Aktuálně: 5 088 inzerátů172 536 diskuzních příspěvků17 717 uživatelů

krocani

Lenka (neregistrovaný) 26.11.2010, 18:30:19 xxx.xxx.162.50
Ahoj Karen,letos v květnu jsem si taky pořídila 2krůty a krocana standartní-bronzové.Jsem zvědavá jestli příští rok něco odchováme.Můžeš mi poradit?Mám zastřešený výběh a v něm veliký kurník-udělaný velikostí pro krůty.Když mi začne krůta sedět,může tam být společně s druhou krůtou a krocanem?Nebudou jí rušit?A pokud vyvede mladé tak taky?Mě od začátku všichni na noc vyletí na střechu kurníku a tam spí.Ale teď když začalo mrznout,tak je naženu na noc do kurníku a ráno a ráno je pouštím.Moc se jim to nelíbí tak doufám že nedělám chybu.Taky se je bojím pouštět volně na zahradu,protože ikdyž jsme jim jednou zastřihli letky,pořád mají snahu lítat.Jednou nám už 2 uletěly a jedna zkončila sousedovi v zahradě.Měl puštěného retrívra a ten se jí snažil chytit a než manžel přelezl plot a krůtu chytil,tak jí pes vytrhl celý osac-všechno ocasní peří.Proto obdivuju jak je ostatní mají na fotkách různě po zahradě.Netuším,jestli jim také zastřihují letky.Jinak krůty jsme do teď přeléčili 2x proti kokcidioze a 2x dostaly entyzol.Je jim 7měsíců a krmím je granulema pro krůty,pšenicí a trochou kukuřice,jsou po ní jak divé.A když je něco zeleného samozřejmě.A mám je oddělené od slepic.Co ještě teď na zimu můžu dávat pro posilnění kondice,nějaké vitamíny do vody?A nevíš jak často se mají chovné krůty přeléčit proti černohlavosti? Ty máš fakt smůlu,nejdřív musíš zrušit kvůli sousedům kachny a když máš konečně mladé krůty něco ti je zamorduje,nebo ti zmoknou.
anonymní (neregistrovaný) 26.11.2010, 20:30:05 xxx.xxx.154.227
dobrý den mám problém pri určení pohlavia u moriek, 1 je 100% moriak(krocan) pretože sa naparuje aj hudruje a je aj veľký, ale to menšie má menší lalok a celkovo vyzerá na sliepkuä vydáva pyskľavý zvuk) je to 2. sliepka? párkrát som ju pristihol ako sa na paruje ale len vtedy, ked okolo nej moriak chodil načapírený a pokúšal sa
Lenka (neregistrovaný) 27.11.2010, 11:13:34 xxx.xxx.162.50
Já jsem také dlouho nevěděla u prvních tří co to bude,nakonec to byli 2krocani a slepice(jsou na obrázku,stejně staří,po stranách stojí krocani,uprostřed zobe slípka a ve vchodu do kurníku stojí také slípka,ale ta je mladší,později přikoupená)krocana jsme prodali a pořídili ještě 2 slípky.Byli měsíc a půl staré a chovatel také nerozeznal pohlaví,ale dal nám úplně ty nejmenší z hejna a nyní jsou to opravdu slípky.Nám u krocana začala štětka vyrůstat pozdě a hudrovat také začal až když už byl velikostí o dost větší než slípky.Ale rozdíl v pohlaví se už dá poznat podle výrůstku nad zobákem,protože u slepiček zůstává během růstu pořád malinký,u krocana se s růstem pořád prodlužuje a mohutní, to byl první znak podle kterého jsme pohlaví určili,potom už rozdíly byly výraznější- bradavičky na krku se mu tvoří dříve a rychleji se mu zvětšují a dříve se mu tvoří prověšenější lalok na krku.Slípky mají bradavičky déle drobnější a ze strany je vidět lalok menší,méně prověšený,později už je vidět velikostní rozdíl.Alespon je to tak u našich bronzových.Podle zvuku se to nedalo poznat.
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 28.11.2010, 14:31:46 xxx.xxx.31.1
Ahoj Leni, co se týká chovu morek, nevím co je správný ,můžu ti jen říct jak jsem to dělala já. Na druhý pokus jsem odchovala ještě 9 krůťat, v lednu budou mít 6 měsíců. Z lítání mám taky strach, i ty křídla jsem stříhala, ale nikdy se nepokusily přeletět plot. Možná je to tím, že by se musely rozbíhat do kopce a to je asi těžší.Výběh na zahradě nemám nijak velký a vede na půdu. Tam sedají na trámech a slepice jsou pod nimi na dvorku dolním. Možná i to ukojí jejich touhu po nocování ve výšce. Co se týká odchovu tak mám jen jeden pár, krocan se celou dobu držel nahořa na zahradě a půdě, morka hnízdila dolke.Dokut jen snášela slezla si sama dolů a po snešení vejce zase odešla za krocanem nahoru. Mám s nimi dohromady i slípky a ty snášeli i k morce do hnízda, dokut neseděla prostě jsem cizí vejce vybírala,ale jakmile nasedne dávám jí do vchodu budky mřížku ,aby ji tam nezanášely slepice. Stejně jsem to dělala i když nasedla slepice. Je potom nutný večer až slepice jsou v kurníku mříž otevřít aby se mohla vyvenčit a zavřu to až ráno.Morka měla svoji budku v malé ohrádce na tam vysokou podestýlku. Určitě nesmíš prvních 6 týdnl pustit morku ven musí mít tu podestýlku takových 10 nebo i víc cm vysokou a být pod střechou. Až se jí to vylíhlo dala jsem na výběh ještě i zakrytí aby jí tam nemohly skákat slepice, mladým by vše vyzobaly. Co se týká nějakého očkování tak to já nevím nic jsem nedělala,jen dávám vitaminy pro drůbež do vody. S určováním pohlaví jsem měla taky velké problémy. původně jsem chtěla jako to máš ty 2 slepice a moráka, ale několikrát jsme to měnily a nakonec jsem byla ráda že mám aspoň jednu a nadbytečnýho krocana jsme snědli.Teď tak v těch 4-5 měsíci to už poznávám podle braavic na hlavě. Kohout je má větší. Krocan měl už druhé hnízdo a pořád žádnou štětku ,ta mu vyrostla až letos koncem léta. Tady se můžeš podívat jak jsem chovala toho mého prvního kohoutka s kuřátky a jak letos pokračoval už jako otec. http://karelex1.rajce.idnes.cz/A14_Chov_krut_r.2009%2C2010%2C/ Teď jsem nakonec ráda že mi nezůstalo všech 15 krůťat ,teď co už nemám trávu zrní do nich jen padá, dvě krůtičky jsem dala synovi, ale i těch 7 žerou jak hejno slepic.
Obrázek
Lenka (neregistrovaný) 28.11.2010, 23:21:30 xxx.xxx.162.50
Ahoj Karen,jsem ráda,že sem chodíš,protože každý má jiné zkušenosti a je dobré se s nima podělit.Jako třeba s tím přeléčením,každý mě straší s tou černohlavostí,ale ani veterinář mi nebyl schopný poradit jak často dávat preventivně Entyzol.S tím krmením máš pravdu,co začalo mrznout je to znát i u slepic.Letos se nám napodruhé vylíhlo 7 kuřat,jsou to jen 2slepičky a 5kohoutků,takže krmení do nich jen padá.Původně jsme měli 3mladé morky z jednoho hnízda,mysleli jsme že to budou 2slepičky,které si necháme a krocana sníme,ale byli to 2krocani a slepice.A po krocanech byla sháňka,takže jsme jednoho prodali a krůtu budeme muset na vánoce sníst,zatím jí nabízím na chov,ale každý chce jen na zabití a mě je jí tak nějak líto a doufám,že jí ještě udám.No zahánění krůt na noc do kurníku,je pořád složité,moc se jim tam nechce vždy sletí na zem a těsně před vchodem zase vyletí na střechu.A já je nutím slétnout zase na zem.Připadá mi to jako hloupost.Navíc je brzo tma,ale ve tmě zase tak splašeně nelítají když tam jdu s baterkou.Jenže nevím jakou teplotu v zimě v pohodě snáší nebo nesnáší,tak nevím,jestli bych je tam mohla nechat bez úhony nocovat.(chovatel co od něho krůty máme,je má s ostatním zvířectvem přes zimu v chlévě,takže mi neporadil)Kurník je výběhu pod střechou a ze dvou stran až ke střeše výběhu chráněný zdí.Mohla bych jim tam nastlat dostatek slámy,takže by odspoda měli teplo taky,akorát by tu slámu rozhrabovali a roztahávali dolů na zem do výběhu.No lepší zametat slámu,než je každý večer přemlouvat aby zalezli dovnitř.Co ty myslíš.Jo a kuřátka se krůtám líhnou stejným způsobem jako slepicím?Já bych jim do hnízda taky mohla přidat nějaké slepičí vejce,nerozmáčknou ho?A kolik tii krůta pokaždé nanesla vajec?
