Aktuálně: 5 017 inzerátů173 562 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů

Lori meeting Erp 2007

Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 12.11.2007, 19:02:28 xxx.xxx.223.114
10. listopadu 2007 se konalo setkání "loriářů" Evropy, této akce se účastnila i Česká republika (resp. Tomáš Horyna, Tomáš Kábele a já). Meeting se konal poprvé v historii a myslím, že můžu říci, že právě tato akce sklidila velký úspěch a to především zásluhou chovatelů Gert van Doorena a Petera de Wildeho (http://www.loribreeders.com), kteří setkání organizovali. Na pořadu dne byly 4 přednášky v anglickém a německém jazyce a burza vzácnějších loriů. Opravdu se bylo na co dívat. Další den jsme navštívili ptačí park v jednom menším holandském městečku. Představoval jsem si, že zde bude pár kachen, čápů a tím to hasne, ale opak byl pravdou. V parku bylo více než 5 tisíc papoušků, jednalo se totiž o záchrané středisko, kde se pečovalo především o ptáky pašeráků, kteří byli zajati na hranicích. Ovšem péče o ptáky byla otřesná, a to se nejednalo o státní instituci!! Seznam ptáků, kteří mě v parku osobně zaujmuli nejvíce:

Loríček rudobradý
Ara hyacintův (druhý kus z páru dle názoru mého kolegy Ara Learův)
Ara žlutokrký
Ara červenouchý
Ara horský
Amazoňan šedohlavý
Strdimilové
Krasky
Kakadu havraní
20-30 párů kakaduu moluckých
asi 15 druhů jeřábů
10 druhů zoborožců
Tukan obrovský a rudozobý

V areálu parku se nacházelo asi 10 obrovských voliér (pudorys cca 20 x 50m, výška kolem 6-8m), kterými se proháněla hejna kakaduů, amazoňanů, žaků, loriů atd...Půlka z těchto voliér byla průchozích, většina ptáků byla naprosto bezprostřední a proto jsem měl tu čest pomuchlovat se s molučáky, kakaduy bílími, atd...

Návštěvu toho parku jsem absoloval spolu se svými dvěma českými kolegy, Petrem De Wildem, Rosemary Low a Gert van Doorenem. Rosemary Low se zminila, že nešetrné zacházení s ptáky ihned nahlásí na patřičnou instituci ministerstva životního prostředí a celou záležitost patřičně prošetří.

Pokud by někoho zajímali podrobnosti setkání (co se zde přesně probíralo, počet účastníků atd.), tak samozřejmě rád odpovím prostřednictvím diskuse.

Přeji pěkný den,
Luboš Tomiška
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 12.11.2007, 19:20:06 xxx.xxx.223.114
Ze setkání jsem si mimo jiné přivezl přírůstek do chovu. Omlouvám se za kvalitu fota, ale všechno bylo na rychlo a navíc foceno v karanténní ubikaci.

Lori mnohobarví jižní
Trichoglossus haematodus

subsp. caeruleiceps (v ČR 5 párů)

-jsou hodně mladí, ještě trochu urousaní z přepravky (jelo se s nimi 1000km a znáte lorie)
jiribene
jiribene (62 příspěvků) 13.11.2007, 09:32:17 xxx.xxx.161.17
Ahoj Luboši - nevadí, když si budeme tykat??? Gratuluju k pořízení - jsou parádní. I když mě se z mnohobarvých nejvíce líbí rudopáskový.. ;o)). Chtěl bych se zeptat, jesli se u nás chovají Vini Běloprsý - na stránkách pana Horyny je seznam Loriů chovaných v ČR a tam je uvedený - víš případně kdo je má?? a jak se pro zajímavost pohybuje cena??? Díky Jirka
Helena Gaiger (neregistrovaný) 13.11.2007, 13:48:44 xxx.xxx.29.171
Jsou moc pěkní :-). Zajímalo by mě, čím je krmíte, o papouščích lori moc nevím, ale četla jsem, že se v přírodě živí nektarem z květů, na zahraničních stránkách jsem viděla, že se nějaká náhražka nektaru pro lori dá koupit, ale nikde na českých stránkách jsem to nenašla, zajímalo by mě, jestli je možné koupit speciální krmení pro lori v ČR? Moc děkuji :-)
Zbyněk Kadlčík (neregistrovaný) 13.11.2007, 16:08:44 xxx.xxx.46.67
lubosi kolik te stali ti lori?diky moc
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 13.11.2007, 16:53:47 xxx.xxx.223.114
1) Pro "Jirku":

Tykání mi určitě nevadí. Hele s těma peruvianama (Vini peruviana= vini běloprsý) je to asi takhle, pokud se na evorpské chovatelské scéně zmíníš o tom, že si chceš pořídit tyhle ptáky, tak se ti každej vysměje. Ty by chtěl každej, ale v celý Evropě je jen jeden pár!!! a to právě jak řikáš v naší republice, je to fantastické, samozřejmě vím kdo je má a viděl jsem je live, ale chovatel si nepřeje, abych se o tom zatím zmiňoval, protože jak všichni víme jsou i tací "chovatelé", kteří jsou schopni pro svůj koníček i krást:(. Cena není zas tak strašná, na to kolik jich je, ale zas taky dost nestálá...nicméně do 7000 eur by ses mohl vejít. Když už mluvíš o těch vzácnějších loriích. Možná!! se mi podaří pořídit na příští rok lori modroprsé (Přikládám jejich foto.), sice už vím kde je sehnat, ale nic není jisté, je to hodně podobné jako s těma viniema, u těch modroprsých je cena ale zhruba poloviční.

