Kosice

Dobry vecer

Kosice si udělá hnízdo a dnes snesla vajíčko do truhlíku na okně mezi květiny ,ale neni tam.Obavam se,ze vajíčko prochladne a mlade se tak nenarodi.Mam to tak nechat byt nebo nekdo neco poradí????

Moc dekuji

  • Obrázek
neregistrovaný Alena neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Alena z 23.04.2017, 22:59:39

To je krásný příběh, to je krásná fotografie.

Kosice snesla první vajíčko. Bude snášet další vajíčka, protože mívá více mláďat než jedno. Zárodek mláďátka kosátka se začne vyvíjet teprve pak, až kosice ukončí snůšku, na vajíčka zasedne a začne je tak bříškem zahřívat. Takže se domnívám, že nemusíte mít obavy, že se první vajíčko tzv. "zastudí".  Nic s hnízdem nedělejte, nic nedělejte s vajíčkem, pokud možno nechoďte do blízkosti hnízda v době, když tam kosice je. Přeji kosici úspěch při sezení na vajíčkách a Vám přeji radost z pozorování kosího hnízda s kosátky.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Alena z 23.04.2017, 22:59:39

P.S.: POZOR:

Kosice v průběhu snášení vajec t.j. ve dnech, kdy snáší vajíčka, tak ještě celodenně na vejcích nesedí a od hnízda občas odlétá. Snese jen jedno vajíčko za den, a další vajíčko až příští, nebo přespříští den. Bude mít asi tři až pět vajíček. Mezi snášením vajec odlétá mimo hnízdo se napít vody, vyprázdnit se a nakrmit se nějakou žížalou. Kosice se musí obsloužit sama, "nebydlí v hotelu" smiley, nikdo jí k zobáčku vodu ani žížaly nepřinese. V době sezení na vejcích tráví kosice denně ve hnízdě mnohem více času, ale i tak na krátkou dobu každý den hnízdo opouští ze stejných důvodů. Takže občas vidět hnízdo bez kosice není žádná tragedie, je to součást hnízdění.  Takže jí vejce neberte, s hnízdem nic nedělejte a doufejte, že se kosici mláďata podaří vysedět.  Ona ví, jak se dělá hnízdo, jak se snáší vajíčka a na jak dlouho může hnízdo s vajíčkem občas opustit.

MUSÍ MÍT CO NEJVÍCE KLIDU, aby ji lidé nerušili.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Alena z 23.04.2017, 22:59:39

Ještě doplňuji:

Mladí kosáčci v hnízdě křičí. Až z hnízda vyskočí, budou Vám pobíhat po balkoně a balkon trochu znečistí. Na balkon s hnízdem nepouštějte ani psa, ani kočku, ani jiná domácí zvířata. Ale můžete na balkon položit mělkou keramickou misku s čistou pitnou vodou, kterou kosi ocení obzvláště tehdy, když na balkon praží slunce. Krmit mláďata bude přilétávat také sameček; ten má černé peří a žlutý zobák.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý večer, letos se nám kosi uhnízdili ve dřevníku a včera už podruhé z hnízda "vylétávala" mláďata. Máme psa a při jejich "vylétávání" se snažíme asistovat, aby jim neublížil. Bohužel se jedno mládě chtělo vrátit k hnízdu a pes ho smáčknul a kos má poraněnou nohu a křídlo. Nevím, jestli ho rodiče najdou a budou ho ještě pár dní přikrmovat. Jak mu můžeme pomoci, čím bychom ho mohli popř. přikrmovat my?

neregistrovaný Pavla neregistrovaný

Kosáka můžete přikrmovat žížalami, raději menšími, slabšími a ve větším množství.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Dobry den mame v tuji hnízdo kosa s jedním vajíčkem, bohuzel jsme samicku nasl i vedle mrtvou. Co ted? :-(
neregistrovaný K. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele K. z 22.04.2019, 15:43:15

Možná řešení:

  1.  Vajíčko vložit do jiného kosího hnízda, ve kterém je také jedno vajíčko.
  2. Vajíčko dovézt do nejbližší záchranné stanice pro ptáky a doplnit informace. Možná, že se té stanici podaří vajíčko vylíhnout v líhni. 
  3. Vylíhnout vajíčko v soukromé umělé líhni chovatele slepic (hedvábniček). K tomu je potřeba zjistit podmínky k líhnutí kosů (od ornitologické společnosti) t.j. např. teplotu °C, vlhkost vzduchu, dobu inkubace dnů, otáčení aj. 
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 8 (celkem 8)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »