Aktuálně: 5 207 inzerátů171 652 diskuzních příspěvků17 704 uživatelů

Výcvik papouška, klikr a odměny

Tereza (neregistrovaný) 04.08.2016, 10:52:19 xxx.xxx.192.76

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na několik věcí ohledne výcviku papouška. Mám doma alexandra malého a mám problém, strašně mě klove, do krve a neposlouchá. Mohu ho zkusit cvičit s klikrem i když mě papoušek zatím nemá úplně v lásce? Dost na mě syčí a útočí.

Další otázka se týká samotného klikru, který je nejlepší, jestli je potřeba mít k tomu i tu tyčku, jestli se vyplatí mít klikr a tyčku v jednom nebo zvlášť...

A třetí otázka se týká odměn. Co je nejlepšího jako odměna pro alexandra malého? Ve zverimexu mi neporadili, slunečnici mu dávat nechci, to mu dlouho trvá než jí rozlouskne a drobí s tím, už vyloupaná mu zas moc nejede. To samé piškoty i ty malé. Napadlo mě třeba hrozinky? Nebo něco podobného, možná arašídy, jako jenom tu půlku. Hroznové víno nemá rád. A čerstvé ovoce nebo zeleninu se mi moc na malé kousky krájet nechce, když bych to pak držela dlouho v ruce.

Děkuji za každou radu, případně i ohledně toho, jak odnaučit papouška klovat do krve a útočit. Na přítele takhle moc nevyjíždí, předpokládáme tedy, že jsme pořídili holčičku. Jenže papoušek se pořizoval kvůli mě, přítel ho asi moc cvičit nebude. Ráda bych aby si mě více oblíbil a neútočil na mě, já se ho pak začnu bát a bude konec...

Anonymní (neregistrovaný) 04.08.2016, 18:18:07 xxx.xxx.46.72

Hrozinky papouškovi neudělají dobře

Arašídy jsou moc tučné,nedoporučovala bych

Piškot-jestli máte problém s tím,že piškot drobí,namočte ho celý na 2 vteřiny do studené vody.Papoušek pak nebude potřebovat to zapít a hlavně to nebude drobit

Doporučuji jen malý kousíček(asi 5x5mm- malá odměna) jako odměnu za jednotlivou část ůkolu

Např. za ůkol má vlézt na rameno:    sedne na ruku-malá odměna,vyleze k loktu-malá odměna, vyleze na rameno- hlasitá pochvala a odměna

potom mě ještě napadá vajíčko-jen malý kousek když jsi budete vařit vaječinu(nesolit!),vejce natvrdo(nesolit!) a dát papouškovi z pusy- více jsi na vás zvykne

 

 

J.M. (neregistrovaný) 04.08.2016, 19:32:56 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Tereza z 04.08.2016, 10:52:19

Papoušek není ani mrkací panenka, ani mobil. Návod na konkrétního jedince neexistuje.

Praktické rady specielně pro Vás Terezo (dle mého názoru) :

  1. Nesmíte papouška honit a rukama chytat ani v kleci, ani po bytě !
  2. Nesmíte se k papouškovi přibližovat tak blízko, aby Vás kousl do krve ! Respektujte jeho varování syčením.
  3. Přiblížení k Vám musíte zcela nechat pouze na papouškově vůli: Vy tedy musíte pasívně trpělivě čekat zda vůbec, a jak blízko se k Vám papoušek sám postupně přiblíží. Lákat k sobě ho můžete voláním a jeho oblíbenou potravou.

Přítulnost papouška nezískáte ani násilím, ani klikerem s tyčinkou nebo bez tyčinky.  A také si sblížení s papouškem nemůžete nijak přesně časově naplánovat.

Tereza (neregistrovaný) 05.08.2016, 05:36:41 xxx.xxx.7.175
Děkuji za rady. Vím, že ochočení papouška trvá, já mám ale ten problém, že se se mnou již dříve mazlil, nechal si dát pusinku a pohladit a najednou mě k sobě nechce vůbec pustit. Nejsem si vědoma toho že bych mu nějak ukřivdila, prostě se jednoho dne rozhodl, že už se mazlit nechce. Takže si ho teď prostě nemám všímat dokud sám nebude zase chtít? Mě šlo hlavně o ten trenink, zda lze začít za takovéhle situace a nebo čekat. Nezdivočí zatím ještě víc?
Tereza (neregistrovaný) 05.08.2016, 06:34:30 xxx.xxx.7.175
Tenhle článek jsem před pořízením četla a tohle všechno již máme úspěšně za sebou.
J.M. (neregistrovaný) 05.08.2016, 06:41:55 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Tereza z 05.08.2016, 05:36:41