2) Co se týká výživy loriů, doporučuji navštívit stránky p. Horyny (http://loriklub.horyna.com), tam se dozvíte všechno co potřebujete. Jen v kostce, loriům "musíte" dávat náhražky nektaru formou instantu nebo podomácku udělané směsi, který se mění 2-3x denně. Spotřebna středních loriů zhruba 3dcl/den, pokud jim dáváte dost ovoce, které je rovněž nezbytné.
Obrázek
jiribene
jiribene (62 příspěvků) 13.11.2007, 17:28:21 xxx.xxx.161.17
;o)) právě, že mě strašně překvapilo, že je tu někdo u nás má, když vím, jak jsou vzácní. samozřejmně vím, že budu jeden z mnoha, který by si je přál.. ;o)) Docela bych je chtěl vidět naživo. když budeš chtít můžeme si o tom promluvit v soukromých emailech. Popravdě jsem teda čekal větší dardu za tak nedostupné lorie.. ;o)) Mě bude bohatě stačit (až pro ně budu za pár let mít zázemí), když si pořídím Lori límcové - Phygis solitarius - to je můj (dostupný) sen ;o))) Z rodu EOS se m i nejvíc líbí lori čárkovaný - Eos reticulata, ale i tihle jsou krásní (prostě lori)- budu ti držet palce ať se ti je podaří sehnat.
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 13.11.2007, 17:42:27 xxx.xxx.223.114
Phygise taky není žádná sranda teď sehnat, nedaj to každýmu, ale vim o jednom chovnym páru, který na prodej je teď, mohl bych to eventuálně sprostředkovat. Cena u phygisů je zhruba 2600eur/pár, ale je jich málo. Jsou krásní, ale momentálně je nemám zahrnuty v plánu. Takže snad v budoucnu.
jiribene
jiribene (62 příspěvků) 13.11.2007, 17:48:12 xxx.xxx.161.17
myslím, že když člověk chce tak sežene všechno ;o)) jde o to mít kontakty.. ;o)) Já bych si je koupil hned kdybych mohl, ale vzhledem k tomu, že jsem teprve koupil pozemek, tak musím ještě nejdřív postavit a to nejdřív dům a teprve potom zařízení pro chov. Ňavíc mám zatím práci, kde jsem od rána do večera a nemohl bych jim poskytnout kompletní servis.... zatím budu plánovat a zjišťovat informace. ;o))
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 13.11.2007, 17:54:25 xxx.xxx.223.114
Jasný kontakty jsou důležitý, ale peníze možná ještě víc, za určitejch podmínek by se dali sehnat i charmozíni modrotemenný, který jsou považováni ve volné přírodě za vyhynulé a jsou nejvzácnějším zástupcem čeledi Loriidae, na ty kdybych měl, tak se na ně připravím a nejpozději do roka je kupuju, ale bohužel nemám....ale to už jsou podpultové informace, které bych tu nerad rozebíral...
jiribene
jiribene (62 příspěvků) 13.11.2007, 18:03:36 xxx.xxx.161.17
to je taky fakt bez peněz nemáš nic.. ;o))) existuje od tohodle charmozina nějaká fotka?? vše co jsem viděl bylo jen nakreslené... No nic pádim domu z práce. měj se. Jirka
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 13.11.2007, 18:06:54 xxx.xxx.223.114
Jinak k tomu, že se dá sehnat všechno, u těch vzácných loriů je to trochu o něčem jiném, holanďani maj úplně jinou mentalitu než češi, těm ani nejde o peníze, spíš jde o to aby se zachoval genetický materiál daného druhu. Aby ti dali vini běloprsý, tak musíš být bud mezi 10 nejlepšími chovateli loriů v Evropě nebo musíš mít takového známého, který se za tebe zaručí. Bez těhlech dvou předpokladů tě nepustí ani podívat se na ptáky. Potom ti domu chodí každej tyden inspekce životního prostředí a to taky neni žádná sranda. Je to komplikovaný, ale jak řikáš sehnat se dá všechno.
jiribene
jiribene (62 příspěvků) 14.11.2007, 08:25:50 xxx.xxx.161.17
To je jasné, taky bych asi nechtěl mít doma nějaký ohrožený druh jen pro to, že bych se bál že je jeden z mála v evropě a může se mu něco stát - raději bych si koupil takové, kteří již mají stabilní populaci v chovech. na opravdové rarity si skutečně může troufnout jen hodně zkušený chovatel (to platí i pro peruviany). podle mně je pro začátek stejně nějlepší klasický mnohobarvý horský - ten je takový "nejméně náročný" ;o))) tak bych to alespoň dělal já. nejdřív jednodušší na odchov a s přibývajícími zkušenostmi pořizovat to, k čemu bych se rád dopracoval. Jenže to je běh na dlouhou trať.. ;o)) třeba se v důchodu dočkám.. ;o))

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.