Aktuálně: 5 091 inzerátů172 504 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

úhyn mláďat

anonymní (neregistrovaný) 21.11.2007, 22:15:51 xxx.xxx.102.157
Dobrý den, máme jeden pár andulek a zahnízdily. Celkem měli 6 vajíček. První vajíčko rozbily a z druhého a třetího se vylíhla mláďátka. Bouhužel ale obě druhý den po vylíhnutí uhynula. Podávám jim směs pro andulky s vitamíny, vaječnou směs, sušené zelené krmivo, vejíčkové tyčinky. Můžete mi prosím poradit, čím by to mohlo být?? Bojím se, že když se vylíhne další mládě tak také uhyne. Moc děkuji Filip
zbynek
zbynek (916 příspěvků) autor webu
21.11.2007, 22:27:01 xxx.xxx.73.232
Moc bych z toho zatím vědu nedělal, počkejte na další hnízdění. Někdy se stane, že mládě uhyne. V krmení chybu neděláte. Mohlo se stát cokoliv, třeba je samice špatně zahřívala, příště to bude lepší.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 22.11.2007, 05:53:26 xxx.xxx.168.20
Dobrý den. Pokud je to první hnízdění, tak je možná problém zde. Ve stravě bych viděl, taky pár chyb. Píšete, že podáváte směs pro andulky. V době krmení mláďat by se měli podávat naklíčené, nebo máčené zrniny. Je velice pravděpodobné, že tvrdá a ostrá semínka se ucpala mláďatům ve voleti, špatně toto krmení vytrávily a podobně. Dále píšete vaječnou míchanici, ale jakou? Suchou průmyslově vyráběnou? Podle toho co jsem se dozvěděl. Směs pro andulky, sušené zelené krmivo, vajíčkové tyčinky to všechno je suchá strava a kde je něco měkkého pro mláďata?

Určitě si počkejte na další hnízdění a změňte stravu.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 22.11.2007, 08:33:09 xxx.xxx.29.163
A jak jsou andulky staré? Andulky by měli být tak rok, rok a půl staré, dřív by se neměli nechat hnízdit. U mladších andulek je větší riziko problémů.Ale také by neměli být příliš staré. Možná mláďata nekrmili (měli plná volátka?), nebo je jeden z rodičů mohl zabít (mě kdysi mladý samec zabil 2 mladé a jedno zmrzačil), atd. Ale mláďata mohou uhynout z mnoha důvodů. Také by hnízdící pár měl mít klid, některé páry mohou při rušení přestat krmit nebo mláďata zabít. Je lepší dát krmení blíž k otvoru budky, aby to samice neměla daleko a můžete jí zkusit dát do budky klas senegálského prosa. To by mohlo pomoci, pokud mladé nekrmila. Hlavně, pokud mládě uhyne a v hnízdě jsou další mlaďata nebo vejce, co nejdříve mrtvé mládě odstraňte, rychle se rozkládá a mohlo by to ublížit dalším vajíčkům/mláďatům. To první vajíčko možná rozbili, protože nebylo oplodněné.
anonymní (neregistrovaný) 22.11.2007, 14:52:58 xxx.xxx.102.157
Andulky jsou staré - samec 2,5 roku a samice 2 roky. Jde o jejich první hnízdění. Vaječnou směs podávám čerstvou každý den. Dávám do ní : natvrdo uvařený bílek, mrkev, strouhanku,piškoty - vše najemno nastrouhám a zamíchám, aby se to nelepilo. Samec je často v budce se samicí a když je venku tak zvoní na zvoneček a hlasitě křičí jako když se namlouvali. Je to běžné chování??? Mů
žete mi prosím ještě poradit jak mam nechat naklíčit to zrní??A jak dlouho musí být namočené?Díky za rady
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 22.11.2007, 15:18:07 xxx.xxx.29.179
Věk je v pořádku. Tak snad budete mít s ostatními vejci více štěstí. Znám případy, kdy andulky prostě mladé zabíjeli nebo nekrmili, i když bylo vše v pořádku, některé to prostě dělají a neměli by být znovu v chovu. Ale snad to není váš případ a andulky to příště zvládnou lépe :-) Přeju hodně štěstí. S naklíčením vám nepomůžu, mě se to skoro vždycky hned zkazí :-(. A možná bych teď odstranila z klece hračky - "aby se samec více věnoval rodině".
zalud
zalud (358 příspěvků) 22.11.2007, 19:32:52 xxx.xxx.72.101
zdravim ja nechavam naklicit zrni tak den dva podle toho jak rychle zmekne a to tak ze do nejake nadoby s malou dirkou nasypu zrni a parkrat za den to proplachnu studenou vodou a do te michanice je lepsi davat cele vejce a ne jen bilek a andulka je ptak krery zije v prirode ve velkych hejnech tak pokud je to mozne tak nechte vic paru po hromade je to pro ne lepsi
zalud
zalud (358 příspěvků) 22.11.2007, 19:40:50 xxx.xxx.72.101
zdravim ja nechavam naklicit zrni tak den dva a to tak,ze je dam do nejake nadoby s malou dirkou a parkrat za den to proplachnu studenou vodou dokud to nezmekne nebo se neudelaji male klicky a pokud je to mozne tak andulka zije ve volne prirode ve velkych hejnech tak by asi bylo lepsi jich mit vic po hromace me se to tak aspon osvedsilo staci tak 2-3 pary urci te to pro ne bude lepsi
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 22.11.2007, 21:16:22 xxx.xxx.25.173
Můžete dávat klíčené ale u andul to není nutny, stačí normální suchá zrna.
anonymní (neregistrovaný) 22.11.2007, 21:29:47 xxx.xxx.25.173
ty odchováš i při vodě a zrní.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 23.11.2007, 09:10:22 xxx.xxx.29.179
Chov v hejnu má i svá rizika. Klec/voliéra je přece jen omezený prostor, to v přírodě není. Stává se, že si andulky navzájem rozbíjí vejce nebo zabíjí mladé. Nebo bojují o budky. Mělo by být více budek než párů a všechny stejně vysoko. Ale co vím od chovatelů, tak je bezpečnější chov v párech. Mít chovné klece blízko sebe, tak se andulky sliší. Ale i jediný pár může v pohodě hnízdit.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 23.11.2007, 12:23:53 xxx.xxx.183.35
Co se týká suchých semen, tak určitě nedoporučuji.

Co se týká nakličování: Zrniny dám do plastového průhledného kýble (nemusí být průhledný). Zaliji vodou a nechám tak 12-24 hodin máčet. Zrniny scedím a dobře propláchnu a nechám dobře okapat. Toto jsou máčené zrniny, kde semena jsou měkké a proto i vhodné. Pořádně okapané zrniny ze sítka vysypu do suchého kýble a nechám v teple klíčit. Většinou za 24 hodin jsou už vidět klíčky(během této doby občas zrniny promíchám, aby se suché zrniny v horní části dostali dolu a naopak mokré zrniny ze spod se dostali nahoru). Na klíčivost semen hraje velkou roli kvalita semen. Pokud jsou semena nekvalitní, tak se může stát, že je větší riziko plísní.

Co se týká voliérového chovu v hejnu, tak opravdu to má více nevýhod. Vždy je lepší chovat jeden, nebo dva páry než více pár pohromadě.
anonymní (neregistrovaný) 23.11.2007, 13:06:31 xxx.xxx.102.157
Všem moc děkuji za rady, namočil jsem zrní a uvidim. Jinak další mládě se zatím nevylíhlo tak nevim jestli z tohoto hnízdění ještě něco bude.Počkám na další a zkusím něco z vašich rad. Vadí mláďatům, když se vylíhnou o 2 dny později?? To druhé mělo zpozdění. . Díky moc.
Obrázek
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 23.11.2007, 16:25:43 xxx.xxx.29.187
S tím líhnutím později nevím, mělo by to být tak 2 dny po sobě. Ta samička na obrázku je hodně mladá - pár měsíců. Je to ta, která má vajíčka? Jestli ano, v tom bude ten problém.
anonymní (neregistrovaný) 23.11.2007, 17:43:42 xxx.xxx.102.157
Ano je to ta samička, ale ta fotka je ze dne kdy jsme si ji přinesli domu, novou bohužel nemám. Dnes už má trochu tmavší barvu a hnědé ozobí. Jinak líhnou se po 3-4 dnech, taky to nechápu všude píšou po 2.
anonymní (neregistrovaný) 23.11.2007, 17:44:39 xxx.xxx.102.157
V září to byly dva roky co jí máme.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 24.11.2007, 18:47:41 xxx.xxx.183.213
S tim pozdejsim lihnutim - myslim, ze je to mozne, pokud je snizena teplota - tak se lihnuti muze o par dni oddalit. Ale problem muze byt i v necem jinem.
cudllik (neregistrovaný) 12.10.2015, 09:06:28 xxx.xxx.219.73

dobry den chtel jsem se zeptat mam vice paru andulek maji kazdy par budku maji dostatek zrnin ovoce mlade se mi lihly bez problemu a posledni dobou nachazim mrtva mladata v budce nebo je zive a v mem pripade ma rozklovlou hlavicku ale zilo tak jsem ji odebral s jejim pare a kdyz vyletla z budky pustil jsem je mezi ostatni a za tyden ji stejne zabyli jeste jsem se s tim nesetkal poradi mi nekdo co je spatne?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.