Aktuálně: 5 035 inzerátů173 676 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Nemoci drůbeže

Frenky (neregistrovaný) 29.06.2008, 09:38:55 xxx.xxx.71.211
Nevěděl by někdo prosím,proč slepnou housata ?Jedno a potom druhé oko se jim zalepí a jakoby víčko se stáhne.
Frenky (neregistrovaný) 29.06.2008, 09:55:46 xxx.xxx.71.211
A jak léčit slepotu housat ?
Marková (neregistrovaný) 29.06.2008, 11:26:08 xxx.xxx.105.3
Dobré by bylo ta housátka donést ukázat veterinárnímu lékaři. Ale laicky se domnívám, že zatím byste nic nepokazil tím, kdybyste se pokusil housatům kapátkem trochu oplachovat oči oční vodou určenou pro oči lidí. Možná i trošku jim víčka natřít framykoinovou mastí (nebo oční mastí), máte-li jejich zbytek v domácí lékárničce. Možná by bylo dobré jim i oči oplachovat velmi dobře přecezeným nebo odstátým heřmánkovým studeným nebo vlažným odvarem (bez mechanických kousků bez částeček květů). Nejsem veterinářka. Možná zkuste i v nějakém větším městě v lékárně se zeptat na veterinární lék na podobné účely určený. Oplachování a jemné natírání víček mastičkou musíte dělat velmi opatrně. Možná, že tak pomůžete odstranit z očí housat hnis. Nemocná housata umístěte zvlášť od zdravých, nemoc může být infekční. Krmivo obohaťte vitaminy, obzvláště A vitaminem.
Marková (neregistrovaný) 29.06.2008, 22:21:29 xxx.xxx.105.3
Ještě dodatek: Pokud se jedná o infekční onemocnění, bylo by vhodné z hlediska prevence po oddělení nemocných housat úplně vylít starou napájecí nebo koupací vodu a vymýt a vydesinfikovat nádrž, ve které se koupala a napájela nemocná housata.
Marková (neregistrovaný) 29.06.2008, 22:43:41 xxx.xxx.105.3
Ještě se koukněte do rubriky "ČLÁNKY" (na tomto webu) na témata Nemoci hus I, II, III. Příznaky onemocnění očí jsou tam uváděny u chlamydiozy a u Derzyho nemoci; též jsou tam uvedeny léky, léčení a prevence.
Marková (neregistrovaný) 06.07.2008, 10:10:50 xxx.xxx.105.3
Podívejte se na:
1) chov drůbeže - index- husy - nemoci hus
2) http://mujweb.cz/www/husy/index.htm
3) franko@email.cz
Autorem informací na shora uvedených adres a odkazů je pan Marián Franko, který tam i uvádí fota housete a kachny s nemocnýma očima a doporučuje to po tři dny léčit přípravkem KADOX. S největší pravděpodobností Vaše housata trpí stejnou nemocí.
Marcela Bartošíková (neregistrovaný) 21.10.2008, 11:54:44 xxx.xxx.31.231
Dobrý den, chci se zeptat-naše slepice si neustále vytrhávají vzájemně peří až do krve, teď se vrhly dokonce i do našeho dominantního kohouta. Podotýkám, že nesou normálně, žerou taky, ale jsou úplně oškubané. Stříkali jsem je spec. postřikem, bílili hnízdo a pořád nic. Poradíte? Děkuji
Marková J. (neregistrovaný) 22.10.2008, 20:21:06 xxx.xxx.105.3
Za mého mládí (1955 až 1965) se v drobnochovu oštipování peří ani krvavý kanibalizmus nikdy nevyskytovaly. Slepice byly chovány volně na velké zatravněné zahradě a na velikém dvoře. Krmeny byly pšenicí, občas vařené brambory se šrotem a sekanými kopřivami, přidávaly se drcené vaječné skořápky; někdy namočený chléb v mléce, někdy tvaroh, někdy vařené umleté hovězí maso. Měly možnost sežrat žížaly při rytí zahrádky nebo chrousty.

Zkuste jim podávat pouze KOMPLETNÍ KRMNOU SMĚS PRO NOSNICE V DROBNOCHOVU. Buď jim chybí bílkoviny, nebo nějaké vitaminy a minerálie, nebo mají nějakého parazita v peří. Zvětšete jim travnatý výběh, dodejte hrubý písek a písek na popelení. Přidávejte oves nebo ovesné vločky. Někdo radí přidávat MASOX (polévkové koření). Někdo tlučené kosti. Věřím, že jim dáváte dostatek opečených drcených skořápek. Možno doplnit Minerální a vitaminózní doplněk podle návodu (pokud nekrmíte průmyslově vyrobenou kompletní krmnou směsí). Částečně zastiňte hnízda jutovým pytlem.
Jana Tichá (neregistrovaný) 29.10.2008, 11:55:47 xxx.xxx.243.138
Prosím o radu!
Chováme prvním rokem krůty. Měli jsme 1 krocana a 2 krůtičky. Kupovali jsme je jako třídenní kuřátka na konci května a podařilo se nám je odchovat vcelku bez problémů až dosud. Připadá mi však, že nejsou hltavě hladové, jak popisují ostatní moji známí - chovatelé krůt. Nedávno nám přestal krocan žrát, začal polehávat a byl apatický. Jen pil. Po porážce jsme zjistili, že má napadená játra. Měl na jich kruhovité žlutavé skvrny a tkáň byla ztvrdlá.
Ráda bych věděla, o jaké onemocnění by se mohlo jednat, kde případně hledat podrobnější popis choroby a její léčbu a zda se jedná o chorobu, přenosnou na člověka při konzumaci masa z poraženého zvířete.
Krůty jsou ustájené ve zděném chlívku, podestýlka je suchá (piliny, sĺáma) průvan nemají. Krmivo jsou hrubé granule, brambory se šrotem a zeleným (mrkvová nať, kopřivy, řebříček, řepný chrást - používáme i mrkvovou nať z Lidlu - jestli zde není chyba!). Dále strouháme řepu - cukrovku i krmnou, přidáváme pšenici a do vody přidáváme sem tam trošku vitaminu D -Supervit D.
Dále bych Vás poprosila o informaci, jak se projevuje u krůt kokcidióza a zda může rovněž zanechávat chorobné známky na játrech.
Předem děkuji za ochotu a informace:
anonymní (neregistrovaný) 31.10.2008, 14:51:50 xxx.xxx.201.75
Vážená paní Tichá, Vaše krůty onemocněly histomonózou, která postihuje játra a slepá střeva. Pravděpodobným zdrojem histomonád ve Vašem chovu mohou být slepice, u kterých přežívá původce histomonózy ve střevě, aniž by jim škodil. Histomonády mohou být zavlečeny do střeva také invazí roupa kuřího, který je zanese do slepých střev a odtud se histomonády dostanou krví do jater. Z těchto důvodů se nedoporučuje společný chov slepic a krůt, vhodné je odčervení krůt, přeléčení přípravky s obsahem metronidazolu a současná léčba zánětu tlustého střeva antibiotiky. Klinicky můžete u krůt pozorovat sírově žlutý řídký a neformovaný trus, jako typický příznak histomonózy.
Kokcidióza u krůt a kura postihuje pouze střeva, kde vyvolává zánětlivé změny podle druhů kokcidií.
Roman Kudera (neregistrovaný) 22.01.2009, 10:53:01 xxx.xxx.71.126
Jeden dotaz z Ostravy: naše slepice mají v oblasti hrudníku zvětšené boule a v těchto místech se jim i začíná ztrácet peří, které si zřejmě navzájem vyzobávají. Pokud by s tímto problémem měl někdo zkušenosti, byli bychom rádi, kdyby nám někdo tuto situaci objasnil. děkujeme ( Jinak jsou normálně krmeny a chovány )
J.Marková (neregistrovaný) 22.01.2009, 13:40:40 xxx.xxx.105.3
Pokud se jedná o mozoly v oblasti prsní kosti tak to znamená, že místo na hřadu sedávají na n e p o d e s t l a n é tvrdé podlaze, nebo v nepodestlaném tvrdém hnízdě, a proto se jim udělaly otlaky. Dobře podestelte vyšší vrstvou ječné slámy a umožněte jim hřadovat na hřadu.

Otlaky způsobí vypadávání peří a krvavé odřeniny, které jim ty druhé potom klobou a dále drásají. Každou poraněnou slepici dejte samostatně do klícky nejméně na týden, rány jí namažte heřmánkovou mastí a nechteji zvlášť od hejna, dokud se jí to nezahojí.
Juraj Madar (neregistrovaný) 24.01.2009, 13:38:15 xxx.xxx.177.66
dobry den
chovam sliepky na vajicka a jedno sum dnes zabil pretoze cely tyzden poriadne nechodila ale po vyvrhnuti vnutornosti som jej na peci nasiel take biele botky vo velkosti spendlikovej hlavicky mozete mi prosim poradit o co ide dakuje
anonymní (neregistrovaný) 24.01.2009, 15:39:01 xxx.xxx.105.3
Panu Juraji Madarovi:
Na Váš e-mail jsem Vám poslala kontakt na MVDr. Juranovou, CSc.. Svůj dotaz pošlete jí a poproste ji nejen o pravděpodobné určení původce choroby, ale i o doporučení, jak ji léčit.
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 15.03.2009, 14:37:20 xxx.xxx.31.1
Chci se zeptat, jestli se někdo z vás setkal s tímto. U mladých kuřiček plemene Aroukana ,tedy u jedné z nich jsem zjistila při ohledávání ,že se jí vytvořila hned u vstupu do kloaky,směrem nahoru-k páteři boule. Dost rychle se zvětšuje a již téměř ucpala vývod z kloaky Slepička ještě nezačala nést,ale ostatní ze stejného hejna již nesou.Ona by stejně neměla šanci vejce snést. Jinak je klidná, nejeví žádné příznaky nemoci a žere.
dana halaskova kněžice67529 (neregistrovaný) 17.06.2009, 15:16:09 xxx.xxx.232.91
Dobrý den prosila bych poradit,5.6.jsme si koupili housata za 3dni jedno uhynulo dnes do rána další ,připadá jako když špatně začne chodit a vic naříká jako by je nemohlo dohnat,Pasou se na dvoře dostávají michaninu -brambory se šrotem a kopřivami nechut nepozoruji
Marie Šokalová (neregistrovaný) 17.06.2009, 22:52:53 xxx.xxx.119.79
Paní Dano,mám housátka asi čtyři týdny a když jsem je jako dvoutýdenní přivezla, tak jsme jim topili každou noc, aby se vyhřáli.Taky se mi stalo,že mi nejmenší uhynulo a na doporučení naší babičky jsem je na noc začala rozdělovat. Pokud nemají vyrostlé prachové peří mají tendenci se mačkat na sebe, když je jim zima a potom se může stát, že to vespodu se umačká. Zpočátku jsem je krmila granulemi, které mi doporučili a teď jsem přešla na podobnou stravu, kterou popisujete,ale ještě jim přidávám do šrotu roboran, ve kterém mají vitamíny a minerály. Možná,že jim chybí vitamín D.
qazzy (neregistrovaný) 26.06.2009, 22:39:24 xxx.xxx.160.7
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je normální, že krocan dýchá s otevřeným zobákem. Chováme krocany první rok a nejsme tedy moc zkušení, takže máme strach, zda jim něco není. Poslední dva dny mají zobák takřka pořád otevřený a dýchají poměrně nahlas. Máme se čeho obávat, nebo se tímto způsobem jen "chladí" ?

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.