Aktuálně: 5 056 inzerátů173 236 diskuzních příspěvků17 739 uživatelů

Andulky - opouštění budky

Hanka (neregistrovaný) 28.04.2011, 15:44:34 xxx.xxx.128.59
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak probíhá u andulek opuštění budky. Máme 6 mláďat a to nejstarší má dnes 34 dnů a vyletělo poprvé ven. Rodiče ho nechtěli pustit zpět do budky, kam se snažilo dostat, ale nakonec si do budky v nestřežené chvíli opět vylezlo. Ostatní andulky jsou staré mezi 33 - 27 dny a ven se zatím vylézt nepokouší. V budce už je velmi těsno a myslím, že by pro to, které už vyletělo, bylo lepší zůstat v kleci. Přesto se nejstarší andulka vrátila zpět do budky. Je toto chování běžné? Děkuji za odpověď.
Orina (neregistrovaný) 28.04.2011, 18:24:11 xxx.xxx.65.57
Jestliže andulka opustí budku a ani jeden z rodičů jí nechce dál krmit, nebo ji dokonce rodiče napadají, mám připravenou odstavnou klec a jednu andulku po druhé (jak opouštějí budku) přendavám do odstavné klece. Tam mají připravené klasické zrní pro andulky, ale především míchanici a senegalské proso v klasech, které začnou hned přijímat. Nesmíte zapomenou dát do malé mističky na dno klece vodu. Během tří dnů si první odstavená andulka na klec zvykne a postupně jak k ní budete přidávat další vylétlá mláďata, tak už se budou učit zobat senegal tak, jako to uvidí u té první. Dělám to takhle už leta a vždycky to bylo vpořádku.
Hanka (neregistrovaný) 29.04.2011, 08:50:36 xxx.xxx.128.59
Děkuji za radu. Dnes vyletělo druhé mládě, rodiče jej nenapadají, ale ignorují ho nebo mu čechrají peříčka - není zde však ta agresivita, jako u včera vylétnutého mláděte, nicméně už nereagují na jeho křik, kterým se dožaduje krmení, samo se zatím nezkusilo nakrmit a to sedělo přímo na krmítku s míchanicí. Toto mládě má dnes 34 dnů (vylíhlo se o den později, než to nejstarší), tak si myslím, že by se už nemělo zpět do budky vracet (zatím se o to nepokouší). Přichystám tedy podle Vaší rady druhou klec, kam jej přemístím, snad se pokusí nakrmit samo, když tam nebudou rodiče. Chtěla jsem se ještě zeptat, co dělat s jeho starším sourozencem, který se včera vrátil do budky (dnes už má 35 dní). Mám mládě vyndat z budky a dát do druhé klece k jeho mladšímu sourozenci nebo počkat až samo znovu vyleze?
anonymní (neregistrovaný) 29.04.2011, 11:07:07 xxx.xxx.174.89
Dobrý den, pokud rodiče mladé nenapadají nechala bych to na přírodě. Až vylítnou budou venku. Myslím, že samec je občas trochu nakrmí, ale nekrmí už tolik aby měli potřebu učit se zobat sami. Navíc se mladí učí napodobováním rodičů. Orinou uvedený postup bych aplikovala až v případě agresivního chování, nebo při zahájení nové snůšky. Odstavení mladých probíhá bez problémů.
Orina (neregistrovaný) 29.04.2011, 12:54:19 xxx.xxx.107.228
Hodně často se tady chovatelé ptají jak pokračovat dál. Samička má v budce ještě mladé a už snáší další vajíčka. Pokud rodiče mláďata nenapadají tak je nechávám v původní kleci než vylítnou dvě -tři mláďata. Pak je stejně lepší aby měly mladí větší prostor v proletovačce. Poslední mládě někdy vylítne opravdu až těsně před líhnutím další snůšky. To potom zůstane v původní kleci tak tři dny, protože rodiče už mají zájem pouze o další hnízdo. Některé mladé andulky nemají opravdu zájem z hnízda vylítnout. A tolerantní rodiče je nechávají v budce do poslední chvíle.
Hanka (neregistrovaný) 29.04.2011, 13:00:45 xxx.xxx.128.59
Tak nakonec opět vyletěla i nejstarší andulka, která se včera vrátila do budky Obě jsem je zkusila dát podle původní rady do jiné klece, celé 2 hodiny seděly na bidýlku a nechtěly se ani hnout. Jedna si zobla trochu míchanice, kterou jsem jí nabídla ze lžičky, ale jinak se nijak neprojevovaly, jen seděly a křečovitě se držely bidýlka. Vrátila jsem je proto jak radíte zpět k rodičům, ale samička je k jednomu z nich dost agresivní, pokud se k ní přiblíží (ale pouze k jednomu, ke druhému se tak nechová), sameček obě mláďata občas nakrmí, ale už si nevšímá těch, co zůstala v budce. Mláďata začala v kleci po vzoru dospělých zobat, tak ještě počkám a pokud se agrese jejich matky nezvýší, tak je zatím nechám u rodičů. Co se týká další snůšky, tak ta zřejmě brzy nastane, neboť se andulky už asi 10 dní opět páří. Nevím proto, jestli by nebylo vhodné dát ven z budky alespoň 2 nejstarší mláďata (jsou stará už 34 a 32 dní), aby tam bylo i místo pro samičku. Do budky dnes už krmit nikdo z rodičů nešel, občas nakrmí to, které zrovna vykukuje ven a křičí.
