Aktuálně: 5 136 inzerátů172 217 diskuzních příspěvků17 713 uživatelů

Chov Eklektusů

fylip
fylip (1289 příspěvků) 19.03.2011, 18:46:17 xxx.xxx.80.34
Na začátku loňského léta jsem si koupil samce Eklektuse solomonensis (šalamounský) na dokrmení. Dokrmil mi ho strejda a já jsem si ho vzal domů. Původně jsem ho chtěl mít doma na ochočení, ale později mě taťka a další chovatelé přemluvili k dokoupení samice. Skoro půl roku jsem sháněl protějšek do páru a sehnal jsem až tento týden. Je to loňská samička, která je ovšem skoro z druhé strany republiky. Já jsem se tam neměl jak dostat, i když by mě tam taťka zavezl, tak strejda měl zrovna do tohoto města sl. cestu, tak jsme se s Pánem domluvili s strejda mi jí vzal. Po vypuštění z přensoky jsem zjistil, že samice nelétá. Hned jsem volal chovateli a ten mi řekl, že byla dlouho v malé kleci, ale že se rozlétá. Okamžitě jsem teda skontroloval i kroužek a zjistil jsem, že na něm není rok a po několika telefonech s zkušenějšími chovateli jsem zjistil, že to je kroužek citesoví. Cites na Eklektuse už je nějakou dobu zrušený, tak jsem volal Pánovi zpátky a ten mi řekl, že všechny papoušky kroužkuje citesovíma kroužkama, protože je má doma a kroužkuje tím, co je. Nechal jsem to být a řekl jsem si, že pokuď se samička rozlétá, tak si jí nechám, i když v budoucnu, kdybych potřeboval prokázat stáří, tak nebudu mít žádný důkaz. Samička je určitě mladá, jak podle nožek, tak špička zobáků je ještě světlá, toho jsem si nejdřív nevšiml, protože se od nás stále odvracela a nechtěla na sebe nechat ani šáhnout, tak tak jsem skontroloval kroužek. Dneska jí mám doma druhý den a už uletí i čtyři metry, akorát s manévrováním letu má pořád problémy. Se samcem se k sobě chovají pěkně. Jednou jsem je k večeru viděl, jak si probírají peří. S krmením zatím nemám žádný problém. Na doporučení zkušenějšího chovatele krmím smíchanou směsí DN 64 a 62 půl na půl. Toto suché krmení tvoří asi 50% celého krmení a dalších 50% je ovoce a zelenina. S přijímáním krmení nemám problém, všechno berou beze zbytků. Z ovoce mi neberou jedině pomeranč, ale i tak ho dávám a uvidím, jestli jim časem nezačne chutnat. Včera jsem zkusil dát i vaječnou míchanici (vajíčko, mrkev, strouhanku, piškot, jogurt). Dal už jsem i trochu klíčeného a to moc nebrali, takže to začnu dávat, až později. Mimo ovoce a zeleninu dávám i jeřabiny, jak suché, tak zavařované. Samice je zatím nebere, ale samec je miluje. Dávám taky zavařovanou kukuřici, tu bere taky jen samec. Každý den je dvakrát rosím rosprašovačem a jednou za týden sprchuju ve sprše ( Samici jsem zatím nesprchoval). Po rosení se jí ocas až neuvěřitelně rychle spravuje, takže si myslí, že předchozí majitel jí nerosil. Zatím je mám společně v pokojí ve velké kleci, ale přibližně za dva týdny půjdou ven, do čtyři metry dlouhé voliery. Budu tady postupně přidávat poznátky z chovu a fotky mích Eklektusů.
anonymní (neregistrovaný) 19.03.2011, 18:58:57 xxx.xxx.147.109
Dobrý večer, karanténa u nového papouška nebyla? necháváte dělat nějaké zdravotní testy?
fylip
fylip (1289 příspěvků) 19.03.2011, 19:07:29 xxx.xxx.80.34
Dobrý večer, Karantená nebyla. Znám hodně chovatelů, kteří karanténu taky nedělají a jeden z nich mi poradil dát je hned k sobě. Ještě jsem zapoměl zhodnotit hluk. U mě jsou zatím naprosto potichu a vůbec o nich nevím. Řekl bych, že křičí jen, když chtějí něco přeřvat, jako třeba vysavač, myslím, že kdyby byli vedle hlučných papoušků, jako jsou aratingy, nebo alex, čínští, tak by se je taky snažili překřičet, ale je možné, že se to v budoucnu změní i u mě, popisuju jen aktuální situaci s hlukem.
anonymní (neregistrovaný) 20.03.2011, 08:07:49 xxx.xxx.188.164
Dobrý den, to bych se osobně hodně bála nedělat karanténu. Abyste si do chovu bez vyšetření nedovlekl nějakou vážnou nemoc. Určitě bych to nepodceňovala a nenechala to jen tak . vyšetření trusu je, dle mého názoru, dosti nedostatečné. Zejména, pokud chcete chovat větší a tudíž dražší papoušky. Každopádně vám přeji hodně zdaru a pěkné odchovy.
Tomáš (neregistrovaný) 20.03.2011, 11:04:07 xxx.xxx.90.180
Také bych karanténu rozhodně nepodceňoval! Ještě navíc když jste chov prodávajícího vůbec neviděl.... a Eklektus není papoušek za stovku. Ptáci jsou mladí a 3-4 týdenní karanténou nic neztratíte. Nechci strašit, snad to nebude Váš případ ale aby jste s tím chovem nezkončil dříve než jste začal. Ať se daří a budu se těšit na další příspěvky o eklektech! Tomáš
sunflowersman (neregistrovaný) 20.03.2011, 12:39:29 xxx.xxx.175.196
Dobrý den. Myslím si, že jako běžní chovatelé nemáme možnost vůbec vytvořit odpovídající a kvalitní karanténu, tudíž bych to ani neřešil.Při nákupu nových papoušků dám nový druh pouze nějaký čas zvlášť, ale rozhodn se nepřevlékám při obsluze nových ptáků. osobně sázím na nákup u zodpovědných chovatelů. Fylipe Tobě držím palce a pevně věřím v to, že se to tu za nějaký čas bude hemžit fotkama odchovů :). mirek
cone (neregistrovaný) 20.03.2011, 13:08:40 xxx.xxx.67.3
Plně souhlasím s Mirkem, málokdo je schopen vytvořit karanténu na takovém odděleném místě a zajistit jinou obsluhu tak, aby to vše splňovalo to, co od karantény je požadováno. Náš "běžný" způsob spočívá spíše v oddělení nového přírůstku mimo ostatní chovance, do menšího prostoru a z důkladného pozorování jak chování nového jedince, tak i ze sledování jeho zdravotního stavu. Doba tohoto "karantenování"je asi více individuální.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 25.03.2011, 19:08:13 xxx.xxx.80.34
Samice měla po přivezení lehce poničené peři, tím že byla v maé kleci. Po častém rosení se jí hodně lepší a dneska už lepší opravdu o hodně. Se samcem se k sobě chovají stále pěkně. Ještě čekám na trošku stálejší teploty, než je dám do venkovních volier a už se těším, až je uvidím létat ve velké volieře. Určitě tady potom dám fotky. Sunflowersman: Tento názor už jsem od pár lidí taky slyšel. Určitě karantená není zbytečná, ale 100% taky není. Mirku, děkuju snad se to povede, ale to by to ještě nějakou dobu trvalo, ještě nemají ani rok.
anonymní (neregistrovaný) 10.04.2011, 15:26:10 xxx.xxx.183.202
Čau Filipe,tak co Eklekti?Už si je dal ven ??A co samice?
fylip
fylip (1289 příspěvků) 10.04.2011, 17:06:06 xxx.xxx.80.34
Původně jsem je chtěl dát dneska ven. Teplo už by na to bylo, ale v noci ještě klesá teplota na 5 stupňů a to by byl pro ně šok, když jsou teď zvyklí na nějakých 23-24 stupňů. Možná je ale dám ven už teď během týdne, určitě dám vědět. Samice už létá, teda alespoň vždycky, když jí dám mimo klec, ale perfektní to bude, až si zvykne na volieru. Se samcem se k sobě zatím chovají pěkně. Každé ráno, když dám ovoce a zeleninu, tak první příjde samice, které samec pomalu a jemně ze zobáku ovoce bere. Nepopisoval bych to jako krmení, na to jsou asi ještě dost mladí, ale nechovají se k sobě agresivně.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 22.04.2011, 14:47:11 xxx.xxx.80.34
Včera jsem dal Eklektuse ven. Šlo vidět, že se jim tam líbí. Včera sice jen seděli a bali vystresovaní, ale dneska už samice přelétáva vždy z klrajního bidla na prostřední, které tam je pro ní a samec létá přez celou volieru. Teď jsme seděli před volierama a samec samici krmil. Nikde jsem se nedočetl, ani jsem o tom neslyšel, že by se mohli krmit i takto mladí Eklektusi. Před chvilkou jsem je posříkal z hadice a samice si to vyloženě užívala, samec se tomu snažil spíš uletět, přitom v kleci to bylo přesně naopak. Ještě dneska přidám nějaké fotky z venkovní voliery.
Marty (neregistrovaný) 22.04.2011, 15:19:03 xxx.xxx.249.60
Fylipe, super papoušci. Jen tiše závidím. Ve voliéře jistě jinak vyniknou než v kleci. Jen ale počkej až se začnou ozývat, to vás sousedi vystěhují. Já jsem dal mé alex. čer. ven před dvěma týdny a po pár dnech nejistoty už si voliéru plně užívají a létají. Sice až tak nevyužívají celou délku, jako předtím penanti, ani nemají takový prudký let, ale vypadá to, že jsou spokojení. A ozývají se taky, ale není to tak rušivé. A jinak jsem četl, že se ti vrátila samice senegalce, tak to je dobře. Myslím si, že když má člověk doma více papoušků, tak ti uprchlíka přivolají nazpět a pak už je jen otázka času, kdy "zapadnou dvířka". Tak ať se ti daří, hodně zdaru v letošní sezoně.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 23.04.2011, 15:34:38 xxx.xxx.80.34
Marty, zatím jsou potichu, jenom ráno si spolu s ostatníma potichu popískávají. Když soused včera vedle řezal, tak to křičeli. Už jsem si toho všimnul dřív. Křičí vždy, když mají co překřikovat. Tady jsou nějaké fotky z venkovních výletů.
Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.