Aktuálně: 5 017 inzerátů173 559 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů

Krmení šelem

anonymní (neregistrovaný) 16.01.2011, 16:02:55 xxx.xxx.243.83
Dobrý den. Uvádí se, že mezi nejnáročnější strávníky patří gepardi. Jejich krmnou dávku tvoří denně 2 kg velmi kvalitní svaloviny, například z hovězího zadního nebo koňské roštěné. Dobrému trávení napomáhá také potrava tvořená zvířaty v srsti nebo peří, těmi jsou například králíci a slepice. Zdroj: ZOO Olomouc Ve svém chovu ma gepardy paní chovatelka Věra Jüttnerová. Paní chovatelko, mohu Vás požádat o Vaše vyjádření s množstvím, druhem krmiva a rozpočtem na rok u Vašich gepardů ? Dotaz je přenesen z Ifauny. Děkuji
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 19.01.2011, 16:16:53 xxx.xxx.38.222
Pane G., předně se Vám chci omluvit za pozdní odpověď. Ačkoli Vaše otázka zní velmi jednoduše, odpověď na ni pro mne nebyla jednoduchá. Pokusím se vysvětlit proč. 1. Svým šelmám denní dávku krmení nevážím, řídím se výhradně jejich apetitem a aktuálními potřebami 2. Krmná dávka se během roku průběžně mění podle potřeby, neboť gepardi (i jiné mé šelmy) citlivě reagují na změny počasí (přechod studených a teplých front) 3. V období říje žerou méně, v případě březosti zase více 4. Většinu roku krmím 1x denně, ale před zimou a v prvních zimních týdnech jsou krmeni 2x denně. Množství masa v jedné dávce je však stejné bez ohledu na roční období (zima - léto) 5. Jiné množství sežere samice a jiné zase samec 6. Nekrmím tak, že jeden den dostanou hovězí, druhý den kuřecí, třetí den králíka atd. Denně podávám mix 3 - 4 druhů masa, někdy více hovězího, jindy více kuřat či jiného druhu masa 7. Ceny masa se během roku mohou měnit a každý z dodavatelů od kterých nakupuji, má ceny jiné. Je třeba brát v úvahu i aktuální slevy dodavatelů + množstevní slevy,které jako velkoodběratel mám. Ve svém konečném výpočtu vycházím z nynějších cen odebíraného masa 8. V konečné částce NENÍ započteno vyjímečné krmení např. zvěřinou nebo morčaty, které se mi daří sehnat jen nepravidelně 9. Výchozím bodem pro výpočet ročních výdajů na krmení gepardů mi byla včerejší krmná dávka,kterou jsem pečlivě zvážila, abych Vám mohla poskytnout následující informace: Drůbeží maso (kuřecí krůtí) ročně cca 1 500 kg Hovězí svalovina + hovězí srdce cca 500 kg Králíci cca 105 kg + zvěřina a morčata dle možností Roční náklady na krmení 2 gepardů cca 65 000,- Měsíční náklady na krmení 1 geparda cca 2 700,- Kč K tomu je třeba započítat každodenní podávání vitamínů a minerálů, což představuje ročně dalších cca 9 000 - 10 000,- Přesto, že jsem se snažila , přesný výpočet spotřeby masa v kg a tím pádem i výsledné částky v Kč nejsou z výše uvedených důvodů možné a mohou kolísat směrem nahorů i dolů. Berte proto všechny uvedené cifry s rezervou. Podotýkám, že toto vše se týká jen gepardů, nikoli ocelotů a kanadských rysů, které taky chovám. U nich je skladba jídelníčku i množství krmiva pochopitelně jiné. Na závěr bych dodala, že jídelníček gepardů je velice specifický a náročný především na kvalitu podávaného masa. U gepardů se rovněž NEDODRŽUJE jednodenní půst, ale tzv. polopůst, to znamená, že 1 den v týdnu dostávají polovinu z obvyklé denní dávky. Já nedodržuji ani toto, protože mám obavy, že by mi při dalším krmení ukousli i ruku :-)) - jsou opravdu hodně žraví.
Obrázek
gazd
gazd (193 příspěvků) 19.01.2011, 17:08:40 xxx.xxx.243.83
Dobrý den paní Jüttnerová. Gepardi jsou uvádění jako nároční strávníci co se týče kvality krmení, takže kde jinde by se měl člověk dozvědět více, než-li u samotného chovatele. Děkuji Vám za Vaši obsáhlou odpověď. G.Z.
