Aktuálně: 5 564 inzerátů168 381 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

Jak naučit chůzi u nohy?

Lenny (neregistrovaný) 19.04.2018, 21:33:12 xxx.xxx.90.197

Ahoj a mám menší, nebo spíš větší problém a to s chůzí na vodítku. Kdykoliv s naší Lilly vyjdu ven, táhne jako šílená a ikdyž má 25 kilo a já mám jednou tolik, kolikrát mám opravdu strach, že ji neudržím, uvažovali jsme prve o koupi kšír, aby se neškrtila (opravdu je schopna se začít škrtit jen aby mohla táhnout) ale mám obavy, aby pak netáhla ještě víc. Přitom když ji mohu pustit na volno na louce, tak je to ten nejposlušnějsí pes, přiběhne na zavolání, sama si mě hlídá, poslouchá... jen na vodítku má velký problém. Prosím poradtě, pokud máte zkušenost, budu moc věděčná za cokoli jelikož i přes to tahání se ji snažím brát denně na 2-3 hodiny ven jinak doma a na zahradě lumpačí. Děkuji.

J.M. (neregistrovaný) 19.04.2018, 22:04:00 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Lenny z 19.04.2018, 21:33:12

Poraďte se s panem Rudolfem Desenským :

Adresa:

Rudolf Desenský, Brloh 53, 397 01 Písek

tel.: 778 040 174

desensky@psycholog-psu.com

Sara120702 (neregistrovaný) 20.04.2018, 23:10:10 xxx.xxx.90.197

Ahoj, zkus si pořídit krátké vodítko a učit ji to prvně na něm, když vyslovíš povel ''k noze'' a ona ho udělá správně, nezapomeň na odměnu, je potřeba tohle opakovat hodně často, aby si na poslouchání venku zvykla a považavola to za automatickou věc. Až si s chůzí budete jistější, vodítko sundejte a cvičte bez něj ideálně každý den chvilku. Taky je důležitý nebýt na rušném místě, kde pejska láká všechno možné okolo a těžko se pak soustředí.

Naty1
Naty1 (235 příspěvků) 21.04.2018, 14:48:55 xxx.xxx.91.8
Odpověď na příspěvek uživatele Lenny z 19.04.2018, 21:33:12

Zdravím, v prvé řadě si na vycházky vyhraďte 2-3x delší čas než normálně( může se stát že půjdete 10min trasu i hodinu), poříďte klasické 1,7m vodítko, široký obojek/ postroj a obrňte se svatou trpělivostí a spoustou pamlsků:) možností je více:

1. ve chvíli kdy napne vodítko, zastavte se a nehněte se dál dokud vodítko nepovolí, když jej povolí slovně/pamlskem pochvalte a pokračujte, toto opakujte každou vycházku, někteří psi pochopí po pár procházkách, jiní po týdnu, další po měsíci 2. ve chvíli kdy napne vodítko, otočte se a jděte na druhou stranu než na kterou fenka chce(táhne), jakmile vodítko povolí slovně/ pamlskem pochvalte a jděte zase tam, kam chce ona, časem pochopí že tam kam chce se dostane jen s prověšeným vodítkem

3. ve chvíli ky napne vodítko, jemně( žádné škubání!) ji přitáhnete o pár centimetrů k sobě tak aby se vodítko prověsilo, pochválíte a jdete dál všechny metody jsou pro psovoda zkouška trpělivosti a pravidlo "taháš= ani se nehnu/ jdeme jinam/ půjdeme až prověsíš vodítko" musíte důsledně dodržovat, ve chvíli kdy např. budete někam spěchat a necháte ji tahat, ukážete jí, že tahat se může a bude se vám to o to hůře odnaučovat  

LucyVo (neregistrovaný) 23.04.2018, 20:11:30 xxx.xxx.51.221

Zdravím, za mě souhlas s komentářem Sara120702, já osobně vždycky při výcviku dbám na to, aby se pejsek soustředil a hlavně aby věděl, co po něm chci, za co ho chválím a za co ho odměňuji. Dělám to nějak takhle - např. u chůze u nohy, tak...ukážu Bennymu odměnu nebo hračku v levé ruce a pak si ji připnu na vestu, ten se hned začne soustředit na ni a když pak jdu, chodí krásně u nohy (v podstatě za tou hračkou) Časem si zvykl a teď už je to pro něj automatické. Takový ten klasický řev na psa a trhání s vodítkem je podle mě na nic.  Vestu mám takovouhle: http://www.4dox.cz/objednavka/damska-klasicka-vesta Je to klasická vesta až na ten magnetický systém na hračku a taky má zvětšené kapsy na vodítko, hračky a pamlsky, což je super :-) Za mě skvělá vychytávka, bez které už na cvičák skoro nechodím :-D

Lenny (neregistrovaný) 24.04.2018, 23:49:25 xxx.xxx.86.182

Ta vypadá zajímavě, o něčem podobném jsem už dřív přemýšlela, ale nenapadlo mě i takové využití, tak super :-) Děkuji moc za všechny tipy, teď už zbývá jen cvičit, cvičit a cvičit :-D

Sara120702 (neregistrovaný) 25.04.2018, 22:38:44 xxx.xxx.90.197

Tyjo tak jsem na ten váš odkaz taky mrkla a to je paráda, podobnou vestu mám, ale už několik let a je docela zašlá, navíc bez žádné výšivky ani toho magnetického systému, no tahle je fakt pecka, fakt jsem se asi zamilovala

Rezzzy
Rezzzy (382 příspěvků) 20.07.2023, 15:07:37 xxx.xxx.15.85

Jedno starší,ale myslím že stále aktuální téma. 

Já s prckem zatím trénuju netahání, zastavuju, měnit směr míč nefungovalo, už se skoro nemota kolem nohou. 

K noze zkoušek zatím bez povelů, buď na pamlsek nebo nosetouch 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 20.07.2023, 15:42:39 xxx.xxx.247.47

Chůze u nohy a tahání na vodítku jsou  ale dvě věci. 
Naty1 popsala funkční učení netahání. 
A já bych doplnila, že pokud nechcete mít vykloubené rameno, je dobré pro začátek vést vodítko sobě za zády. Tj v ruce koncovou smyčku, pak vedené přes svůj zadek, v druhé ruce střed vodítka a od něj teprve dopředu k psovi. Pes je tak i víc u vás, skoro už vám jde u nohy, pokud budete mít to vodítko krátké. 

My takto učili nepředcházení psovoda psem.

eena
eena (175 příspěvků) 21.07.2023, 08:35:19 xxx.xxx.231.241

Chôdza na vodítku - jedna z prvých vecí, ktorú “učím”. Ak sa pes už raz naučil ťahať je to mega robota ho to odučiť. Hlavne ak máte veľkého psa. A chce to trpezlivosť, trpezlivosť a ešte raz trpezlivosť - ide vlastne o hru kto z koho. Ťaháš stojím - povolíš idem (najlepšie iným smerom). Povolenie vodítka odmeňujem. Prvé hodinové prechádzky sú na vzdialenosť úplne krátke. Lebo viac stojím ako idem. A ešte podstatná vec - žiadne flexi vodítko!!! To funguje úplne naopak - tam pes musí ťahať. Povel k nohe je úplne o niečom inom - ale ľudia si to pletú

keriton
keriton (445 příspěvků) 21.07.2023, 09:31:10 xxx.xxx.60.191

Taháš stojím, povolíš jdeme - to taky může dopadnout tak, že to člověk dělá roky a pes je furt vytlemený a stejně tahá.

Zásadní je, co pes udělá, když ho opravím (zastavím, cuknu, napomenu, cokoliv). Můj pes například umí udělat “jé hehehehe, to je ale sranda, já nemám tahat, žejo? tak už můžeme zase jít dál, žejo” - a jde a vzápětí je vodítko opět napnuté. Pokud si nevymůžu jinou reakci, třeba “jejda, pardon, já se zapomněl, já už si dám bacha”, bude vesele tahat dál i přes všechno zastavování, změny směru, cukání, nabízení odměn, ….

To samozřejmě neplatí u štěněte řekněme do 5-6 měsíců věku, to je mimino a učí se, zkoumá svět, tam bych to asi řešila trochu jinak. 

eena
eena (175 příspěvků) 21.07.2023, 09:41:33 xxx.xxx.231.241

Keriton a ako si "vymôžem" tú reakciu: “jejda, pardon, já se zapomněl, já už si dám bacha” ? 

Ja som asi mala šťastie, ale rok ma teda žiaden pes neťahal. Ak sa tak teraz zamýšľam nad tým, že prečo asi, napadá mi to, že tie prvé nácvikové prechádzky som vždy chodila len na lúku, kde som ich potom pustila na voľno (=odmena). Vyblbli sme sa, pohrali, pocvičili, nechala som ich pobehať a vracali sme sa na vodítku domov, kde zas čakala miska. Všetci pochopili pomerne rýchlo, že čím viac ťahajú tým dlhšie ideme “k odmene”. Ale teda takto som na tým nikdy pretým neuvažovala

keriton
keriton (445 příspěvků) 21.07.2023, 09:56:01 xxx.xxx.60.191
eena:

Keriton a ako si "vymôžem" tú reakciu: “jejda, pardon, já se zapomněl, já už si dám bacha” ? 

Ja som asi mala šťastie, ale rok ma teda žiaden pes neťahal. Ak sa tak teraz zamýšľam nad tým, že prečo asi, napadá mi to, že tie prvé nácvikové prechádzky som vždy chodila len na lúku, kde som ich potom pustila na voľno (=odmena). Vyblbli sme sa, pohrali, pocvičili, nechala som ich pobehať a vracali sme sa na vodítku domov, kde zas čakala miska. Všetci pochopili pomerne rýchlo, že čím viac ťahajú tým dlhšie ideme “k odmene”. Ale teda takto som na tým nikdy pretým neuvažovala


Jak si vymoct tu reakci? Tak na to určitě nebude univerzální návod platný pro všechny psy a už vůbec ne něco, co lze popsat přes internet. Já vím, co platí na mýho psa, ale vím to jen díky tomu, že mi to s ním ukázala Eva Štemberová. V žádném případě si ale netroufnu totéž poradit šmahem všem ostatním pejskařům. 

Taky to bude o tom, jak kdo chce se psem pracovat, například postupy Evy Š. nejsou pro toho, kdo chce se psem pracovat pouze pozitivně. Třeba můj pes by velmi rád pracoval pouze pozitivně, byl by z toho celý vysmátý, a věci, co jsme si ne-pozitivně vyjasnili za jednu procházku, bych s ním nacvičovala jak blbec celé měsíce nebo i roky ….

Rezzzy
Rezzzy (382 příspěvků) 21.07.2023, 09:57:48 xxx.xxx.15.85

Když netahá, moc moc moc chválím , odměňuju, tahá čím dál tím míň, v blízkosti vody a když se blížíme k domovu, se stále dost zapomínat, ale myslím, že se hodně lepší. Hlavně před náma chodí děti, za kterýma se chce hnát, když táhne, děti jdou dál, pes stojí, čím víc tahá, tím se víc stojí a děti jsou dál a dál, 

Sardullah
Sardullah (869 příspěvků) 21.07.2023, 12:37:18 xxx.xxx.221.216
keriton:

Taháš stojím, povolíš jdeme - to taky může dopadnout tak, že to člověk dělá roky a pes je furt vytlemený a stejně tahá.

Zásadní je, co pes udělá, když ho opravím (zastavím, cuknu, napomenu, cokoliv). Můj pes například umí udělat “jé hehehehe, to je ale sranda, já nemám tahat, žejo? tak už můžeme zase jít dál, žejo” - a jde a vzápětí je vodítko opět napnuté. Pokud si nevymůžu jinou reakci, třeba “jejda, pardon, já se zapomněl, já už si dám bacha”, bude vesele tahat dál i přes všechno zastavování, změny směru, cukání, nabízení odměn, ….

To samozřejmě neplatí u štěněte řekněme do 5-6 měsíců věku, to je mimino a učí se, zkoumá svět, tam bych to asi řešila trochu jinak. 


No já si vyrobila pěknej zlozvyk u Jacka tím, že jsem použila metodu..."táhneš, tak otočka a jdeme opačným směrem", Jack nebyl žádnej myslitel a navíc chlap a tak to pochopil úplně přesně a prováděl následně samostatně….chůze na vodítku (pokud byl na vodítku volný režim a nešlo se u nohy) vypadala následovně…táhnu, táhnu a pak udělám kolečko kolem paničky (ve své podstatě změním směr a protože ale panička ne, tak se zase musím otočit)…dost blbý a i když se teda potom naučil netahat, tak tenhle debulní zvyk mu zůstal a prostě ty kolečka kolem mě měl tendence dělat.

No a protože chybami se člověk učí, tak jsem se zařekla, že tohle už používat nebudu.

No a přišla Gina…naprosto vzorné a netahací štěňátko, ale jak se dostala do puberty, tak začalo peklo. Nejdřív jsem používala zastavovací techniku a čekala na moment, kdy povolí vodítko, abych mohla pochválit a pokračovat, ale jakmile jsem pak udělala krok, tak vodítko opět v tahu. Takže jsem zvolila jiný způsob a když jsem zastavila, tak jsem po ní požadovala, aby přišla k noze…a nevím proč jsem naučila se k noze přiřadit tak, že mě obejde a ne prostým obratem. Jako ono to ve své podstatě nevadí, když mám jednoho psa, ale když jsou na vodítku dva, tak už je to trochu o cviku, aby se mi nezamotali, ale pokud jde se mnou jedno z dětí jako spoluvenčitel, tak už to problím je. A nějak se mi to nedaří přeučit. A Gina tohle dělá i během procházky, když víc zatáhne, tak mě jde automaticky obejít k noze. A já když se teda soustředím, tak jí nutím, aby se otočila u nohy, ale když si přemejšlím, tak to je pro mě už taky takovej tik…naučený pohyb, aby jsem nebyli zamotaní. A když mi pak naskočí mozek, tak zjistím, že jsem jí to nechala dělat celou prochajdu.

Hodně se mi osvědčila metoda změny směru…deset kroků tam, deset zpátky, deset směr sever severovýchod, deset jihovýchodně…To vždycky donutilo pyrenejku přestat si dělat svoje a začít se soustředit. Takže na začítku prochajdy, pokud se rozhodla, že dnes bude tahat jak lokomotiva, jsme udělaly tohle pocvičeníčko a pak už to většinou šlo..už mě potom vnímala.

Co se týká chůze u nohy na vodítku, tak u toho vidím základ v tom, že pes na vodítku umí chodit bez tahání a chůze u nohy je vlastně to samé, akorát je vodítko kratší a zase chceme, aby nebylo napnuté a pejskovi vysvětlíme, kdeže je ta noha.

A nebo si koupíte štěně berňuchy a jasňačka člověk ví, že štěňátko neumí česky a že se musí všechno naučit a že mu člověk musí vysvětlit, co který povel znamená, co má na to které slovo dělat, ale tak nějak povel ze mě vypadne ze zvyku, automaticky…a řeknete “Matý, k noze..” a Matýsek normálně ťape u nohy. Řeknete “Matý, netahej..” a on hned povolí vodítko….takže nevěřila bych tomu, ale některá štěňata se asi rodí už vycvičená, jinak si to neumím vysvětlit.

Zrzavci
Zrzavci (2766 příspěvků) 21.07.2023, 12:58:47 xxx.xxx.226.6

tam, kde nepomáhá zastavování, či změna směru může třeba pomoci tzv. šnek - tedy v momentě kdy pes začne táhnout, jdu já do spirály(ne jako že k zemi, ale prostě jdeme kolečko, menší, menší, menší až nejmejší na celým světě a po provedeném restartu se pokusíme pokračovat, když nic, tak zase šnek… blbý no. A nebo velmi rychlá chůze na velmi krátkém vodítku mezi stromy, kdy pes, pokud nechce být pořád zastavován tím, jak vezme vodítko o strom, bude po nějaké době následovat námi vytyčený směr.

megi-the-pes
megi-the-pes (2095 příspěvků) 21.07.2023, 15:30:47 xxx.xxx.61.106

Když psa něco učíte, tak na něj mluvíte. Dáte tomu jméno. Ukážete rukou, vodítkem, navedete, pojmenujete činnost = povel. 

Ale když učíte chodit na vycházky, tak taháte za vodítko a nic k tomu? A to proč?

1) Nemohu učit psa nevylétaného, co právě opustil barák. Učím až na louce, když se proběhl, potahal o klacík, pokousal se s kamarády atp., nebo cestou zpět. Esi se moc těší domů, tak radši na té louce. Jak má pes vědět, když mu nic neřeknu, jak se dopravit na tu louku, co jiného dělat než tahat? Nic jsem mu neřekla. Hlavně že když chci, aby sedl, tak řeknu - sedni.

2) Že psék poslouchá, chodí lépe bez vodítka, máme taky, viděla jsem to už hodněkrát. Využiju - pojmenuju to a vodítko přidám za chůze.

3) Člověk chodí hrozně pomalu. Pes, který se učí chodit na vodítku, tohle nezvládá. Má o dvě nohy víc, chodí dvakrát rychleji. Šnečí lidská chůze je pro něj těžká. Člověk jde ještě pomaleji než obvykle, když učí psa, protože se soustředí na psa, na každý zlomek kroku, ale sebe už nekontroluje. Jděte rychleji. Až to psovi půjde, zkuste pomaleji.

4) Běžíme. Skáčeme. Megy se to líbí. Vypadáme jak utečení z blázince. Běžíme, dám tomu jméno. Z ničeho nic zpomalím, pojmenuji to - jdeme. A zase se rozběhneme - běžíme. 

Megy se líbí, co děláme společně. Třeba se jde lovit míček. Přiblížíme se, jen když dělá, co říkám, jinak jdeme kousek zpět. Ale říkám, ne že jen tahám za vodítko a učím ji dělat obloučky, to už máme taky za sebou, bylo to moc legrační. 🙂 Megy se eště líbí běžet vedle střapaté hračky, vedle mě ji může kousat (nejí odměny ani nic, plive to). A písničky jako třeba “megýnek špekáček kdo je moje těnátko utíkáme to je kráááásnej bojovééj péééés a pomaluuuu pés a jdeme!”.

Nikomu jinému se moje zpívání nelíbí. :-/

Je to o nastavení spolupráce. Od začátku vychází zábava od člověka, pes to čeká. Nácvik zabere jedno odpoledne, nikoli roky. Upevnění, zažrání pod kůži samozřejmě pár dní. Tady je můj názor opačný - vodítko pro mě není komunikace. Ne že vůbec, ale tohle je zbytečné. Vodítko je u mě bezpečnostní spojka. Megy říkala. Abych se neztratila.

megi-the-pes
megi-the-pes (2095 příspěvků) 21.07.2023, 15:52:33 xxx.xxx.61.106

Proč se neučit doma v kuchyni. Vidím to jako jakékoli jiné učení. Vyjdeme z domu jako “lidi”, protože to už umíme. Pes, co vystřelí ze dveří, asi klidně nepůjde.

keriton
keriton (445 příspěvků) 21.07.2023, 16:18:29 xxx.xxx.60.191

Megí, je přece spousta věcí, co má pes dělat bez povelu - nevítat kolemjdoucí, neřvat na psy, nezdrhat moc daleko, atd. Tak i netahat na vodítku.

A jsou psi, kteří tu spolupráci a zábavu s člověkem nemají tak vysoko v prioritách, ať už z povahy plemene nebo se dostanou k člověku ve starším věku a už mají nějaký názor (například, že si mohou dělat, co chtějí, protože to doteď t ak vždy bylo).

Já jsem naopak pro netahání hned od dveří (a slušné chování už před nimi). Když ho nechám chvíli tahat, jakože než dojdem na louku, a pak budu vyžadovat netahání… no nevím, mně by to asi nefungovalo. Pokud pes není schopen vyjít ze dveří v klidu, protože je z vycházky natolik vystresovaný (i pozitivně), zaměřila bych se na nějaké cvičení a hry na vycházení ze dveří ven, aby to začal zvládat v klidu.

Ale jinak, pokud potřebuju tahacího psa dostat někam od baráku a nechci to řešit, tak si dám tahací postroj a sedák a projdeme ten úsek takto.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.