anonymní (neregistrovaný) 29.04.2011, 13:33:00 xxx.xxx.174.89
Nechte to tak, rodiče mladé určitě občas nakrmí a mláďata si sama už brzy z budky vylezou. Nejsem pro zbytečné zasahování do přirozeného procesu hnízdění a odstavování. Mladé andulky nechávám po vylétnutí ještě cca 10 dnů v kleci s rodiči. Když je pak odstavím již jsou plně samostatná a sami zobou. Pokud by samice byla opravdu agresivní, mladé samozřejmě dejte zvlášť a postupujte podle rady Oriny.
Orina (neregistrovaný) 29.04.2011, 15:53:48 xxx.xxx.107.228
V žádném pádě nevyndavejte z budky andulky, které ještě neměly odvahu sami vyletět. Tohle si rodiče zařídí sami. Já mám kolikrát v budce nejmenší mládě a samička už tam má další vajíčka. Vajíčka si samička ohlídá a velká mláďata se už drží u vletového otvoru. To, že se odstavená mláďata držela křečovitě bidýlka je samozřejmé. Já odstavuju mláďata, když je rodiče nechtějí, v době když si ještě ani na bidýlko nevylétnou. Misky na jídlo mají dole v proletovačce a zatím zobou dole a taky dole spí. Abych jim usnadnila přechod od rodičů, mají tu samou budku na dně proletovačky, tak aby si tam mohly na odpočinek vlézt. Neobratně se škrábou do budky a pak vykukují jestli jim někdo nepříjde dát najíst. Žádnou lžičku nepoužívám, pokud to nejsou dokrmovaná mláďta. Mláďata odchovaná rodiči si musí poradit sama. Krmení ze lžičky jim přechod k normálnímu zobání jen ztěžujete, protože na krmení lžičkou nejsou zvyklá a tak se bojí. Nechte je být poradí si sama. Pakliže vylétla z budky, už jsou to mláďata dost velká aby je vedl instinkt. Foto ze dneška. Mladé andulky už nakukují z hnízda a brzy se odváží vyletět.
Obrázek
Orina (neregistrovaný) 29.04.2011, 16:14:36 xxx.xxx.107.228
Jinak ještě k diskuzi. Nejhorší je, když mláďata, byť jen na malou chvíli, odstavíte do jiné klece. Rodiče je už pak nechtějí. Pozorovat odstavená mláďata dvě hodiny a litovat je, že se neumějí sami najíst je hloupoust. Za dvě hodiny vám to nepředvedou. Jestliže sama vylétla z budky a už jsou v kleci a vy je odstavíte do jiné klece, bude je nutit hlad a instinkt zobat a snažit se najíst. Především musí mít dole v proletovačce senegalské proso a míchanici. To je základ a samozřejmě v misce na dně proletovačky vodu. Největší chybou všech začátečníků je především zbytečný strach a panika. Stálé zasahování do vývoje mláďat, která se učí starat se sama o sebe. Stálým šťouráním rukou v proletovačce vytváříte mezi mláďaty (hlavně těmi bojácnějšími) zmatek a paniku. Pakliže to nejsou dokrmovaná mláďata lítají ve zmatku v proletovačce a naráží na pletivo. Pak jsou ceká uhoněná a nemají ani možnost si odpočinout, protože je stále sledujete jako predátor. Vy si to neuvědomujete, ale mláďata se nedokoží strachem ani najíst. Nechte je ostavená v klidu. Zasahuje se až z nezbytně nutného důvodu, třeba nemoci. Zdravá a silná mláďata se dokáží postarat sami o sebe. Musíte mít jako chovatel nějaký cit a odhad co je v chovu nutné a důležité udělat, aby se zbytečně nezmatkovalo a nevytvářel se u mláďat nebo u jejich rodičů zbytečný strach a stres, že budou muste prchat před šmejdící rukou v kleci. To samé je když se mládě pustí poprvé z klece na prolet a nebo když ulétne. Nejlepší je počkat až se někde usadí a pak pro něj přijít a nebo ho chytit do síťky. Honit ho po bytě je zbytečné. Takové vyděšené mládě je vystresováno z prvního letu na smrt.
