Aktuálně: 5 136 inzerátů172 230 diskuzních příspěvků17 713 uživatelů

Žako

liaj
liaj (111 příspěvků) 09.10.2007, 09:17:36 xxx.xxx.88.218
Pročítám diskuze na www.parrotclub.sk na téma partner/kamarád pro žaka. Většina zkušených chovatelů se shoduje v názoru, že chovat žaka samostatně (bez parnera) s sebou dřív nebo později přinese problémy (nemoci, vyškubávání peří, apod.). Chtěla bych se zde zeptat na váš názor. Opravdu nemůže být žako štastný bez partnera, tzn. jen s chovatelem, který, přestože chodí do práce, mu věnuje spoustu času. Já mám 5 měsíční mimino a zatím se zdá vše v pořádku.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 10.10.2007, 05:56:45 xxx.xxx.168.20
Milá pani vřele vám doporučuji kontaktovat opravdu zkušené chovatele a ne lidi co chovají papoušky, jako mazlíčky. Chovatel těchto ptáků vám poví mnohem více.

Nejsem vůbec zkušený chovatel, ale pokusím se vám odpovědět. Každý papoušek, tak jako i člověk si zaslouží svého partnera. Pokud se rozhodnete chovat žaka a neplánujete pořízení druhého, tak si žako vezme jako partnera vás. Nevím co se přesně probírá na zmiňovaných tématech, ale nějak si nedovedu představit, že by papoušek chytnul nějakou nemoc z toho, že nemá svého partnera. Určitě nedoporučuji se přespříliš žakovi věnovat. Udělejte si určitý režim, který budete neustále dodržovat. Nemá cenu se mu ze začátku věnovat dejme tomu 8 hodin denně a pak najednou z pracovní vytíženosti se mu budete věnovat jen 2 hodiny denně. Pak v tomto případě by hrozilo právě zmiňované škubání peří.

Osobně si myslím, že se nemusíte bát, že se papoušek žako bude mít špatně. Prostě jen budete jeho partner vy.
liaj
liaj (111 příspěvků) 10.10.2007, 08:04:34 xxx.xxx.88.218
Ondřeji. Díky moc za odpověď. Mám na věc podobný názor (cítím to tak)....Strádání, psychické problémy = náchylnost k nemocem. Tak je to v diskuzích spojováno.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 10.10.2007, 09:03:09 xxx.xxx.168.20
Jenže tady jde o to zda bude papoušek strádat. Jak jsem psal, jako partnera bude mít tebe a po dobu co nebudeš doma se musí zabavit okusováním větviček, hraní s hračkami, hygienou (čištění peří), odpočinkem, pojídáním potravy. Samozřejmě netvrdím, že by se ptákům měl upírat partner svého druhu jen tvrdím, že pokud partnera svého druhu nemá, tak si vybere jako partnera člověka.

Trošičku se pokusím rozebrat určitou teorii.
1. Lidé si kupují ručně dokrmené papoušky, protože jsou krotcí
2. Ručně dokrmení ptáci nejsou ochočeni protože se krmí ručně, ale protože mají častější kontakt s člověkem a uvykají si na člověka. V některých případech papoušek vůbec nepozná ptáky svého druhu a pozná ve svém životě jen lidi.
3. Proč tedy někteří lidé tvrdí, že by papoušek měl mít partnera svého druhu, když i přesto si pořídili Ručně dokrmeného papouška, který si vlastně v době dokrmování více zvykal na lidi a odvykal si na plachost a na některé přirozené věci, které patří k jeho druhu.
4.) Jsou mezi námi i tací, kteří ruční dokrmování naprosto odsuzují a já se jim ani nedivím, protože papoušek ztrácí své určité přirozené přírodní specifika.

Nechci a nemohu pomlouvat určité diskusní fora, protože jsem redaktor na těchto stránkách a musím se snažit být objektivní a seriozní. Ale co mohu napsat je to, že bych ti doporučil raději určité věci probírat přímo s chovateli žaků, kteří mají mnohem více zkušeností. Já žaky nechovám jen je občas chodím sledovat ke známému přes kamery.
anonymní (neregistrovaný) 10.10.2007, 13:58:12 xxx.xxx.61.207
Paní Lenko, nemohu nereagovat na Váš dotaz. Já sama jsem několik let toužila potom, pořídit si právě papouška Žaka. Myslím, že je velmi nutné než si ho člověk pořídí, opravdu si toho hodně přečíst o jeho povaze a chování. Je jasné, že jsou tři možnosti. Buď raději Žaka nepořizovat, koupit rovnou párek, nebo jen jednoho.Velmi dobře jsem si vědoma toho, že takovému tvorečkovi člověk musí nějaký čas věnovat. Já mám doma samečka necelý rok a když jsem ho kupovala ručně dokrmeného, byly mu 4 měsíce. Naučila jsem ho určitému dennímu režimu včetně čistoty, na který si myslím velmi dobře přivykl a zatím je spokojený. Do práce odcházím o 6.30 a domů přicházím 15.30. Pouštím ho ven cca na 4-5 hod. povídáme si, venku si hraje i sám. Věnuje se mu i manžel, takže nedělá mezi námi žádné velké rozdíly. Nechci aby se stal moc závislý, takže jdu klidně i ven na zahradu a nechám ho tam samotného puštěného. Byl se na něho podívat i sám chovatel a konstatoval, že papoušek si žije velmi spokojeně. Nevím samozřejmě jak se změní jeho chování až opravdu dospěje, ale zatím je velmi milý a mazlivý.
anonymní (neregistrovaný) 10.10.2007, 14:45:09 xxx.xxx.168.20
Papouška samotného Lenko určitě nenechávej, protože by mohl překousnout elektrický kabel, nebo by si nějak mohl ublížit, sníst nevhodné věci a podobně.
cone
cone (1412 příspěvků) 10.10.2007, 21:19:56 xxx.xxx.176.221
Paní Lenko,zareaguji , eventuelně doplním odpověd, kterou jste dostala od Ondřeje.Někdy se stane, nebo u některých chovných párů stavá téměř vždy, že svá mládata nedokrmí, nebo přestanou z různých důvodů krmit.Rozumné v takové situaci je včas zasáhnout a přejít na umělý / ruční / odchov.Je nyní na chovateli, zda nakrmí a odloží papouška do odchovny, nebo ho více přivyká na lidskou péči a ochočuje jej.Další nezanedbatelný faktor při ručním odchovu je , zda je papoušek jedináček, nebo se dokrmuje více jedinců / i jiného druhu /.V prvním případě je závislost na člověku větší, ve druhém mu dělají společnost ostatní papoušci a jeho eventuálni použití v dalším chovu je méně problematické.
I Vámi chovaný jediný papoušek může prožít plnohodnotný spokojený život, ale jen s Vaším přičiněním a patřičnou péči.
Letos jsem dokrmoval tři senegalce z jednoho hnízda, věnoval jsem všem stejnou péči, po nakrmení jsem je všechny hned odkládal do odchovny, a přesto jeden byl lidský závislák a dva si vystačili sami.Nyní dokrmuji jen jednoho a sám jsem zvědav na jeho chování až dostane společnost větších papoušků jiného druhu, ale o měsíc mladších.
Markéta (neregistrovaný) 15.11.2007, 16:46:29 xxx.xxx.14.99
Chtěla jsem se zeptat, co lepšíí - koupit si samečka či samičku žaka? Do déto doby mám zkušenosti jen s korelami. Děkuji za odpověď
sense
sense (2 příspěvků) 16.11.2007, 13:01:52 xxx.xxx.3.65
Lenka pri 5 mesacnom mimine naozaj moze byt vsetko v poriadku.V obdobi dospievania a dospelosti sa moze povaha zaka zmenit.Ono skor ide o to,ze skor ci neskor sa na cloveka moze tak velmi naviazat,ze z toho mozu plynut tie problemy,ktore su opisane na www.parrotclub.sk a lepsie je predsa problemom predchadzat ako potom ich potom riesit.Jeho vtaci partner bude s nim 24 hodin denne,ale vy asi nikdy nie a cim skor dostane partnera,tym skor si na nho moze zvyknut;)
belka (neregistrovaný) 16.11.2007, 16:04:43 xxx.xxx.93.119
Lenko pětiměsíční žako je vlastně mimino, bez dalšího ptačího přítele se na tebe naváže a v pubertě může na dítě začít útočit. žakové si většinou najdou svého oblíbence a na ostatní žárlit. na www.parrtoclub.sk najdeš rady od dlouholetých chovatelů - mazlíčkářů, mají s žaky osobní zkušenosti, které vychází z jejich dlouholetého soužití ... puberta se určitě projeví a spousta žaků končí takto v inzerci v prodeji - z rodinných důvodů, stačí jen pročítat inzerci.
anonymní (neregistrovaný) 17.11.2007, 00:00:14 xxx.xxx.58.62
Hicksi kolik tech zaku jsi mel doma jako domaci mazlicky, ze o tom tak zasvecene radis?
cone
cone (1412 příspěvků) 17.11.2007, 13:53:55 xxx.xxx.176.221
Dobrý den, myslím, že není ani tak důležité, kolik měl Hicks doma žaků jako domácí mazlíčky, já jsem si jeho odpověď přečetl pozorně a můžu konstatovat, že jeho reakce je v obraze a že obecně může platit pro jakéhokoliv domácího mazlíčka z říše papoušků.Jeho odpověď jsem doplnil o své zkušenosti.Kdo nehledá extrémy a příležitost do někoho si rypnout by měl být s těmito odpovědmi teoreticky o trochu více vybaven.
Jinak pro Vaše uspokojení, několik žaků chovám. Příjemný den Cone
anonymní (neregistrovaný) 17.11.2007, 14:03:33 xxx.xxx.123.54
Určitě bych nereagoval. Takový lidé většinou vyzvýdají kdo co chová, jen aby je mohli vykrást.
anonymní (neregistrovaný) 22.11.2007, 22:05:26 xxx.xxx.48.224
Mám doma žaka již 17let a je spokojený neškube se bezvadnej společník. Není potřeba mít dva pokud se mu věnujete.TO ŽE JSOU DVA NEZNAMENÁ JEJICH SPOKOJENOST ,ALE TAKÉ SE JICH SPOUSTA ŠKUBE NEBO NESNÁŠÍ. Papoušci jsou ptáci žijící v hejnech a svého partnera si vyberou podle svého a nikdo jim ho nepředhodí. Proto si myslím, že pokud nechci žaka odchovávat je pro ně trest že nemůžou zahnízdit a odchovat mladé .
Anonymní (neregistrovaný) 26.05.2015, 19:58:26 xxx.xxx.124.254

Můj žako mě nemá rád  kouše mě atd co stím🙂

 

Anonymní (neregistrovaný) 27.05.2015, 15:53:28 xxx.xxx.20.35

vic se rozepis, jak je stary jakeho je pohlavi on a jakeho ty, jak ho mas dlouho, kde ho chovas, jak moc se mu venujes?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.