slepice si klobou peří co to znamena a co proti tomu dělat

slepice si klobou peří co to znamena a co proti tomu dělat

neregistrovaný Miroslav Kvapil neregistrovaný

To je celkem známé... Prostě jsou slepice ve stresu. Nejspíš máte moc slepic a malý výběh. Také potřebují místo na popelení. A ve výběhu se hodí i nějaké stromy nebo překážky, aby si nelezly na nervy a mohly ty slebší před těmi útočnějšími někam utéct. Pokud budou mít slepičky tolik prostoru, že bude ve výběhu stále něco zeleného na zobání a budou mít kde objevovat červíky, tak si na klování do druhých slepic ani nevzpomenou. Pokud ale bude všude jen tvrdý udupaný podklad a žádná zábava pro tyto "hrabavce", tak budou stresovaný a klování nezabráníte...

neregistrovaný Radek neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Miroslav Kvapil z 06.04.2016, 13:22:30

Pro Miroslav Kvapil:

 1. Znamená to pravděpodobně nedostatek bílkovin, minerálních látek, witaminů a jiných biologicky prospěšných látek v krmné dávce nosnic.
 2. Přestaňte krmit máčeným chlebem, bramborami, kuchyňskými zbytky a trávou ze sekačky a pod. (pravděpodobně jste tím dosud krmil).
 3. Kupte nosnicím  "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu" a krmte ji samotnou podle návodu.
 4. Pokud krmíte nějakou starou osivovou mořenou (je jedovatá !) nekvalitní pšenicí (nebo zadinou se semeny plevelů), tak s tím přestaňte. Kupte slepicím kvalitní NEMOŘENOU pšenici z loňské sklizně.
 5. Můžete zjistit ektoparazity v peří nosnic. Nechte si od veterináře předepsat antiparazitikum a slepice přeléčete. Celý kurník vyčistětě, vymyjte vařící vodou, nechte vyschnout. Dejte novou podestýlku (ječnou slámu) do hnízd.)
 6. Můžete zkusit přidávat do vody trochu maggi.
 7. Dvakrát týdně uvařit pro slepice libové nesolené hovězí maso a umlet jim ho na masovém strojku. Vyryjte jim na zahradě žížaly.

A pokud mi nevěříte a nechcete změnit krmení dle mého návodu, nemusíte. I oklobané slepice občas nějaké vejce snesou. Vysvětlení už zde na fóru bylo mnohokrát. Takže nemíním opakovaně diskutovat  na téma "babičky po válce také krmily co dům dal, a také jim slepice nesly". Chovu zdar.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Radek z 06.04.2016, 15:44:23

Máte pravdu, souhlasím.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

mám jiný problém, co by mohlo být příčinou holých krků u slepic, kurník mají akorát, ale od listopadu začaly ztrácet peří na krku a do dneška neobrostly? Krmím směsí a pšenicí a jsou na zahradě. Trochu je rasuje větší kohout ale ten jim snad z krku peří neklove, nevšiml jsem si toho.Díky za radu

neregistrovaný míra neregistrovaný

Je možný společný výběh (trochu neobvyklý rozměr 26 m x 2,5 m) pro slepice (12 kusu) a králiky (cca 20 kusu mladých)? eventuelně stejný výběh, ale ne současně? 

díky za radu smiley

neregistrovaný paule neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele míra z 22.04.2016, 10:31:57

Holé krky:

 1. Pokuste se vypozorovat, kam slepice prostrkují hlavy např. drátěným pletivem oplocení zahrady nebo máte krmítka s drátěnými chrániči ? Slepice si mohou odírat krky o to drátěné pletivo. Pak by bylo nutné před drátěným pletivem plotu ještě udělat dřevěné bednění, aby se slepice k tomu plotu vůbec nemohli dostat (pokud Vám záleží na tom, aby měly krky pěkně obrostlé peřím.
 2. Doufám, že Vaše slepice nejsou plemeno "HOLOKRČKA"  smiley  nebo kříženky tohoto plemene ?
 3. Můžete se pokusit zjistit, jestli na krku nemají nějaké ektoparazity např. čmelíky ? Pokud ano, bylo by potřeba je postříkat sprejem proti čmelíkům.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele paule z 22.04.2016, 16:52:58

Pro paule:

