Aktuálně: 5 145 inzerátů172 435 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů

Co dělám špatně?

Zacharda (neregistrovaný) 23.02.2016, 14:14:38 xxx.xxx.230.182

Poraďte mi, prosím někdo! Dnes mi uhynula slepička, která byla pár dnů smutná. Možná déle, držela se stranou, takže jsem to možná přehlédla. Vypadala na pohled pěkně, ale chtěla jsem jí vykuchat abych věděla co se stalo a překvapilo mě jak byla pod tím pěkným peřím hubená. V břišní dutině měla dvě veliká "vejce", bez skořápek, tvořená jen velmi tuhým, jako by uvařeným hodně na tvrdo, žloutkem. Bylo jich tam i víc malých. Obávám se, že ostatní slepice jsou na tom podobně, protože nenesou už druhý měsíc ani jedno vejce. Četla jsem, že příčina není v těchto případech známá, ale píší jen o tvrdém žloutku, ne, že by šlo o celé takové vejce. Bojím se, jestli jsem to nezpůsobila krmením, protože jsem je na podzim začala přikrmovat slunečnicí a ony začaly tu slunečnici výrazně preferovat, takže směsi pro nosnice, ani brambor, vlastně ani pšenice už moc nespotřebovaly. Mají volný pohyb po celé zahradě, takže si k tomu nahrabou co potřebují a díky jim nemáme skoro žádné plzáky, zatímco všude kolem jich je hodně. Všechno je rozhrabané, takže i když je (aspoň ty velké) nekonzumují, rozhrabou jejich skrýše. To jsem ale odbočila. Slepičky vypadají velmi dobře, jedna se teď během pár dnů krásně přepeřila a je jako nová. Bojím se ale, jestli nemají v břiše totéž co ta dnešní uhynulá. Nevím proč ta divná vejce nedokázala opustit tělo slepičky, fakt je, že jsou velmi těžká. Moc prosím o názor. Nadávat mi nemusíte, nadávám si sama, že jsem asi hloupá když jsem si včas nezjistila jestli nedělám chybu. Přilepšuji jim občas i nevařenou rýží a jáhlami, sem tam ječnými kroupami. Moc ráda bych ty zbylé slepičky ušetřila trápení, budu vděčná za radu.

Obrázek
J.M. (neregistrovaný) 23.02.2016, 23:06:34 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Zacharda z 23.02.2016, 14:14:38

Takže:

  1. Podle fotografie Vaše slípky vypadají zdravé.
  2. Příčinu úhynu, název nemoci a její léčaní určí pouze MVDr. Je třeba mu donést čerstvě uhynulou (nebo zamrazenou) nebo nemocnou slepici nebo její trus. Možnou příčinou mohou být i parazité nebo úraz v kurníku. Upravte hřady a žebříčky v kurníku tak, aby z nich slepice ve tmě nepadaly; můžete jim i do kurníku nainstalovat svícení žárovkou (asi 2 hodiny před rozedněním a 2 hodiny po soumraku).
  3. Jediné nejlepší, a pro nosnice vhodné krmivo je "Kompletní krmná směs pro nosnice v drobnochovu". Doporučuji Vám, abyste ji pro své nosnice koupila a pouze tou krmnou směsí podle návodu nosnice krmila. V krmítku samostatně navíc "ad libitum" můžete mít pouze nemořenou pšenici (dobré kvality) . (Nevařenou rýži, jáhly, a ječné kroupy nepovažuji za "přilepšení").
  4. Doplňte čistý suchý jemný křemenný říční písek (např. pod kurník, do "popeliště"). Průměr zrnek asi 3 mm až 7 mm.
  5. Možná, že Vám na zahradě rostou pro slepice jedovaté okrasné květinky a jiné jedovaté rostliny; POZOR na ně ! Zabraňte tomu, aby slepice ty jedovaté rostliny žraly. Chovu zdar !
  6. Kohouta nepotřebujete pro produkci konzumních vajec.
  7. Občas vezměte každou nosnici do ruky, abyste včas zjistila, která má nízkou hmotnost.
J.M. (neregistrovaný) 23.02.2016, 23:23:49 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Zacharda z 23.02.2016, 14:14:38

Ještě dodatek:

Vím, že existují parazité slepic, které slepice sežerou např. ve slimácích; tak pozor na to. Prý se to někde vyskytlo podél řeky po záplavě říční vodou. Ještě mne napadá možnost , že slepice sežerou plzáky otrávené prostředkem proti slimákům, který je jedovatý také pro teplokrevné živočichy. Takže: použít jiný prostředek proti slimákům, nebo zabránit, aby je slepice slimáky žraly. Pro slepice jedovatý prostředek proti slimákům může používat i Váš soused.

Ta slunečnicová semena mohou být plesnivá, a i kdyby nebyla, vedou ke ztučnění slapic, obsahují vysoké procento slunečnicového oleje. Přestaňte slunečnicové semeno zkrmovat ! Možná, že byla ta slunečnice i na poli postříkána nějakým jedovatým herbicidem !

