Aktuálně: 5 562 inzerátů168 365 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

ručně dokrmen nebo ne ?

Hani
Hani (51 příspěvků) 02.03.2011, 16:28:31 xxx.xxx.18.225
Narazila jsem teď na ifauně na jeden zajímavý názor, proto Vám ho sem zkopíruji. Ráda bych věděla, co si o tom myslíte .) Téma - ručně dokrmený / odchov pod rodiči se stále poměrně řeší.. "Re: Amazoňan odchovaný pod rodiči (Vložil: Anonymní - 08.03.2004 15:01:57) Vcera bol jeden moj znamy zraneny od svojho amazonana mlynarskeho (Amazona farinosa virenticeps)..bol donuteny ist na pohotovost a rezultat? Pät stichov za uchom a jazva, co bude ma formu ruskeho kosatca bez kladiva.... On je chovatel jedneho amazonana (milacika) ktory je prave v obdobi dospievania (ma 3 a pol roka). Doteraz to bol kanon-krotky vtak. Az do poslednych dvoch mesiacov, zacal viac skriekat, stratil respekt uplne, utoci na vsetkych aj na deti, kratko stal sa z neho problemovy papagaj (ja sam si myslim, ze je to docasne a ze ho to prejde). je to rucne odkrmeny jedinec... Nedalo mo aby som neotvoril o tom temu, lebo dost casto vidim v inzeratoch a aj v diskusiach, ze papagaj musi byt rucne odchovany (a niektori uvadzaju, ze uplne idealne je ho dokrmit posledne tyzdne od samotneho majitela ). Ja som viac a viac presvedceny, ze vyplati sa kupit mlada, ktore je odchovane pod rodicmi. Je mozne, ze nie je az take krotke, ale casom clovek na tom vyhra, ze bude mat samostatneho jedinca, psychicky stabilnejsieho a ktory ma aspon aky taky respekt pred ludmi. Je smutne, ze buduci majitelia nie su o tom dodatocne informovany a nechaju sa oklamat roztomilym 3-mesacnym mladatom (to sa tyka hlavne velkych druhov) Pomaly, ale iste sa stavam odporcom rucneho dokrmovania vtakov pre vyslovene komercne ucely. Pre mna to ma len zmysel, pre zachovanie ohrozenych druhov, pripadne ked samotni rodicia odmietaju krmit svoje mlade... Cely cas co mam velke papagaje tak porovnavam tak objektivne ako sa da, rozdiel medzi rucne odchovanymi mladymi/dospelymi a pod rodicmi odchovanymi mladymi/dospelymi jedincami a zatial vyhravaju pod rodicmi odchovany jedinci. To sa tyka chovania v dospelosti, psychickych problemov, respektu voci cloveku, odchovania mladych, vysklbavania peria, znasanie samoty a pod. U mladych je plus, ze su o nieco krotkejsi, ze netreba vynalozit tolko namahy, ziskat ich doveru...ktore v moze v puberte velmi lahko prerast do agresivity (ak to majitel nezvlada a je na to nepripraveny tak sa tym startuje zacarovany kruh, ktory konci rychlim predanim, alebo zabudnutim papucha v klietke..) to je zatial vsetko co ma teraz napadlo, som zvedavy na vas nazor co si o tom myslite.. pozdravuje Gery1... ps: sam mam rucne odchovanych papuchov, prveho zaka som dostal (bol neplanovany, druheho zaka som kupil z utulku, bol zanedbany trochu osklbany, ale to uz zmizlo, teraz su viac zo sebou ako so mnou, co ma velmi tesi) Rosenknopp bol sponantanny nakup, presne tak ako sa papuch kupovat nema, Gollum som kupil v dansku, rucne dokrmeneho zial, lebo som nikde nezohnal pod rodicmi odchovaneho, z dokladmi o zdravotnej nezavadnosti.. ale uz na tom pracuju, aby boli zvyknuti sami na seba a aby sa nelepili na mna... to staci zatial... Z pozdravom Gery1" (http://ifauna.cz/okrasne-ptactvo/nemodforum/r/detail/28625/amazonan-odchovany-pod-rodici)
Orina (neregistrovaný) 02.03.2011, 18:38:46 xxx.xxx.90.238
Už jsem kolikrát o tom psala, že ručně dokrmený papoušek ať velký nebo malý je stále divoké zvíře vytržené několik málo generaci z přírody. Dnes je móda chovat všechno možne, včetně lvů, tygrů a jak jsme slyšeli v televizi na své si přišel i chovatel Maby(jedovatého hada) a musel být hospitalizován. Pokud lidi přisuzují papouškům vlastnosti domestikovaného psa, tak se šeredně mýlí. Právě ručně odchovaný velký papoušek může být v toku člověku velmi nebezpečný, protože je na lidi zvyklý a nebojí se. S papouškem odchovaným rodiči se ale špatně manipuluje právě když potřebujete nějaký složitější zákrok jako je např podávání léků nebo nějaká prohlídka. Rozhodně velký papoušek není mazlíček na hraní zvláště ne pro menší děti.
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2011, 19:27:58 xxx.xxx.18.225
Nemůžu než s Vámi souhlasit, protože jste napsala pravdu. Nelíbí se mi, když někdo říká, že si pořídil papouška jako mazlíčka.. Já pořád říkám, že papoušek není pes. Papoušek může být velký kamarád, ale všechno má své meze.
cone
cone (1412 příspěvků) 02.03.2011, 20:10:43 xxx.xxx.67.3
Nejprve bych předeslal, že nejsem a asi ani nebudu majitelem ptačího PET mazlíčka. Na druhou stranu ale většinu svých odchovů ručně dokrmuji, většina je dále použita v chovu a někteří ručně odchovaní jedinci již s úspěchem několikrát zahnízdili a vyvedli mladé. Jako mazlíčka bych ale doporučil spíše papouška ručně odchovaného / dokrmovaného /, jednak proběhne rychleji a bezproblémověji seznámení s novým prostředím, rychleji a bez vážnějších problémů by měl být navázán kontakt mezi novým majitelem a papouškem samým. Určitě bych ale upřednostnil papouška již dokrmeného, odstaveného a zcela samostatného co se potravy týče. V žádném případě bych nedoporučoval odebrat papouška před odstavem a EXPERIMENTOVAT s jeho dokrmováním a následným, ne vždy jednoduchým odstavováním a převodem na normální stravu. Není práce pro začátečníky a můžete udělat více chyb než úžitku. Možné problémy v dospívání a v toku však mohou nastat přesně podle Orinou popsaného schématu. Osobně upřednostňuji dokrmené a dobře socializované papoušky i do dalšího chovu. Stejný názor zastávají i někteří přední chovatelé, velmi pěkně zpracované je pojednání - článek v čas. Papoušci 2/2011-Krotký nebo divoký pap. do chovu od V. Koška. Pro mne samotného se z chovu papoušků tak trochu vytrácí radost, když po mém příchodu do areálu někteří mizí z výletů do budek.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2011, 20:45:50 xxx.xxx.18.225
Díky za názor. My jsme nakonec koupili papouška odchovaného rodiči. Ale musím říct, že mi ho bylo dost líto - několik měsíců žije hlavně mezi papoušky, občas uvidí člověka, a najednou tam ten tvor přijde a vytrhne ho od všech papoušků, které znal, a odveze ho pryč mezi ty "divné lidi". Teď to chce trpělivost, hlavně na něj nespěchat... Dáváme mu prostor, aby si zvykal i sám, ze zkušeností od předchozího papouška vím, že nejhorší je chtít ho rychle ochočit, to ho naopak spíš ještě víc odradí.. Ale ještě mám dost let před sebou a u tohohle papoucha bych nechtěla skončit, takže časem snad přijde i nějaký ručně odchovaný .. .)
Orina (neregistrovaný) 02.03.2011, 21:03:52 xxx.xxx.90.238
Já bych doporučila ke zkvalitnění života papouška, dokoupit mu protějšek. žádnému papouškovi nemůže nahradit člověk kamaráda, který s ním sedí na větvi a celý den si s ním povídá, čechrá mu peří a zaobírá se jím. Singl držený papoušek je v podstatě chudák nejen vytržený z přírody, ale i od svých kamarádů. Pokud máte amazoňana prvního chápu, že se s ním chcete naučit manipulovat, ale myslím že rok na vzájemné poznání i na poznání jak se s amazoňanem manipuluje stačí. Pak byste mu měli udělat radost se stejně starým kamarádem nebo kamarádkou do páru, aby se z něho nestal takový zavislák na lidech. Není to přirozené. To je ale jen můj názor. Všchno pochopitelně záleží na majieli papouška. Hlavně když píšete, že byste chtěli ještě papouška ručně odchovaného.
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2011, 21:12:40 xxx.xxx.85.66
i když nejsem starý mazák odzkoušen několika desetiletou praxí, přesto jsem pro ručně dokrmené.V zásadě souhlasím s Orinou, neboť zvíře jako takové ať je to papoušek,pes,kočka či cokoli jiného je to přece jenom zvíře a má to v genech i kdyby jeho pokrevní l. byla nevím jak dlouho chovaná v zajetí, vždy byl předek z přírody a ta se oklamat nebo zastřít nedá. Jelikož to můj skromný chov čítá 70% r.dokrmených papoušků,mám s tímto poměrně dobré zkušenosti. Páry hnízdí celkem bez obtíží a co je pro mě hlavní, je s nimi poměrně jednodušší manipulace při případné práci.Při kontrole budek není takový problém, podávání léků apod. je znatelně zjednodušeno a je i pěkný pocit při příchodu k voliéře když papoušek za mnou sám přijde. Pokud má být veden jako mazlík, upřednostňuji že je klidnější, není tolik hlučný,s kontaktem není problém a někteří podle mě přilnou k člověku poměrně velkým poutem a nevyskytuje se tolik různých problému při ochočení a dalším soužití. U těch menších druhů bych nějaké to vybočení bral, ovšem naprosto souhlasím s tím, že u těch větších druhů je třeba mít tak nějak vnitřní sebevědomí, že to je přece jenom zvíře a to v momentě útoku ať už z jakéhokoli důvodu, se chová přirozeně.
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2011, 21:20:04 xxx.xxx.18.225
Paní Orino, zatím žiji s rodiči a tady v bytě prostor pro mnoho dalších papoušků prostě a jednoduše není. Asi si teď řeknete, že v tom případě jsem hloupá, že jsem si takového papouška pořídila, ale já jsem přesvědčená, že pokud bude mít dostatek péče, lásky, pozornosti, může žít spokojený a kvalitní život. A pokud to půjde, pořídí se mu časem kamarádka. Věřte mi, že bych si nepřála nic jiného, než aby byl v pohodě a v ničem nestrádal. Bohužel moje možnosti jsou teď omezené, ale vzhledem k mému věku si myslím, že dost věcí se dá ještě dohnat.
Orina (neregistrovaný) 02.03.2011, 21:56:54 xxx.xxx.90.238
Většina lidí si pochopitelně kupuje velkého papouška jen jednoho. Ať je to z různých důvodů.Někdo z finančních, že je rád, že si takového jedince mohl vůbec pořídit, jiný zase chce aby se papoušek naučil mluvit a pod. Takový papoušek žije 50 let. Za padesát let se s člověkem otočí zeměkoule i život a papoušek může zůstat třeba po dvaceti letech zvyklý na svého člověka najednou sám. Jestliže je v páru tak při ztrátě člověka (z jakéhokoliv důvodu, třeba svatby, nebo cestování) sám nezůstává a má ve svém životě svého ptačího partnera. Tak pro něj má život pokračování a smysl. Proto doporučuji papoušky v páru. Je to pro ně přirozené i v přírodě.
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2011, 22:11:39 xxx.xxx.18.225
Za 50 let, pravda, už tu třeba nebudu. Třeba jo, třeba ne, kdoví.. Jak říkám, pokud mi to budoucnost dovolí, přibude mu kamarádka. A určitě jsme si nepořídili papouška na mluvení. Jediná a podstatná věc u každého zvířete je pro mě jeho spokojenost.
boniss (neregistrovaný) 11.11.2020, 14:11:20 xxx.xxx.104.90

Dobrý den,rád bych se zeptal,zda je potom rozdíl ,zda naší samičce pořídím opětovně samičku nebo samečka?Nejde mi nějak o chov,ale o to ,aby naše samička měla kamaráda...děkuji


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.