlehlých zalesněných uzemích v koordinovaném množství. Při přemnožení, jako se to stalo s medvědy by se situace vymkla a vlci ve smečce dokáží zlikvidovat i domácí zvířata, především ovce na pastvě.
