Aktuálně: 5 562 inzerátů168 360 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

druhy papousek senegalsky

Ondřej Pytlík
Ondřej Pytlík (6 příspěvků) 21.02.2009, 18:53:38 xxx.xxx.238.72
Dobry den,
obracime se na Vas s prosbou o radu. S pritelkyni mame dvouletou samicku papouska senegalskeho a zacali jsme uvazovat o porizeni samecka do paru. Nejedna se nam o odchov mladat, ale spise o to, ze v soucasne dobe a hlaven do budoucna budeme mit na nasi Rozarku cim dal mene casu coz samozrejme snasi velice spatne. Za dva roky si zvykla na nasi neustalou pozornost a nasi nepritomnost snasi velise spatne. Po prochazeni for a clanku jsme tedy dosli k zaveru, ze porizeni "partaka" by nemusel byt spatny napad.
Nadruhou stranu to pro nas, jako laiky vyvolava spoustu pochybnosti.
Nejprve bychom tedy chteli znat nazor nekoho, kdo se v tomto skutecne vyzna, zda-li se o to mame vubec pokouset. Jak jsem jiz psal, nejedna se nam o odchov mladat nebo nas rozmar, ze bychom si zkratka umanuli, ze budeme mit papusky dva. Jedna se nam pouze o zkvalitneni zivota nasi Rozarky, protoze ve dvou se to zkratka lepe tahne . Mame ale obavy, aby to nemelo spise opacny efekt, abychom pak napriklad nemuseli mit do konce jejich zivotu dva nesnasejci se papousky v oddelenych klecich, kteri by se navic museli delit o nasi pozornost.
Dale je take zasadni problem, ze si nejsme 100% jisti, jestli je Rozarka samicka. Ma sice vsechny vizualni i povahove rysy samicky a i zde a foru jste se před zhruba rokem shodli, ze to bude nejspíše samicka, ale samozrejme 100% jsou jen testy DNA. Na ty je nutny odber krve, coz si s nasi Rozarkou, ktera je vykulena jen, kdyz ji vememe do jine mistnosti nedokazeme predstavit. Timto se dostavam k dalsimu problemu. Rozarka je dosti nachylna na jakekoli zmeny. Napriklad nedavno jsem pri premistovani nabytku v pokoji musel jeji klec posunout o cca 1metr a chudak se nemohal jit cely den nakrmit. Z clenu domacnosti snasi jen nas dva, k pritelkyni prilnula okamzite a povazuje ji za sveho „samecka“. Na mne si zvykala o poznani dele cca 2 mesice, ale v soucasne dobe ke me ma take dobry vztah, jsem ale zkratka ten druhy. Ostatni cleny domacnosti povazuje za vetrelce, predevsim meho otce.
Take mame strach z ruznych nemoci, abychom si neporidili samecka z chovu a neprinesli domu nejakou chorobu.
Zkratka mnoho otazek. Budeme Vam opravdu velice vdecni, kdyz nam napomuzete vyresit toto dilema.Zaroven nas prosim omluvne za asi laicke a hloupe dotazy. Jiz drive jsem tu psal, ze Rozarka se k nam dostala poněkud krkolomnou cestou.Je pro nas vsim a chceme pro ni jen to nejlepší.
Obrázek
cone (neregistrovaný) 21.02.2009, 21:00:01 xxx.xxx.85.196
Pořízení samečka, pokud bude krotký nebo mladý ručně dokrmený, by neměl být problém. Ale asi to chvíli potrvá, než si na sebe zvyknou.Hlavně aby nebyl divoký. Rozárka samička podle zobáčku bude, ještě koukněte zespodu pod ocas na ten klínek, je-li zelenavý / samička/nebo výrazně žlutý/ sameček/.Z počátku je budete muset umístit odděleně, aby se viděli a až si na svoji přítomnost navzájem přivyknou a budou o sebe jevit nějaký zájem i ve vaší přítomnosti, tak je můžete vypoštět z klece současně/ za vašeho dozoru / a pak to už může být postupné umístování do společné, odpovídající klece, opět pod vaším dohledem atd......Hodně štěstí , jinak dle mého mínění vypadá R. dobře, je v kondici, takže péče je OK.
Orina
Orina (227 příspěvků) 21.02.2009, 21:27:24 xxx.xxx.69.60
Myslím, že jste neuvedli stáří papouška, i když podle fotky se asi jedná o mládě. Pro pořízení parťáka bych doporučovala určitě udělat DNA a koupit parťáka opačného pohlaví, protože jedinci stejného pohlaví mohou být u těchto papoušků již od jednoho roku vzájemně nesnášenlivý a mohou se v jedné kleci nejen odhánět od potravy, ale i pronásledovat. Co se týká změny prostředí v kleci, ale i mimo ni. je to u senegalců celkem běžné. Někdy dokáží senegalce vyvést z míry i nová bidla v kleci, změna houpačky a pokud se jedná o výměnu klece za novou, třeba větší a lepší, nemůže papoušek ani usnout a musí si tak zvykat na nové prostředí postupně dáváním do tohoto prostředí třeba na hodinu denně a dobu zvyšovat. Pokud budete kupovat parťáka, určitě by měl mít testy na PBFD, bakterioskopii a měl by mít udělané DNA z důvodu opačného pohlaví k již doma drženému papouškovi. Musíte počítat doma i s dodržením karantény v jiné místnosti. Pak by měl mít papoušek na dobu seznamování svojí klec a pokud seznamování na neutrální půdě(tedy v pokoji) proběhne bez napadání, můžete dát papoušky do jedné klece. Důležité je aby měli každý svojíi misku na zrní a na ovoce. Nevím co ještě dodat. Možná že vám ještě někdo napíše něco dalšího. popř. zadejte další dotaz.
Orina
Orina (227 příspěvků) 22.02.2009, 04:58:22 xxx.xxx.66.188
Teď jsem si ještě jednou přečetla váš příspěvek. Pokud se jedná o odběr krve na DNA měl by to udělat asi veterinář, abyste papouška nestresovali nějakým škubáním peří. Odvoz papouška v přenosce by neměl být problém, zvláště můžete-li zajet k veterináři autem. Jinak na dvouletého papouška vypadá opravdu skvěle, dobře se o něho staráte.
anonymní (neregistrovaný) 22.02.2009, 09:57:39 xxx.xxx.238.72
Dobry den,

predem Vam moc dekujeme za odpovedi.Ty testy DNA budou tedy asi nezbytne. Puvodne jsme mysleli, ze aspon u nasi Rozarky bychom je "osidili" a poridili jen samecka s DNA. Nechceme ji stresovat nosenim k veterinari, odbery krve a vyskubavanim brk uz vubec ne.Uz tak ji toho ceka vice nez dost. Hlavne take v nasem okoli (Jablonec nad Nisou, Liberec) neznam zadneho "provereneho" veterinare, jen par s kterymi nemam zrovna ty nejlepsi zkusenosti a navic specializovane na psy, kocky...
Jinak Rozarka je stara prave dva roky. Ma vsechny vizualni znaky samicky, na to jsme se tu pred rokem take ptali a za ty dva roky uz nespocetne krat i na jinych mistech a vzdy bylo konstatovano, ze se jedna o samicku. Povahove mame za to ze je to take samicka. Vyzaduje od nas krmeni (leze nam do pusy). Naopak nikdy nam nevyvrhla, coz samecci pry, halvne pri toku delaji. Kdyz se pritlekyne postavi k Rozarce a ta usoudi, ze na ni toka, svesi kridelka a vystrci "prdacek". Samozrejme ale vime, ze opravdu 100% jsou jen ty testy DNA, na ktere tedy asi bude muset dojit...
Druhou vetsi volierku budeme kupovat v kazdem pripade a to i kdybychom se nakonec rozhodli, ze samecka neporidime. Umisteni kazdeho do svoji klece tedy nebude problem.

Jeste jednou Vam opravdu moc dekujeme. Jsme stastni, ze Rozarka vypada, ze je v dobre kondici. Zastavam nazor, ze pokud uz zije jakeko-li zvire v zajeti, udelam vse co je v mych silach, abych mu jeho zivot co nejvice zkvalitnil.

