Aktuálně: 5 041 inzerátů173 726 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Korela, bojí se ruky

Stene (neregistrovaný) 04.12.2010, 17:55:47 xxx.xxx.64.89
Tak míčku se teda pořádně bojí.. Jenom když ho vidí a dávám ho do klece tak začne lítat po kleci jak splašenej..
Zdenka (neregistrovaný) 04.12.2010, 18:30:35 xxx.xxx.57.166
Zkuste lákat na dobrůtky..Co má nejraději, to podávat z ruky-a nedávat běžně do krmení..Např. slunečnici.. Jen z ruky-a pokud jí tak moc chutná , bude asi ochotná přiblížit se k ruce...A pokud tak bude navyklá , tak nabízet slunečnici z větší a větší dálky..- a dát druhou ruku tak,aby na ni "nastoupila".. Tak jsem to naučila pyruru.. :-)
Zdenka (neregistrovaný) 04.12.2010, 18:46:30 xxx.xxx.57.166
Tak jsem přečetla jeden z doporučovaných článků..a je to popsáno tak,jak jsme ochočování zvládli my. Cituji z článku: "...přes klec budete podávat jeho oblíbené dobroty.Po nějakém čase se vaší ruky přestane bát.Potom pokračujte ,ale podávejte jí potravu otevřenou brankou klece.Když už si potravu i takhle s naprostou jistotou začne brát, můžete ji začit dávat před nohy ruku ,aby na ni mohla stoupnout.Tohle obvykle nějaklou dobu trvá ,ale určitě se Vám to podáři.Až už bude na vaši ruce uplně bez problémů a nebude ulétát můžete začit s drbáním apod." A opravdu je potřeba neustále KOMUNIKOVAT..Nejdříve mluvit na ptáčka polohlasem,aby měl pocit klidu..A potom třeba po několika dnech už při částečném ochočení hlas trošku změnit-např. po uvítání a příchodu ke kleci použít slova "..Ahoj..tak pojď ven..Hop! Pojď na ruku..šup! Šikulka.." atd. Tak to u nás vynikajícně fungovalo..Mluvit, mluvit,mluvit..Tak to dělám i při krmení ve venkovní voliéře, ptáci jsou už navyklí na můj tón hlasu..Nedávno je vystrašila myška-tak lítali v panice po voliéře..Začala jsem na ně mluvitt a brzy se zklidnili. A když nesu krmení,tak na ně "šveholím" už zdaleka..a také na to velice dobře reagujíí.. Hlas je prostě velmi důležitý při ochočování..
Stene (neregistrovaný) 04.12.2010, 19:43:24 xxx.xxx.64.89
Přes klec si bere slunečnice už dlouho. Když jsem ji otevřel vrátka a dával slunečnici aby se musela natahovat tak mi stoupla oběma nohama na prst (předem připravený), ale vždycky po ukořistění hned sleze. Mám mít prst, na který mi vleze v klidu, nebo ji mám zkoušet vytahovat z klece (vždycky se lekne).. Díky všem za rady
Zdenka (neregistrovaný) 04.12.2010, 20:01:45 xxx.xxx.57.166
Já bych to zkoušela pořád dokola..Kořist si vezme, pak sice z prstu sleze - ale pak asi zase bude mít chuť znovu na kořist..ne? :-) A prst bych jí tam chvíli nechala, aby pochopila, že se vlastně "nic neděje"... A zase dát další pamlsek.. Naše pyrura se po pár dnech osmělila, na prst si zvykla a pak dokonce u dvířek klece nedůvěřivě našlapovala, než stoupla na ruku mimo klec...Chuť na slunečnici byla veliká.. :-) Ale po pár dalších dnech už pohoda.. Chce to trpělivost.. Každý den pomaličku..
Eva P. (neregistrovaný) 05.12.2010, 10:29:55 xxx.xxx.81.125
Stene, moje korela také ze začátku z ruky hned slezla, musíte to dělat stejně dál, ona si časem zvykne, že se nic neděje, i když na tom prstě zůstane. Pak jsem jí jen nechala vlézt na prst a po chvilce zase dala na bidélko v kleci. Když to už dělala beze strachu, teprve pak jsem jí na prstě vyndala pomalu ven. A venku zase nechat, aby vlezla na prst a zase posadit zpět odkud si na něj vlezla. Pak už se nebude bát.
Majka (neregistrovaný) 05.12.2010, 10:39:37 xxx.xxx.149.45
Ahoj, taky jsem byla nešťastná, že mi můj mníšek nechtěl jít na prst. Ale naučila jsem ho to přesně tak, jak popisuje Zdenka. Pak jsem ho i přidržela druhou rukou (i když trošku násilím) a pomalu jsem ho hladila a mluvila a pusinkovala a začala jsem ho krmit z pusy - a tím jsem si ho získala nejvíc. Od té doby se hned z prstu natahuje a šťourá mi do pusy, co tam zase najde dobrého. Kubíček je teď mazlíček, věčně na rameni, všude musí se mnou ....teď jsou mu3,5 měs.
Stene (neregistrovaný) 05.12.2010, 20:00:47 xxx.xxx.64.89
Chtěl bych se zeptat, co znamená, když má korela rozčepýřenou oblast okolo zábáku. Nevím, jak se tomu říká. To znamená, že je spokojenej, nebo naopak?
Stene (neregistrovaný) 05.12.2010, 21:59:47 xxx.xxx.64.89
Super, to jsem chtěl slyšet. Poslední dobou to u něj vídám častěji!
Stene (neregistrovaný) 09.12.2010, 16:25:42 xxx.xxx.64.89
Tak po několika dnech si korela bez problému stoupne na prst (připravený ve dvířkách klece - kam je nalákána na slunečnici).. Když ji slunečnice dávám pořád, vydrží tam snad 10miunt. Ale pokud přestanu dávat slunečnice, začne agresivně klobat do prstu, na kterém stojí.. Co a jak dál teď?
Nikola (neregistrovaný) 08.12.2014, 15:16:25 xxx.xxx.225.11
Odpověď na příspěvek uživatele Miloš Ditrich z 30.11.2010, 21:44:45

Ahoj... potřebuji váhavě pomoc, moje korela se dřív nechala hladit chtěla stále drbat na krku ale teď pořád útočí, co mám dělat? Bojí se ruky a pořád mi leze na hlavu a mám pocit že se na té hlavě páří, co mám dělat? Děkuji

Nikola (neregistrovaný) 08.12.2014, 15:55:12 xxx.xxx.225.11

prosím o pomoc, dříve se moje korela nechala se hladit a drbat za krkem ale teď do mojí ruky pouze útočí a sičí na ni. Co mám dělat? Jak zase získám její důvěru? Co dělám špatně? Je to tím že když jedeme na dovolenou dáváme ji na hlídání někomu jinému? Nebo je to tím že jsem ji jednou chytla do ruky? Prosím o rady všeho druhu :(

Sameček, rok a půl starý, máme ho jeden rok

Tery (neregistrovaný) 15.08.2015, 14:46:56 xxx.xxx.150.29
Ja zase cetla, ze ochocit korelu vyhladovenim a davat zradlo jen z ruky je blbost. Radeji pry chcipne hladem nez by si z te ruky vzala zradlo :-( prave mam doma jednu mladounkou . ta pri prendavani do klece ulitla a ja udelalla chyby, ze jsemm ji chytla do ruky, ted se mne boji. Mame ji doma dva dny a manzelovi sedne na ruku, desto na mne syci. Uz jsem jednu mrla a ta mne milovala, tyz sen po prinesenu domu se nechala krmit a sedat na prst. Jenze ta pri prendavani do klece neutrpela sok. Tak ted taky zjistuju jak na tuhle. :-( chci ji mit jako mazla a ne furt v kleci
J.M. (neregistrovaný) 15.08.2015, 17:37:10 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Nikola z 08.12.2014, 15:55:12

Pro Tery  a pro Nikola:

Nejlepší je naučit ptáče sedat na ruku hned od počátku, když se krmí rukou do zobáčku. Ono pak ví, že sednout na ruku znamená, že dostane jídlo a tak se na sednutí na ruku těší, třepe křídly a loudí jídlo. Potom vím, že ptáčata nejdříve nemají  rádi hlazení ani na hlavě ani na hřbetě; je to instinkt, protože ptačí dravci útočí svrchu tj. se shora na hřbet oběti. (Papoušek není ani pes, ani kočka. Domnívám se, že klasické hlazení po zádech pro papouška není tak příjemné, jako pro psa nebo kočku.)  Další podmínkou je naprostá důvěra ptáčete k chovateli. Tedy nedoporučuji chytit ho za tělíčko když se důvěřivě přiblíží k ruce; ptáček to pak považuje za "zradu". Takže doporučuji, abyste se  zpočátku dotýkala opatrně zepředu pouze jeho zobáčku, pod bradou a možná jemně pohladit prstem po prsíčkách  v oblasti volátka. A hrát si a hrát a pokud možno s ním být co nejvíce volně v místnosti mimo klec. Hudba a zpívání je pro něj také příjemnou hrou. Hlavní iniciativu mazlení by měl mít ptáček; on to umí, on si umí např. sednout páníčkovi (paničce) na rameno, přiblížit se až k hlavě a zobáčkem něžně "žižlat" člověku ušní boltec. A když dává papoušek přednost Vašemu manželovi, tak to "skousněte".  Dva dny je krátká doba. Přes Vašeho manžela k Vám cestu také najde. Hlavně: Žádné násilí !

Tery (neregistrovaný) 15.08.2015, 18:40:45 xxx.xxx.150.29
Pro Nikolu. Tak uplne ptace nemame, mame asi 7-8 tydenni od chovatele. Tenkrat bylo o kapku starsi. Snazim se byt nezna , v klidu a mluvit tise, zpivat atd. Ale nakonec jsem se rozbrecela, moc jsem se na ni tesila a ona na mne syci, coz chapu. Ale ona zareagovala, prestala sycet a koukala na mne s citem a zkoumave. Bylo videt, ze vi, ze jsem smutna. Takze dve hodky snahy, kdy nyl manze s detma prtc pomohly. Poustim ji hudbu, nebo zpivam. Jestli mne prijme a bude milovat, jako jeji predchudkyne, budu brecet stestim. Hrozne jsem se tesila. Prosim te, mohla bys mi napsat na mejl t.skorepova@seznam.cz , kdyby ti to nevadilo, chtela bych te mit "nablizku" vypada to ze vis co mluvis a ja potrebuju nekoho s kym to budu resit. Manzel s tim zkusenosti nema a odmita cist literaturu . s bojim se, ze tuhle stranku omylem v mobilu vypnu bud ja, nebo deti a budu v cudu. Tisickrat Dekuji Tereza

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.