Aktuálně: 5 094 inzerátů172 548 diskuzních příspěvků17 717 uživatelů

Co se slepicemi v zimě?

anonymní (neregistrovaný) 22.08.2007, 23:46:22 xxx.xxx.4.122
Ahoj, možná Vám to bude připadat jako debilní dotaz, ale jsem začínající zemědělec ze sídliště z velkoměsta :-)))))))
chci začít se slepicemi (kromě toho že si určitě můžu sehnat nějakou příručku) mě trápí co se slepicemi v zimě. Ne že by nemohly do polívky :-) ale moje babička měla zděný kurník. Hm do toho se mi nechce. Jsou velké nároky na přečkání zimy? Musí mít zvláštní zateplení? Můžou slepice na sníh? Jak nejjednodušeji přečkat první zimu než sama zjistím co chov potřebuje. Díííky za odpověď
J. (neregistrovaný) 20.09.2007, 00:29:09 xxx.xxx.15.34
Jo, taky jsem tak podobně začínal, z velkoměsta, teď už ale jsem hodnověrný vesnický křupan a buran.
Takže, slepice, dle mé vlasní zkušenosti, přežily -25° mrazy minulých zim bez úhony a snášely, jako by se nechumelilo. Musí být na noc pod střechou a nesmí tam být průvan, ale nějaký mírný přístup čerstvého vzduchu. Na sníh můžou. pokud ale mají ve zdraví a bez úhony přežít a přitom snášet vejce, musí dostat super-vydatnou stravu: dával jsem jim hlavně vařenou kukuřici, kterou jsem pak namlel na el. strojku na maso.
Páč je to poněkud pracné, vyrobil jsem vždy várku na několik měsíců a v konteinerech zamrazil, abych měl na zimu vystaráno. Ovšenže snaší pak celou zimu.
anonymní (neregistrovaný) 24.10.2007, 21:32:04 xxx.xxx.149.18
PROČ MYSLÍTE,ŽE NA VESNICI JE VÍC KŘUPANŮ NEŽ VE MĚSTĚ??????DNES NENÍ PROBLEM NĚCO POSKLÁDAT ZE DŘEVA. NOSNICE MAJÍ JEDNOU V ROCE OBDOBÍ, KDY SNÁŠÍ MÉNĚ, NEKDY VŮBEC. TRVÁ TO 3- 6 TÝDNŮ A VĚTŠINOU JE TO V ZIMĚ. ALE NÉ VŽDY. TAK SE NELEKEJTE, JESTLI SNŮŠKA KLESNE.
J. (neregistrovaný) 06.12.2007, 23:24:26 xxx.xxx.15.34
Zásadně nemyslím, myšlení je pro mladé a pro blbé.
Když něco nevim, tak si to zjistim, třeba na tomto blogu. O množství křupanů a kde jsem se nikde nezmiňoval! (a je mi to jedno), jen jsem veřejně ohlásil, že jsem rozšířil jejich řady na venkově.
Slepice nesou méně nebo vůbec v období přepeřování...
to si nemyslím, to vím. V zimě nesou nebo nenesou v závislosti na druhu slepic a vydatnosti a správnosti stravy, jakož i na tuhosti zimy. Přepeřování stejně jako tuhá zima způsobí, že se energie přemístí z produkce vajec na důležitější věci.... toť vše, žádná kouzla v tom nejsou....

