- Povinná výbava chovatele -

Jak už sám nadpis napovídá, chtěl bych v tomto tématu rozvést diskuzi o tom, co by u chovatele nemělo v žádném případě chybět anebo co by jste sami doporučili.
Jaké vybvení by měla mít voliéra, když pominu základní věci jako je kvalitní směs zrní, ovoce, čistá voda a sépiová kost.
A co by měla obashovat taková papouščí lékarnička pro případnou první pomoc. Ať už se jedná o nemoc nebo nějaké zranění. Anebo co používáte VY pro dobré zdraví vašich papoušků, ať už se jedná o minerální nebo vitamínové doplňky.
Ikdyž se snažím dávat mým papouškům pestrou stravu, tak si myslím, že i tak nedosáhnu takových výsledků jako s různými doplňkovými přípravky. Byl bych moc rád, kdybyste tady psali své rady a poučili nás neznalé v této problematice. Děkuji
Marty Marty 521 příspěvků
Myslel jsem, že se se mnou někdo podělí o své zkušenosti a poradí mi co a jak, ale pořád nic Je to škoda. Budu si tedy experimentovat sám. Ale pokud tu o této problematice něco napíšete, budu jen rád. Martin
neregistrovaný Marty neregistrovaný
V záloze mám hroznový cukr a přípravek NEO-FOS. Jinak dodávám dle sezony grity, které nahodile střídám, minerální kámen NatMin, Sangrim, Promotor L, Calcium Chlorátum, přípravek Amino a Stimul. Samozřejmě ne vše najednou, zhruba z tohoto spektra vybírám vhodné přípravky pro daný pár a období. Cone
cone cone 1412 příspěvků
Děkuji p. Šiško za odpověď. Podíval jsem se na některé přípravky na internetu a něco o nich přečetl. Něco jsem našel o přípravku NEO-FOS, ale moc jsem to nepochopil, mohl byste mi to prosím trochu vysvětlit a v jakých případech se používá. Dále jsem se díval na přípravek sangrim. Ten podáváte především v době odchovu a jiných zátěžových situacích že. Je to něco jako Prmotor? Pak jste ještě psal minerální kámen. Ten by asi neměl u nikoho chybět. Jednou jsem četl o kameni Merkl, znáte ho? Který je podle vás kvalitnější? Mohl byste mi ještě napsat něco o přípravcích Amino a Stimul?

http://www.epapousek.cz/oddeleni/9-vitaminove-a-mineralni-doplnky
Co si myslíte o těchto přípravcích, zkoušel jste je někdy ve svém chovu, je to něco podobného jako vámi zmiňované produkty?

Ještě jednou děkuji za váš příspěvek. Pokud si najdete čas, prosím i o reakci na tento přízpěvek. Můžete i na mail, který mám v profilu. Ať se vám daří, Martin Vašut
Marty Marty 521 příspěvků
ještě k tomu odkazu, konkrétně jsem myslel přípravky v lahvičkách. (Acidomit, Amivit,...) Marty
Marty Marty 521 příspěvků
Acidomit a podobné přípravky jsem ještě nepoužíval, i když jsem nad něma uvažoval. A množství mých přátel je s nimi nad míru spokojeno.
Kámen NatMin je odoba Merklu, jen polské produkce.
NeoFos používám hlavně u agap. taranta oliva až do druhého přepeření, asi co dva-tři dny do napájecí vody. Stimul a Amino před předpokládáným hnízděním spolu s Calcium Chl.
Kombinace Sangrim-Promotor L-Calcium chlorátum mi byla doporučena jedním z nejlepších papoušcích veterinářů při mé obavě o jeden stále hnízdící pár/ 2x ročně snůška 3 vajec a z toho odchov 2x2mladé, již téměř pátým rokem/.
Jinak vše ostatní podávám i během roku dle aktuálního zdravotního stavu a období/hnízdění, přepeřování, nabytí kondice po vyvedení mladých a při vyvádění máďat a v období snůšek/.
cone cone 1412 příspěvků
Je škoda, že se i ostatní chovatelé nepodělili o zkušenosti s používáním svých preparátů a léků.
cone cone 1412 příspěvků
Děkuji vám za odpověď.

Nedávno jsem četl článek o materiálu misek na krmení. V článku bylo napsáno, že po styku s jakýmkoli kovem strácí výživa (nejen) papoušků většinu vitamínů (zbyde asi 1/3 původního množství vitamínů). A to platí i o nerezi, kterou používá nemálo chovatelů.

Co si o tom myslíte a jaké používáte misky. Není lepší zůstat u kameniny tak, jak to bylo kdysi, kdy se ještě nerez tak nepoužívala?
Marty Marty 521 příspěvků
Jen tak pro zajímavost, většina zmiňovaných přípravků obsahuje pouze syntetické vitamíny. Nedávno jsem byl na semináři, kde jsem se dozvěděl, že do všech vitamínů vyrobených synteticky se přidávají antioxidanty, které ovlivňují rychlost a schopnost rozpuštění vitamínu v těle. V konečné fázi se tedy vitamíny vstřebávají, tam kde nemají a tělo je nedokáže efektivně využít. Proto svým ptákům dodávám vitamíny zásadně přírodní formou.
Peroqe Peroqe 261 příspěvků
Přírodní formou - můžeš být konkrétnější?
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
Děkuji Luboši za vysvětlení, je to dobrá připomínka. Není tedy dobré spoléhat jen na průmyslové výrobky, ale podávat vitamíny v různém ovoci a zelenině. A co si myslíš o těch miskách? Dík
Marty Marty 521 příspěvků
Přírodní formou myslel Luboš zřejmě ovoce a zeleninu, zelené krmení a co nejpestřejší složení, což je v pořádku. Tak to praktikuji přes léto také a nepodávám žádné vitamíny do vody ani na krmivo. Samozřejmě sepiovou kost ano a na poslední burze v Týništi jsem poprvé také koupil jílový kámen od ORLUXU, zatímco aratingy ani alexandři si toho ještě nevšimli, tak amazoňané a senegalci jej rozdrtili na prach během chvíle.
Přes zimu jsem do vody dával kombinaci Acidomid s Optiminem. Acidomid ale nahradím Forticoatem NL, který už je díky firmě BIOFAKTORY konečně k dostání i v ČR. Jinak používám ještě NutriMix. Přestal jsem používat SupervitD a Combinaly. Pro posílení imunity je dobrý Imunoglukan, ale ten je na předpis, já jej teď dávám aratinze po léčení na slabou skořápku. Předepsal mi ho Tukač, je ve 2 formách - tekuté a práškové, pro papoušky se samozřejmě hodí tekutý a je vhodné ho podávat na piškot.
  • Obrázek
zbynek zbynek autor webu 592 příspěvků
a co aquakar e
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
Luboši, zmíňovanou kombinaci Sangrim-promotor a calcium mi doporučil MVDr Tukač pro mé pap. konžské před následující snůškou. Také jsem před nedávnou dobou absolvoval veliké množství seminářů ohledně problémů a léčby v kynologii, ale jako na bibli bych na všechny novinky, které byly přednášeny, nepřísahal. Je to jak ostatně píšeš u tématu osvětlení, z velké části komerční tlak.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Hezký den.Chtěl jsem se zeptat jaké používáte přípravky na odčervení.
neregistrovaný Petr neregistrovaný
zdravím chovatele
jak vidím tak zde většina zmňuje uměle vrobené vitamíny já je moc nepoužívám maximálni roboran a to jenom přes zimu a během hnízdění jinak dávám deně čerstvé ovoce a zeleninu. Podle mě je ještě dobré když si chovatel udělá takový malý strom který se dá do kybla s štěrkem (štěrk slouží taky jako grit), to se umístní do volieri a do toho kýbla s štěrkem se zapichá vrba nebo nějaké jiné haluze např. z ovocných strromů (uděláse takový strom který se dá kdykoliv vyměnit) moji alexandři si to velice oblíbili a pro agapornise se takový strom stává dobrý úkryt přes noc (párkrát se mě stalo že agapornisi si v tom stromu udělali z větviček trochu připomínající hnízdo kde se na noc vždy skovali), je to imitace skutečného stromu, která aspoň zaujme papoušky a oni si v tom stromu hrají a okusujího....
neregistrovaný sam neregistrovaný
U promotoru a calcia se jedná trochu o něco jiného. Calcium je minerál, nikoli vitamín, tudíž je prakticky úplně jedno jakou formou ho dodáme, jestli v prášků nebo hodíme ptákům do voliéry nějaký vápenný blok či cokoliv jiného. Co se týče promotoru, na mysli máš nejspíše kombinaci vitamínu A a D. Zde nastává nemalý problém. Nevhodné dávkování může mít fatální následky, zvláště v reprodukčním období. Např. v Roboranu AD či právě promotoru dokážeme ptákům dát přesně takové množství, které potřebují. Navíc se jedná o provitamíny, takže těchto látek se netýká problém, který jsem sdělil v předchozím příspěvku.

Jakým způsobem dodat ptákům vitamíny přírodní formou? Stačí základní znalosti o obsažení žádaných vitamínů v ovoci, zelenině, rostlinách, atd... Na toto téma je sepsáno mnoho literatury a jsem si jistý, že uspějete i na internetu. Mnou zmiňovaný problém se týká především komerčních výrobků jako např. Vitamix, Roboran, Nutrimix a jiné typy multivitamínových přípravků.
Peroqe Peroqe 261 příspěvků
Vyrábí se ještě roboran H.Kdysi to byl hit.Petr
cinan cinan 7 příspěvků
Ideálním připravkem na odčervení zrnožravých papoušků je Ovorotol. Dá se bez problému sehnat na burze ve Zwolle. Jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Roboran H se stále vyrábí.
Peroqe Peroqe 261 příspěvků
zbynek napsal: "Pro posílení imunity je dobrý Imunoglukan, ale ten je na předpis, já jej teď dávám aratinze po léčení na slabou skořápku."

Imunoglukan není na předpis a je běžně k dostání v lékárnách.Já ho dávám na piškot taky a dáváme ho i štěňatům.
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 20 (celkem 22)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »