kříženci

stále častěji se setkávám s emaily typu mohu zkřížit papouška zpěvavého s mnohobarvým? když zkřížím roselu pestrou a penantovu k čemu budou mladé podobnější abych věděl za jaký druh je prodat? mám samečka kouřového a samičku nádhernou můžu se těšit na jejich odchovy? takových dotazů je spousty, proč ale lidé dělají takové věci když se jedná o zcela běžné druhy a je z čeho vybírat? já osobně jsem proti mezidruhovým křížencům, jak se stavíte k tomuto křížení vy? jaký je váš názor? já už na takové emaili neumím ani odpovídat s klidnou hlavou. jak na takový email reagujete vy?
neregistrovaný Luboš Jedlinský neregistrovaný
Ahoj Luboši. Také se mi to občas stává. Někdy se opravdu jedná o naprostého laika, kterému se doma souhrou náhod sešli dva rozdílní papoušci a vůbec nemá tušení, že je křížení druhů nežádoucí.Berou to třeba jako u nečistokrevných psů. Jinak beru pokusy lidí, kteří moc dobře vědí co chtějí dělat a že by se to nemělo a dělají to kdo ví pro jakou senzaci. Mezidruhové křížení se ale praktikuje i mezí zkušenými chovateli, například mutace agapornisů(přenášeny mezidruhově).Komerční chovatelé Ar vymýšlejí kombinace mezidruhového křížení. Myslím si, že všeho moc škodí, a pokud to půjde takhle nedále připravíme se o tak krásnou rozmanitost papouščí říše, rozdílnost druhů a genetickou čistotu. Podle mě je škoda už i zánik některých poddruhů papoušků,kvůli křížení poddruhů.Rozhodně to mohlo být u některých druhů zajímavější a pestřejší. Ale připravili jsme se o to sami.
neregistrovaný sunflowersman neregistrovaný
Dnes jsem prohlížel při návštěve jednoho chovatelského zařízení několik mezidruhových kříženců. Začnu od toho posledního co jsem spatřil - jen na úvod - nepovažuji se za znalce mutací australských papoušků, ale s jedním dnes shlédnutým exemplářem jsem nabyl dojmu, že něco neí v pořádku. Jednalo se produkt křížení rozela pestrá x pap. zpěvavý isabela, již dospělý dle majitele samec. Další kříženci již byli z mého oboru - senegalec x majerák a hnědohlavý pap. x majerák. Viděl jsem několik kusů již dospělých z takovýchto spojení. Všichni tito jedinci vypadali spíše jako pap. hnědohlavý s s hlavou prokvetlou žlutou a někteří byli ještě i se žutě prokvetlou hrudí. Vesměs se jednalo o ptáky vzrůstem nepatrně větší než výchozí rodiče. Pokud mi bude umožněno při další návštěvě tyto exemláře nafoti, vložím i fotky.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Kříženci pravděpodobně vznikají u chovatelů, kteří chtějí mít pestrou voliéru a koupí od každého druhu kus, něco jako rybičky do akvária. No a pak stačí aby někdo dobře poradil, aby se přidala budka a nebo to sami zkusí. Když pak prodávají odchovy, tak si takovéto odchovy zase koupí někdo kdo tomu vůbec nerozumí a možná, že ani záměrně chovatel křížence nepřizná.
neregistrovaný Orina neregistrovaný
Orino, obecně to bude jak píšete vy, ale tento chovatel není laik začátečník, chová několik desítek let, má mnoho i dražších papoušků a tyto jedince již má spárované s protějšky / vždy s jedním z původních druhů, ze kterého vzešli a kterému jsou více podobní /. Ještě jsem viděl jednou křížence senegalce s pap. hnědohlavým - vzhled seneg. bez barevných skvrn na břiše.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Vaša otázka je namieste.Veľa ľudí ani nevie čo chová,ale špecialisti určité mutácie spevavých dosiahli medzidruhovým kríženým napr s pap.mnohofarebným.Penantové mutačné rosely tiež sú výsledkom medzidruhového kríženia napr. s ros. pestrou.
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
osobně nejsem za křížení. ať je chovatel sebevíc zkušenější nebo naprostý laik, pro mě to jde proti přírodě. dělat něco co příroda nedělá mi připadá neadekvátní.když to někdo dělá ať dělá,ale mě tím neohromí
kadukaj kadukaj 429 příspěvků
S kříženci jsem se už také mnohokrát setkal. Pokaždé mi hlavou proletí spousta negativních výrazů, ale raději si je nechám pro sebe. Někdy je sice kříženec pěkný, ale jinde než do klece do bytu bych ho nedával. Do dalšího chovu se to dle mého nehodí. Pane Šiška, není to náhodou chovatel poblíž Ostravy, co jsme u něj byli než jsme jeli pro vaši samičku? To jsem také nechápal a říkal si PROČ? Nyní jsem absolvoval rozhovor po telefonu s mým známým. Beru ho jako zkušenějšího a znalejšího. Jeho cílem je zase koupit si jeden pár kříženců arů.
neregistrovaný Marty neregistrovaný
Tento záměr chovatelů proč křížit je mi záhadou. Ale beru to podle toho co udělali lidi se psy. Otevřené fontanely na hlavě, špatné dýchání, přehnaná dráždivost velkých plemen atd. Nevím co může časem vzniknout u papoušků, ale určitá nedochůdčata tam být taky mohou. Když ne hned, tak časem určitě. Kdyby to v přírodě bylo normální, tak by se mezi sebou mohli křížit i druhy, které chodí současně k napajedlům a tam se potkávají. Proč to tedy v přírodě funguje podle určitých pravidel a jenom člověk se do toho snaží šťourat.
neregistrovaný Orina neregistrovaný
V Austrálii sa dajú vidieť vo voľnej prírode,čítal som o tom,napr kríženci pap. kráľovského a pap. červenokrídleho.
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
4Kakudaj-z mé strany jsem nechtěl ohromit, jen mezi řádky varovat před případnou koupí zajímavě zbarveného jedince, zvláště pokud vám jej bude prodávat chovatel třeba zkušenější a výmluvnější než je kupující. Sám jsem téměř koupil křížence seneg. x hnědohl., zdál se mi absencí žlutého zbarvení zajímavý. 4Marty-jo, je to on, chápeš to jeho počínání? Znám jej od r. 1982 Křížení obecně je moda asi posledních 50-ti let, třeba ti arové, kde to již je v us dosti žádané a vymakané, dále stálá snaha o tvorbu "nových"plemen psů nebo v poslední době novinka ve vyspělém světě!!!! kříženci různých velkých kočkovitých šelem.Kříženci jednotlivých druhů již mají i své oficiciální pojmenování. Tento výčet určitě není kompletní. Jen bych se ještě zmínil o tvorbě nových barevných rázů u australských papoušků - do "kuchyně" takového tvůrce nikdo nesmí - a to se jedná vesměs o odborníky a vážené chovatele! Co se děje s meziprodukty v těchto velkochovech? Co se děje ve špičkových velkochovech výstavních andulek s moc dobrými jedinci? Nekončí někteří v koši? Ale to jsem již silně odbočil.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Dobrý den pane Šiška.O co konkrétně zmíněnému chovateli poicephalů jde? To pároval dva druhy opravdu cíleně nebo se mu prostě odstavená mláďata od více druhů daly ve voliéře dohromady a nechtěl je už trhat od sebe? U těch poicephalů bych usoudil, že se jedná o nebezpečnou věc. Pokud bude párovat s původními druhy, na které jsou mladé více podobné, budou mladé ještě podobnější. I díky křížencům jsem razantně omezil chov agapornisů a zůstal pouze u růžohrdlých a etiopských, kde je jistota s krví. Pokud by se někdy tohle rozjelo u poicephalů ve velkém rozhodně bych je chovat nechtěl. V chovatesltví jsemvíceméně jhodně otevřený, ale křížení se mi nelíbí, ikdy jsou někteří jedinci vzhledově velmi zajímaví. Myslím si, že kdyby více chovatelů co kříží druhy raději investovalo energii a úsilí o čisté udržení některých poddruhů papoušků, určitě by to bylo více k užitku. zrovna teďkom mě kouká samice pyrury rudohlavého na samečka perláty? že bych se pokusil o senzaci?? NE !!!!!!
neregistrovaný sunflowersman neregistrovaný
Aho Mirku, myslím, že by trendy některých chovatelů neměly odradit nikoho od chovu toho co se mu líbí, tebe by to odradit nemělo už vůbec! Víš kolik je poddruhových kříženců nezi g.fantiensis a g. gulielmi? Také jsem jednoho krasavce měl, dnes jsem také jednoho opravdu pěkného jedince viděl. Každý míň znalý by takových ptácích skočil a koupil. Donedávna jsem si ještě říkal, že i přes dobu, co pap. konžské obou poddruhů chovám, tak stoprocentně některé nabízené odchovy nedovedu určit. Byla to pro mě osobní výzva a při podrobném studiu takových papoušků jsem konstatoval, že určení značně ztěžují znaky obou poddruhů spojené na jednom ptákovi -třeba velikost a ton zelené, respektive oranž. odznaků na těle.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Tak jsem si říkala, že v chovu ptáků nemůžu *voříšky*potkat. Lidi se někde v Amazonii snaží o záchranu populace papoušků, aby nebyli časem jenom na fotografiích. Ale vypadá to, že na fotografiiích budou, ale z jiného důvodu.
neregistrovaný Orina neregistrovaný
Sledoval jsem dnes ráno na Spektru pořad o ohrožených druzích, o záložních chovech v zajetí, reintrodukci. konečný poznatek ovšem musí vzít dech všem - vždyť nebude kde odchovy vypouštět, ničení biotopů pokračuje dost razantně.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Dobrý den. Pane Šiška je mi jasné, že například u papoušků konžských existuje mnoho kříženců poddruhů a nejen u nich, já jsem ale mluvil výhradně o záměrném křížení druhů, tedy kdyby se to stalo opravdu velkým trendem. To o těch poddruzích byl dodatek, kde by mohli své aktivity chovatelé spíše ubírat.Jednou bych chtěl chovat například papoušky hnědohlavé, ale určitě bych nechtěl ve voliérách tvora,který je něco jako hnědohlavý a trochu majerák nebo skoro majerák a trošku hnědohlavý. Takový chov by mě jistě nebral a zcela rád bych ho oželel.Nemyslel jsem to tak, že pokud by někdo odchovával křížence, tak bych demonstrativně zavrhl nějaký rod papoušků. Moje řeč byla "kdyby".... ale kdo ví čeho jsou lidé dnes schopní a co začně frčet.
neregistrovaný sunflowersman neregistrovaný
Dobrý den :-) já bych odpověděl at nekříží pro mě kříženec nemá žádnou cenu může se to občas stat jako v Karlových varech měli krasného ptáka Alexandr málý+ rozela pestrá
MildaDitr MildaDitr 365 příspěvků
Mildo a jak ten kříženec vypadal? já myslel že alex. malí se kříží jen s alex. velkými - někteří se domnívají, že přijdou k velký modrým či lutino snáze, než kdyby si je koupili.
neregistrovaný cone neregistrovaný
Dobrý den Mildo. Víte jistě, že to byl opravdu kříženec těchto druhů? Já jsem si myslel a prozatím myslím, že tento cross není možný.
neregistrovaný sunflowersman neregistrovaný
Dobrý den a ahoj aspoň tak to bilo napsaný na ceduli barva jako rozela pestra ale hodně tmavá vyfotit jsem ho nestihl koupila si ho 1 pani taky si myslím že to nejde mě se líbý přírodní barva a albíni a na 2 místě jsou mutace. Jestli budete chtít tak mi všichni prosím tykejte :-)
MildaDitr MildaDitr 365 příspěvků
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 20 (celkem 38)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »