náhlá smrt krátlíků

Dobrý den, 

už řadu let chováme králíky a vždy bylo vše v pořádku, ale v listopadu nám zničehonic vymřeli všichni králíci (asi 20). Byli běžně očkováni. Původně jsme se domnívali, že jsme je nechtěně otrávili listy paprik, které jsme jim dali, a tak jsme si koupili králíky nové. Papriky jsme jim už nedali a dávali jsme jim jen seno, granule a vodu. Zhruba po řech dnech začali opět umírat. Veterinář udělal pitvu, ale vůbec nic nenašel. Poznamenal, že se zřejmě jedná o otravu (zřejmě z nových granulích, které jsme jim začali dávat). Koupili jsme teda další králíky a tentokrát je umístili mimo králíkárnu. Dávali jsme jim jen vodu, seno a sušený chleba. Po několika dnech jsme opět našli králíka mrtvého. Nevíte někdo, co by mohlo způsobit takováto úmrtí?

Souhrn: téměř všichni králíci (mimo těch posledních) zemřeli zhruba po třech dnech; umřeli vždy v noci, večer předtím se chovali naprosto normálně; vše proběhlo od listopadu 2017 do ledna 2018; vstup ke králíkům je chráněn psem i kočkami, takže je nepravděpodobné, že by je zabil nějaký predátor; pitva nic nenašla; stejnou vodu dáváme i ostatním zvířatů (pes, kočky, slepice, morčata), ale žádné nemá problémy; v seně by se žádné jedovaté byliny vyskytovat neměly; naprosto stejnou stravu jako králíci dostávala i morčata, ale ta jsou zdráva

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.01.2018, 13:11:43

No, možná to je MOR KRÁLÍKŮ. Touto infekční nemocí králíci hynou velmi rychle. Ale veterinář by to měl poznat. Pokuste se nechat určit diagnózu Vašeho uhynulého králíka veterinářům na Veterinární fakultě v Brně.

Jinak doporučuji:

  1. Nejméně rok králíky nechovat a v průběhu toho roku pečlivě vyčistit a vydesinfikovat celou králíkárnu a pomůcky, jako napáječky, krmítka, drátěné "jesle" aj. Všechno, co lze vyvařit, to vyvařte. Ještě lepší by bylo nové králíky umístít do úplně nové králíkárny.
  2. Po tom 1 roce zkoušejte koupit nové králíky pouze z Vašeho nejbližšího okolí od chovatele, o kterém víte, že má králíky ZDRAVÉ. Nekupujte králíky z dálky, z jiných vesnic nebo ze vzdálených měst, kde chovatele neznáte. A nejdříve kupte jich jen MÁLO !!! Dva nebo tři kusy, a teprve pokud neuhynou, kupte od STEJNÉHO CHOVATELE králíky další.
  3. "Mor králíků" byl zavlečen do naší země z ciziny, prý (?) z Polska.
  4. V současné době je chov králíkú v ČR riskantní záležitostí právě proto, že hynou na různé nemoci. Chov králíků považuji za nejriskantnější z chovů všech hospodářských zvířat.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den,

mám podobnou zkušenost. Králíky chovám už skoro třicet let. Jako mazlíčky doma v bytě. Poslední králík mi umřel  ve věku skoro deseti let - tedy zřejmě stářím a na choroby s tím související. Po dvou měsících jsem si pořídila z Pet centra dva nové králíky. Jeden umřel po deseti dnech, druhý po dvou týdnech od té doby, co jsem je přinesla domů. Druhého králíka jsem dala na pitvu, v pitevní zprávě bylo selhání srdce (na to uhynul), silná kokcidioza. Kokcidioza přestože jsem podávala léky proti kokcidioze od veterináře. Mezitím jsem koupila dalšího králíka a o pár dní později ještě jednoho. Oba poslední králíky jsem léčila na kokcidiozu dva týdny antibiotiky od veterináře. Dva veterináři četli pitevní zprávu a nedokázali mi říct, co teda králíkovi bylo, že uhynul. Dnes mi umřel třetí králík. Všechno byly mladá zvířata do 3 měsíců, průběh vždy stejný - naprosto zdravá zvířata (i z pohledu veterináře), večer žrali, pobíhali a ráno buď mrtví nebo dnes apatický a pak úhyn. Posledního králíka jsem dala opět na pitvu.

Nikdy předtím se mi něco podobného nestalo. Králíci byly z různých chovů, pečovala jsem o ně stejně jako o všechny předchozí.

Pokud se něco kloudného dozvím z pitvy, přidám informaci. Zatím jen čekám, kdy zemře čtvrtý králíček.

 

neregistrovaný Jana neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Jana z 09.11.2019, 11:10:50

Dobrý den Jano.

  1. Nejsem veterinář, diagnózu určit neumím, a proto ani nemohu dát radu, jak králíky zachránit před úhynem.
  2. Moje rada: Králíčky doma přestaňte chovat. 
  3. Tento Váš problém je relativně malý, zanedbatelný proti jiným možným problémům 
neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 4 (celkem 4)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Kolik je dva krát tři?
Fotografie:
  Přidat další fotografii »