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 29.11.2010, 13:56:52 xxx.xxx.31.1
Ahoj Leni, mně o žádné černohlavosti nikdo nic neříkal, tak ani nevím že bych měla něco preventivně přeléčit. Nedělala jsem s nimi nic. Krocana mám od pani ktrá si tenkrát brala moje chovné kačeny když jsem je rušila. Byla jsem ráda, že jsem je nemusela zabíjet. Dala mi tenkrát 10 morčích vajec, ale většina byla čistá. Odchovala jsem jen to jedno kuře- a byl z něho morák kterého mám v chovu. Dvě další morečky asi ve věku 4 měsíců mám od manželova kamoše ale zase to byli kohouti až po dalších výměnám jsem získala tu jedinou slepičku-morku.Tenhle chovatel má mimo morek, ještě hejno slípek, kačem, ovce, králíky a nutrie. -ty teda jsou v kotci a králíci v králíkárnách. Všechno ostatní se pohybuje společně ve velkém výběhu. Já tam byla jen dvakrát a nijak moc jsem se o to jak a kde co nocuje, ale vyložene žádný kurník tam jsem neviděla.všecko to posedávala po stromech .Byl tam jakýsi seník -jednou mně dával slámu na stlaní, proto tohle vím. Snášeli mu tam slípky a taky tam seděla kvočna. Už jsem řekla Pepčovi aby se jej příležitostně zeptal jak ty morky zimuje a jestli je má někde zavřený. Já nic podobnýho jsem neviděla. Moje loňské kuře bylo jen tak navolno, mezi slípkama a zimovalao na trámech pod půdou .Přitom se ve dne brouzdali se slipkama po zahradním výběhu ve snehu. Morka sedí na vejcích přibližně o týden dýl nežli slepice. Taky slepičí vekce mají někdy tenčí skořápku. Mně se to nestalo, ale ten tatkův známej říkal že mu slepičí vejce morka rozmáčkla. Mně se ta slepičí vejce vylíhla taky. Ale šla by taky nechat jí třeba dát jen těsně před líhnutím slepičí vajíčka z líhně. Když bys jí přidávala na celou dobu sezení, musíš vědět přesně kdy nasedla morka a o ten týden později. Výhodou u morky je to, že nevstává s vylíhnutými kuřaty hned první den jako slepice. Seděla již na vylíhnutách kuřatech ještě 2-3 dny v budce a ty kuřátka slepičí měly čas se dolíhnout i když to nestlihla najednou s morečkami. Nevím kde bydlíš, muj syn si bral dvě kuřata-morky k sobě a chtěl by to taky skusit. Určitě by se mu morka od tebe hodila do chovu,ale jestli bydlíš daleko nešlo by to. On je z Nevojiv u Bučovic. Já jsem z Ivančic u Brna. Jakmile budu něco vědět o zimování znovu napíšu. Ahoj Karen
Lenka (neregistrovaný) 05.12.2010, 15:21:26 xxx.xxx.162.50
Ahoj,Karen já bydlím až u Prahy.Taky by mě zajímalo,když se uvádí jateční váha u krůt 6,5-7,5kg a u krocana 14-15kg,jestli ty tvoje mladý tolik po zabití vážili.Té mojí krůtě co musím zabít bude před vánocema 8měs.a jsem teda zvědavá kolik bude mít.Zapomněla jsem se zeptat toho chovatele jak dlouho je krmí on než je zabije.Na tvoje fotky jsem koukala a kuřátka tam jsou moc hezká.Babička měla letos krůty brojlerové,ale z 5kusů musela předčasně 2 zabít,jedna začala kulhat a druhá začala posedávat a přestala žrát.Když jsem potom před zabitím viděla zbylé 3 jak sotva chodí po zahradě a mají co dělat aby unesli svoje těžké tělo....bylo mi jich líto jak je to nepřirozené,nikdy bych si je nekoupila na výkrm.To už rovnou z mrazáku v obchodě.Na tyhle standartní krůty je radost se dívat,plno lidí,je vůbec nezná a ani nevědí,že se dají chovat a rozmnožovat přirozeně jako slepice.Tak zatím ahoj.
