Aktuálně: 5 144 inzerátů172 389 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů

náhlá smrt králíků

Anonymní (neregistrovaný) 05.01.2018, 13:11:43 xxx.xxx.192.248

Dobrý den, 

už řadu let chováme králíky a vždy bylo vše v pořádku, ale v listopadu nám zničehonic vymřeli všichni králíci (asi 20). Byli běžně očkováni. Původně jsme se domnívali, že jsme je nechtěně otrávili listy paprik, které jsme jim dali, a tak jsme si koupili králíky nové. Papriky jsme jim už nedali a dávali jsme jim jen seno, granule a vodu. Zhruba po řech dnech začali opět umírat. Veterinář udělal pitvu, ale vůbec nic nenašel. Poznamenal, že se zřejmě jedná o otravu (zřejmě z nových granulích, které jsme jim začali dávat). Koupili jsme teda další králíky a tentokrát je umístili mimo králíkárnu. Dávali jsme jim jen vodu, seno a sušený chleba. Po několika dnech jsme opět našli králíka mrtvého. Nevíte někdo, co by mohlo způsobit takováto úmrtí?

Souhrn: téměř všichni králíci (mimo těch posledních) zemřeli zhruba po třech dnech; umřeli vždy v noci, večer předtím se chovali naprosto normálně; vše proběhlo od listopadu 2017 do ledna 2018; vstup ke králíkům je chráněn psem i kočkami, takže je nepravděpodobné, že by je zabil nějaký predátor; pitva nic nenašla; stejnou vodu dáváme i ostatním zvířatů (pes, kočky, slepice, morčata), ale žádné nemá problémy; v seně by se žádné jedovaté byliny vyskytovat neměly; naprosto stejnou stravu jako králíci dostávala i morčata, ale ta jsou zdráva

J.M. (neregistrovaný) 05.01.2018, 21:46:05 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.01.2018, 13:11:43

No, možná to je MOR KRÁLÍKŮ. Touto infekční nemocí králíci hynou velmi rychle. Ale veterinář by to měl poznat. Pokuste se nechat určit diagnózu Vašeho uhynulého králíka veterinářům na Veterinární fakultě v Brně.

Jinak doporučuji:

  1. Nejméně rok králíky nechovat a v průběhu toho roku pečlivě vyčistit a vydesinfikovat celou králíkárnu a pomůcky, jako napáječky, krmítka, drátěné "jesle" aj. Všechno, co lze vyvařit, to vyvařte. Ještě lepší by bylo nové králíky umístít do úplně nové králíkárny.
  2. Po tom 1 roce zkoušejte koupit nové králíky pouze z Vašeho nejbližšího okolí od chovatele, o kterém víte, že má králíky ZDRAVÉ. Nekupujte králíky z dálky, z jiných vesnic nebo ze vzdálených měst, kde chovatele neznáte. A nejdříve kupte jich jen MÁLO !!! Dva nebo tři kusy, a teprve pokud neuhynou, kupte od STEJNÉHO CHOVATELE králíky další.
  3. "Mor králíků" byl zavlečen do naší země z ciziny, prý (?) z Polska.
  4. V současné době je chov králíkú v ČR riskantní záležitostí právě proto, že hynou na různé nemoci. Chov králíků považuji za nejriskantnější z chovů všech hospodářských zvířat.
Jana (neregistrovaný) 09.11.2019, 11:10:50 xxx.xxx.226.160

Dobrý den,

mám podobnou zkušenost. Králíky chovám už skoro třicet let. Jako mazlíčky doma v bytě. Poslední králík mi umřel  ve věku skoro deseti let - tedy zřejmě stářím a na choroby s tím související. Po dvou měsících jsem si pořídila z Pet centra dva nové králíky. Jeden umřel po deseti dnech, druhý po dvou týdnech od té doby, co jsem je přinesla domů. Druhého králíka jsem dala na pitvu, v pitevní zprávě bylo selhání srdce (na to uhynul), silná kokcidioza. Kokcidioza přestože jsem podávala léky proti kokcidioze od veterináře. Mezitím jsem koupila dalšího králíka a o pár dní později ještě jednoho. Oba poslední králíky jsem léčila na kokcidiozu dva týdny antibiotiky od veterináře. Dva veterináři četli pitevní zprávu a nedokázali mi říct, co teda králíkovi bylo, že uhynul. Dnes mi umřel třetí králík. Všechno byly mladá zvířata do 3 měsíců, průběh vždy stejný - naprosto zdravá zvířata (i z pohledu veterináře), večer žrali, pobíhali a ráno buď mrtví nebo dnes apatický a pak úhyn. Posledního králíka jsem dala opět na pitvu.

Nikdy předtím se mi něco podobného nestalo. Králíci byly z různých chovů, pečovala jsem o ně stejně jako o všechny předchozí.

Pokud se něco kloudného dozvím z pitvy, přidám informaci. Zatím jen čekám, kdy zemře čtvrtý králíček.

 

Anonymní (neregistrovaný) 10.11.2019, 10:51:14 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Jana z 09.11.2019, 11:10:50

Dobrý den Jano.

  1. Nejsem veterinář, diagnózu určit neumím, a proto ani nemohu dát radu, jak králíky zachránit před úhynem.
  2. Moje rada: Králíčky doma přestaňte chovat. 
  3. Tento Váš problém je relativně malý, zanedbatelný proti jiným možným problémům 
Nuny (neregistrovaný) 09.03.2020, 07:52:53 xxx:xxx.2f5a:853d

Dobrý den zachranily jsme kralicka od jedné rodiny asi je přestal bavit a tak ho nechaly v kleci na chodbě a v kleci měl jen deku nic víc .. bylo nám ho líto tak jsme si ho vzaly domu koupily jsme mu všechno i domeček napajecku hračky a seno mrkve a tak podobně .. toho kralicka jsem si vzala domu přesně 14.2 přímo na Valentýna a zrovna dneska zničeno nic začal nějak špatně dýchat a sebou nějak cukat nevěděla jsem co se děje tak jsem ho opatrně vytáhla ven z klece a položila jsem ho na deku a on se chtěl postavit ale neslo mu to spadl na stranu a zničeno nic začal vydávat divné zvuky jako kdyby se dusil nebo tak něco tak jsem mu zkoušela nějak podívat do pusy jestli tak neco nemá ale neměl tak nevím .dala jsem si ho na klín ležel a Koukal na mě stema očima řekla jsem ze mu musím pomoc začala jsem . hledat na internetu někde veterináře pohotovost protože se to stalo večer ale nikde nic. Pohotovosti jsou jen v Praze snad a to je od deme daleko.. A jak jsem hledala dal nějakou tu veterinu na tom internetu tak jsem se na nej podívala a on mi umřel na klíně

Anonymní (neregistrovaný) 15.08.2023, 06:41:09 xxx.xxx.8.73
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.01.2018, 13:11:43

Dobrý den, mám stejný problém, mohu se zeptat čím to bylo u vás proč začali králíčci umírat? Děkuji za odpověď.

acher
acher (649 příspěvků) 15.08.2023, 15:42:54 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.08.2023, 06:41:09

Nejpravděpodobněji mor.V roce 2017 se u nás ve větší míře objevil mor2.Z té  doby je dotaz zadavatele.

Napište více informací.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.