Jak nám uletěl páreček:-)

Nedávno jsme si pořídili páreček Agapornisů škraboškových v modré mutaci. Samozřejmě, že pocházeli ze stejnoho rodu, a tak byli k sobě velice milí a zdvořilí. Každý den jsme se snažili dávat je v kleci na balkón, aby se pěkně provětrali, stravu měli vždy čerstvou a velice pestrou, denní režim měli přesný jako miminka:-). Tudíž si podle mého názoru neměli ani na co stěžovat. Jediné co jsme podcenili byla naše klec, půjčená od bratra. Dvířka klece se vysunují směrem nahoru, takže jsme je dole zajistili karabinkou. Jediné co nám nedošlo bylo, že provázky na obou horních koncích dvířek jsou tam proto, aby držely dvířka s klecí pohromadě. Nedošlo nám, že naši miláčci by je mohli pěkně prokousat a váhou těla odklopit horní část dvířek od klece a pak frrrrrrrrrrrrrrrrrk. U našeho baráku máme oplocenou zahradu s ovocnými stromy, a tak jsme celý den pozorovali jak nám poletují na zahradě. Každý z našich sousedů má na té zahradě své políčko, a tak si určitě dovedete představit, jak to vypadalo, když jsme tam pobíhali s klecí a s dekou a lákali agapornisky domů. Všem jsme tak samozřejmě šmatlali po pozemku a vypadali jako komedianti dne. No a jak to vše dopadlo? Nepodařilo se nám je odchytit, a tak byli venku celou jednu noc, ještě že bylo docela teplo. Druhý den ticho po pěšině, žádný zpěv a ni křik. Už jsem mysleli, že je nikdy neuvidíme. Ale v odpoledních hodinách se vrátil Pipita, jeden z nich, a nalétl přímo sousedům do bytu, kteří bydlí nad námi. Byl celý hladový a strašně unavený, celý zbytek dne prospal. Dnes se mu daří výtečně. Druhý agapornisek se však už nevrátil a my jen doufáme, že se nakvartýroval k nějaké jiné rodině. A tak jsme se poučili a dvířka jsme pořádně zajistili. Dejte si pozor i vy. To je všechno:-)
neregistrovaný Věrka Adamusová neregistrovaný
Zdravím. Zajímavé téma, proto přidám moje zkušenosti. Křik mých papoušků ve venk. voliéře čas od času přiláká nějaké uprchlíky. První na koho si vzpomínám byla před léty zelená andulka, která celý týden poletovala v okolí klecí. Bylo léto, takže si myslím, že nějaké to krmivo našla, proto byla dost nevyčerpatelná a polapit se nenechala. Poté jsme s rodinou odjeli na týdenní dovolenou a po příjezdu seděla andulka na voliéře v dost špatném stavu. Vysílená se nechala chytit a okamžitě se vrhla na proso a vodu. Brzy se vzpamatovala, ve volné přírodě tak strávila celé 2 týdny. Ten rok přilétla ještě jedna korela. Předloni ulétla kamarádovi samička papouška zpěvavého. 3 týdny nebyla k zahlednutí a až po této poměrně dlouhé době přilétla opět na střechu voliéry. Přichystal jsem na ni lest, stejně jako na tu korelu. To znamená, že jsem připravil obyčejnou klícku a vzal z ní bidlo, na které jsem přivázal několik metrů dlouhy provaz. Dřevěným bidlem jsem podepřel klec a provaz natáhl do okna našeho domu. V kleci byla samozřejmě miska s krmením. Pravděpodobně hladový zpěvák posedával prvně po okolních stromech. Brzy slétl na střechu voliér, kde chvilku pobíhal a jakmile si všiml nabídnutého krmiva, tak nemohl odolat. Nechal jsem jej vyloupnout pár zrnek, aby se správně "zažral" a byl čas trhnout za provázek, který klec podsekl. Papouška jsem samozřejmě vrátil kamarádovi, kterému brzy nato uletěl pro změnu sameček ale ten už se zde nikdy neukázal (pravděpodobně byl uloven dravcem). Ještě ten rok se tu objevil alexandr malý. Pravděpodobně přilétl ze 7 km vzdáleného města, protože v okolí nevím o nikom,kdo by je měl. Let alexandra ve volné přírodě byl velice zajímvý a doprovázen jejich tipickým křikem. Choval se docela klidně. Sedal na stromy, kde okusoval jablka-opravdu zajímavý pohled. Ale neustále byl v hlasovém kontaktu s mými alex. Nezbývalo než opět zkusit štěstí s nalíčenou klecí. Alexandr se opravdu brzy usadil blízko voliéry a koukal na nachystané krmení. Bohužel první pokus byl nepovedený, protože si sedl přímo na nalíčenou klec, a pod jeho vahou se naklopila do boku a sama spadla. To alexandra dosti poplašilo a rychle odletěl. Po nějaké hodině už ale seděl na misce s krmením a tentokrát se mi jej podařilo úspěšně odchytit. Tímto způsobem se mi podařilo chytit ještě několik andulek. Zvláště chycení pap. zpěvavého po 3 týdnech považuji docela za náhodu ale taky si nemyslím, že je tvůj agapornis nadobro ztracený a je možné, že se ještě objeví nebo bych se zkusil optat chovatelů v tvém městě nebo vesnici protože tam často uprchlíci zamíří. Mně samotnému žádný pták neulétl ale bohužel mému dědovi před několika dny podklouzla pod rukou samička hol. diamantového. Ta se objevila druhý den ale chytit se mi ji nepodařilo. Od té doby už se neobjevila a pravděpodobně se stala obětí dravce.
zbynek zbynek autor webu 592 příspěvků
Nam na Křivoklátě uletěla andulka...byla špatně zavřená dvířka-a když sme měnily píchnutou pneu, tak ulétla...ovšem za půl hodiny koukám..nade mnu letí zelený ptáček :-) sedl si na strom, a protože je ochočený, tak sem si ho v klidu chytil a mám Kubíčka pořád.Je jeden z mála kdo viděl Křivoklát z výšky.
us-tim us-tim 1 příspěvků
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 3 (celkem 3)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Kolik je dva krát tři?
Fotografie:
  Přidat další fotografii »