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 05.12.2010, 19:15:25 xxx.xxx.31.1
Ahoj Leni, tak už jsme s tím chovatelem mojí morky mluvili.Má je tak jak jsem si myslela,žádnej kurník nic. Zimují a spějí všechny na stromech, v létě jako v zimě..Jí zabíjela jen jednoho koráka loni toho černého jak je na fotkách. Po vykuchání, bez vnitřností a křídel vážil 5,60 Kg.Mám váhu jen do 3 kg proto jsem jej měla naporcovanýho. Stejně jsem jej připravovala po částech. I když teda vážil jen tak málo v porovnání s váhou kterou uvádíš, nepřipadal mně nijak podvyživený. Byl slušně osvalený a i stehna jsem dělala na dvě části. Nevím přesně jak byl starej, protože nebyl z mého chovu,ale těch 6 měsíců už mít musel. Moc jsme si teda pochutnali, i když teda měl jen tak málo. Nebo je to tím, že by uváděli tu váhu ještě u nekuchaného zvířete? S brojrerama nemám vůbec žádné skušenosti u žádné drůbeže. Myslím že tyhle moje nebudou určitě větší nežli ten minulý kohoutek. Zatím ahoj
Lenka (neregistrovaný) 06.12.2010, 11:48:47 xxx.xxx.162.50
Karen děkuju za info.Krůty si na to zahánění už celkem zvykají,tak uvidím.Ta váha je určitě uváděná u živých zvířat a myslím,že u dospělých cca.1rok.Třeba sem napíše nějaký zkušený chovatel jak to je,s jateční váhou a stářím tady u těch standartních.Určitě na jaře budu ještě potřebovat poradit,tak se ozvu.Hezký vánoce, úspěšný konec a začátek roku všem.Ahoj.
anonymní (neregistrovaný) 25.12.2010, 22:40:12 xxx.xxx.111.208
pane kitikit co to máte za toho krocana na vaší první fotce(co je to za plemeno a co je to za barevný ráz a kde bych takového krocana mohl sehnat)Děkuji.
Petr (neregistrovaný) 30.12.2010, 21:48:47 xxx.xxx.159.11
Dobrý den za jak dlouho vyrostou moráci a morky do jatečné velokosti? kolik váží? myslím ty klasické jak se prodávají jejich kuřata v pojízdných prodejnách.
anonymní (neregistrovaný) 01.01.2011, 19:54:25 xxx.xxx.162.50
To myslíte brojlerové krůty?Klasické se kupují spíš u chovatelů,na výstavách nebo možná na trzích se zvířaty.
dajonas (neregistrovaný) 01.01.2011, 23:45:34 xxx.xxx.156.129
Přidám vlastní zkušenost:Brojlerový krocan váha 16kg vykuchaný bez drobů, krůta 11kg taky bez drobů .Byl to vlastní odchv krmení pouze ječmen ,kukuřice ,brambory a pastva.Žádné léky ani granule .Stří při porážce 6 měsíců.Celkem jsme měli 3 krůty a 1 krocena.Krůty bronzové máme taky ,ale letos pouze na chov takže váhu nevím ,ale podle velikosti je krocan bronz. tak max. jako brojlerová krůta.
Obrázek
L. (neregistrovaný) 05.01.2011, 20:04:38 xxx.xxx.162.50
Tak mě krůta bronzová ve stáří 7měsíců,při zabití vážila po vykuchání 5kg,ale překvapilo mě,jak byla plná sádla.Tak nevím v čem je chyba-nedovedu si představit,že by snášela vejce když byla tak prorostlá sádlem.Zabít jsme jí museli,protože byla příbuzná s krocanem.Ale jinak krůty na výkrm se asi musí zabíjet mnohem mladší než začnou sádelnatět,jinak si to neumím vysvětlit.Takže váha cca.odpovídala tomu,co se uvádí,že krůty bronzové mají cca.6,5kg-předpokládám v dospělosti.Krmíme granulema+pšenicí+trochou kukuřice a pastvou,protože je máme na další chov a né na výkrm.Chci ale přejít jen na pšenici+trochu kukuřice,aby přes zimu i ty chovné nebyly tlusté a začaly snášet.
Petr (neregistrovaný) 08.01.2011, 21:22:34 xxx.xxx.159.11
Kolik bych tak prokrmil tomu jednomu morákovy obilí za tech 6měsícu. Kdybych krmil obilím a řezanou vojtěškou.
martin (neregistrovaný) 22.01.2011, 17:16:44 xxx.xxx.111.208
a jak bych se měl správně starat o české krůty s krůťaty?Jo a co je to za druh ten černobílej krocan na druhé straně,ten první.DĚKUJI.
Martin-chovatel
Martin-chovatel (47 příspěvků) 23.01.2011, 08:25:31 xxx.xxx.111.208
chci si založit chov krůt českých a nevím jak se o ně starat.a zvlášť nevím jak mám postupovat když mi krůta začne nést vejce a jak se mám starat o krůťata.děkuji.
pup (neregistrovaný) 23.01.2011, 11:23:50 xxx.xxx.56.200
Martine, studoval jsi tady všechny stránky? Nemohu poradit, páč nemám zkušenost s krůtama.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.