Koza po porodu nemá mléko

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,včera jsem odrodila kozu byl to dost těžký porod.Koza nemá mléko,aby mohla krmit malé.Mohl by mi někdo poradit co mám dělat aby koza dostala mléko?Mám něco přidat do jídla nebo nějakou masáž veminka?Zatím beru mléko od jiné kozy a krmim stříkačkou. Prosím poraďte. Děkuji 

neregistrovaný Axina12@seznam.cz neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Axina12@seznam.cz z 18.02.2016, 17:33:52

Nejdůležitější teď bude, abyste zachovala kůzlátko na živu, tedy nutně POKRAČUJTE v krmení kůzlete mlékem od druhé kozy, a to z lahve s dudlíkem. Mléko musíte trochu přihřát, na teplotu těla (asi 37°C) a krmte kůzle často  (asi po třech hodinách, nebo i častěji, má zatím malý žaludek).

Kozu po porodu se pokuste "rozdojit" tak, že jí často (asi po 2 hodinách) pravidelně oddojujte, i když zatím žádné mléko neprodukuje. Nechte u ní její kůzle, aby se od ní pokoušelo pít; a tomu kůzleti ukažte, kde má jeho máma vemínko, ať kůzle saje z vemínka své mámy, třeba zatím bez mléčného efektu.  Kůzle by se mělo napít MLEZIVA (mlezivo je první husté mléko po porodu) ! Pokuste se mu sehnat a dát mu napít mlezivo od jiné kozy, která také čerstvě porodila.  Můžete také sehnat A,D kombinal (směs vitaminů A a D, určený pro kuřata), který bude prospěšné kůzleti dát do tlamičky v množství, které se vejde do víčka lahvičky kombinalu. Ten kombinal zapůsobí preventivně proti průjmu v případě, když se kůzle nenapilo mleziva od své matky těsně po narození. Pokud novorozené kůzle (kůzlata) dostanou průjem, tak na nic nečekejte, utíkejte k veterináři, ať Vám pro ně předepíše REHYDRATAČNÍ ROZTOK (dává se také telatům), který koupíte snad v lékárně nebo přímo u veta, a tím teplým rehydratačním roztokem kůzlátko vyléčíte z průjmu; podávejte dle návodu. Novorozené kůzle je slabounké "chatrné" stvoření, NESMÍ HLADOVÉT ! Možná, že Vám veterinář předepíše i nějaký prostředek pro nastartování laktace kozy po porodu. Hodně štěstí !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Axina12@seznam.cz z 18.02.2016, 17:33:52

Ještě dodatek: Ta koza po porodu by měla mít dostatek vody na pití. Také jí můžete udělat takový teplý nápoj z obilného šrotu a vody (teda ten šrot spařit horkou vodou) a po částečném vychladnutí ho dát koze vypít. Možná, že existují granule pro kozy v laktaci; pokuste se ty specielní granule koze koupit, alespoň nějaký čas po porodu byste jí ty granule měla dopřát. A samozřejmě k tomu to nejlepší seno, které máte.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 19.02.2016, 06:52:22

Děkuji za radu a přeji hezký den Grossová. 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.02.2016, 13:31:26

Není zač.

Hlavně nechte kůzlátko s jeho mámou POHROMADĚ . Možná, že byste mohla i pokusit se kůzle dát na chvíli k jiné koze, která mléko má, a která mu dovolí napít se.Nejlepší by bylo, kdyby současně pilo vlastní i cizí kůzle. Tím byste si hodně ušetřila práce, kdyby kůzle nechávala napít jiná koza.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.02.2016, 13:31:26

Paní Grossová, ještě můžete do vyhledávače na internetu zadat heslo

"koza nemá mléko", a objeví se Vám tam několik odpovědí, třeba i s e-mailem autorů, chovatelů koz.

