Kravičky

Dobrý den, je tu nějaký zkušený chovatel highlandských kraviček? Mám pár otázek: - kde jí nejlépe pořídit? - kolik asi stojí = za kolik jste ji pořídili? - je to stejný chov jako "normálních" kraviček? - co s nimi děláte v zimě? -na kolik vás vyjde chov (krmivo atd..) - stříháte je? - co dělat s mlékem když ho nechci? Může nedojit? Většině chovatelů jde o mléko ale mně jde hlavně o tu kravičku...mléko nepotřebuji ale klidně budu dojit. Četla jsem, že mají mléko jen když mají tele, je to pravda? Já totiž asi nechci býčka a kravičku jako pár..
  • Obrázek
Terezie Terezie 13 příspěvků
Odpověď na příspěvek uživatele Terezie z 20.02.2017, 17:11:32

Takže Vám posílám tzv. "kecy z netu"  smiley  (najdete v nich hodně odpovědí na své otázky):

http://www.strachovice.cz/cows.html

Zajeďte se k těm chovatelům podívat.

Přestože tyto krávy nechovám,  wink  tak Vám na některé Vaše otázky mohu odpovědět:

  1. Není to stejný chov jako "normálních kraviček".
  2. Chovají se celoročně venku a pouze pro maso; tedy převážně mladé vypasené kusy se poráží na jatkách.
  3. Nestříhají se, jejich srst je podmínkou přežití zimních mrazů venku.
  4. Toto plemeno lidé nedojí; pravděpodobně se člověkem ani podojit nenechají. Veškeré mléko od své matky vysaje tele.
  5. Mléko kráva dává pouze tehdy, když porodí tele. Tele porodí, když je plodná a když zabřezne. Zabřezne, když ji přirozeně oplodní plodný býk nebo po umělém oplodnění inseminátorem spermatem býka.
  6. Podmínky, aby kráva nezabřezla, neotelila se a neprodukovala mléko: Nesmí se chovat ve stejné ohradě s býkem (ale s volem  smiley   v jedné ohradě být může) . Je to však proti přirozenosti, aby "kravička" nerodila;  kráva pak může hodně ztučnět, a možná i onemocnět.
  7. Aby ta "kráva co mléko dává" byla "šťastnější"   wink, tak Vám doporučím, abyste jí dopřála i toho býka, i to tele, co "hubou mele"   smiley; dojit ji nemusíte, je to někdy pro nezkušenou dojičku ( která má informace pouze z netu   smiley ), dost   nebezpečné.
  8. Hovězí dobytek nejsou pohádkové bytosti, ani hračky. Neumí se mazlit a dokáží nadělat svému chovateli dost starostí, zejména se svým zdravotním stavem, nebo např. s hlídáním, aby je někdo z pastviny v noci neukradl.
  9. Dobrý chovatel musí nechávat zdravotní stav svého skotu kontrolovat a skot očkovat veterinářem a zajistit skotu plnohodnotnou výživu a napájení pro zdraví nezávadnou vodou. Nebezpečnou infekcí může být např. slintavka kulhavka, TBC, BSE, parazité aj.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Terezie z 20.02.2017, 17:11:32

Pokud informace na netu považujete  za "kecy", tak si místo informací na internetu pohovořte "na živo" s veterinářem, který má praktické zkušenosti se skotem. Chov skotu je totiž úplně něco jiného, než chov psů a koček. A otázka, zda krávu dojit nebo nedojit, je sice důležitá, ale není zásadní, specielně co se týče highlandského skotu.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 3 (celkem 3)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »