Aktuálně: 5 046 inzerátů173 352 diskuzních příspěvků17 739 uživatelů

Prosvěcování vajec

kelím (neregistrovaný) 13.12.2009, 18:10:11 xxx.xxx.147.137
Tak jsem po dokončení líhně dnes nasadil pár vajec na zkoušku funkčnosti a chtěl bych poprosit jestli někdo nemá fotku oplodněného vejce při prosvěcování . Jsem začátečník a tak mám obavu abych poznal zda je vejce oplodněné
J.M. (neregistrovaný) 13.12.2009, 19:56:34 xxx.xxx.105.3
Musíte mít prosvěcovačku, a prosvěcovat poprvé asi po týdnu inkubace. Oplozené vejce má v sobě tmavou skvrnu, je to ten vznikající zárodek. Nejlépe by bylo, kdybyste se šel podívat na prosvěcování vajec do nějaké větší líhně. To potom nezapomenete.
kelím (neregistrovaný) 14.12.2009, 05:42:33 xxx.xxx.147.137
Prosvěcovačku mám tak uvidím . Dám vám pak vědět jak to dopadlo
Peter (neregistrovaný) 15.12.2009, 21:07:32 xxx.xxx.152.242
Ak s tym nemáš skusenosti, odporúäčam vydžať do 12. dňa. potom aj laik rozozna "červeného pavúčika" v oplodnenom vajci. Neoplodnene "svieti" nic v ňom nie ke.
Obrázek
kelím (neregistrovaný) 16.12.2009, 16:49:41 xxx.xxx.147.137
Ok s vídrží nemám problém jenom mám strach když nepoznam neoplodněné vejce a nechám ho v líhni jestli mi tam nepraskne a nezašpiní celou líheň
J.M. (neregistrovaný) 16.12.2009, 21:28:14 xxx.xxx.105.3
Kelime neboj se, ze zahřívaného neoplodněného vejcete se tak brzy nestane pukající "záprdek" (sorry). To vejce by tam muselo být mnohem déle, aby se v něm vytvořil dostatek toho "výbušného (:-) plynu.
Kelím (neregistrovaný) 19.12.2009, 09:39:13 xxx.xxx.147.137
Tak hlásím výsledek mého prvího prosvěcování. Dnes je to týden tak jsem se na to vrhnul a ýsledek 7 z 8 vajec oplodněných-doufám. Ve vejci je skvrna která zabírá cca 1/3 vejce to jedno je uplně světlé. Na to jak jsem se toho bál to fakt není taková věda jak to vypadá. No a teď už jenom čekat jestli se mi něco vylíhne.Dám vám vědět jak jsem dopadl
J.M. (neregistrovaný) 19.12.2009, 22:11:56 xxx.xxx.105.3
Gratuluji k prvnímu líhňařskému úspěchu (:-).
Ale teď už s těmi vajíčky musíte zacházet jako s nevylíhnutými zatím kuřátky. Pečlivě je obracet, dodržovat vzdušnou vlhkost, dodržovat teplotu, aby nezastydla, hlídat kalendář a ostatní podmínky dle líhňařských příruček nebo dle rad zkušeného líhňaře.
Budu držet palce. Vylíhnutí prvních kuřátek je veliká radost a sláva.
Kelím (neregistrovaný) 01.01.2010, 06:59:20 xxx.xxx.147.137
Tak se včera začali klubat . Jedno má už i vystrčený zobák . Dnes ráno se mi zdá že je to pořád stejný jenom přibylo další naklubany vejce tak jsem zvědav jak to dopadne. Chudák dcera tam u toho sedí a pozoruje dofám že se nám alspoň něco vylíhne
J.M. (neregistrovaný) 02.01.2010, 10:54:20 xxx.xxx.105.3
No, nejsem líhňařka, ale možná, že byste ta vajíčka mohli opatrně maličko nasprejovat čistou vlažnou vodou (cca 25°C teplou), aby se kuřátkům lépe dýchalo a aby vaječné blány nebyly příliš suché, jsou pak moc pevné. Dokonce možná byste mohli naklubaným kuřátkům velmi opatrně pomoci ven, ale zeptejte se zkušeného líhňaře. Aby se kuře klubalo dva dny, to se mi zdá příliš dlouho. Pak se vyčerpá, a může ve skořápce zůstat bez života nevylíhnuté.
Po vylíhnutí hned dát kuřata pod infralampu do odchovničky s krmením na papíře a s napáječkou. Opatrně jim namočit špičku zobáčku do vlažné vody v napáječce. Aby věděli, kde je voda. Musí se napít po vylíhnutí.
kelím (neregistrovaný) 02.01.2010, 14:14:02 xxx.xxx.147.137
Tak kuřata už běhají po odchovně pijí a jedí.Z 8 vajec bylo oplodněno 7 a z toho máme 5 kuřat jedno se nám bohužel utopilo ještě v líhni a jedno se nevilíhlo vůbec. Na to že jsem testoval novou líheň která mě vyšla na cca 600 kč si myslím že dobrý výsledek. No ale ještě mám co zdokonalovat : tak za 1- aby se už žádné nemohlo utopit za 2- zvěčit okénko ,dát dovnitř malou žárovku na nezávislí vypínač aby se to dálo lépe kontrolovat. No a ještě nějaké drobnosti . Jinak děkuji za pomoc a chovu zdar
J.M. (neregistrovaný) 02.01.2010, 15:59:28 xxx.xxx.105.3
Pane Kelime, gratuluji, určitě to je dobrý výdledek (:-). Můžete být pyšný a mít radost, a určitě bude mít radost i Vaše dcerka.
Teď hlavně kuřátkům kupte správné krmení určené pro jednodenní kuřata a nechte si poradit, kolik ho máte koupit. Protože potřebují ke svému vývinu i vitamíny, minerální látky a stopové prvky, které třeba ve strouhance nebo v drceném rohlíku nejsou, avšak v odborně připraveném krmivu jsou obsažené kvalitou i kvantitou.. A ta kuřátka teď mají ten start v růstu prudký tj. každý den případné nevyhovující výživy by na ně mohl mít neblahý vliv.
Když jsem byla malá holka, maminka mi pod kvočnu liliputky nasadila pět vajíček, a z těch se vylíhla čtyři kuřátka; jedno vajíčko oplozené bylo, ale asi se zastudilo. Z těch kuřátek jsem měla obrovskou radost a Vám ji přeji také.
Samozřejmě: "Chovu zdar !"
J.M. (neregistrovaný) 02.01.2010, 20:15:50 xxx.xxx.105.3
Díky za pěkný obrázek. Ať se daří !
J.M. (neregistrovaný) 03.01.2010, 18:34:46 xxx.xxx.105.3
A nezapomeňte jim na mističku ( třeba vyvařenou keramickou misku pod květináč) už začít dávat drobný křemenný písek. Také by bylo dobré ten písek na 10 minut přepéci na 150 °C v troubě kvůli desinfekci. No a velikost zrníček toho písku by zpočátku mohla býr asi 2 mm až 3 mm, později kolem 5 mm. Slepice i kuřata jak známo potřebují písek do žaludku, aby dobře trávily. Písek v žaludku mají místo zubů (:-). Ať se daří.
Také dodržujte hygienu, myjte si ruce od velkých slepic před tím, než začnete uklízet a chystat vodu a krmení kuřátkům.
kelím (neregistrovaný) 03.01.2010, 19:11:01 xxx.xxx.147.137
Ok díky Paní J.M .Tak asi jako všichni co se jim vylíhnou kuřátka si říkám kolik asi bude slepic a kolik kohoutu. Nemáte někdo nějakou radu jak to poznat u cca 3 denních kuřat. Moje babička říkala že pokud chci slepičky mám nasadit protáhlá vejce a potom že slepičkám dřív rostou ocasní pera a kohoutci mají delší nohy. Koukal jsem po netu ale na sexování kuřat jsem toho moc nenašel. Tak pokud máte někdo svoje poznatky popřípadě adresu na internetu kde se dá něco sehnat díky předem. Jsem začínající líhnař a vylíhnul jsem první kuřata tak to studuji .
J.M. (neregistrovaný) 04.01.2010, 12:11:40 xxx.xxx.105.3
Domnívám, že i kdyby byli všichni kohoutci, že se nic neděje.
Japonci sexátoři (tři roky školení) umí poznat pohlaví ihned po vylíhnutí po vychlípení kloaky. Je to velmi jemná práce, a kdo to neumí, kuřátka poraní. Druhý den po vylíhnutí se to už poznat nedá tímto způsobem.

Jinak obvykle kohoutci bývají trochu větší, a pravda je s těmi nohami, že kohouti mají silnější nohy. Na jisto se to pozná teprve tehdy, když kohouti začínají kokrhat a také tím, že kohouti mají dříve už větší červené hřebínky v době, kdy slepičky kuřičky ještě mají "bledé tváře" (:-) a bledé maličké hřebínky.

Pochybuji o tom, že by bylo možné podle tvaru násadového vajíčka poznat pohlaví budoucího kuřátka z něho vylíhnutého. To by už asi dávno ve velkochovech někdo využil (kdyby to bylo pravda) a vejce s kohoutky nelíhnul. Domnívám se , že podle tvaru vajíčka nelze poznat, zda se vylíhne kohoutek nebo slepička.
ladislav (neregistrovaný) 20.01.2010, 13:21:31 xxx.xxx.156.117
kde by som zakupil liaharensky teplomer?dakujem.
Robert Horr (neregistrovaný) 19.12.2016, 18:52:31 xxx.xxx.237.69
Odpověď na příspěvek uživatele ladislav z 20.01.2010, 13:21:31

Tepoměry a ostatní pomůcky dostanete na WWW.LIHNE.CZ

Obrázek
Roman (neregistrovaný) 05.05.2021, 21:55:40 xxx:xxx.d571:8b69

Dobrý den, mám automatickou líheň, a potřebuji prosvítit vajíčka a nevím, jak postupovat, abych nezachladil vajíčka, zdalí pojednom (mnohačetné otevírání líhně) nebo po etapách (třeba po 10ti)??? Děkuji


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.