Aktuálně: 5 099 inzerátů172 596 diskuzních příspěvků17 721 uživatelů

jak chytat slepice

anonymní (neregistrovaný) 17.01.2009, 15:36:00 xxx.xxx.6.158
Zajímalo by mě, jakým nejlepším způsobem se chytají slepice?děkuji
J.Marková (neregistrovaný) 18.01.2009, 15:24:29 xxx.xxx.105.3
Chytání slepic je různé, podle denní doby, podle prostředí kde je chytáte, podle účelu proč je chytáte, podle počtu chytajících lidí a pomůcek, které k tomu máte:

Nejsnáze chytnete slepici ve hnízdě při snášení vajec, nebo večer na hřadu, když už je tma a Vy si na ni posvítíte jen baterkou. Nebo je možné ji chytnout při žrádle v malé uzavřené ohrádce, kam jste je nalákala na krmení. Možné to i je v rohu zahrady nebo dvora ve dvou nebo třech lidech, kteří pomalu slepici ženou do rohu, odkud už nemá únik. Důležité je, nahánět ji pomalu a v poslední fázi při vlastním chytání se snížit, nebo dokonce si sednout na bobek. Nesmíte slepice "vybláznit" prudkými pohyby: pak začnou lítat zcela neočekávaně na všechny strany i proti Vám.
Vlastní uchopení slepice je nejlepší za oba běháky najednou, nebo alespoň za jedno křídlo, lepší je pak přehmátnout za obě křídla, a to za jejich tělesnou část blízko těla. Nechytejte je za ocasní ani za křídelní peří, protože se peří vytrhne a slepice stejne uteče.

Správní držení chycené slepice: pod břichem v horní části stehýnek jednou rukou a druhou rukou přidržovat hřbet a křádla, hlava slepice nahoru. Profesionálové nosí krátkodobě např. pět chycených slepic v jedné ruce za nohy hlavou dolů.
J.Marková (neregistrovaný) 18.01.2009, 18:00:47 xxx.xxx.105.3
Profesionálové chytají slepice také háčkem na delší tyči (asi 1m dlouhé) zezadu za jednu nohu. Háčkem si slepici přitáhnou a pak ji hodí do připravené přepravky.
J.Marková (neregistrovaný) 19.01.2009, 10:28:55 xxx.xxx.105.3
Zkušený drůbežář už má vypracovaný svůj způsob chytání slepic, při kterém neublíží ani slepicím, ani sobě. Pak už má takový cit, že chytí slepici pevně a zároveň tak, aby jí to nebolelo. To poznáte podle jejího křiku. Jakmile křičí bolestí, děláte něco špatně a musíte se polepšit. Ja ko školačka jsem už uměla kteroukoliv slepici sama na dvoře chytit. Měla jsem čas, pomalu jsem za slepicí trpělivě šla delší dobu, až slepice "pochopila" a nechala se ode mne chytit.
J.Marková (neregistrovaný) 20.01.2009, 18:43:16 xxx.xxx.105.3
Ještě k tomu držení:
Slepici máte položenou bříškem na dlani levé ruky tak, že její stehýnka máte mezi prsty levé ruky a její běháky tedy visí pod rukou ve volném prostoru, aby se nemohla o nic běháky opřít, ani o Vás; při pohledu shora tedy ta slepice hlavou směřuje k Vaší pravé ruce. Pravou rukou slepici přidržujete za hřbet a bráníte tak tomu, aby třepetal křídly. Tímto způsobem můžete slepici nést hodně daleko, neuletí Vám ani neuteče, a je to pro ni i pro Vás pohodlné, neublížíte ji. Jedině v létě by člověk mohl být od slepice poškrábán na břiše, pokud by neměl na sobě pracovní plášť.
Aneta (neregistrovaný) 14.08.2014, 11:20:26 xxx.xxx.31.129

U nas se chytaji slepice blbe nejsou ochocene.

kecyc@seznam.cz (neregistrovaný) 30.09.2015, 00:08:01 xxx.xxx.237.244

A co  třeba na slepici hodit plachetku nebo síť? Když se k ní přibližuji i pomalu popadne ji panika  a dokáže vyletět až 2 metry vysoko přes  ohradu..A celkově všechny z toho honění mají velký stres a pamatují si to a bojí se mne.

J.M. (neregistrovaný) 30.09.2015, 16:47:07 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele kecyc@seznam.cz z 30.09.2015, 00:08:01

Teda metodou "hodit plachetku" nebo "hodit síť " na slepice jsme je nikdy nechytali. Slepice nejsou ani motýli, ani ryby !!! A musíte je chytat ve dne a ve výběhu ?

Vždyť mnohem  jednodušší je chytat slepice v kurníku a za tmy. Nechytejte slepice "filmovou metodou", kdy pan režiser vyžaduje, aby slepice byly maximálně vyplašené, kdákaly hrůzou a létaly na všechny strany; tak se to v odborné praxi  NEDĚLÁ !!!  Chytat slepice je potřeba za pološera, nejlépe v noci, aby málo viděly. Chytající lidé musí mít pomalé pohyby, NESKÁKAT, NEŘVAT, NEBĚHAT !!!  Chytání slepic nesmí být "show", při kterém lítá peří a teče krev !

Při chytání slepic NESMÍ "pomáhat" ani psi, ani děti !!!

Nejlépe umí chytat slepice zkušení starší lidé tj. důchodci z venkova.

Přečtěte si příspěvky o chytání slepic uvedené dříve, shora ! Běžte se podívat do zaběhnutého velkochovu brojlerů v době, kdy jsou brojleři chytáni a vyskladňováni do klecí na kamionech před odvozem na jatka.

Jana (neregistrovaný) 10.10.2015, 09:04:17 xxx.xxx.160.55
Odpověď na příspěvek uživatele kecyc@seznam.cz z 30.09.2015, 00:08:01

Teda ja nejsem zadny zkuseny chovatel,mam slepicky chvily,ale kdyz mi utekly na cestu,tak jsem k nim pomalu sla,pekne jsem sla do drepu,slepice se prikrcily a ja si je po dvouch odnezla zpet,kam patri.

 

Elizabet (neregistrovaný) 21.10.2015, 14:32:43 xxx.xxx.34.208
Prosim poradit.Videla jsem uplne chlupate slepice, i na nohach.Nevite co je to za druh.Pry nepotrebuji vubec bidylka
J.M. (neregistrovaný) 21.10.2015, 20:08:39 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Elizabet z 21.10.2015, 14:32:43

Pro Elizabet:

O slepicích se neříká, že jsou "chlupaté", protože slepice jsou PTÁCI, a ptáci nemají chlupy, ale mají PEŘÍ. Opeření běháků některých plemen slepic se říká "rousy", tedy plemena slepic s opeřenými běháky se nazývají "rousná plemena". Rousné plemeno velké je např. "MARANSKA", ale mohou být rousná i plemena např. liliputek.

 Zvláštní rousné plemeno slepic se jmenuje "Hedvábničky". Hedvábničky mají peří jemné, podobné chlupům. Hedvábničky jsou nejlepší kvočny. Podívejte se na odkazy o hedvábničkách. Jsou tam i fotografie :

http://www.hedvabnicky.cz/

http://ksz.agrobiologie.cz/plemenadrubezeakraliku/slhe.html

http://www.zoofarma.cz/drubez/hedvabnicky-v-evropske-unii.htm

 

 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.