Aktuálně: 5 091 inzerátů172 536 diskuzních příspěvků17 717 uživatelů

Manul

Vadassová (neregistrovaný) 02.04.2011, 00:26:16 xxx.xxx.115.27
Dobrý den, můj nejlepší kamarád si velmi oblíbil manuly. Chtěla bych se zeptat, zda je možné chovat manula v domě s velkou zahradou (les). Je možné pořídit si manula v mladém věku a vychovat ho? Můj kamarád by si ho rád pořídil, až bude v důchodu a bude na něj mít čas a možnost se o něj dobře starat. Jsou nějaké podmínky, které musí člověk splňovat, aby mohl chovat manula? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 06.04.2011, 02:46:08 xxx.xxx.38.222
Dobrý den. Musím Vám bohužel říct, že Vaše otázky ohledně chovu manula jsou bezpředmětné. Nelze ho totiž žádným způsobem získat. V soukromých chovech se nevyskytuje, několik jedinců najdete v zoo zahradách, ale ani odtud ho neseženete, protože manul patří do Evropského zachranného programu a případné odchovy končí opět v zoo někde v evropě, o čemž rozhoduje koordinátor. Ostatně odchovy jsou sporadické, pokud jde o naše ZOO, tak první a zároveň zatím poslední úspěšný odchov byl vloni v ZOO Jihlava. Manul je kočka na chov velmi problematická, neboť se doposud neadaptoval na středoevropské podnebí a často trpí různými chorobami (nádory, FIP, virová respirační onemocnění atd.), které většinou končí smrtí zvířete. I kdyby byl dosažitelný, rozhodně, dle mého názoru, nepatří do rukou chovatele začátečníka. I tak zkušení odborníci, jako zoologové v ZOO s tímto faktem nic nenadělají a úmrtnost manulů je veliká. Vašemu příteli tedy nezbude nic jiného než se na tyto krásné a zajímavé kočky chodit dívat do ZOO a domů si pořídit nějakou jinou.
Vadassová (neregistrovaný) 13.04.2011, 17:25:29 xxx.xxx.159.48
Milá paní Jüttnerová, děkuji Vám za odpověď. Kamarádovi jsem to řekla, byl sice zklamán, ale důležitější je, že nám je líto, že manul snáší špatně evropské podnebí. Je to nádherné zvíře, velmi zajímavé, krásně se hýbe, všechno si promýšlí. Asi se vypravíme do jihlavské ZOO. Doufám, že aspoň tito manulové se tu cítí dobře. Ještě jednou Vám děkuji za milou odpověď a také za krásné stránky.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.