 1. Protáhlý tvar výběhu není problém.
 2. Problém může nastat při chovu králíků společně se slepicemi, a to z důvodu vzájemné infekce nemocemi např. kokcidiemi, tedy infekce kokcidiózou. Mladí králíčci jsou na kokcidiózu hákliví a způsobuje jim průjmy, které např. u starších, chronicky nemocných slepic, nemusí být zřejmé. K vzájemnému nakažení slepic a králíků může dojít i jinými nemocemi (TBC, salmonelóza aj.)
 3. Může dojít i k fyzickému napadání malých králíčků slepicemi, nebo později k napadání slepic už velkými králíky. I králík umí kousnout.
 4. Doporučuji slepice chovat v jiném výběhu, než králíky; a ještě lépe by bylo, kdyby výběhy obou druhů byly i navzájem vzdálené a neměly společné oplocení.
 5. Chovu zdar !
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele paule z 22.04.2016, 16:52:58

Pro paule dodatek:

 1. Králíci rádi hrabou a umí to velmi dobře. Ve výběhu existuje nebezpečí, že se podhrabou pod plot a utečou Vám mimo výběh.
 2. Mladí králíci jsou náchylní na nadmutí z čerstvé pampeliškové natě zjara. Proto je lepší zjara po odstavu malé králíčky zpočátku krmit pouze senem a zelené pampelišky jim přidávat jen opatrně, v menším množství a postupně.
 3. Mladí králíci také potřebují sucho. Není dobré, když v nekrytém výběhu zmoknou a nachladnou; mohou dostat rýmu.
 4. Mladé králíky je také potřeba poměrně brzy oddělit pohlaví, a samečky a samičky ustájit zvlášť. Pokud zůstanou dlouho pohromadě, začnou se honit, pářit se a následkem toho málo přibývají na hmotnosti. Samičky ve výběhu mohou zabřeznout i potratit, a to je škoda, zarazí se v růstu.
 5. Nedoporučuji mladé králíčky po odstavu ustájit celodenně, tj. i v noci,  v nezastřešeném výběhu.  (Dospělé králíky možná přes den pod klec z drátěného pletiva s malými oky, ale také každé pohlaví samostatně, a alespoň část klece přikrýt stříškou.)
 6. Malý králík volně ve výběhu se může snadno stát kořistí i nějakého predátora např. kuny, lišky aj. Dokonce i čáp chytí např. malého zajíčka na louce a donese ho svým mláďatům jako potravu (vlastní pozorování !)
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Dobrý den, měli jsme 5 slepic (2 roky) a pridali 4 nové. Dvě byly tak nějak hubenejsi, na krku a na vrchu křídel bez peří a jako vytrhane . Jedná posla, druhá sice žije ale je oproti ostatním jaksi zanedbana. Jinak normalne běhá,žere,průjem nemá. , paraziti by asi napadli vscenný,nebo ne? Děkuji za radu. Wejna @seznam.cz
neregistrovaný Wejna neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Wejna z 22.05.2017, 21:42:57

 1. Učitě (domnívám se) krmíte lidově t.j. kuchyňské zbytky, staré pečivo a chleba, brambory, ječný šrot a trávu ze sekačky. Proto nosnicím chybí v krmné dávce bílkoviny, minerální látky, vitaminy, biologicky prospěšné látky, a proto si škubou peří. Přímo škodlivý je pro slepice vysoký obsah soli, tuku případně choroboplodných organizmů v nepasterizovaných kuchyňských zbytcích.
 2.  Kupte a začněte krmit  POUZE "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu" dle návodu.  Dříve se ty KS jmenovaly N1 (startovní) a N2 (pro nosnice v plné snášce).
 3. Nebo slípkám alespoň asi dvakrát týdně kupte, uvařte a namelte  trochu libového nemastného neslaného hovězího masa bez šlach, nebo jim vyryjte žížaly.
 4. Dovezte jim "kolečko" suchého čistého hrubšího křemičitého písku, písek dejte do prkny ohraničeného "popeliště" pod kurník nebo pod stříšku.
 5. Tu novou slabší slípku můžete dát zvlášť do výběhu, aby měla krmítko sama pro sebe a mohla se důkladně nažrat. Až zesílí, tak ji vrátíte mezi ostatní. (Ale může mít i nějaké parazity ?, to by zjistil veterinář ze vzorku trusu).
 6. Pokud  KS nechcete ani koupit, ani krmit, tak se budou Vaše slepice "škubat" dál a budou mít další zdravotní problémy jako např. vyhublost, pastřebky, kulhání, kanibalismuz aj. a nakonec uhynou na vyčerpání organizmu.
 7. Chovu zdar !
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 11 (celkem 11)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »