vyhublý skot

Dobrý den mám problém se skotem plemene watus. Jedná se o dvě roční jalovičky a býčka (3 roky). Odčerveny jsou, koprologie ok, náběry ok. Dostavaji seno, senáž, šrot (mix obilí - cca stajný poměr oves, pšenice, ječmen), vojtěšku a sóju, event. lněné semeno, někdy ješte mačkaný oves. Zhruba polovinu směsi tvoří ještě specialní krmivo pro dojnice(doporučeno, pry se používá i u výkrmu býku)Občas jako pamlsky zeleninu, tvrdé pečivo. Seno neomezeně, ostatního velký kýbl ráno a večer (pro všechny tři dohromady), ale nějak se o to extra neperou...většinou to za den sežerou, ale ne vždy. Lezou jim žebra, kyčle, občas průjmy...Ostatní zvířata žádné známky podvýživy nejeví, jen tyhle kravky nas trápí...Byly na pastvě, společně s kozami a ovcemi, nyní v karanténě v uzavřeném boxu. Předem moc děkuji za odpověď

neregistrovaný Romana neregistrovaný

Tedy příčiny mohou být různé. V krmné dávce se mi nelíbí např. sója, tvrdé pečivo, a lněné semeno, které můžete zkusit vynechat. Pozor na seno, které může být zaplísněné, podobně senáž. Pečlivě kontrolujte a vyřazujte veškeré zaplísněné krmivo. Pozor i na levně nakoupené obiloviny: mohou být původně určené jako osivové, a proto jsou chemicky mořené, a tedy pro zvířata jsou jedovaté. Pozor na napájecí vodu: může být kontaminovaná patogenními mikroorganizmy nebo dokonce látkami jedovatými. Dejte si rozborovat vodu, kterou Váš skot denně pije. Pozor na melasu z cukrovky (i ze třtiny) a na syrovou cukrovou řepu, které také způsobují průjem. Pozor na jedovaté rostliny na pastvině. Radím Vám telatům podávat nejlepší seno z vlasního známého zdroje, jemně mletý šrot z pouze vlastních prověřených obilovin, pitnou vodu z vodovodu, (nezkrmujte žádné krmivo z ciziny z dovozu !!!), posílit sušenými mléčnými směsmi (odbornou firmou vyrobenými) a rozpuštěnými v teplé vodě a určenými pro telata. Posílit specielními kompletními  krmnými směsmi vyrobenými pro Vaši věkovou kategorii skotu. Pozor na jedovatou zelenou nať z brambor, z rajčat, z rulíku, z durmanu, z diefenbachie, pozor na jedovaté ocúny (!) apod. Nekrmit nahnilá jablka a jiné nahnilé ovoce a zeleninu.  Při průjmu napájet rehydratačním roztokem. Nestresovat, nehonit !!! Ustájit ve stínu a v chládku ! Má Váš skot také k dispozici odborně vyrobený minerální liz ? Důležitá je dokonalá výživa březích krav a nutné je narozená telata napojit mlezivem.

Můžete požádat o radu a veterinární pomoc na adrese:

Doc. MVDr. Josef Illek, DrSc. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Fakulta veterinárního lékařství klinika chorob přežvýkavců.

Chovu zdar.

P.S.: Jinak ale skot plemene watusi na fotkách na internetu také mívá hubenou kondici s vystouplými žebry.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Ještě doplňuji:

Ani podestýlková sláma nesmí být zaplísněná, protože ji zvířata pod sebou žerou.  Pokuste se kontaktovat jiné chovatele skotu plemene watusi a zeptat se jich, čím svůj skot krmí. Dávejte dostatek SUCHÉHO BEZVADNÉHO OBJEMOVÉHO KRMIVA (tedy raději seno, než např. zaplísněnou senáž). Jsou to mladá zvířata, potřebují ještě šetrné krmení. Krmte raději D I E T N Ě (než pestře). Co říká Váš veterinář ?

