Aktuálně: 5 053 inzerátů173 556 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů

Páření senegalců

zbynek
zbynek (917 příspěvků) autor webu
28.11.2010, 15:01:56 xxx.xxx.142.1
Včera se mi podařilo zachytit na webkameru páření mých senegalců, takže kdo by měl zájem může kouknout na krátké video zde: http://www.youtube.com/watch?v=vlX92f_fwhI Něco k mému páru. Letos mi poprvé zahnízdili jako 5-letí. Takže pro někoho možná dost pozdě. Příčina je možná v nevhodně budce, kterou jsem jim doposud dával. Byla pro ně asi dost velká, většího průměru. Na doporučení zkušenějších jsem letos dal dvě nové budky malého průměru a ihned co jsem ptáky umístil do klece začli obě budky zkoumat. Nakonec si vybrali tu kolmo postavenou a od 5.10. začala samice spát v budce, vůbec jsem tam nekoukal, abych ji nerušil, tak jsem neznal přesné datum zasednutí, počítal jsem jej zhruba kolem 5.10. kdy spala poprvé přes noc v budce. 14.11. se z budky stále nic neozývalo, tak jsem musel provést kontrolu a objevil 2 vejce (na fotce), obě byla mírně nakřáplá, ale ne od klubání ale zřejmě od samice nebo samce a jejich neopatrnosti tím pádem byly oba zárodky mrtvé. Jeden hádám hned kolem 10.dne inkubace a ve druhém vejci bylo naprosto celé hotové mládě jen naklubat, ale samozřejmě mrtvé. Budku jsem vrátil zpět, samice do ní ihned vlezla, tak alespoň pro příště vím, že kontrola je možná (samice je ručně dorkmená, takže krotká). Nyní už 4. den sleduji kamerou opět několikrát denně páření a samice tráví dost času v budce, zřejmě dojde k druhému pokusu, snad bude vydařenější. Včera se mi podařilo jedno páření nahrát, takže odkaz na video máte výše.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 28.11.2010, 15:16:58 xxx.xxx.141.18
dobrý den, mohu se zeptat na rozměr budky, kterou si vybrali?děkuji
fylip
fylip (1289 příspěvků) 28.11.2010, 15:26:49 xxx.xxx.80.34
Taky by mě zajímala ta budka. U mě lezou do kmenové, průměr 22cm a výška 50. Prokousali už dvě dna, takže jsem budu nakonec podložil plným kmenem a ať si klovou. Vletoví otvor si upravili podle sebe. Vyházeli ale všechny hobloviny. I když je v budce ještě asi 1/4 hoblin + třísky které si tam nadělali upravou budky, tak se mi to zdá máo. Někde jsem četl že to senegalci dělají a že to Pán řešil až když samice snesla a podložil až vajíčka. Když hobloviny doplnil ještě před snůškou, tak je znovu vyházeli. fylip
anonymní (neregistrovaný) 28.11.2010, 17:54:46 xxx.xxx.90.180
zbyňku mohu se zeptat jaký typ kamery používáte a na jakou vzdálenost vám to funguje? děkuji
Milan (neregistrovaný) 28.11.2010, 17:57:17 xxx.xxx.242.247
Vy šmíráku!! :) Mám takhle natočeno asi 30 krátkých videí z budky žakoušů-od narození až do výletu. Musím říct,že v době natáčení to byl neskutečný zážitek,sledovat chování rodičů a růst mláděte když o Vás neví. Hodně štěstí.
Orina (neregistrovaný) 28.11.2010, 18:38:37 xxx.xxx.108.34
Já v budkách kameru nemám, ale když slyším co se tam odehrává, tak jsem kolikrát ráda, že to ani nevidím. Napřed to zní jako házení vajec o stěnu,pak kouklení z místa na místo za strašného škrabání a kvílení a pak to utichne. to se opakuje večer co večer do vylíhnutí mláďat. Občas se divím, že se mláďata z takových vajec vůbec vylíhla.
cone (neregistrovaný) 28.11.2010, 18:54:48 xxx.xxx.67.3
Ahoj Zbyňku, koukal jsem na to tvé video a mám vždy z pozorování páření zvláštní dojem. Kolikrát bychom bez kamery ani nevěděli, jak se naše páry chovají v naší nepřítomnosti. Jinak velmi pěkný pár. Letos mě poprvé překvapili žakové - pářili se i v mé přítomnosti, jinak úplně zírám, co všechno dělají mojí noví kubánci když tam nejsem. Co se týče budek u senegalců, tak v mém případě asi u pěti párů, které odchovávaly se osvědčila vždy budka menší, jestli ležatá nebo stojatá nehrázo zas až takovou roli. Asi v menších boudách mají větší pocit bezpečí a jsou schopni si lépe vytvořit a udržet potřebné mikroklima.Můj pár seneg. nyní sedí na 4 vejcích, tak jsem také zvědav jak to bude dále probíhat. Ještě bych se chtěl zeptat jak se ti chovají venezuelci, budou hnízdit?
zbynek
zbynek (917 příspěvků) autor webu
28.11.2010, 19:19:43 xxx.xxx.142.1
Ten průměr přesně nevím, když se ozvete později mohu jej změřit, nyní je nechci rušit ale myslím, že vnitřní průměr je jen cca 17 cm. Kameru používám tuto: http://www.lan-shop.cz/d-link-dcs-950g-25954 Už ji mám pár let, takže to není nejnovější výrobek, ale funguje zatím spolehlivě. Je bezdrátová, vysílá přes routr takže ikdyž je ve sklepě tak obraz na notebooku sleduju přes 2 stropy a několik zdí, ale moc tomuto nerozumím. Cone: s těma budkama to bude pravda. Co se amazoňanů týče, tak se těším na jaro, v červnu budou 5-ti letí. Už 2 roky se snažá pářit ale ještě nic udělali, chovatel co je od něj mám říkal, že mu sedli oba páry až v 5 letech. Až letos jsem u nich dělal DNA a co jsem si s tím zažil, to by bylo na delší psaní a na to teď nemám čas, takže zítra založím nové téma a seznámím návštěvníky s mými trampoty s DNA a jsem opravdu zvědavý, co mi k tomu řeknou chovatelé, kteří mají s určováním pohlaví více zkušeností.
anonymní (neregistrovaný) 02.12.2010, 12:37:49 xxx.xxx.71.37
No budky pro poicephaly mám opravdu malé a všechny druhy ty menší vnich úspěšně hnízdí,také jsem zkoušel různé velikosti,7cm nemají ani venkovní rozměr.
Zdeny (neregistrovaný) 03.12.2010, 09:11:57 xxx.xxx.228.154
Čau Zbyňku, tak teda vypadá že ještě jednou sednou. Ovšem u mne se taky pářily, když jsem jim vzal mláďata, ale k druhé snůšce už nedošlo. A ta kamera fakt nemá chybu, budu si muset něco taky pořídit. Ty senegalce, co jsem odebral, už začínám odstavovat. Jsou od toho páru jak máš samečka. Zkusím dát foto
Obrázek
zbynek
zbynek (917 příspěvků) autor webu
03.12.2010, 09:18:04 xxx.xxx.142.1
Zdeny: to už jsou teda pořádní ti vaši. Myslím si, že už mi sedla, nechci tam koukat ale už 3 noci zase spí v budce i přes den tam je pořád. Hold jsem narazil na kvalitního chovatele při jejich pořizování :-D bez DNA a taky to šlo.
cone (neregistrovaný) 03.12.2010, 09:55:48 xxx.xxx.67.3
Souhlasím Zbyňku, že u pap. senegalských to jde i bez DNA. Z kraje týdne jsem pořídil ještě jeden starší pár senegalců a pohlaví je naprosto mimo pochybnposti. Jsem zvědav, příští týden by se mělo vše líhnout u mne, u seneg. mám 3 opl. a jedno čisté vejce. Do snůšky a vylíhnutí je tento můj " osvědčený " pár spolehlivý, kouzla začínají až po vylíhnutí.
Zdeny (neregistrovaný) 01.02.2011, 09:13:20 xxx.xxx.228.154
Ahoj Zbyňku, tak jak ti mladí senegalci? Je to vše O.K.? Krmí staří i po nakroužkování, dej vědět.
zbynek
zbynek (917 příspěvků) autor webu
01.02.2011, 09:39:01 xxx.xxx.142.1
Dobrý den, vše proběhlo vpořádku a vypadá to nadějně. Kroužkoval sem zhruba 20. den a šlo to dobře. Samice z budky vůbec nechtěla, tak jsem tam strčil ruku a mláďata si vyndal. Samica je hodná, neštípla mě ani nedivočila jen nehybně seděla, okroužkoval jsem nakonec obě mláďata, jedno vyfotil (viz.foto) a vrátil zpět. Pak jsem na kameře sledoval co se bude dít, samička chvíli poté vylezla z budky, nebyla vůbec vystrašená a hned šla do krmítka nažrat se a vrátila se zpátky. Tuto sobotu sem to po týdnu kontroloval a vše ok, samice byla zase v budce a na mláďata sem nechtěl sahat, tak jsem kroužky neviděl ale myslím, že jim snad nespadly. Mláďata už mají měsíc a přes kameru je slyším každou chvíli jak jsou krmena.
Obrázek
zbynek
zbynek (917 příspěvků) autor webu
01.02.2011, 09:49:36 xxx.xxx.142.1
Ještě doplním krmnou dávku. Téměř každý den nebo obden dávám máčené nebo klíčené (je to nakličovací směs jsou tam i luštěniny), každý den trochu vaječné míchanice a kousek jablka. 2x týdně rozmražuju klas kukuřice-toho jim dávám vždy kousek ale mají jej nejraději. 2x týdne rozmražuju i jeřabiny a černý bez ale to je spíš pro ostatní ptáky protože senegalci to akorát vyhodí z misky a nechtěji to. Každý den dávám také piškot, jeden ráno, druhý odpoledne. A sem tam vlašský ořech. Ze suchého mě překvapilo, že nejvíc louskají oves a proso.
Zdeny (neregistrovaný) 01.02.2011, 10:40:57 xxx.xxx.228.154
Tak piškotů jim dám více jak dva denně a ořech(vlašák) každý den alespoň jeden, rozpůlím, aby snad nebyl plesnivý. Suché berou minimálně, hodně naklíčené, mrkev, jablko, hrozny a pod. Zkus dát i sušenou vaječnou, třeba ORLUX, ten pro menší papoušky. U mne ho taky berou. Tak držím palečky
cone
cone (1412 příspěvků) 01.02.2011, 12:21:51 xxx.xxx.67.3
Ahoj Zbyňku, to fajň že se ti odchov podařil. Moje páry senegalců ale na rozdíl od tvých berou jako první černé a červené jeřabiny, jinak kukuřici-mléčnou a mrkev. Pak se teprve vrhnou na máčenou směs zrní, kterou posypávám moučkou z kopřiv a trochou vlhké vaj. směsi, občas ještě na to vše přidám sušené kvasnice /koupil jsem na burze/. Moji mladí rostou jak z vody a během týdne by měli opouštět boudu. Odchov mám od "napraveného" páru, který již třetí mladé dělá zcela sám, předtím jsem musel odebírat a ručně dokrmovat.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 01.02.2011, 13:20:02 xxx.xxx.80.34
Zbyňku gratuluju. U mě senegalci stejně jako u Honzi pořád nic. samice je pořád v budce, viděl jsem jak se se samcem krmí, berou klíčené, jeřaqbiny (ty mají hodně rádi) pomeranče, jabka, banány, mandarinky, černý bez, kukuřici (zavařenou) a klíčené.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.