A ještě "vychytávka" z odchovu telat: Měla jsem dobrou zkušenost s dřevěnými rošty položenými pod čerstvě narozená telata. (Ta telata totiž, když ležela pouze na podlaze uličky chléva, tak trpěla záněty pupků, způsobených dodatečným rozmočením pupeční rány.)  Tedy se domnívám, že i pro kůzle by bylo vhodné vyrobit jemu přiměřeně velký dřevěný rošt, s přiměřeně velkými mezerami mezi prkénky (aby mu nepropadly nožičky). Na rošt se položí čistá suchá sláma (jemná) a kůzle tam má suché teplé "hnízdečko"; můžete to zkusit (?). Možná, že by ten rošt mohl mít kolem ze tří stran i bednění, tedy by to mohlo vypadat i jako takový malý kotec (?), ze kterého by sláma nepadala ven.  Napište prosím, jak to s kůzlátkem dopadlo, a zda se koza přece rozdojila. Chovu zdar !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den,chtěla bych Vám poděkovat za vaše rady.Kuzlatum zatím dáváme mléko od jiné kozy.Mamina má zatím mléka hodně málo,ale snaží se :-).Tak jen musíme držet pěstičky.Kuzlátka taky bojujou mají se čile k světu bojujou.Přeji hezký den Grossová 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 19.02.2016, 06:52:22

Dobrý večer, chtěla bych Vám napsat Cecilka se nám rozdojila a kozenky se držej.Děkuji ještě jednou Grossova. 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 03.03.2016, 18:08:42

Díky za radostnou zprávu. Chovu zdar i nadále. yes

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den, chtěla bych Vám napsat Cecilka se drží a kůzlátka rostou jak z vody. Kozicka se jmenuje Princezna a kozlík Kudrnač na hřbetu má kudrnky. Přeji hezký den Grossova. 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 24.03.2016, 10:52:10

Dobrý den paní Grossová.

Děkuji Vám za radostnou zprávu. Přeji Vám pohodové velikonoce a další chovatelské úspěchy. Pokud možno do svého chovu nevoďte ani cizí lidi, ani cizí zvířata. Paste raději pouze na své oplocené zahradě nebo na své oplocené louce.

Ještě jednou děkuji za malou radost, kterou jste mi svou zprávou udělala. Bohužel sama nemám v současné době štěstí chovat nějaká zvířátka nebo drůbež.

Chovu zdar !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobry večer,děláme přesně to co pišete máme svoji zahradu i louku.Přeji i Vám krásné svátky jara.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu. S kozičkou jste mi dost pomohla.Mam dva dny vylihlé kacenky. Včera jsem je vzala domu aby je nevzala lasička.Neudelala jsem hloupost? Můžu je teď dát zpátky ke kachně? Prijme je? 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 12.04.2016, 08:07:46

Domnívám se, že jste udělala dobře. Ale berte kačátka na noc domů i s jejich mámou, aby je nehledala. Domnívám se, že kachna opět kačátka ráno přijme, ale pohlídejte je chvilku. A znovu říkám: Berte je domů VŠECHNY, včetně mámy kachny. Jistě se všechny vejdou do nějaké větší bedýnky (nebo ohrádky v koupelně nebo ve sklepě). Ale ta ohrádka musí být pevná, aby se prkna nerozpadla a kačátka pod sebou nezadusila. Ve dne je možné nad ohrádku udělat kryt z drátěného pletiva s malými oky, aby se ke kačátkům nedostala ani kuna, ani např. ptačí dravec (káně ?, ostříž ? aj.) Chovu zdar !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Moc děkuji a přeji hezký den. 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 12.04.2016, 08:07:46

prosim mam dotaz je možne že koza ktera nebyla nikdy připuštěna dava mleko  prosim ozvěte se moc by mě to zajimalo děkuji

 

 

 

neregistrovaný mirka neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele mirka z 29.05.2017, 20:06:22

No, "zázraky se dějí"; možná, že tu nepřipuštěnou kozu ssála jiná koza a tím ji "rozdojila". Ale nevím proč někdo chová nepřipuštěnou kozu, když jejím hlavním produktem je mléko a kůzle, a to se rodí až po připuštění.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 17 (celkem 17)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »