Rozbitá vejce v kurníku

Dobrý den,

máme asi problém s nějakým "požíračem vajec". Už druhý den jsme v hnízdě našli jen půlku skořápky a obsah nikde. dvě slepice začaly zanášet do rohu kurníku, kde nejsou vajíčka skoro vidět.  Dnes slepice vyváděly a když jsem tam přišel, tak tam bylo to "vypité" vajíčko. Mohla by to být lasička nebo kuna?

neregistrovaný Petr neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Petr z 07.05.2018, 15:19:13

  1. Dovodem může být malý počet snáškových hnízd, nebo hnízda nevhodných rozměrů, hnízda málo a špatně podestlaná, přítomnost kuny nebo potkanů (nebo tchoře ?).
  2. Zlikvidujte potkany, zamezte v noci přístup kunám : zavírejte kurník dvířky a okénky přikrytými drátěným pletivem o průměru ok maximálně asi 15 mm. Zvětšete počet hnízd, dobře je podestelte měkkou ovesnou slámou, do každého hnízda dejte podkladek.  V nepodestlaném hnízdě se vejce rozbijí o podlahu a nosnice je pak sežerou. Pokud je hnízd málo, nosnice se v nich tlačí, perou se o místo ke snášení a pak vejce rozbijí a opět sežerou.
  3. Každý den sbírejte vejce alespoň dvakrát t.j. asi v 11 hodin dopoledne a pak asi ve 14 hodin odpoledne. Určitě ve hnízdech nenechávejte vejce přes noc !
  4. Můžete si koupit hnízda s otvorem v podlážce. Snešené vejce se ihned po snesení skutálí otvorem do zásuvky pod hnízdem a slepice, která ho snesla, už ho nemůže sežrat. 
  5. Rozměr jednoho hnízda má být 30 cm x 30 cm x 30 cm nebo trochu větší.  
  6. Správný minimální počet snáškových hnízd = počet nosnic / 3. Např.:. pro 12 nosnic musíte mít nejméně 4 hnízda nebo hnízd více. 
  7. Ve vedrech mají nosnice žízeň, zajistěte jim dostatek studené pitné vody celý den. Žíznivé nosnice mají tendenci vejce sežrat. Zastíněte kurník nějakými keři (rybíz, topinambury aj.) Pod kurník do stínu jim dejte suchý čistý jemný říční písek a vytvořte popeliště, aby s mohly zchladit. Chovu zdar.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Na 4 slepice máme 2 hnízda a podestlaná jsou dostatečně. Začalo se to dít tak 3 dny zpět. Do té doby vše šlapalo v klidu. Kurník na noc zavíráme, je zděný. Vejce chodíme vybírat průběžně. Snad zjistíme, kde je problém. Ale děkuji za radu :-) Popeliště určitě zkusím udělat.
neregistrovaný Petr neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Petr z 08.05.2018, 16:08:54

Děkuji za Vaši odpověď. Moje vyjmenování možných příčin ničení vajec samozřejmě neurčuji ani na dálku nemohu určit, že tomu tak je. Prohlédněte také zdi kurníku a pletivo dvířek, zda v nich nejsou nějaké díry, kterými by se do kurníku mohla protáhnout kuna nebo potkani. Pokud díry objevíte, ihned je zaberonujte nebo pletivo vyspravte, pletivo dejte nové. Napište prosím, co bylo příčinou a zda už se to neděje. 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 4 (celkem 4)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Kolik je dva krát tři?
Fotografie:
  Přidat další fotografii »