S pozdravem Ondrej Pytlik.
Obrázek
cone (neregistrovaný) 22.02.2009, 10:05:09 xxx.xxx.85.196
Pokud dá Ondřej lepší fotku celkové postavy vyfocenou zepředu a samce si bude kupovat od chovatele, který již nějaké zkušenosti s chovem a odchovem má, a má odpovídající hygienu v chovu, tak všechny odběry, testy apod lze neprovést. Odběr krve u vet. je stresující neuvěřitelně, ještě do toho připočtěte převoz v přenosce - předpokládám, že na ni nebude zvyklý. Dodržel bych jen tu karanténu a zvýšenou kontrolu trusu jak vizuálně, tak i rozbor sebraného trusu na veterině.
Jinak tu konzervativnost co popisujete snad u senegalců /odchovaných / jsem nezaznamenal.
anonymní (neregistrovaný) 22.02.2009, 10:08:56 xxx.xxx.85.196
chovatel, který odchovává dokáže jistého samce z více kusů vytipovat
cone
cone (1412 příspěvků) 22.02.2009, 10:36:22 xxx.xxx.85.196
Také zastávám názor, že zkušený chovatel by mohl SAMCE senegala poznat, nejhůř se odhaduje u jednotliveho , ale vybrat ze skupiny by mělo jít.
Ondřej Pytlík
Ondřej Pytlík (6 příspěvků) 22.02.2009, 10:47:12 xxx.xxx.238.72
Moc dekujeme za odpovedi.Myslime si prave to same co pise Cone.Navic zname povahu nasi Rozarky.Napriklad do dnes ma panickou hruzu ze vseho co je z papiru, nejvice z rolicky od toaletniho papiru, kterou jsme ji jednou predlozili na hrani a Rozarka pote sedela cely den v rohu klece.Nevime cim je to zpusobene, zda-li nejaky traumaticky zazitek jete od chovatele...Naprikald jestli ji neprepravoval prave v rulicce od toaletniho papiru.Kazdopadne bychom ji neradi pusobyly dalsi podobne zazitky.

Pridavam tedy jeste par aktualnich fotek.
Obrázek
Andrea (neregistrovaný) 22.02.2009, 11:55:45 xxx.xxx.43.243
Je nádherná - pohlaví Vám tedy neporadím - sama mám mimi s neurčeným pohlavím (údajně by to snad měl být sameček)
Obrázek
Orina
Orina (227 příspěvků) 22.02.2009, 13:40:00 xxx.xxx.66.188
V každém pádě vypadá jako samička. Kdybch neměla zkušenost v době kdy jsem začínala se senegalci, řekla bych, že je DNA zbytečné. Já jsem měla prvního senegalce samečka. Druhý měl být asi tak jako u vás do páru, aby tomu prvnímu nebylo smutno, takže jsme si přivezli samičku. Po dvou letech jsme se dočkali hnízdění. Samec se se samičkou poctivě pářil, samička si ustala v budce, hobliny lítaly,klůra od stromu co jsem jí tam dala byla úplně rozdrcená a samička po čase zasedla do budky. Jenže vajec jsme se nedočkali. Ani další rok. Když jsem jí pak vezla k veterináři na vyšetření jestli se nejedná o nějakou chorobu, zjistilo se že je to druhý sameček. Dnes už má filuta několikáte potomstvo jako taťka. Takže tolik o 100% samicích senegalských papoušků a mojí zkušenosti s prvním párem senegalců.
cone (neregistrovaný) 22.02.2009, 14:53:18 xxx.xxx.85.196
Na cizích serverech je to napsáno a vyfoceno velmi jednoduše - dospívající jedinci SAMEC podocasní krovky jednoznačně žluté/ oranž. červené. Pokud jsou zelená pírka mezi žlutými nebo jen zelená - SAMIČKA. A nasazení a velikost zobáku je druhý podstatný rozlišovací znak, také rozdílná barva oka. Nedávno zde bylo řečeno, že zkušený chovatel pozná okem pohlaví i u žaků. Jen za určitých podmínek to lze, u senegalských to je daleko jednodušší.Prozatím vždy, když jsem vybíral senegalce z více kusů, tak jsem spolehlivě pár / páry / vybral. Ale podotýkám, že to bylo vždy z více kusů.
Ondřeji, pokud pořídíte samečka, tak kromě odděleného držení obou bych vám ještě doporučil podávat do vody přípravek ACIDOMID E jako pravenci bakteriálních onemocnění.
Ondřej Pytlík
Ondřej Pytlík (6 příspěvků) 22.02.2009, 15:58:42 xxx.xxx.238.72
Andrea : Je to fesak, jsou to opravdu nadherna stvoreni... :)

Pro porizeni samcka jsme jiz tedy temer rozhodnuti.Ted to vse nejak realizovat.Coz mne privadi na otazku, zda-li nekdo neznate dobreho chovatele/chovatelku v Libereckem kraji, priapdne nekde v okoli...?

