Aktuálně: 5 175 inzerátů172 199 diskuzních příspěvků17 713 uživatelů

Amazoňan modročelý

Tomáš (neregistrovaný) 07.06.2007, 16:48:51 xxx.xxx.247.53
Dobrý den,

poprosil bych jen o radu, zda je normální, když můj amazoňan modročelý - tříletý sameček - při puštění z klece sedne na ruku ůplně bez problémů, ale skoro hned pak kousne do prstu nebo do dlaně. Osobní můj názor je, že si chce hrát (má prostě radost, když nás vidí a oranžové oči tomu jen nasvědčují), ale nezná míru a proto tohle dělá. Může mi někdo poradit, jestli se to dá odnaučit nebo je to jenom jeho mladiství neduh? Ještě bych rád poznamenal, že tohle dělá i mé manželce, ale někdy víc, než mně. Dále pak z klece je venku tak hodinu ráno, než odejdeme do práce, pak když se jeden z nás vrátí (necháme ho venku zhruba 3-5 hodin) a dále pak ho pouštíme, ješte normálně přes den, když jsme doma. Jeho klec má na výšku 120 cm, na šířku a hloubku 60 cm.

Předem díky za odpověď - vše pomůže.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 08.06.2007, 11:16:24 xxx.xxx.183.35
Podle mě to není náznak, toho, že by si chtěl hrát. Amazoňani a hlavně samci jsou dost agresivní. Podle mě zkouší co si k vám může dovolit. Rozhodně by jste s tím měli něco dělat. Podle mě by to mohlo být ještě horší.
Lenka (neregistrovaný) 04.11.2015, 19:56:28 xxx.xxx.158.57
Taky si nemyslim, ze si chce hrat, zuzujici se zornicky jsou priznakem vzruseni nebo agresivity. Sama mam doma samce, modrocelaka a vim, o cem mluvim. Nasemu je 5 let, a vzdy kdyz je venku z klece, maximalne se mu musim venovat a byt ostrazita, take zkousi kousat, silneji a silneji a kdyz ho napomenu a nadam mu, zacne byt jeste vic agresivni. Momentalne premyslim nad koupi samice, ale mam strach, jak ji prijme.
Jura (neregistrovaný) 05.11.2015, 15:31:24 xxx.xxx.73.42

Mám samečka 10-11 let a začal to dělat tak v 5-ti letech a trvá to stále, takže nepůjde o mladistvý neduh. Když se mu začnou úžit zornice a začne se naparovat (čepýří se, klimbá hlavou a někdy i vrčí) je dobré se mít na pozoru, jelikož je v módu - "Číhej jakej jsem borec a jakou mám sílu."

Nejspíše si tím dokazuje své postavení v hejnu, nebo chce předvést před partnerem/partnerkou svou nebojácnost a neohroženost.

Je zajímavé, že k ruce respekt moc nemá, ale k obličeji si nedovolí být hrubý.

Vysledované režimy pro ruku:

 - pokud chce hladit a probírat, pak mi vkládá hlavu do dlaně nebo mě šťouchá zobákem do tváře - sice něžně, ale pořád :)  - pokud chce ruku vyprovokovat k boji, zákeřně se k ruce přiblíží a trochu kousne, pokud ruka reaguje, tak boj stupňuje a přitvrzuje  - v době jeho odpočinku, když ho chci přenést tak mručí a lehce se zobákem ohání, přesto ví, že není schůdnější cesta než na tu ruku jít.  - při naparování je připraven ruce udělit lekci, pokud se přiblíží

S obličejem má dovoleno se mazlit, pusinkovat, jemně šťouchat, probírat . Vždy když byl na obličej hrubší, tak byl vždy bez lítosti sražen.

Jednou, když se naparoval, jsem na něj dělal opičky stylem hudrujícího veselého čerta, on dlouho nečekal a jedním přískokem mě prokousl nos. Smích mě rázem přešel, v myšlenkách "kur.. proč mě takhle hrubě napadnul, když si sním hraju?". Krve jako z vola. Přepadla mě zuřivost nad jeho neúctou. Načež jsem ho zahnal do kouta a s výrazem šílence na něj nepříčetně řval, on ještě drze dvakrát třikrát zautočil, přičemž byl vždy sražen k zemi. Pak asi uznal, že nemá šanci, stáhl se a křičel né. Já ještě chvíli řval "proč" a držel ho v koutě, do svého uklidnění, v šachu. Natahoval jsem k němu pěst, zda si ještě dovolí hryznou. Načež se zobákem k pěsti natáhl, něžně se jí dotknul, a podíval si mi do obličeje s výrazem - chápu, můžeme to prosím skončit. Zuřivost najednou ze mě spadla, on mi sedl na ruku a nechal se přenést do klece, kterou jsem zavřel. Oba od krve z prokousnutého nosu. On vyděšeně koukal, a já šel zastavit krvácení. Od té doby už uplynulo několik let. Za tu dobu mě sice ještě dvakrát kousl do krve, ale většinou stačí varovný pohled a tón hlasu, aby bojový mód opustil. Když kousl, nastal vždy podobný scénář, ale bez jeho útočení a mého srážení, já se vyřvu, on se něžně dotkne natažené pěsti, pohlédne na mě, já zavřu klec, chvíli se spolu nebavíme, a pak jsme zas kámoši.

Možná je to na papouška drsné, ale takové chování tolerovat nemůžu. Já jsem ten, který je vůdce našeho hejna a nenechám se od něj šikanovat :)

Jura (neregistrovaný) 05.11.2015, 15:41:08 xxx.xxx.73.42
Odpověď na příspěvek uživatele Lenka z 04.11.2015, 19:56:28

Pokud vás papoušek bere za partnera, a nechcete aby byl smutný. Pak samici nekupujte.

Ptáci obecně jsou jedni z nejvěrnějších živočichů vůbec. A dokážou přijmout i člověka za svého celoživotního partnera. Když koupíte samičku může se lehce stát, že bude sokyní v lásce vůči vám.

Pokud chcete pár na chov, je lepší, když jsou odchováni svými rodiči. Papoušek který má být partnerem člověku, by neměl poznat své rodiče. Měl by být od vajíčka krmen člověkem.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.