Aktuálně: 5 592 inzerátů168 286 diskuzních příspěvků17 658 uživatelů

Velevrub

Anonymní (neregistrovaný) 29.08.2016, 13:14:13 xxx.xxx.112.238
Dobry den, Zajimalo by me, jestli se daji jist velevruby a dalsi sladkovodni mekkysi, ktere muzeme najit u nas v CR. Nenasla jsem o nich zadne clanky, co se tyce vareni.
J.M. (neregistrovaný) 29.08.2016, 21:03:32 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 29.08.2016, 13:14:13

... a to Vám nevadí, že velevrubi mohou být chránění živočichové ?

Já jen vím z internetu, že např. hlemýždi se musí vařit 4 hodiny (slovy: čtyři hodiny) !!! To snad je lepší si koupit mraženého pstruha nebo kapra, protože jejich příprava trvá pár minut.

Jinač taková škeble umí být i KRÁSNÁ : jako děti jsme je krátkodobě pozorovaly ve sklenici od okurek s vodou, a ty škeble tam v klidu v té vodě lezly a kmitaly ve vodě svými krásně oranžovými "chapadélky" (nevím, zda to je správny odborný termín). Ale byl živé, krásné, pohybovaly se , a v našich dětských očích byly téměř pohádkovými bytostmi.

Anonymní (neregistrovaný) 01.09.2016, 19:42:43 xxx.xxx.112.238
Nevedela jsem, ze jsou chraneni. Nemusite se hned rozcilovat. :) Diky
J.M. (neregistrovaný) 02.09.2016, 17:47:19 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 01.09.2016, 19:42:43

Já se nerozčiluji, pouze konstatuji. A navíc Vám uvádím odkaz na skutečný příběh, který se stal,  totiž na tzv. "asiata", který vylovil na českém území mnoho škeblí z řeky, chystal se je uvařit a policie mu je (z důvodu jejich ochrany) zabavila a vrátila do řeky.

Obecné pravidlo: Než chcete něco z přírody pouze živé ulovit, nebo dokonce ulovit, zabít, a sníst,  musíte napřed vědět, zda ten živočich není zákonem chráněný  a navíc, musíte být členem např. mysliveckého sdružení nebo rybářského spolku, musíte mít myslivecký nebo rybářský lístek, musíte mít povolení k lovu např. zajíců nebo pstruhů v určité honební lokalitě nebo v určitém úseku určitého vodního toku nebo rybníku. Bez povolení mohou lovit svou zvěř ve vlastních oborách a chovech pouze soukromí majitelé těch obor (pokud vím). Nežijeme v době kamenné.

Žijeme v 21. století, uprostřed Evropy. Za odlov 1 srnce nebo 1 jelena ve volné přírodě na území ČR lovec platí českému mysliveckému sdružení určitý nemalý poplatek (pokud vím).

Anonymní (neregistrovaný) 16.06.2023, 14:27:32 xxx.xxx.7.160

Slávičku mnohotvarou je možné beztrestně vydrancovat, pokud tím nepoškodíte jiné živočichy.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.