Aktuálně: 5 193 inzerátů171 479 diskuzních příspěvků17 701 uživatelů

ŽAKO ŠKUBANI PEŘI?

radogabor (neregistrovaný) 18.04.2016, 08:30:19 xxx.xxx.10.27

dobry den chci se zeptat mam rocniho žakouna a dnes sem nasel vyskubane peři.Co mam udelat.Dekuji za odpovede

Obrázek
J.M. (neregistrovaný) 18.04.2016, 09:34:28 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele radogabor z 18.04.2016, 08:30:19

Možnosti řešení:

  1. Přikoupit druhého žaka (samičku nebo samečka) do páru.
  2. Přikoupit žakovi hračky.
  3. Věnovat papouškovi každý den mnohem více času a hrát si s ním. Brát ho na kšírkách na vycházky ven do přírody.
  4. Učit ho zajímavé kousky: poznávat barvy, tvary, nebo např. tančit podle hudby, počítat, jezdit na koloběžce, přilétat na zavolání aj.
  5. Vrátit žaka původnímu majiteli nebo do Zverimexu.

 

Libuše Dušilova (neregistrovaný) 10.11.2016, 20:36:00 xxx.xxx.154.194
Dobrý den.prosim o radu.mam žáka 10let a všimla jsem si že mu vypadává peří na hrudi.nevidela jsem jej že by se skubal a tak nevím čím by to mohlo být.v kleci má spousta hraček a je i mimo klec na svém stromě.b ohuzel se nechce sprchovat vždy strašně vyvádí.dekujj za rady.
Libuše Dušilova (neregistrovaný) 10.11.2016, 20:43:13 xxx.xxx.154.194
Dobrý den.prosim o radu.mam žáka 10let a všimla jsem si že mu vypadává peří na hrudi.nevidela jsem jej že by se skubal a tak nevím čím by to mohlo být.v kleci má spousta hraček a je i mimo klec na svém stromě.b ohuzel se nechce sprchovat vždy strašně vyvádí.dekujj za rady.
Anonymní (neregistrovaný) 17.11.2016, 21:01:03 xxx.xxx.189.186

Dobrý den.

Skusím v tomhle tématu trochu pomoct, trochu osvětlit popřípadě pomoct k zamyšlení.

Žako, papoušek trochu sám pro sebe a lehce narcisní konzervativec. Tzn. pokud není po jeho, nebo s něčím nesouhlasí, dá vám to patřičně najevo a věřtě tomu, že ho celkem nezajímá, že jeho samotného o může v konci stát život, tedy když poukáži na to škubání.

Trochu nedobrá zpráva pro vás. Pokud s tím začal, na 80% v tom bude pokračovat dál. Né pravidelně, né systémově. Prostě to na něj přijde, nebo ho něco "naštve" a je hotovo.

Zjistit příčinu toho proč to udělal může být za daných okolností dost složité a někdy i neprůkazné. To by jste si musel pamatovat vše co se v krátké minulosti kyž k tomu oškubání došlo. Popsat veškeré vaše činnosti, změny atd. To si budete muset zjistit sám. Jako možná příčina může být změna místa klece, změna vybavení klece, změna žrádla, změna vašich návyků na které byl zvyký,  změna zevnějšku vašeho nebo třeba přítelkyně (pokud jste muž :-) ) až po váš každodenní stereoptip v tom jak často jste se mu věnoval a jak se mu věnujete nyní apod.

