Aktuálně: 5 591 inzerátů168 265 diskuzních příspěvků17 657 uživatelů

TURAKA U NÁS

tragopan
tragopan (182 příspěvků) 12.11.2009, 19:45:51 xxx.xxx.114.160
Tak se konečně začínjí zaplňovat naše chovy novými druhy turak a roste i počet dovezených párů. Máme se na co těšit a snad budou napřezrok i na nějaké odchovy. Novinkou v naších chovech jsou turaka bělokorunkatá a turaka fischeri, přibylo několik párů bělolících, červenokorunkatých, livingstoni a když to dobře půjde přibydou i další. Prosím utajené chovatele turak o sdělení jaké druhy chovají a kolik párů, aby byla v budoucnu možná spolupráce. Všechny chovatele zdraví a mnoho zdaru přeje Míla
Obrázek
bouda
bouda (77 příspěvků) 12.11.2009, 20:08:37 xxx.xxx.236.253
Ahoj Mílo. Já sice utajený chovatel turak nejsem, ale v otázce budoucí možné spolupráce se teď začínám dosti angažovat. Navázal jsem kontakt s ITS - mezinárodní společností turakářů. Od registrítorky mám obsáhlé dotazníky, které hodlám zájemcům poslat, poté přeložit do angličtiny. Anglické pošlu do ITS, české si samozřejmě ponecháme pro naše potřeby. Na celou věc mne vlastně dostal kolega Martin Hlásenský (ikdyž neměkkáč), který na intenetu našel od zmíněné registrátorku podrobný návod k chovu t.červenokorunkatého pro zoologické zahrady. Jestli tedy máš Mílo (ale i ostatní turakáři) zájem, dotazník zašlu.
tragopan
tragopan (182 příspěvků) 12.11.2009, 20:15:35 xxx.xxx.114.160
Ahoj Adame, zájem samozřejmě mám děkuji za zaslání včera bylo pozdě. Pokud máš zaručený návod na odchov turak nejlépe 6-8 párů mladých od rodičovského páru za sezonu beru všemi deseti. Zdraví Míla
gazd
gazd (193 příspěvků) 12.11.2009, 20:15:51 xxx.xxx.241.196
Nazdárek pánové. Tak bych se teda rád přihlásil jako zájemce o dotazník. Má žena se zbláznila do turak, tak jí tím udělám určitě radost.
Turako Fišerovo
Obrázek
bouda
bouda (77 příspěvků) 12.11.2009, 21:08:41 xxx.xxx.236.253
Dobrá pánové. Obě dvě věci jsou v angličtině, psány "rodilou" britkou, takže je musím přeložit. Dotazník mám již z půli přeložen, takže zítra bych ho mohl zaslat. Po vyplnění mi jej zašlete zpět, a já je odešlu. Mimochodem jsem se zmýlil, dotazník neřeší ITS ale samotná EAZA. Také řeším možnost členství v ITS, pokud to dobře chápu, tak by to mělo být 13 liber ročně, což je pakatel, ale musím to ještě projednat a zjistit na 100%
hlasema
hlasema (19 příspěvků) 12.11.2009, 22:52:51 xxx.xxx.252.27
Zdravím pánové, když už to na mně Adam prásknul, tak doplním, že momentálně intenzivně sbírám informace o těchto krasavcích. Mimo již zmíněného dokumentu, mám podobný, shrnující především zkušenosti s chovem v ZOO Houston a dalších institucích. Mám i některé články 100 let staré. Až to nějak projdu a utřídím dám vědět.

Již delší dobu si pohrávám s myšlenkou založit a vést chovnou/plemennou knihu pro některé druhy ptáků a v poslední době jsem si umanul, že by to mohly být právě turaka. Myslíte, že se český a moravských luzích a hájích najdou dobrovolníci, kteří by chtěli takový projekt podpořit, především pravidelným zasíláním hlášení o odchovech a transferech svých chovanců? Odměnou by nám časem mohla být rozsáhlá dokumentace s přehledem rodokmenů a příbuzenských vztahů v našich chovech. Po stránce technické a administrativní bych se toho ujmul.

S pozdravem
Martin
anonymní (neregistrovaný) 13.11.2009, 11:51:11 xxx.xxx.241.196
Ahoj Martine, dobrá to myšlenka.
Společně s Mílou se snažíme mít přehled o příbuznosti turaků, kteří se k nám v posledním období dovezli. Naší snahou je si pořídit páry, které budou nepříbuzné a to i s ohledem na páry, které tu již jsou. U ptáků, které si pořídil chovatel v Německu jsme nakonec stejně dospěli k závěru, že pochází od chovatele z Nizozemí. Drtivá většina turak v České republice pochází právě od Holandských a Belgických chovatelů. S těmito chovateli již delší dobu komunikujeme a získáváme informace o příbuznosti turak mezi chovateli (Nizozemí, Belgie, Německo). Díky dobré znalosti cizích jazyků mého a Mílového překladače a také vstřícnosti zahraničních chovatelů, se nám podařilo sestavit nepříbuzné páry ve více kmenech. Bylo to možné pouze díky spolupráci několika chovatelů, kteří se rozhodli pro chov těchto zajisté zajímavých ptáků. Proto by nám v budoucnu nemělo sestavování nepříbuzných páru z našich odchovů činit problémy. Zcela opačná situace tu může nastat u Turaka chocholatého (Tauraco persa, persa), pokud se do chovu tohoto druhu nevlije cizí krev, jelikož drtivá většina ptáků pochází z odchovu od jednoho páru. Zkrátka je dobré si to hlídat, a co může být vhodnější, než řádná evidence.
Martine, jako obyvatel moravských luhů a hájů jsem Tvé myšlence velice nakloněn.
gazd
gazd (193 příspěvků) 13.11.2009, 11:54:29 xxx.xxx.241.196
Martine, Tvou myšlenkou jsem se nechal natolik unést, že jsem se zapomněl jak přihlásit, tak i podepsat, takže tak činím dodatečně G.Z.
tragopan
tragopan (182 příspěvků) 13.11.2009, 15:21:47 xxx.xxx.114.160
Zdravím všechny diskutující, téma které jsem založil mělo záměr zmapovat druhy, počty a hlavně chovatele o kterých nemám přehled. Martine vaší nabídku vést p. knihu velmi vítám a děkuji za ní. Jako chovatel bažantů mám bohužel tu zkušenost že většina chovatelů neví od koho zakoupila své chovance, což u některých málo početných druhů může mít negativní následky. Také v počátcích Klubu chovatelů bažantů se tehdy vedla plemenná kniha, bohužel většina členů tohoto klubu nespolupracovala, nenahlašovala odchovy, úhyny atd. Přesto že jsem založením pesimista myslím, že by se to mohlo zkusit. Já sám za sebe mohu říci že říci že jsem jednoznačně pro a jsem připraven pomoci .
Během několika návštěv u chovatelů v Belgii a Nizozemí jsme Zdeňek i já viděli lecos zajímavého a přestože nevládneme cizím jazykem mnoho nám to dalo. O což se můžeme samozřejmě podělit.
hlasema
hlasema (19 příspěvků) 13.11.2009, 21:06:04 xxx.xxx.252.27
Příjemný páteční večer a díky za podporu Zdeňka i pana Stehlíka. Bohužel musím potvrdit slova v předchozím příspěvku, že většina chovatelů si nevede žádnou evidenci a ani není příliš ochotna poskytovat jakékoliv informace. Na druhou stranu, mám zkušenost, že když pro věc získáte pár nadšených lidí a neustále o tom mluvíte a prezentujete, nakonec se začnou přidávat. Protože já jsem veskrze nepoučitelný optimista a nadšenec, myslím si, že se to musí zkusit a musí se vytrvat.

Prohlížel jsem si chovné knihy ISIS, které používají ZOO na celém světě a jsem zvědavý na formuláře, které získal Adam z ITS. Dají se využít jako dobrý návod jak na to. Také by stálo za to zapojit ZOO, které s takovou dokumentací mají zkušenosti. Řada jejich odchovů je dnes v držení soukromých chovatelů. Myslím, že tímto směrem šla poznámka Zdeňka ohledně turaků chocholatých.

Pánové, zkusím sepsat nějaký návrh a zašlu Vám jej přímo na email.

Martin
bouda
bouda (77 příspěvků) 14.11.2009, 08:37:05 xxx.xxx.236.253
Ahoj Mílo, Zdeňku a Martine. Samozřejmě i já se přidám, a na plemenné knize bych rád spolupracoval. Mílůl pesimismus je bohužel na místě, ale to už je tak zřejmě všude. I v tomto spolku je 1/4 členů, kteří se sice přihlásí, ale komunikovat poté schopni nejsou. To je bohužel čirý fakt. Každopádně si ale myslím, že jako zodpovědní chovatelé to zkusit musíme. Se získáním některé plemenné knihy jako vzoru by problém býti neměl. Kontaktuji pražskou zoo.
Dotazníky (formuláře) nejsou z ITIS, ale vede je samotná EAZA. Netýkají se však příbuznosti ani původu ptáků, nýbrž poznatků z jejich chovu.
anonymní (neregistrovaný) 23.11.2009, 12:44:17 xxx.xxx.248.32
kolik stojí tak ten zelený turak dekuji
tragopan
tragopan (182 příspěvků) 23.11.2009, 19:17:37 xxx.xxx.114.160
Dobrý den všem, s povděkem kvituji ,Martinovo snažení nese plody a krásně se rozjíždí. Doufám že se do ní připojí i chovatelé kteří turaka chovají a zatím o sobě nevíme.
Zdraví Míla

Pro neregistrovaného z 23.11. Vážený(á) při komunikaci bývá slušností pozdravit a podepsat se pak si myslím není problém odpovídat na jakýkoli dotaz včetně cen. Míla
lukas (neregistrovaný) 01.09.2014, 19:19:31 xxx.xxx.193.20

su turaka narocne na chov

 

 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.