Bobešek (neregistrovaný) 31.12.2007, 14:29:41 xxx.xxx.72.205
Kupte si hybrid Dominant a nepoznáte pokles snůšky. Tento druh kuřic totiž snáší málo celoročně :-)
zakladatelka diskuze neregistrovaná :-) (neregistrovaný) 04.01.2008, 23:47:51 xxx.xxx.4.122
hehehe díky za reakce, já než jsem se rozmyslela jestli se dám na zimu na slepice, tak jsem to posunula za jaro. Teď ještě dobře vybrat plemeno, aby nebyly náročné, aby hodně snášely a aby byly taky pěkně barevné :-) děda mi říkal, že pro mě by byl nejlepší papoušek co snáší vajíčka (podceňuje moje odhodlání)
Marťan
Marťan (669 příspěvků) 26.03.2008, 18:51:54 xxx.xxx.25.17
Poradím vám, hlavně si nekupujte hibridy(moravia,dominant...) po roce už umírají a snáška nic moc. Barevné a hodně nesoucí jsou třeba vlašky.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 26.03.2008, 22:57:32 xxx.xxx.178.82
Tuláček - Chov hrabavé drůbeže.
? - Drůbež na farmách a v drobném chovu
Také doporučuji raději čistokrevné slepice než hybridky. Ale jaké pro ně máte podmínky? Zděný kurník má své výhody, ale dřevěný postačí. A jak výběh? Voliéra nebo volně po dvoře? Jaké máte zdroje krmiva? Kolik slepic plánujete? A chcete jen vajíčkové kulomety nebo taky aby masíčko na majdu bylo? A kde bydlíte? Nemyslím adresu, ale jestli jste v kopcích s tuhou zimou nebo někde kde rostou meruňky a při mínus pěti brečíte, že Sibiř hadr.... Počítáte s odchovem kuřat a chcete aby kvokaly nebo budete problém líhnutí řešit líhní?
Moc otázek, že.
Taky jsem větší část života prožila ve velkém městě. Burankou jsem sedmým rokem
Obrázek
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 26.03.2008, 23:04:22 xxx.xxx.178.82
Jo, je jaro, tak si kupte pět hybridek těsně před snáškou. Ony tak do tří týdnů ponesou a počkejte si na přelom léto -podzim, až budou chovatelé prodávat svoje přebytky. A projděte se po nějaké výstavě drobného zvířectva, co by se vám líbilo. Jestli vás rozněžní zakrslé slepičky, tak se jich nebojte, v poměrně hodně nesou při malé spotřebě krmiva.
A ještě k hybridkám. Krmte kompletní směsí pro nosnice plus výběh. Na pšenici a máčeném chlebě opravdu neponesou.
A když už někdo zmínil vlašky, tak ke koroptvím slepicím při ranní hygieně přidávám i kohouta
Obrázek
zakladatelka diskuse (neregistrovaný) 18.05.2008, 08:33:01 xxx.xxx.4.122
Tak jsem si opravdu vybrala. Nemohla jsem se rozhodnout, tak mám 3 vlašky stříbrné, 1 rodobarvou a jednu leghornu. Kdybyste se ptali proč? tak mám ráda míchané vajíčka :-)))
Slepičky mám moc ráda a sleduju je, dokonce si s nimi dám i kafe :-) Říkám jim cérky (pro pražáky přeložím cérky=holky po valašsku) a moc si rozumíme hehe....................Opravdu nemůžu mít slepice na máčeném chlebě a pšenici?.............................................Víte já mám asi s jednou slepičkou problém. Nevím která, ale jedna snáší od začátku veliká vajíčka, a vždycky tam byly 2 žloutky. Dneska jsem se zhrozila, protože v kurníku pod hřadem byl 1 žloutek v celku a jeden byl zřejmě už rozklovaný o kousek dál v podestýlce. Co s tím????? Přátelé chovatelé mi říkali, že mi ta slepička odejde Nejde to nějak ovlivnit? Ostatní slepičky začali snášet krásná malá vajíčka a skořápka je krásná tvrdá.
zakladatelka diskuse (neregistrovaný) 18.05.2008, 08:56:06 xxx.xxx.4.122
Odpovádám na hodně otázek:
Ale jaké pro ně máte podmínky?
Zděný kurník má své výhody, ale dřevěný postačí.

Mám velice bojové podmínky. Kurník je postaven z cihel, ale jen tak poskládané na sucho na sobě :-) Chvíli jsem přemýšlela proč ty moje slepičky nesedí na hřadu - že by se je to muselo naučit? Po nějaké době mi to nedalo a tak jsem jednu vzala a posadila na hřad - zjistila jsem, že není dobře upevněny a hýbe se. Takže když sl. vyskočila na hřad - druhou shodila. (Už jsem to opravila)

A jak výběh? Voliéra nebo volně po dvoře? ----

Ano, slepičky jsou ve výběhu a defakto je chovám venku. pustím je i na procházku na dvorek, kde si vyhrabou co chtějí a i se napasou.

Jaké máte zdroje krmiva? Krmivo - jak tady někdo nadnesl je mám na pšenici, zeleném nařezaném krmení, ze zbytků jim máčím chleba, vařím slupky z brambor, když vařím luštěniny, tak myslím i na ně. všechno co moje 3 děti utrousí (a že toho neni málo)
Proč by měly mýt nějaké granule?????? Slepičky jsem si pořídila z lásky ke zvířatům a hlavně abych měla zdravá vajíčka.
Kolik slepic plánujete? Plánovala jsem jen 3 pro začátek, ale mám jich 5.

A chcete jen vajíčkové kulomety nebo taky aby masíčko na majdu bylo?

Šlo mi hlavně o vajíčka, ale ráda bych věděla, jestli má nějaká vyloženě chutné maso.