Je i možné, že se do senáže nebo do sena dostaly jedovaté rostliny (?), nebo snad byla senáž předávkovaná nějakým konzervačním prostředkem ?  Zeptám se: co to je to tak zvané "speciální krmivo pro dojnice" ??? Jak se oficiálně nazývá, kde jste ho koupila, od koho, je ještě v záruční době ? Málo platné, není to krmivo určené pro mladý skot; zkušebně ho doporučuji např. na 1 týden vyřadit a nahradit pouze jemně mletým ovesným a pšeničným šrotem.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Plemeno skotu watusi chovají v ZOO Dvůr Králové nad Labem. Zajeďte se tam podívat a promluvte si s výživářem, s ošetřovatelem skotu watusi, s veterinářem; poraďte se s nimi, jak máte svůj chov změnit, aby se zdravotní a výživový stav Vašeho mladého skotu watusi zlepšil.

P.S.: Nedivte se a nehněvejte se na mne prosím za to, že shora uvádím různé možnosti dietetických chyb v krmení Vašeho skotu, které mohou být příčinou jeho špatné zdravotní kondice; ale já na dálku opravdu mohu vyslovit pouze své shora uvedené DOMNĚNKY, z nichž Vás (doufám) některé dovedou k nápravě..

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Veškeré nádoby, ze kterých mladý skot napájíte, je potřeba po napájení VYMÝT a mezi krmeními nechat vyschnout volně na vzduchu (nejlépe na slunci) DNEM VZHŮRU ! Použité pleny a hadry také přeprat, vymáchat a pověsit uschnout na slunci. Pitnou čistou chladnou vodu aby měly stále k dispozici ! Omezováním přístupu k vodě se následky průjmu ještě zhorší.  Nenapájet nárazově !   Vyhubit potkany, pokud jsou ve stáji. Vydesinfikovat napáječky a koryta.   K L I D !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Krmte mladý skot Watusi naprosto PRAVIDELNĚ ! Každý den přesně ve stejnou hodinu. Užitečné odkazy:

http://www.zznpe.cz/krmne-smesi/pro-skot

http://kgv.zf.jcu.cz/upload/Studium/ZF-kgv-ZVHZ/prezentace/prednaska_10_text.pdf

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

...Pokud je skot silně vyhublý a trpí průjmem, tak je v kondici "hladové" a nemocný, není v kondici "chovné";  proto je nežádoucí, aby jalovičkyv takové nevhodné kondici zabřezly. Dokud bude skot průjmovat, dokud se neuzdraví a dokud se jeho "hladová kondice" nezlepší na "kondici chovnou" (jednoduše řečeno dokud nepřibere tělesnou hmotnost na ideální stav), tak doporučuji ustájit jalovičky odděleně od býčka, a to nejen na noc, ale i v ohradě a na pastvině.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Skot watusi chovají také v Zooparku ve Vyškově.

Odkaz:

http://www.jizni-morava.cz/objekt/31633-zoo-park-vyskov

e-mail:

zoopark@zoo-vyskov.cz

 

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Dobrý den slečno nebo paní Romano.

PROSÍM VÁS LASKAVĚ NAPIŠTE , ZDA vÁM MOJE DOPORUČENÍ NĚJAK POMOHLA A JAK, A ZDA UŽ SE VAŠEMU SKOTU  WATUSI ALESPOŇ  ZMÍRNIL  PRŮJEM, PŘÍPADNĚ ZDA SE VÁM ZDÁ, ŽE UŽ ZAČÍNÁ PŘIBÍRAT NA HMOTNOSTI. PŘEDEM DĚKUJI ZA VAŠI ZPRÁVU. CHOVU ZDAR !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Romana z 18.09.2016, 15:28:01

Posílám Vám odpověď paní Ing. Ptáčkové ze ZOO Dvůr Králové nad Labem, která Vám vzkazuje, že se máte se svým dotazem obrátit přímo na ni. Dále její zpráva, adresa a e-mail :    

" Na celkovou kondici zvířat má vliv nejenom výživa, ale i způsob chovu (ustájení, zoohygiena aj.) a zdravotní stav jedince. Nezbytným základním krmivem pro přežvýkavce je dostatečné množství kvalitního objemného krmiva (luční porost, seno, senáž). Zde bych hledala v první řadě odpověď na vaši otázku. V případě, že bude mít paní chovatelka další dotazy, ať se obrátí přímo na moji adresu.

       S přáním pěkného dne Monika Ptáčková

Ing. Monika Ptáčková, Vedoucí oddělení výživy, ZOO Dvůr Králové +420 608 143 000 | +420 499 311 315 vyziva@zoodvurkralove.cz

Objevte krásu Afriky! "

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 10 (celkem 10)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »