Aktuálně: 5 568 inzerátů168 415 diskuzních příspěvků17 660 uživatelů

Šelmy na ČT

anonymní (neregistrovaný) 09.03.2011, 19:51:07 xxx.xxx.37.240
Dobrý den, dlouho jsem zvažoval, zda-li se mám zapojit do této diskuse a nakonec mi to nedalo. Dovolte mi, abych se vyjádřil k příspěvku p. Věry Jüttnerové ze dne 7.3.2011. Velice často se mi stává, že někdo přede mne položí fotografie zvířat za mřížemi nebo pletivem, v různých pozicích nebo situacích a věřte, že to mnohdy není hezký pohled. Průvodní slova k těmto fotografiím jsou takřka stejná, " vidíš, a proto nemám rád zoologické zahrady a chci, aby byly zrušeny, myslíš si, že jsou ta zvířata spokojená ?" Při pečlivějším prozkoumání fotografií, nebo v případě, kdy víte na co se zaměřit, často zjistíte, že jsou vytržena z kontextu a vše není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Věřte mi, že jakákoliv argumentace, hlavně u člověka, který ji nechce slyšet, je velice těžká a mnohdy nemožná. Sami jste to poznali na fóru podobných diskusí. A proto se prosím zamysleme, nezdají se vám má příhoda a tento příspěvek stejné? V televizním rozhovoru paní chovatelka uvedla, že nesouhlasí s reintrodukcí šelem do naší krajiny a uvedla důvody, které ji k tomuto názoru vedou. V tomto případě s ní zásadně nesouhlasím. Myslím si, že nikdy nebyla a už nebude vhodnější doba. My dnes máme jedinečnou šanci zachránit poslední zbytky volně žijících jedinců šelem, které umějí žít v naší industriální krajině a máme možnost reintrodukcí posílit jejich stavy. Tuto šanci již třeba za 10 let nemusíme mít. O osvětu se snaží zoo, ochranářské organizace, úřady, správy národních parků a také velice rozsáhlou osvětovou činností působí Českomoravský myslivecký svaz na své členy i nečleny, na děti apod. Ale bohužel jsem se nesetkal s osvětovou činností u žádného, jak vy nazýváte šelmaře. Snad u jednoho, ale k té jeho jsem se již vyjádřil dost. Životní prostor pro naše šelmy v oblastech Beskyd, Jeseníků, Šumavy,... Oko zasvěcené ví, že situace není zase tak špatná, jak se mnohdy uvádí. Ale co nám zde v zásadě chybí, je naše schopnost ! Schopnost domluvy mezi ochranáři, chovateli a myslivci. Schopnost vzájemné komunikace a táhnutí za jeden provaz. Chovatelé umějí zvířata chovat, rozmnožit, ale mizivé procento jich ví, jak se ve skutečnosti zvíře chová ve volné přírodě, kde žije, spí, loví, jak ho vystopovat, jak, kde a kdy ho pozorovat, jak mu pomoci, a to mi věřte, že myslivci umí velice dobře a nehledě na legislativní pravomoc mysliveckých stráží. Při procházkách přírodou máte mizivou šanci zahlédnout kunu, natož tak lišku. Kolika z Vás se to podařilo ? Ale s dobrým myslivcem máte šanci pozorovat medvěda nebo třeba i rysa. Je velice snadné napsat o někom, že ho nemáme rádi a proč, ale je velké umění s ním začít spolupracovat a najít spolu stejnou řeč a toto křehké přátelství nebo chcete-li spojenectví, udržet při životě. Však o co jde, nám lidem přece hrana nezvoní. Dovedu si představit, že se vám příčí lov. Ale podívejme se na to zase z jiné strany. Paní Jüttnerová prozradila, že měsíčně spotřebuje pro své šelmy 300-350kg masa. ( zanedbatelné množství v porovnání s tím, kolik zkrmí v zoologických zahradách pro všechny šelmy ). Teoreticky převedeno na hovězí svalovinu, při výtěžnosti 40% masa, jsou to měsíčně 3 krávy, tedy cca 36 krav ročně, které musely být zabity. Kolik toto číslo činí u všech chovatelů šelem ? Jistě byly poráženy ve více pro ně stresujícím prostředí, než zastřelená lesní zvěř. Jestliže se na tento problém podíváte takhle, nezdá se vám hodně podobný? Pokusme se nad tímto zamyslet a pak hodnotit. Špelec
pet (neregistrovaný) 09.03.2011, 22:59:46 xxx.xxx.255.132
V principu souhlasím s výše napsaným názorem že mezi výrobou masa v zemědělství a lovem zvěře lze nalézt jistou anologii.Z tohoto řekněme etického pohledu si dokonce myslím že v podstatě polodivoký chov spárkaté zvěře a jeho odlov je oproti výrobě masa v zemědělství pro spárkatou zvěř z etického pohledu důstojnější.Také lze souhlasit s názorem že bojovat proti myslivosti jako takové je zřejmě neproduktivní resp.spolupracovat a získávat tuto skupinu pro danou věc může přinést výsledky.Na druhou stranu existují výrazné negativní názory na myslivost v praxi kdy jsou udržovány nadstavy zvěře což neprospívá lesu.Důvodem je samozřejmě snaha mít v honitbě dostatek zvěře pro lov.Je určitě pravda že mezi myslivci je nemálo bouchalů ale na druhou stranu i lidí chápající přírodu v širších souvislostech.Nakonec to že slovenší ostrovidi pronikají do Beskyd a možná dál je dle řady lidí výsledkem ochrany a zákazu lovu těchto šelem na Slovensku.Kdyby nebyl slovenskými myslivci zhusta dodržován zřejmě by ani tyto migrace nebyly. Je pochopitelné že pro mnoho lidí je výkon myslivosti - lov považován za archaickou morbidní činnost na druhou stranu je třeba říct že myslivost má obecně statut kůlturního dědictví.
Lucie (neregistrovaný) 12.03.2011, 15:29:43 xxx.xxx.172.4
Paní Věro, i v tomto s Vámi souhlasím, jsem stejná. Rozumím si více se zvířaty než s lidmi a vždy se budu zastávat raději zvířat než nečistých lidí, mezi které patříme všichni a podle mě se nikdy nezměníme. Už tolikrát jsme se spálili, ale nikdy jsme se nepoučili a nikdy se ani nepoučíme, v podstatě jsme nejvyvinutější bytosti, ale podle tohoto chování jsme nejhloupější, když se chováme proti přírodě, což se nám jednou hodně vymstí. Nejhorší na tom je to, že i když si toto pár jedinců uvědomuje, nikdy na změnu nebudou stačit a korupce a touha po penězích bude člověka provázet už navždy. To je to, co mě nejvíc bolí, přírodu a všechna zvířata miluji nade vše, a pocit, že s tím nejde nic dělat, mě ubíjí. A to co se děje teď, že musíme masožravce krmit v zajetí kilama masa, za to můžeme opět a jen my sami, kdyby byla zvířata ve volné přírodě od jakživa, poradila by si sama a příroda by byla v rovnováze.
anonymní (neregistrovaný) 15.03.2011, 14:16:58 xxx.xxx.47.92
Dobry den, myslim ze tohle tema je skutecne k zamysleni a rovnez vhodnym prispevkem do diskuze. Ja jsem jiz pred pomerne dlouhou dobou psal na podobnou notu a to jest, jestli vubec lide jako celek o nejaka podobna zvirata v prirode kolem nas stoji. Berte to tak, ze nase nazory a pohled nereprezentuji postoj lidi jako celku. Protoze se tady stretavame a diskutujeme, pokladam nas za priznivce a nadsence, ktere selmy zajimaji a chteji jim pomahat. Myslite si ovsem, ze prevazna cast populace, zijici treba v mem regionu tj. SC. y nebo nekde v Brdech stoji o to, pri prochazce s detmi potkat v lese zivocicha, z ktereho ma vlastne strach? Jak bude vypadat stanovisko takovych lidi, kterym reknete ze by bylo dobre vysadit do prirody vlka, rysa, pripadne medveda. Ja sam si to lehce overim na pripadu, kdy muj kamarad rekne, ze o to jednoznacne stoji a jeho 7 leta dcera pri shlednuti a vzdalenosti 1m od 20 kg kocky zacne kricet a manzelka dostane hystericky zachvat. Pro naprostou vetsinu lidi je idealni stavajici stav, kdy se na toto zvire dojde podivat do zoo, za stovku ho ma v podstate naservirovane pod nos a videt ho muze znovu za 2 mesice, na prochazce v prirode se s nim nepotka. Zrovna tak si nedelam iluze o smysleni lidi z myslivecke obce. Co je Vam platne ze 7 myslivcům z 10 pujde o lepsi podminky zvere ve volne prirode, kdyz 2 nebo treba jen jeden jedinec bude tuto cinnost vykonavat zpusobem, aby uspokojil jen svoje ego. 6 / i kdyz v tak vysoke čislo zdaleka neverim / se jich bude snazit o znovuobrozeni rysa a 2 po nem pujdou, aby si zajistili trofejni ulovek a mohli se v okruhu podobne smyslejicich ,, chlubit " tim co dokazali. Kdo bude na konci takoveho konani vítezem? Ale nechci moralizovat a kydat hnuj jen na myslivce, v zasade si myslim, ze je to jen dalsi obrazek urovne a moralky nasi spolecnosti, podobne jako v bysnysu, chovani na verejnosti, v provozu na silnici. Kazdy z nas ma maslo na hlave, nekdo vic a nekdo min. Drzim palce vsem lidem typu m. majdy z navratu rysov SK a hluboce je obdivuji, ale i jejich zamer se neobejde bez kritiky a napadani a dokonce ve stejnem oboru vzdelanych lidi. Precetl jsem si konfrontaci v navstevni knize s jejich ,,kolegou" a abych se priznal tak tomu vubec nerozumim. Nicmene bych nechal konec prispevku otevreny a budu jen doufat, ze si priroda s clovek, jako vsemohoucim tvorem nakonec poradi. r.z.
Obrázek
bořek bulíček (neregistrovaný) 19.03.2011, 20:05:50 xxx.xxx.8.54
dobrý den Celá moje rodina včetně mne je velkým milovníkem zvířat a zvláště velkých koček.Měl jsem v chovu Ocelota,Karakala a v současné době mi při psaní těchto stránek doslova čumí do počítače tříletá samice kanadského rysa,kterou mám od malého kotěte. Vzhledem k tomu,že jsem i myslivec,zaujala mne diskuze o myslivcích,pytlácích,ochranářích a všech dalších kteří mají co do činění s naší volnou přírodou.Jednoduše řečeno každý má trochu pravdu,ale ruku na srdce vždy je to opravdu jen a jen o lidech a jejich přístupu k dané situaci.Né každý myslivec v republice střílý na vše co proběhne okolo s tím že tohle zvíře ještě nemá na zdi vycpané nebo v mrazáku.Drtivá většina tvrdě ve svém volném čase pracuje v honitbě na výrobě krmných zařízení,přikrmování zvěře,ale i při setkání s veřejností a žáky škol předává zkušenosti a rady z oblasti myslivosti.Bohužel do práva myslivosti patří i plánovaný odstřel zvěře a ten je nejvíce diskutovaný veřejností.Na druhou stranu jsem se již osobně setkal s rádoby záchranáři zvířat typu co se v přírodě najde beru domů a zvířátku pomohu bez jakýchkoliv znalostí. Proto při navrácení kteréhokoliv druhu zvířete do volné přírody musí být pečlivě vybranná lokalita,domluva s myslivci,ochranáři,zemědělci,obyvateli kteří v dané lokalitě bydlí a doufat že holt se nenajde ten jeden který to celé všem po.....Opravdu je to jen na nás pánech tvorstva.B.B.
Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.