náhlá smrt krátlíků

Dobrý den, 

už řadu let chováme králíky a vždy bylo vše v pořádku, ale v listopadu nám zničehonic vymřeli všichni králíci (asi 20). Byli běžně očkováni. Původně jsme se domnívali, že jsme je nechtěně otrávili listy paprik, které jsme jim dali, a tak jsme si koupili králíky nové. Papriky jsme jim už nedali a dávali jsme jim jen seno, granule a vodu. Zhruba po řech dnech začali opět umírat. Veterinář udělal pitvu, ale vůbec nic nenašel. Poznamenal, že se zřejmě jedná o otravu (zřejmě z nových granulích, které jsme jim začali dávat). Koupili jsme teda další králíky a tentokrát je umístili mimo králíkárnu. Dávali jsme jim jen vodu, seno a sušený chleba. Po několika dnech jsme opět našli králíka mrtvého. Nevíte někdo, co by mohlo způsobit takováto úmrtí?

Souhrn: téměř všichni králíci (mimo těch posledních) zemřeli zhruba po třech dnech; umřeli vždy v noci, večer předtím se chovali naprosto normálně; vše proběhlo od listopadu 2017 do ledna 2018; vstup ke králíkům je chráněn psem i kočkami, takže je nepravděpodobné, že by je zabil nějaký predátor; pitva nic nenašla; stejnou vodu dáváme i ostatním zvířatů (pes, kočky, slepice, morčata), ale žádné nemá problémy; v seně by se žádné jedovaté byliny vyskytovat neměly; naprosto stejnou stravu jako králíci dostávala i morčata, ale ta jsou zdráva

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.01.2018, 13:11:43

No, možná to je MOR KRÁLÍKŮ. Touto infekční nemocí králíci hynou velmi rychle. Ale veterinář by to měl poznat. Pokuste se nechat určit diagnózu Vašeho uhynulého králíka veterinářům na Veterinární fakultě v Brně.

Jinak doporučuji:

  1. Nejméně rok králíky nechovat a v průběhu toho roku pečlivě vyčistit a vydesinfikovat celou králíkárnu a pomůcky, jako napáječky, krmítka, drátěné "jesle" aj. Všechno, co lze vyvařit, to vyvařte. Ještě lepší by bylo nové králíky umístít do úplně nové králíkárny.
  2. Po tom 1 roce zkoušejte koupit nové králíky pouze z Vašeho nejbližšího okolí od chovatele, o kterém víte, že má králíky ZDRAVÉ. Nekupujte králíky z dálky, z jiných vesnic nebo ze vzdálených měst, kde chovatele neznáte. A nejdříve kupte jich jen MÁLO !!! Dva nebo tři kusy, a teprve pokud neuhynou, kupte od STEJNÉHO CHOVATELE králíky další.
  3. "Mor králíků" byl zavlečen do naší země z ciziny, prý (?) z Polska.
  4. V současné době je chov králíkú v ČR riskantní záležitostí právě proto, že hynou na různé nemoci. Chov králíků považuji za nejriskantnější z chovů všech hospodářských zvířat.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 2 (celkem 2)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Kolik je dva krát tři?
Fotografie:
  Přidat další fotografii »