A kde bydlíte? Nemyslím adresu, ale jestli jste v kopcích s tuhou zimou nebo někde kde rostou meruňky a při mínus pěti brečíte, že Sibiř hadr....
Bydlím v oblasni 352 mnm (meruňky u nás nerurostou:-)

Počítáte s odchovem kuřat a chcete aby kvokaly nebo budete problém líhnutí řešit líhní?
S Kuřátky zatím počkám, ale rozhodně mě to láká. Jsem ale pro přirozené líhnutí. Protože všechno živé chovám hlavně kvůli dětem, aby viděly jak to u zvířátek chodí - se rodí králíčci a maminka se o ně stará, stejně tak slepičky... (mám kluky 13,4 a 2)

Moc otázek, že. ? to vůbec nevadí :-))
Taky jsem větší část života prožila ve velkém městě. Burankou jsem sedmým rokem
Marková (neregistrovaný) 26.05.2008, 14:10:37 xxx.xxx.105.3
V zimě je nutné slepice pečlivě na mrazivé noci zavřít do kurníku, tedy zavřít i dvířka a dát dřevěné "okenice" zvenku i na okénka uzavřená přes léto pouze drátěným pletivem. Kurník může být dřevěný, ale zvenku obložený třeba vrstvou polystyrenu, nebo nějakou textilní plachtou, starým kobercem, který se na léto opět oddělá. Výběh mohou mít v zimě do skleníku, kde při svitu sluníčka přes den mají docela teplo a mohou hrabat v hlíně. Na sněhu se také mohou v zahradě v zimě projít, třeba i za mrazu, ale musí být poměrně bezvětří a svítit slunce, nesmí být chumelenice, krupobití a nepříjemné vlhko s teplotou kolem nuly°C. Krmení a vodu raději dávat do toho skleníku nebo do kurníku, aby zbytečně rychle nezmrzlo (a) a by se mohli nažrat a napít. Zmrzlou vodu rozehřát vodou horkou, dát pít až vodu vlažnou.
Při velkých mrazech mohou přes noc slepice v kurníku i zmrznout, když chovatel(ka) na noc zapomene kurník zavřít.
karel (neregistrovaný) 13.06.2008, 07:35:47 xxx.xxx.211.228
Koupil jsem slepice dominat dvojbarevné - bíllé na krku s černým žíháním, černé s bílým a hnědým žíháním, je jim 6 měsíců a nenesou. Krmím směs granule pro nosnice, pšenice, málo kukuřice a ječmene, kurník zděný, zelené krmeni, výběh 2 ary. Děkuji za radu.
anonymní (neregistrovaný) 21.07.2008, 01:10:46 xxx.xxx.88.66
Prosím poraďte kde můžu koupit nosnice,hledala jsem nějakou drůbežárnu na webu a asi tušíte co se ukázalo :-(. Nevím pod čím hledat. Jsem z Benátek nad Jizerou,tak někde v Praze,Brandýse nad Lab.,Mladá Boleslav,Mělník ... Díky a pište prosím na martkaba@seznam.cz
baxi
baxi (82 příspěvků) 21.07.2008, 21:31:27 xxx.xxx.45.11
teďka v létě jsou na různých místech výstavy chovatelů ,tam by vám určitě poradili a snad by i nějaké ty přebytky prodali,
nebo můžete navštívit burzu v Kolíně kde se dá nakoupit od A-až do Z,nevím jestli je první neděli a nebo poslední v měsíci,
snad to tady někdo ví,
J.Marková (neregistrovaný) 22.07.2008, 20:05:54 xxx.xxx.105.3
Kdo chce koupit kuřice nebo nosnice, ať napíše na e-mailové adresy nebo volá na telefony:

strnad.martin@cisnet.cz (město Most) nebo
d.zilinec@seznam.cz (město Tachov
606 671 239) nebo
kitsok@seznam.cz (středočeský kraj
723 073 774).

viz rubrika INZERÁTY
Anonymní (neregistrovaný) 01.02.2010, 18:13:51 xxx.xxx.18.183

Dobrý den, mám 10 slípek, ale už přes 1 měsíc nenesou. Co mám dělat?

Marťan
Marťan (669 příspěvků) 01.02.2010, 20:43:15 xxx.xxx.53.187
Musíte počkat, já mam 30 slepic a teď v zimě mi nesli max 5 vajec ale už se začínají roznášet, v létě mi dosahuje snáška až 21 vajec. Chystám se je omezit tak na 15 italek a pár hedvábniček na vysezení kuřat. Protože přes léto se nemůžu zbavit všech vajec.
Záleží také jaké máte plemeno nebo hybrid?
FRANTISEK (neregistrovaný) 11.11.2010, 20:33:02 xxx.xxx.48.26
mě nenesou slepice skoro vubec.sem rád,když mám týdně 2 vejce.kde je chyba?

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.