Zacharda (neregistrovaný) 25.02.2016, 21:04:15 xxx.xxx.230.182
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 23.02.2016, 23:23:49

Já už vím přesnou diagnozu. Diagnozu mi podle obrázku sdělil můj známý veterinář. Jedná se o: "žloutková peritonitida... stává se to u starších slepic nebo u slepic, které mají vysokou snášku a vejcovod se prostě vyčerpá, případně když je zánět přímo ve vejcovodu (může být virový) a tím pádem žloutkové koule přes ucpaný vejcovod nemůžou a padají do břišní dutiny. Jakmile se to stane, už se s tím nedá nic dělat. " Ony ty slepičky opravdu strašně moc nesly, až jsem je litovala. Snášely víc jak rok a půl, skoro všechny skoro denně, všude kolem měly slepice přestávky, naše nic, nesly a nesly. Proto vlastně tak postupně odcházely. Proto jsem přesvědčená, že už nikdy takové chudinky, roboty na vajíčka nechci, sice jsem jim prodloužila život a určitě měly spoustu pěkných dnů, ale všechny pak musely trpět. Přikládám fotografie, možná to pomůže v diagnoze někomu dalšímu. Když si zadáte do vyhledávače "žloutkovou peritonitidu", najdete hodně dalších podrobností. Léčit se to nedá. Děkuji za rady, já už se slepičkami skončím až dožijí. Nechám je dokud budou v pořádku, jakmile uvidím, že se některá straní, hned to s ní ukončíme. Další slepičky už nechci, moc to všechno prožívám a manžel to odnáší, tak se zatvrdil a taky chce výhledově skončit. Není to práce pro každého. Naštěstí jsme na vesnici a vejce kupuji od známých. Písku mají dostatek, písek  je u nás všude, dokonce se v blízkosti i těží i zemina je písčitá.Slunečnici máme od místního pěstitele, kterého známe a víme, že nepoužívá nic jedovatého. Slimáky nežerou, ani miniaturní, ani jejich vajíčka, zkoušela jsem jim je nabízet, ale ani si neklovly. Zato žížal sežraly stovky. Vloni jsme jim dali antiparazitickou kůru poté co stejně uhynuly dvě pár měsíců po sobě, takže to určitě byla stejná diagnoza jako u té poslední, ale já je tenkrát nekuchala, zakopali jsme je hodně hluboko. Díky za rady. Taky přeju Chovu zdar!

Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 12.09.2016, 18:16:14 xxx.xxx.234.59
Odpověď na příspěvek uživatele Zacharda z 23.02.2016, 14:14:38

Vážená paní,  

 

dobrý den, nic špatného jste neudělala, je to běžné. Jsem veterinární lékařka ,chovám slepice pro zábavu  a mají to samé. Je potřeba audělat narkozu a dutinu břišní vyčistit,  podávat  injekčně antibiotika muskulárně.  Bude Vás to stát kolem - 350 - 450 Kč na jeden kus, ale slepice  budou za pár dní fit, budou snášet dál a nic se neděje. Já  zákroky neprovádím, ale moje kolegyně, která to také dříve nedělala, až po mé žádosti.  Zachránily jsme hromady slepic, domácích mazlíčků, zákrok se musí udělat co nejdřívě,po stanovení diagnozy nejlépe sonem.

Slepice  jsou strašně trpělivé a  velice dobře se hojí, musí být jen   stranou pár dní po zákroku, aby ji  zdravé slepice nevyzobaly stehy.

 

Pokud chcete napište ,

 

řeknu vám více.

 

Pěkný den,  MVDr. Eva Valehrachová

Anonymní (neregistrovaný) 12.09.2016, 18:16:52 xxx.xxx.234.59
Odpověď na příspěvek uživatele Zacharda z 23.02.2016, 14:14:38

Vážená paní,  

 

dobrý den, nic špatného jste neudělala, je to běžné. Jsem veterinární lékařka ,chovám slepice pro zábavu  a mají to samé. Je potřeba audělat narkozu a dutinu břišní vyčistit,  podávat  injekčně antibiotika muskulárně.  Bude Vás to stát kolem - 350 - 450 Kč na jeden kus, ale slepice  budou za pár dní fit, budou snášet dál a nic se neděje. Já  zákroky neprovádím, ale moje kolegyně, která to také dříve nedělala, až po mé žádosti.  Zachránily jsme hromady slepic, domácích mazlíčků, zákrok se musí udělat co nejdřívě,po stanovení diagnozy nejlépe sonem.

Slepice  jsou strašně trpělivé a  velice dobře se hojí, musí být jen   stranou pár dní po zákroku, aby ji  zdravé slepice nevyzobaly stehy.

 

Pokud chcete napište ,

 

řeknu vám více.

 

Pěkný den,  MVDr. Eva Valehrachová

OM (neregistrovaný) 08.01.2018, 21:26:00 xxx.xxx.212.1
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 12.09.2016, 18:16:52

Pro: MVDr. Eva Valehrachová

Dobrý den, mohla byste napsat podrobnosti mně? Váš příspěvek je sice už přes rok starý, ale zkouším štěstí. Chtěla bych nechat operovat moji slepičku. Děkuji. 

emaema@seznam.cz


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.