Aktuálně: 5 589 inzerátů168 259 diskuzních příspěvků17 657 uživatelů

Arcadia - "Bird lamp"

Syky (neregistrovaný) 07.05.2012, 14:45:37 xxx.xxx.228.198
Já bych to nezatracoval. UV lampa může udělat velkou službu při syntéze vitamínu D3 u papoušků chovaných v bytě bez přístupu denního světla. Některé druhy papoušku jsou na nedostatek D3 náchylné (např. žako) a může to skončit křečovými stavy, padaním z bidla nebo až úhynem. Náš žako začal padat z bidla, tak jsem pátral a vše nasvědčovalo na nedostatek vápníku / D3. Tak jsme přidávali vápník do vody a koupili zmíněnou lampu. Stav se velice brzo zlepšil, takže za mě říkám ano.
astrild (neregistrovaný) 07.05.2012, 16:57:17 xxx.xxx.136.183
Hezký den ,,a přidali jsme vápník do vody",není možné že po tom nastalo zlepšení i bez lampy.Já jsem ji používal ve sklepní místnosti kde jsem svítil droboti po celé dny,asi po roce odešla ,tak jsem zakoupil opět obyčejnou zářivkovou trubici a nepozoruji žádné zhoršení zdravotního stavu .Cena obyč, zářivky je 80.- kč a svítí už více jak dva roky.Takže je vidět úspora.Je to můj poznatek a nikoho neodrazuji , aby si to vyzkoušel sám.
anonymní (neregistrovaný) 07.05.2012, 17:23:06 xxx.xxx.74.6
Niekoľko rokov dozadu som ju používal v pivničnom priestore, kde som choval výstavné andulky v klietkach, na ktorých bolo vo vrchnej časti pletivo a môj dojem bol, že bolo viac mladých ako pri obyčajnej žiarivke. Tí, ktorí chovajú výstavky vedia o čom je reč,pre upresnenie,vyst. andulky - priemer mláďat na hniezdo 1-2 kusy. Pri používaní arcádie sa to o niečo zlepšilo. To je môj názor, ktorý nikomu nevnucujem, každý kto to chce výskúšať nech to skúsi a urobí si svoje závery. Momentálne sa cena 60-tky trubice pohybuje okolo 400Kč, čo myslím nikoho nezruinuje.
astrild (neregistrovaný) 07.05.2012, 18:42:36 xxx.xxx.136.183
Pouze doplním cena před 3 rokmi byla 800.-kč +poštovné dnešní cenu neznám
Syky (neregistrovaný) 08.05.2012, 20:37:44 xxx.xxx.228.198
astrild: Záleží jaké papoušky jste choval. Problémy s nedostatkem vápníku jsou u papoušků šedých poměrně dobře známy: Metabolismus vápníku je u ptáků regulován hormonem příštitných tělísek, vitamínem D a kalcitoninem. Vitamín D potřebuje adekvátní UV B záření pro konverzi na své aktivní metabolity a hraje důležitou roli ve vstřebávání vápníku, zvláště když se krmí dietou s nízkým obsahem tohoto minerálu. Nedostatek vápníku vede u mladých papoušků k onemocnění kostí a u dospělých ke křečím a slabé reprodukci. Nejčastěji se tyto problémy projevují u papouška šedého. Zdroj: http://www.vetcentrum.cz/stodulky/lekar/844/nutricni-onemocneni-u-papousku Více informací např. zde: http://web.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=2839 Pravděpodobně máte pravdu v tom, že by stačilo dodávat vápník např. do vody, nicméně jsme se rozhodli pořídit UV lampu a vápník dodávat pouze cca 1x týdně do vody.
cone (neregistrovaný) 08.05.2012, 20:51:57 xxx.xxx.67.3
Jediný problém s Arkadia Birds Lamp je ten, že její účinnost klesá se vzdálenosti od zdroje světla, optimální účinnost je přiznávána do 40cm, pak má účinek jen jako jakýkoliv jiný zdroj osvětlení / běžná žárovka nebo obyč. zářivka /.
anonymní (neregistrovaný) 09.05.2012, 07:29:54 xxx.xxx.30.34
nevím jak arkadia, ale pokud se podíváte na charakter světla u halogenové ž. tak obsahuje i určitou část UV záření (proto by se třeba v gal u obrazů neměly používat, pro tyto učely existují ž se sníženým UV). nikdy jsem světlo neřešil, ale nebylo by možné použít hal žárovku ?
anonymní (neregistrovaný) 13.05.2012, 20:51:02 xxx.xxx.63.246
mrkněte na http://www.narvashop.cz/ a hledejte BIOVITAL. nabízejí jek žárovky tak i zářivky s plným spektrem.
Pavel (neregistrovaný) 01.12.2014, 00:14:46 xxx.xxx.120.26

Na to by nejlíp odpověděli teraristi, co toho vědí víc o plazech, kde je podobný problém, jen je daleko více akutní, tam jde už o život zvířete. Tedy o tom taky vím více (díky tomu) i pro papoušky. Chovám totiž i tropické želvy a leguány. Tedy UV záření a zvlášť UVB je nutné ke vstřebání vápníku díky přirozenému zisku vitaminu D3. Žárovka UVB nahrazuje nejlíp přirozené sluneční světlo, lépe než umělé vitaminové doplňky. UVB záření neprostupuje (téměř žádné) sklem. Proto ani halogenové žárovky, ačkoliv UVB samy tvoří, nepředávají dál pro speciálně tvrzené sklo. Dále je důležité, kolik UVB záření žárovka nebo zářivka vyrábí a jak daleko je pták od světelného zdroje. U zářivek obecně jsou to za UVB (nikoliv UVA) téměř jistě vyhozené peníze (pokud nesvítí dlouho a ptáci nejsou blízko), u žárovek je to lepší, ale pokud není pták dostatečně blízko, tak je to taky zbytečné. Já umístím papouškům žárovku těsně nad klec a bidlo, kde nejčastěji sedí. Výrobce terarijních UVB žárovek uvádí hodnoty UVB v jednotlivých vzdálenostech. Dá se to měřit UV metry. Neznám přípustné nebo doporučené dávky pro papoušky, ale je to asi podobné jako u plazů. Schopnost žárovky vyzařovat UVB záření klesá rychleji než  tvoření viditelného spektra. Zpravidle po půl roce svícení několika hodin denně UVB už nevyzařuje.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.