Co se týká výše zmíněných rad můžu za sebe posoudit.

bod 1- druhý kus, vyřešení dle mě 50/50 někdy to pomůže někdy ne, navíc finanční zatížení a možnost že se to nemůže projevit i u druhého ......

bod 2 - zakoupení hraček, v tom bych si zrovna počínal velice opatrně, znám několik případů kdy právě nainstalováním nové hračky do klece - voliéry přestal žako třeba úplně přijímat potravu protože se ji třeba už jen obyčejně bál

bod 3 věnovat nebo kšíry, věnovat určitě ano ! kšíry - rozhodně NE !!! pokud s nimi nepřišel do kontaktu od malinka a nebyl na ně vedený, jejími zakoupeními a snahou je nasadit jen pokazíte ve vašem vztahu mezi vámi vše co můžete a výsledek bude, že kšíry vyhodíte a papoušek se vás bude bát a začne se škubat o to víc. také to braní ven bych rozhodně zvážil, pokud můžete vzít jeho klec ven a tam být s ním tak to by mohlo prospět, ale každopádně se nesnažte ho hnát do něčeho, z čeho už v první chvíli nebudete přesvědčen že se neplaší

bod4 učení, ano, ale budete, pokud teda začnete inzenzivně mít na to i čas později, jakmile na to najedete a jemu se to začne líbit bude to o to víc poté vyžadovat

bod5 vrácení, no, tak to opravdu nevím co tady k tomu říct, snad není původní pisatel natolik bláhový, že se v této záležitosti snad bude někdo s ním bavit...... na jakém základě, nebo co bude "reklamovat" ????? že se papoušek začal škubat ??? to si děláte srandu, pokud si jej majitel koupil, byl určitě zcela v pořádku a v pořádku si jej převzal, a to že se začal škubat není vina chovatele prodejce, ale chovatele současného. To je zas taková rada, jak mezi lidma udělat zlou krev.

 

No, tak za sebe bych poradil.

snažit se zjistit co by ho mohlo k tomu vézt jako, je momentálně odstrčenější protože na něj nemáte čas, změnila se vám práce - chodíte jinak domů, změna prostředí, příbytek - úbytek něčeho (známý si koupil psa, do 4 dnů se mu žako (4roky) začal škubat na zádech až na kůži) změnil jste prostředí pokoje kde je umístěný, přestala - začala k vám chodit přítelkyně nebo někdo jiný

důvodů co mu k tomu dává důvod může být spousta a některé můžou být pro nás malicherné

krajní řešení - místy pomůže nasazení límce, ten zabrání oškubávání a papoušek si to pak pamatuje, ale s tím je spojeno víc věcí které by měl pak chovatel dodržovat

 

pátrejte, sledujte, vyhodnocujte a přizpůsobujte, ale vše opatrně z obezřetností a dle reakcí papouška

Roman (neregistrovaný) 23.02.2024, 16:36:51 xxx.xxx.225.24

Ahoj,

Naš žakyn si upně vytrhal ocasni peří a ma holý zadek ,ktery ma zčasti doklovanej do krve. To,že si vytrhava ocasní červene peří trha jsem ai všiml 3dny zpatky,ale že to ma až takhle do krve ,dnes.

Mate  někdo nejakou radu čim mu ránu ošetřit?dekuji

Anonymní (neregistrovaný) 24.02.2024, 19:55:14 xxx.xxx.52.51

Dobrý den, chtělo by to foto ale škubání a sebelikvidace je celkem závažný problém. Těžko se to zastavuje, spouštěčem je většinou nuda. Věnujete mu dostatek času? Pořiďte mu novou zábavu, která bude neokoukaná.

zjarda
zjarda (123 příspěvků) 25.02.2024, 14:51:35 xxx.xxx.139.178

Zdravim, tak to máte opravdu velký problém, bohužel! A bohužel nic na to není! Je to zlozvyk, na který nic nefunguje - žádné límce, pochybné mastičky, sprchování atď. Co jsem viděl takhle postižené jedince, tak ani v jednom prípade nenastalo zlepšení! Ale vím o případech z Indie, kde tyto papoušky a nejen Žaky potírají nebo celé mažou s čerstvou šťávou z Aloe vera. Už jsem to několikrát psal! Vlastně jiná dostupná možnost není, tak proč to nezkusit,  já bych se toho rozhodně nebál, ublížit to nemůže a zhoršit také ne! S pozdravem Zappe 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.