Take bych se rad zeptal, jak dlouho by pak mela trvat ta karantena, kdy budou papousci v jinych mistnostech.Urcite to nechceme podcenovat, ale nadruhou stranu si zase myslime, ze zvykat papousak na klec, navic v jine mistnosti a pak ho opet premistovat veci prilis neprospeje.

Vitaminy jsem jiz take resili, nakonec vzdy prevladl nazor odpovidajcich, ze pokud ma papousek kvalitni stravu, vitaminy nejsou potreba.Samozrejme si ale nechame poradit a ACIDOMID E muzeme podavat...

Dekujeme za odpovedi.
Andrea (neregistrovaný) 22.02.2009, 16:25:17 xxx.xxx.43.243
Budete kupovat ručně dokrmené mládě?
Chovatele žádné neznám, ale my jsme jen na základě inzerátu a pár emailů jeli přes půl republiky, vypili jsme kafe, prohlídli ostatní papoušky, pomazlili se s tím naším, dostali nějaké informace a rady do začátku a vše naštěstí proběhlo naprosto v pohodě :o)
anonymní (neregistrovaný) 01.03.2009, 13:14:15 xxx.xxx.89.41
Dobry den,

navstivili jsme tedy nekolik chovatelu. Nutno rict, ze nekteri nas od porizeni druheho papouska vyrazne odrazovali. Nakonec jsme vsak nasli chovatele kousek od naseho domova a po konzultaci, kdy nam bylo receno, jako napriklad i tady, ze by to nemel byt problem, jsme si domu privezli maleho drobecka. Je naprosto uzasny. Hrozny mazel a uplny opak Rozarky...niceho se neboji naopak vsechno musi prozkoumat.
Nanestesi se deje presne to, predcim jsme byli varovani. Nase Roazrka, kvuli ktere jsme to vlastne udelali je na nej zla v lepsim pripade si ho nevsima. Umisteni do jedne klece nepripada v uvahu a i spolecny pobyt mimo klec je problem.
Je to zatim par dnu, tak bych nerad delal predcasne zavery. Na mne si Rozarka zvykala take nekolik mesicu. Nadruhou stranu jsem z toho hodne smutny. Je mi lito obou dvou. Maleho ze je na nej Rozarka zla, pritom on se k ni porad snazi dostat a skamaradit se a Rozarky ze ji za to potom musime zauvrit. Mozna by bylo pro oba nejlepsi dat maleho pryc, ale to si uz nedokazeme predstavit, takze tomu asi nechame cas a budeme doufat... :(
anonymní (neregistrovaný) 01.03.2009, 14:16:29 xxx.xxx.65.220
Jestliže to bude pár tak se třeba zkamarádí až budou starší. Mě se například stalo, že jsem si přivezla od chovatele dvě samičky, které byly dokrmovány spolu, spolu vyrůstaly a když jim byl rok a půl, tak ta jedna začala tu druhou napadat, že už spolu dále nemohly být v jedné kleci.Ani když jsem je pak chtěla jako dospělé přiřadit k dospělým samcům, tak ten jeden nechtěl samišku přijmout, tak jsem je musela prohodit a je každá s jiným samcem. takže držím palce, aby se ti vaši zkamarádili brzo a neměli jste s nima problémy. Jedině, že dopadnete jako já a rozmnoží se vám takto senegalci do šesti kusů, ale to už se kamarádí a není problém, protože si mezi sebou mohou vybrat.
Andrea (neregistrovaný) 21.03.2009, 12:52:04 xxx.xxx.43.243
Tak jak pokračujete? Doufám, že už se situace uklidnila a máte krásný páreček kamarádů? :)
Budu ráda, když se mi ozvete na ICQ, nebo mail, ráda si popovídám :)
anonymní (neregistrovaný) 23.03.2009, 11:01:17 xxx.xxx.15.194
Prosííím napište sem jak jste to zvládli,chystám se našemu zlatíčku udělat to samé:-))))

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.