Aktuálně: 5 088 inzerátů172 530 diskuzních příspěvků17 717 uživatelů

Prosím o radu

Tomáš (neregistrovaný) 29.01.2010, 18:38:29 xxx.xxx.4.142
mám zájem o chov tukanů obrovských a krátkozobích je tu někdo kdo poradí s chovem pomůže sehnat chovné ptáky nebo mě to rozmluví že je to mesmysl.Chovám ary a kakaduy ale kvuli hluku budu asi chov rušit a nechci zústat bez pohledu na ptáky když mám vybudované komplet zázemí. Ďíky za každou radu. Tom.
Novák Vladimír (neregistrovaný) 01.02.2010, 20:40:33 xxx.xxx.207.2
Dobrý večer,před několika lety (v dobách hojných dovozů) jsem si též pohrával s myšlenkou pořídit si některé druhy tukanů ( v té době se dali ptáci pořídit za " lidový peníz"). Po podrobném prostudování veškeré dostupné literatury jsem od svého záměru ustoupil. Vesměs se jedná o velmi náročné ptáky jak na potravu (pestrost stravy) ,tak na chovné podmínky (celoročně poměrně vysoká teplota v kombinaci s optimální vlhkostí vzduchu). Přestože se dovezly desítky ptáků v několika druzích, dnes se v soukromých chovech vyskytují pouze sporadicky ( o odchovech ani nemluvě - stejně jako o současných cenách za zbytky jednotlivých ptáků). A co se týče poznámky o hlučnosti vašich papoušků, tak s tukany je to z bláta do louže. Jedná se totiž o velice hlučné ptáky! S pozdravem Novák Vladimír - Chlum u Třeboně
tragopan
tragopan (182 příspěvků) 02.02.2010, 15:07:13 xxx.xxx.114.160
Dobrý den,
pokud mohu poradit tak zvažte chov turak jsou to nádherní ptáci, podstatně méně nároční než tukani a navíc nejsou hluční. Přeji mnoho zdaru a zdravím Míla Stehlík
Obrázek
bouda
bouda (77 příspěvků) 03.02.2010, 16:55:24 xxx.xxx.236.253
Dobrý den. Milý Tome. S náročností chovu tukanů, ,má pan Novák zřejmě pravdu. U soukromých chovatelů se prakticky nevyskytují, a ani v zoologických zahradách nejsou častí. Taktéž jejich odchovy jsou jen sporadické. Mnohem úspěšnější je chov malých druhů - arasariů. Ti už tak nároční nejsou, a také odchovy se daří mnohem častěji. Kdysi jsem choval samici arasariho zeleného, a jednalo se o naprosto nenáročného chovance. Bura Adam
anonymní (neregistrovaný) 04.02.2010, 21:24:36 xxx.xxx.4.142
Pánove, děkuji za Vaše názory. V dobách dovozů si kamarád pořídil dva páry tukanů obrovských, po roce se jich zbavil kvůli problémům s krmením a trusem. Choval je ve voliérách po papoušcích, na dně byl písek a trus kromě zápachu začal vyžírat podkladní beton, v létě měl plné zálety mušek. S hlukem problém nebyl, celé dny ptáci poskakovali a jen tak divně chrochtali. Do dneška na ně nemůže zapomenout, ale ten nápad mně rozmlouvá. Jenže je to takový můj "dětský sen" a taky jsem chtěl znát názor někoho, kdo má zkušenosti s chovem měkkozobých. Jedinej odchov, o kterém vím, byl v ZOO Břeclav, ale tam přišli o samici. Ještě mě alespoň trochu zorijentujte v cenách. Tukanů jsem našel jeden pár za cenu 8000 EUR, což se mně zdá dost, můj odhad je tak 5000 EUR, ale střílim od boku. Jeden pár je stejně málo na založení "nějakého chovu" by to chtělo alespoň dva. A jaké jsou ceny turak, v kolika letech vyspívaji a jsou k sehnání? Mockrát díky za vaše názory Tomáš Průša Šakvice
jerrys
jerrys (14 příspěvků) 06.02.2010, 09:35:31 xxx.xxx.103.11
Zdravím Tomáši,

pokud si opravdu zahráváte s myšlenkou chovat tukany rozhodně koukněte na tyto webovky http://www.charmosina.estranky.cz/ patří panu Dohnalovi a najdete tam i články k chovu a odchovu. Pan Dohnal sice tyto ptáky už nechová, ale pokud se s ním zkontaktujete tak věřím, že Vám poradí. Já jsem od něj před několika lety kupoval lorie abyl to velice v pohodě člověk, který se vším poradil. Osobně Vám fandím a věřím, že se nenecháte odradit a chovu se budete věnovat. Je sice pravda že nepujde je hned tak sehnat ale když vytrváte tak určitě tukany seženete.

PS: Jinak zdravím do Šakvic, 7 roků jsem pracoval na odboru životního prostředí v Hustopečích takže vůbec nechápu jak mi mohlo uniknout že je zde chovatel arů :D :D :D Ještě podotknu že cena za tukany 8000 eur je přemrštěná, stoprocentně se dají sehnat levněji, stačí sledovat i zahraniční inzerci. Držím palce.
jerrys
jerrys (14 příspěvků) 06.02.2010, 09:45:18 xxx.xxx.103.11
a ještě dovětek. Tukani jsou stoprocentně hluční, ale nemají na ary to určitě ne, protože když zařve ara tak někdy mohou zalehnout i uši :D :D Jinak pokud se necháte infikovat turakózou tak počítejte s tím, že vakcinace proti ní nejsou a není cesta zpět, tak to zvažte, jedná se opravdu o závažné onemocnění. Pokud byste chtěl se infikovat i jinými viry timáliovitými, drozdovitými a krkavcovitými, není problém, ozvěte se :D :D :D
gazd
gazd (193 příspěvků) 06.02.2010, 11:35:21 xxx.xxx.241.196
Dobrý den pánové. Chov tukanů bude jistě záležitostí finančně náročnou, a také odchov těchto krasavců nebude zřejmě jednoduchou záležitostí o čemž dle mého názoru svědčí současný stav těchto ptáků v našich chovech. Nemám žádné zkušenosti s chovem tukanů, takže Vás zřejmě napadne, proč vlastně do diskuze vstupuji, ale celkem mne zaskočila informace, že trus tukanů zapáchal. Od loňského roku mám v chovu pět párů turaků z rodu Tauraco a zimuji ptáky v místnosti 4m/3 m a i po týdnu, kdy je již pod bidly dostatek trusu, nic nezapáchá. Čistím jednou týdně. V záletech i ve velice teplých, letních měsících jsem také prováděl čistění jedenkrát týdně a žáden zápach jsem nezaznamenal. Skladba Krmení je u obou zmíněných druhů velice podobná, takže mne informace o zapáchajícím trusu zaskočila. V záletech pro turaka mám taktéž betonovou podlahu a ta je bez známek narušení od trusu ptáků, takže já to vnímám, jako přidělení dvou plusových bodů pro turaka. Jinak turakové jsou dostupní především ze zahraničních odchovů (Německo, Nizozemí,Belgie), ale už se také objevují odchovy u nás. Cena se pohybuje od několika stovek euro až po několik tisícovek euro, záleží na druhu. Například stejný obchodník nabízející tukany obrovské uvádí cenu za pár u turaka - spáráka naholícího ( Corythaixoides personatus) 100 000 kč. V Nizozemí se pohybuje cena za pár kolem 3 500 euro, což je vlastně totéž. Turakové mohou dospívat již v prvním roce svého života. Já jsem si v loňském roce dovezl k mé čtyřleté samičce desetiměsíčního samečka turaka červenokorunkatého a ještě téhož roku měli ptáci snahu hnízdit a to v době, kdy bylo nutné již ptáky umístil do zimoviště. Výsledkem bylo jedno vejce rozbité v záletu a jedno snesené v zimovišti v boxu o roz. 2 m/1m /1m Š/H/V. Vejce bylo neoplozené. Sameček i v zimovišti projevoval o samičku zájem a často ji krmil, takže jsem páru do boxu umístil košík. Do čtyř dnů zasedli v košíku na dvou vejcích, a pravidelně se při sezení na snůšce střídají. Za několik dní se uvidí, zdali jsou vejce oplozená. Sameček je nyní patnáctiměsíční.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 06.02.2010, 21:21:18 xxx.xxx.114.160
Dobrý den, souhlasím se Zdeňkem, trus turak nezapáchá a co je podstatné není jím znečištěna celá voliéra včetně stěn , nýbrž se nachází na zemi pod několika oblíbenými bidly. U nás turaka zatím nebyla příliš rozšířeným druhem. Chovaly se zde především tři druhy a to banánovci fialoví, persa persa a persa bufoni a od těchto druhů se dal občas sehnat i odchov. V loňském roce pak bylo dovezeno několik dalších druhů a je tak předpoklad většího rozšíření turak v ČR. Co se cen týká, tak uvedu orientační ceny roku 2009 v eurech za pár u nejčastěji chovaných druhů turak v Belgii a Nizozemí.
T. leucotis 500 / t.persa persa, t.persa bufoni, m.violacea 750 / t. erythrolophus 800 / t. livingstoni, t.hartlaubi, t.porphyreolophus, 1000/ t.fischeri 1200/ t.schalowi , m. rossae1500/ t. leucolophus 2000.
Pro názornost přikládám fota jednotlivých druhů.
Přeji mnoho zdaru a zdravím Míla

1.T. leucotis - bělolící
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 06.02.2010, 21:23:40 xxx.xxx.114.160
2.t.persa persa - chocholatý
Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.