Arko
Arko (5 příspěvků) 31.01.2011, 19:58:37 xxx.xxx.156.51
Dobry den, dovolim si prispiet do diskusie o krmeni. Pri levoch je to s krmenim o nieco jednoduchsie ako pri gepardoch. Nase levy dostavaju zrat raz za 3 dni. Je to z dovodu, ze levy naraz zozeru vacsie mnozstvo, ktore potom 2 dni (niekedy aj dlhsie) travia, Taktiez zavisi od rocneho obdobia, v lete zozeru menej ako v zime. Priemerne nasich 5 levov zozerie za mesiac 1,5 tony masa. Prevazne dostavaju hovadzie maso, bravcove velmi nie (nerobi im dobre) a velmi im chuti aj konske maso a hydina (drubez).Pripajam aj fotografiu z krmenia - nas najstarsi samec Leo :o)) Barbara
Obrázek
Arko
Arko (5 příspěvků) 31.01.2011, 20:06:06 xxx.xxx.156.51
a na pobavenie pripojim este obrazok nasej najmladsej fesandy Suri, ktora sa s velkou chutou pustila do ryze s bujonom, ktory sme mali prichystany pre psov - neberte to vsak ako odporucanie na lacnejsi sposob stravovania :o) B.
Obrázek
gazd
gazd (193 příspěvků) 31.01.2011, 23:40:49 xxx.xxx.243.83
Barbaro, Váš Leo je dvakrát těžší než já. Prosím Vás, jakým způsobem k tak mohutnému zvířeti přistupujete ? Podotýkám, že nejsem chovatelem šelem. Jen doufám, že jeho velikost snad již není na mazlení.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 01.02.2011, 03:33:26 xxx.xxx.38.222
Dobrý den Barbaro. Jsem ráda, že jste se tu objevila. Lvi jsou překrásní a já stále více přemýšlím o tom, že svůj chov koček rozšířím právě o ně. Hned tak to ale nebude, a tak doufám, že Vás budu moci co nejdříve navštívit, jak jsme se domluvily a alespoň se zatím pokochat pohledem na ně. Děkuji Vám za krásné video, pokud mi takových pošlete více, tak myslím, že mé rozhodnutí pořídit si lva uspíšíte :-)). To krmení jednou za 3 dny Vám trochu závidím, máte to jednodušší, já krmím 2x denně. Zajímavé je, že každý chovatel velkých koček krmí úplně jinak. Pro zajímavost přidávám jídelníček velkých koček ve dvou ZOO, který byl vypracován jako vzor na základě dlouholetých zkušeností a pozorování odborníků ze ZOO. Je platný pro všechny velké kočky s vyjímkou gepardů, u těch je jídelníček specifický, jak jsem psala výše. A takhle krmí ZOO: ZOO Dvůr Králové: 1. den hovězí maso s kostí 2. den maso na kosti+maso krájené+vejce 3. den vnitřnosti+maso bez kosti 4. den vykostěná slepice 5. den vykostěná slepice 6. den půst 7. den vnitřnosti+maso bez kosti 8. den půst ZOO Schónbrunn Vídeň: 1. den hovězí maso s kostí 2. den hovězí bez kostí 3. den hladovka 4., 5., a 6. den maso bez kosti 7. den hladovka Mohla by jste sem napsat, jakým způsobem a čím krmíte lvy Vy? K tomu lvíčeti, co baští rýži bych jen dodala, že i šelmy mají různé chutě, když vidím, co všechno chutná těm mým, skoro bych řekla, že to nejsou výhradně masožravci :-)) Taky mají Vaši lvi rádi šlehačku? Věra
Arko
Arko (5 příspěvků) 01.02.2011, 13:05:20 xxx.xxx.55.235
Dobry den, Zdenku...pristupujeme k nemu predovsetkym s respektom. Ako mozete vidiet aj na fotografiach, majitel chodi k levom aj priamo do vybehu. vzhladom k tomu, ze ich vychoval od malicka, tak ho akceptuju. Musime vsak brat na vedomie aj momentalnu naladu zvierat, nie vzdy totiz maju naladu na spolocnost ludi. A k tomu mazleni, Leo zboznuje skrabkanie a hladkanie, casto si ho dokonca sam pyta. Verko..nase levy zboznuju slahacku :o)) ale musi byt plnotucna, pretoze tie rastlinne im vobec nechutia a vedia to dat dorazne najavo :o)) Ku krmeniu...ako som spominala vyssie, krmime zhruba kazdy treti den tak, ze im dame cele teliatka (nie zive), ktore si vtiahnu do vybehu a tam si ich sami naporcuju. Takze maju aj vnutornosti, aj cistu svalovinu aj svalovinu s kostou. Este by som rada upravila povodnu informaciu o pocte zvierat...momentalne mame 6 levov, z ktorych 5 je spolu vo vybehu - tito zozeru spolu 1,5 tony mesacne...najmladsia samica je zatial separe a ona sama zozerie mesacne zhruba 100 kg, ona vsak zatial dostava zrat denne. Foto: takto si nas Cesarko pyta slahacku
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 01.02.2011, 17:47:11 xxx.xxx.38.222
Dobrý den Barbaro. Tak to vypadá, že šlehačku milují všechny šelmy. Tygři paní Iršové se po ni můžou utlouct a moje šelmy taky. Musím dát misku každému zvlášť, protože jinak by všechno snědl ten dominantní a na druhého by nic nezbylo. Moji chlupáči ale plnotučnou nechtějí, chutná jim naopak šlehačka rostlinná a dokonce u nich podporuje chuť k jídlu. Jsou to zkrátka labužníci, koukám, že Cesar by jí snědl kilo:-))
gazd
gazd (193 příspěvků) 01.02.2011, 18:47:41 xxx.xxx.243.83
Dobrý den paní Barbaro. Máte můj velký obdiv a ještě většího se dostává od mne majiteli (příteli, či manželovi) šelem, který je na fotkách zachycen v jámě lvové.Tak v tomhle jsem tak trošku posera. Avšak po několíkátém shlédnutí společných fotek s majitelem jsem si přece jen dodal odvahy a nebudete mi to možná věřit, ale Lea jsem na té první fotce přes monitor cvrnknul do nosu. Nechte si to prosím pro sebe, Leo to nemusí vědět. Pěkné fotky. Dcera s lvíčetem je úžasná. Na Vaše šelmy je radost pohledět. Respekt s nich vyřazuje přes můj monitor obrovský. U paní Věry jsem stál ve výběhu společně s gepardy a řeknu vám, že jsem měl adrenalin hodně zvýšený. Myslím si však, že stát tak na metr od Vaší klece s pěti lvy, tak bych měl samozřejmě opět adrenalín nahromaděn, ale tentokráte ve spoďárech. Děkuji Vám za odpovědi na mé dotazy. Zdeněk
anonymní (neregistrovaný) 01.02.2011, 21:14:46 xxx.xxx.156.51
Verko, my zvykneme davat sprejovu slahacku a snazime sa dat kazdemu rovnako :o)) ale Cesar kvoli slahacke skoci aj do Lea Zdenku, dakujeme za obdiv, zasluzia si ho predovsetkym tie majestatne stvorenia, o ktore sa starame. Este aby som uviedla na pravu mieru vztahy...majitel je moj dobry kamarat, ktoremu pomaham v ramci moznosti este s jednou dobrovolnickou, takze nie sme partneri ani manzelia. A to male dievcatko na fotografiach je moja mala neterka :o))) ale to ste nemali ako vediet :o))) Leovi samozrejme nic nepovieme, ked slubite, ze nebudete mat nutkanie ho do nosu cvrnknout aj nazivo, ked nas pridete pozriet. Ak budete mat este akekolvek dotazy, ktore Vam budem vediet zodpovedat, kludne sa opytajte. Sme radi ked ludia prejavia zaujem dozvediet sa nieco viac o nasich macickach :o)) B.
raduz
raduz (128 příspěvků) 02.02.2011, 09:35:10 xxx.xxx.92.194
Dobrý den,zdravím na slovensko..opravdu nádhera máte krásná zvířata,mohu se zeptat jak jste na tom v takovéhle počtu zvířat s hlučností jestli jsem Vás dobře pochopil tak máte dva lvi a čtyři lvice.počítám že když se ti dva krasavci ozvou tak to musí být slyšet po celé dědině:)Raduz
Arko
Arko (5 příspěvků) 03.02.2011, 12:58:42 xxx.xxx.56.199
Dobry den Raduzi, dakujeme za pochvalu. Mame 3 levov a 3 levice, ale najmladsi samec ma len 1,5 roka, takze sa este velmi hlucne neprejavuje. Ti dvaja hrivnaci vsak davaju o sebe vediet niekedy dost dorazne. Nase selmy su umiestnene mimo dediny, takze ich rev je pocut hlavne, ked fuka vietor smerom do dediny :o)) Barbara
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 03.02.2011, 13:33:27 xxx.xxx.38.222
Barbaro, já miluju, když se lvi hlasově projevují. Je v tom slyšet síla a majestátnost a já bych to poslouchala od rána do večera. Až k Vám pojedu, doufám, že se aspoň trochu projeví, abych si je mohla nahrát a doma si to pouštět jako ukolébavku před spaním:-)). Zatím jezdím ke známému do Čech, ale jeho lev, ač neochočený na mě odmítá zařvat a raději se nechá ode mě drbat po hřívě:-)). Kouká na mě z 20 cm přes mříž, přivírá oči a asi se mu to drbání líbí, takže od něho se hlasového projevu nejspíš nedočkám.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.