Domnívám se a doporučuji:

  1. Podívejte se na ten odkaz uvedený shora ! Zejména si všimněte popisu tzv. "řeči těla papouška" a respektujte ji.
  2. Respektovat osobnost a přání papouška neznamená "si ho nevšímat" !
  3. Možná, že si papoušek představuje Váš vztah způsobem: "Buďto já (=papoušek), nebo Tvůj přítel". Doporučuji Vám, abyste dala papouškovu klec do jiné místnosti, než je Vaše ložnice, a papouškovi nepředvádějte Vaše  tělesné kontakty s Vaším přítelem. Přítel ať se papouškovi pokud možno ve Vaší blízkosti neukazuje.
  4. Papoušci jsou zásadově věrní; věrnější, než lidé.
  5. Můžete jí (jemu) přikoupit samečka (samičku) do páru. Bude klidnější, pokud si budou navzájem vyhovovat.
  6. Součástí soužití s papouškem je nejen vliv a působení "paničky" na papouška, ale i stejně významné zdokonalování se "paničky" v sebekritičnosti, ukázněnosti, pozornosti, pochopení a vstřícnosti k papouškovi.
  7. Ještě by byla možnost, že hlavní podíl péče o papouška a pěkného vztahu k němu, předáte Vašemu příteli; možná, že by pro to měl větší nadání (vlohy), než Vy.

"Zlomte vaz !"

Tereza (neregistrovaný) 05.08.2016, 07:32:00 xxx.xxx.192.76
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 05.08.2016, 06:41:55

Papoušek je celou dobu v obýváku, kde se maximálně koukáme na televizi, jsme na počítači, povídáme si, nebo něco vyrábíme (většinou hračky pro něj).

Vzhledem k tomu, že papouška jsem si pořídila já a přítel na nějaké mazlení se zvířátkama moc není... Nechci ho dávat pryč, přijde mi to hloupé, nepořídila jsem si ho na hraní, chtěla jsem mít kamaráda, ale bohužel pokud bude takto agresivní dál, tak mi asi nic jiného nezbyde.

Druhého do páru to nevím, vidím, že máme problém i s jedním papouškem.

Tereza (neregistrovaný) 05.08.2016, 08:27:51 xxx.xxx.192.76

Teď jsem si prošla všechna data, kdy se co stalo, abych zjistila, proč se papoušek začal chovat jinak a zjistila jsem, že na mě začal útočit zhruba druhý den po tom, co jsme mu pořídili větší klec... Myslíte, že by to s tím mohlo nějak souviset? Ale zase mi není jasné, proč změnil chování jen ke mě.

J.M. (neregistrovaný) 05.08.2016, 13:48:13 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Tereza z 05.08.2016, 08:27:51

Bohužel papoušek nemluví lidskou řečí, on Vám důvody svého chování nepoví, musíte je vypozorovat. Pokuste se mu vrátit starou menší klec a přidat k ní větší klec, do které by si mohl sám vlézt, až by chtěl. Papouškova "kriteria" vhodného a nevhodného jsou jiná, než lidská. On se třeba v malé kleci cítil bezpečněji, měl tam možná nějaký zastíněný  koutek, kam chodil odpočívat; možná, že nová velká klec je cítit lakem a ten pach mu nevyhovuje. Možná je ve velké kleci průvan. Možná, že jste ho do nové klece dala Vy vlastní rukou, a proto útočí pouze na Vás. Ale to jsou pouze mé domněnky, nemohu to na dálku posoudit.

Jedno je jasné: Obviňováním papouška tzv.  zlepšení jeho chování nedosáhnete.  A možná, že Vy nejste ani první, ani poslední chovatelkou, která si ho koupila. A papouškovi to střídání "paniček" už jde na nervy.

J.M. (neregistrovaný) 05.08.2016, 21:33:23 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Tereza z 05.08.2016, 08:27:51

Ještě nějaké poznámky pro pochopení papouška:

Papouškovi mohou na Vás vadit např. jinak obarvené vlasy, jiné prsteny, jiné náramky nebo jinak nalakované nehty, nový parfém, jiné oblečení, nebo jste možná kuřačka ?

Příběhy z přírody:

  1. Filmaři delší dobu ve volné přírodě filmovali rodinu gepardů. Filmaři se chovali ke gepartům zcela inertně, nekrmili je, nevolali je, nesnažili se s nimi sblížit. Přesto jedno gepardí mládě si na ně postupně natolik zvyklo a postupně se přibližovalo k jejich autu tak dlouho, až jim nakonec do auta vlezlo.
  2. Podobně se v poušti sblížily divoké surykaty s filmařem tak, že si nakonec surykatí mláďata hrála v jeho stínu a stážce (sameček) skupinky surykat si z filmařovy kamery udělal rozhlednu, odkud konal svou strážní službu.
  3. V kruté zasněžené zimě si jednou ráno na dvorku městského domu vyhlédl divoký ptáček dlask malou holčičku, která jedla jablko. Dlask k ní dolů slétl a ona ho začala krmit kousky jablíčka a semínky z jablečného ohryzku. Hladový dlask zobal ve vzdálenosti sotva půl metru od dívenky.
  4. Ve Františkových Lázních v parku divoké sýkorky, brhlíci a pěnkavy přilétají lázeňským hostům až na ruku, aby si od nich vzali semínkovou směs. Nikdo to ty ptáčky neučil ani s klikerem, ani bez něho. Vědí to ze zkušenosti. Nejdůležitější je, že lázeňští hosté se k ptactvu chovají čestně a při krmení důvěřivost ptáčků nezneužívají.

Poučení:  I divoký ptáček nebo zvíře se s člověkem spřátelí, pokud si člověk získá jeho důvěru.

 

Anonymní (neregistrovaný) 07.08.2016, 20:00:45 xxx.xxx.128.53
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 05.08.2016, 21:33:23

Barvu ani délku vlasů jsem nezměnila, kuřačka nejsem, parfémy používám 2 pořád stejné. Když si s papouškem jdu hrát, veškeré ozdoby jako hodinky, prstýnky, naušnice apod. sundavám. Nehty mám gelové, ty již od začátku hrozně rád okusuje ať mají jakoukoliv barvu.

Po diskuzi s chovatelkou, od které papoušká máme jsme došli k závěru, že papoušek se již rozkoukal a začala mu tak trochu puberta. Začali jsme tedy s přísnějším výcvikem, ovoce co tak miluje dostává pouze za odměnu např. když si nechá lehce šáhnout na zobáček aniž by útočil. Jde nám to dobře, dneska jsem ho i drbala na hlavičce a jak se mu to líbilo :) Dokonce dneska netekla žádná krev. Myslím, že to půjde zatím i bez toho klikru. 

Hraje si s ním převážně přítel, kterého neklove a já mu zase dávám odměny a zatím se zdá, že by to mohlo fungovat. Snad ho puberta brzy přejde a budeme zase kamarádi.

Momentálně zase pro změnu začíná zkoumat svoje hlasové možnosti :) Ale když zrovna neřve z plných plic, tak začíná žvatlat, což je strašně roztomilé a jsme napnutí, kdy řekne první slovíčko.

J.M. (neregistrovaný) 07.08.2016, 22:55:42 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.08.2016, 20:00:45

Díky za dobré zprávy. Mám radost, že se chování papouška obrací k lepšímu. Ještě dost důležitá poznámka:

Nechoďte k papouškovi zezadu, nepřekvapujte ho svým příchodem, ozvěte se mu předem a hlavně: NECHYTEJTE a NEHLAĎTE HO SHORA RUKOU ZA ZÁDÍČKA. To je totiž pro něho pudově ZNAMENÍ NEBEZPEČÍ: Seshora totiž útočí na malé ptáky dravci, např. sokol.

Takže dobře děláte, že k němu přistupujete zepředu a hladíte mu zobáček a hlavičku. On (ona) Váš dobrý vztah k němu (k ní) vycítí a ocení ho svou vlastní, postupně větší a větší přítulností.

A samozřejmě, že to půjde bez klikru. Dříve žádné klikry neexistovaly a papoušci (i jiní ochočení ptáci) dělali svým chovatelům radost úžasnými "kousky" 🙂, které si sami (ti ptáčci) pro radost páníčka vymysleli.Můžete si přečíst můj článek "Kavka", kde popisuji, jaké drobné zajímavé úkoly moje Káča  (bez výcviku a bez klikeru)  vykonávala.

J.M. (neregistrovaný) 13.08.2016, 14:14:46 xxx.xxx.168.107

https://www.youtube.com/watch?v=ugXusFK7o2A&feature=player_embedded

J.M. (neregistrovaný) 13.08.2016, 14:14:46 xxx.xxx.168.107

https://www.youtube.com/watch?v=ugXusFK7o2A&feature=player_embedded

Tereza (neregistrovaný) 16.08.2016, 13:47:34 xxx.xxx.192.76
Odpověď na příspěvek uživatele Verunka13 z 16.08.2016, 08:14:38

Dobrý den, nejsem chovatel ale teprve začínám s prvním papouškem, tak nevím zda o můj názor vůbec budete stát, ale spoustu takovýchto diskuzí a článků jsem přečetla, tak Vám zkusím poradit a dyžtak mě někdo zkušenější opraví :)

My jsme našeho alexe pustili cca za necelý týden, ale byl ručně dokrmovaný. Řekla bych, že by se neměl pouštět dříve, než se přestane bát Vaší ruky, v nejlepším případe si na ní sám vleze. Ale pokud na ruku nechce tak si myslím, že stačí, když si od Vás z ruky alespoň vezme pamlsek, abyste ho pak měla jak nalákat k sobě.

Hlavně musí být v kleci klidný a zvyklý na to, že v kleci je bezpečno, aby se tam chtěl sám vrátit.

Co se týče ochočení, jak sem psala výše, náš alex začal být po pár týdnech agresivní, což sme ho dá se říct částečně odnaučili asi za dva týdny, ale to je asi hodně individuální. Mě se hodně osvědčilo na papouška mluvit přes klec, mít ruce za zády a dodržovat určitý odstup od klece, ale pořád mluvit pomalu v klidu nějaké blbosti třeba i, ale papoušek po chvíli začal zavírat očička a jakoby usínat a bylo vidět, že je opravdu klidný. Jakmile zbystřil nebo bylo vidět, že se mu to nelíbí nebo je neklidný, odstoupila jsem od klece dál ale nepřestávala jsem mluvit. Teď když ke kleci přijdu a začnu mluvit, automaticky si sám vyleze na bidýlko, které je ke mě nejblíže a poslouchá a už se nechá i hladit na zobáčku a okolo něj (to jsme trénovali za pamlsky, viz výše).

Pokud se mu nebude mluvení líbit, můžete vyzkoušet různé zvuky. Já sem ze začátku dělala zvuky jakoby "sirény" a to ho tak zaujalo, že se rozčiloval, když sem přestala houkat :D

Přeji, ať se ochočování daří :)

Naty1
Naty1 (235 příspěvků) 16.08.2016, 20:12:33 xxx.xxx.46.72

aby se vám papoušek sám vracel do klece,nechte ho tam tak 3týdny

Můj příběh

Emmu jsme dostaly ale klec nebyla dost jištěná takže vyklouzla ven a nechtěla ani na pamlsek ani na nc jít do klece takže ji známý chytil a dal do klece.

nechaly jsme ji tam 3týdny a pak jsem ji zkusila pustit,Emmča vylezla,udělala tři  kolečka po pokoji a vlezla do klece,hned jsem jí dala piškotek,teď už e to víc jak rok a vjetšinou zaleze do klece sama,a když chceme větrat a zrovna není v kleci,dáme ji na klacek a zaneseme ji do klece kde poslušně čeká až vyvětráme a zas ji pustíme

Tereza (neregistrovaný) 10.01.2017, 10:55:01 xxx.xxx.128.53

Nevím, jestli se sem ještě někdo podívá, ale ráda bych se pochlubila dnešním úspěchem.

Huráá, je to mazel :) Dříve drbáníčko jenom přes mříže klece, ode dneška se nám to líbí i mimo klec a mohli bychom drbat třeba celej den :) 

Jediné co se nám pořád nedaří, je odnaučit přistávání na zácloně a klování mobilů (právě na fotce sleduje mobil, hrozně ho zajímá). A ještě nemluví, jenom píská různé melodie. Myslíte, že se ještě naučí nějaká slova? Bude mu 9 měsíců, doma ho máme půl roku.

Děkuji všem za rady.

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.