Aktuálně: 5 207 inzerátů171 640 diskuzních příspěvků17 703 uživatelů

klíčky

Kiara11
Kiara11 (15 příspěvků) 05.08.2007, 21:48:37 xxx.xxx.106.238
poraďte mi prosím nějaký způsob na naklíčení zrní.pokaždé,když to zkouším,začne to páchnou...no prostě se mi to nějak nedaří...díky
Luke112
Luke112 (822 příspěvků) 05.08.2007, 22:52:04 xxx.xxx.182.2
Zrní nechte ponořené ve vodě 24 hodin.Potom v sítu zrní propláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a dejte do misky, která v sobě už nemá vodu a zrní musí být dobře okapané.Potom to nechte den dva a je to...
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 06.08.2007, 12:18:36 xxx.xxx.183.35
Těch způsobu na nakličování je spousta. Já jsem těch způsobů vyzkoušel hodně moc. Nakličoval jsem i v nakličovacích miskách a podobně. Teď nakličuji takhle. Dávku krmení dám do kýble. Namočím na 12 hodin. Pak to propláchnu, pořádně okapu a dám do suchého kýble. Během dne toto krmení promíchám a za 12 - 24 hodin pěkně nakličuje. Záleží jaké máte krmení. Pokud je kvalitní stačí propláchnout jen jednou a nebude zapáchat. Pokud máte staré méně kvalitní krmení musíte během 12 hodinového máčení alespoň 2X důkladně propláchnout pod tekoucí vodou.
Kenny
Kenny (17 příspěvků) 06.08.2007, 14:38:55 xxx.xxx.210.6
já mám stejný problem jako Kiara.nechal se zrní 24 hodin ve vodě,pak sem ho oplachnul a dal do suché misky.tu sem jednou nechal ve stínu a nic.ani klíček.pak sem ji dal na slunko.nejen že se neukázal ani jeden klíček ale smrdelo to jak bolavá noha.pak sem zrní zkusil dát na vlhkou vatu a smrdí to jeste víc.opravdu si nevim rady.jaké zrní necháváte naklíčit?děkuju za odpoved
Luke112
Luke112 (822 příspěvků) 06.08.2007, 18:07:38 xxx.xxx.182.2
Udělej to co sem ti naradil ale dej hned ne na přímé slunce ale do tepla..Dej to na římsu u okna(ze vnitř domu)Mě svítí slunko těsně za to a je to v pohodě.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 07.08.2007, 14:07:48 xxx.xxx.183.35
Proplachujte častěji a zrní nebude zapáchat. Nebo kupujte kvalitnější zrniny. Já nakupuji v pytlech na burzách a někdy i vakuovaně balené čisté krmení
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 07.08.2007, 15:44:26 xxx.xxx.183.35
to záleží na vás. Záleží čím chcete krmit a jaké ptáky. Pro andulky přeci nebudete nakličovat slunečnici. Vždy nakličuji hotové směsi zrnin. Pro andulky je to asi směs 5 druhů zrnin a pro střední papoušky je to směs cca 13 druhů zrnin. Obden dávám klíčit i fazolky mungo a čočku. Je taky možné klíčit všechno zvlášť, protože každá zrnina má jinou klíčivost. Některé zrniny klíčí pomalu a některé rychle, takže je to na vás.
zbynek
zbynek (916 příspěvků) autor webu
07.08.2007, 16:40:59 xxx.xxx.111.1
Nakličuji proso, slunečnici, oves, pšenici, kardi a rozhodně na tom není nic těžkého. Do starého hrnce dám zrninu a zaleji vodou tak, aby byla semena ponořena. Tak to stačí nechat třeba 3 hodiny, mezitím dojde alespoň k částečnému nasátí vody zrninou. Pak už stačí držet vlhkost a ta se drží nejlépe častým propláchnutím (tím se vyloučí i zápach). Hrnec nechám někde v teple, klidně i na přímém slunci. Následující den ráno propláchnu opět vodou a zkrmuji - žádný zápach, spíše vůně. Zkrmím zhruba 1/3 to nemají semena ještě klíčky, následující den již ano.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 07.08.2007, 17:28:53 xxx.xxx.183.35
Těch způsobu je hodně. Ještě se dá krmit tak, že nejdříve se krmí 12 hodin namočeným zrním to je pro ptáky měkké a řada chovatelů krmí jenom tímto zrním a suchým zrním vůbec nekrmí. Pak je možno další dávku nechat 12 -24 hodin klíčit a ptáci pak mají takzvané naklíčené zrniny. Klíčil jsem v sítech, nakličovacích miskách a podobně, ale nakonec jsem začal nakličovat jak popisuji nejsnadněji a nejrychleji pro mě a to v plastových kýblech. Nakličuji směs pro andulky a směs pro střední papoušky do které obden přidávám čočku a fazolky Mungo. Čočka velice dobře klíčí.

Co se týká výživného procenta tak pšenice je pravděpodobně jedna z nejvhodnějších zrnin. Moji kolegové, tady v okolí, kteří nakrmí jako já tolika zrninami většinou nakličují jen pšenici a slunečnici. Pšenici, protože je výživná a slunečnici, protože v suchém stavu obsahuje spoustu tuku a při klíčení se obsah tuku rapidně sníží. Dále je si uvědomit, že například konopné semeno je pro ptáky taky velice tučné a proto je vhodné ho nakličovat. Někteří chovatelé tvrdí, že poměrně dobře klíčí, ale z vlastní zkušenosti, protože jsem určité zrniny testoval a nechal je klíčit samostatně, tak mohu potvrdit, že konopné semínko nakličuje poměrně dlouho. Rychleji nakličuje například již zmiňované zrniny, jako je čočka, pšenice, slunečnice. Dále mohu napsat, že třeba fazolky mungo potřebují asi přibližně 4 hodinky delší dobu než vyraší klíčky. Dále pak delší dobu nakličuje například kukuřice, proto ji raději podávám vařenou, nebo 24 hodin předmočenou. Len z vlastní zkušenosti, už nenakličuji a to především proto, že se hodně přichytává na nádoby i na proplachovací sítka. Přemýšlel jsem, že len úplně vyřadil z jídelníčku, ale upustil jsem od tohoto názoru. Len by se měl podávat v opravdu malém množství a to vždy jen 2-3 procenta ve směsi. Protože se zajímám všeobecně i o jiná zvířata, tak mám potvrzeno, že len je vhodný i pro hlodavce kvůli srsti, pro psi, kvůli srsti to mi potvrdili i lidé, kteří se psům věnují profesionálně, že občas povaří polévkovou lžíci lenu pro psi. Pro ptáky má velice dobrý vliv na zkvalitnění opeření. Já len podávám jen do vaječných míchanic společně ze zrninou niger. Pokud budete nakličovat směs pro andulky to je většinou 2-3 druhy prosa (žluté, červené a někdy i zelené proso) dále pak například lesknici, pšenici, tak doporučuji zrniny hodně nechat okapat. Čím více jsou tyto menší zrniny mokré tím déle trvá jejich naklíčení a hrozí i zaplísnění či zapáchnutí pokud je nebudete dostatečně často promíchávat. Promíchat se musí zrniny každopádně. Jde o to, že po určité době horní vrstva zrnin je sušší a spodní vrstva je vlhčí(mokrá) Po promíchání se ze spodní části vlhčí zrniny dostanou nahoru a suché zrniny částečně taky zvlhčí a tím zrniny přizpůsobí ke klíčení.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.