Obrázek
Hanka (neregistrovaný) 29.04.2011, 18:05:17 xxx.xxx.128.59
Takže mláďata nakonec zůstala s rodiči, samička se stará jen o ta v budce a sameček o ta, co jsou v kleci. S nimi je v kleci také samička, která je původní partnerkou "tatínka" mláďat (sameček později přijal i jinou samičku, se kterou má nyní mladé, ale chce mít neustále ve svojí blízkosti obě, takže má vlastně harém). Tato nepříbuzná samička si velmi oblíbila mládě, které jeho matka neustále agresivně napadala a sama mu vyvrhuje potravu a prostě se stará, jako by byla jeho skutečná matka, před jejímiž případnými útoky jej brání. Takže se to vyřešilo samo, ostatní 4 mláďata necháme v klidu v budce a počkáme, až sama projeví zájem o vylétnutí. Budku jsme dali letos andulkám poprvé, tak bych něco nerada zanedbala. Dále už necháme vše na andulkách a až se mladé od starších naučí vše, co potřebují, oddělíme je. Jinak děkuji za všechny rady, určitě se budou hodit.
anonymní (neregistrovaný) 29.04.2011, 18:43:11 xxx.xxx.174.89
To máte v kleci jednoho samečka a dvě samice???? Jestli ano, tak se opravdu divím, že jste něco odchovala. Většinou právě lichá samice zlikviduje snůšku či i mladé úspěšnější sokyni. No jak je vidět i mezi andulkami se najdou vyjímky. Ale přesto bych podobné soužití/harém neriskovala.
anonymní (neregistrovaný) 29.04.2011, 18:50:52 xxx.xxx.193.236
Sameček běžně dokáže v hejnu odpářit všechny samičky, pokud mu to dovolí,taky mám takového "aktivistu", ale souhlasím s příspěvkem výše, já bych taky neriskovala samičku navíc. Lichý sameček nevadí, samička ano. Radila bych, pokud máte prostory, dodejte samotné samičce partnera, prozatím zřejmě nemá ještě choutky se pářit a vyvést vlastní hnízdo, to ale určitě přijde a andulky dokáží být hodně agresivní. Držím palce, ať to dopadne a přeji hodně zdaru.
Hanka (neregistrovaný) 02.05.2011, 09:28:46 xxx.xxx.128.59
V kleci máme celkem 2 samičky a 2 samečky, ale je to trochu podivné společenství. Jeden asi 3 letý sameček je "vdovec" (ostatní andulky jsou staré okolo 1 roku). Když mu zemřela partnerka, dali jsme mu do klece náhradnici, ale on ji nepřijal, naopak se k ní měl druhý sameček, který už měl svoji partnerku. Takže to dopadlo tak, že si udělal harém - má 2 samičky, které se mezi sebou velmi dobře snáší a sameček vdovec se drží trochu stranou a ostatní ignoruje. Toto společenství se velmi osvědčilo právě teď, když jsou mláďata. Matka se k nim po vylétnutí z budky chová velmi agresivně, ale druhá samička je brání a dokrmuje, prostě se stala náhradní matkou a hlídá je před tou skutečnou. Takže jen díky této "náhradní mamince" nemusím mláďata okamžitě po vylétnutí izolovat. Pokud by se vztahy nějak zhoršily, tak bych je samozřejmě oddělila. Plánuji, že jednoho samečka z nynějších mláďat spáruji právě s jejich náhradní matkou, není s nimi nijak příbuzná a je jí teprve něco přes rok, takže o rok starší partner určitě vadit nebude. Vzhledem k velmi krásnému vztahu k mláďatům by to neměl být problém.
Orina (neregistrovaný) 02.05.2011, 11:05:39 xxx.xxx.90.227
Jestli jsem to dobře pochopila tak máte dvě samičky s jedním samečkem. A víte vůbec, která samička patří do hnízda? Co když ta co se snaží dostat do hnízda je pravá matka a byla párem pouze vyštípána a mláďata obsadila andulka jiná. Protože jsou andulky aktivní a jsou vzhůru již velice časně, možná když vy ještě spíte, nemůžete vědět co se v kleci odehrává. Podle toho co popisujete máte v klece mezi andulkama pěkný guláš. Vždyť nemůžete vědět, která andulka byla kterým samečkem napářena. Takový chov nemá cenu. Je to ale vaše věc. Já bych to tak určitě nedělala. Vždycky mám pár zvlášť, abych veděla, který sameček se se samičkou páří. Ale tenhle guláš mají všichni, kdo mají ve společné voliéře více párů andulek a budky. Samečci se páří se samičkama nahodile, právě v době, kdy třeba samička od určitého samečka sedí na vejcích a jiná samička poletuje a ještě do budky nevlezla. Jak u koho probíhá gulášový chov, je každého osobní věc. Já bych ale od takového chovatele nechtěla andulku ani zadarmo.
Hanka (neregistrovaný) 02.05.2011, 12:54:56 xxx.xxx.128.59
Pro Orinu: guláš v tom nemám, samička, která nemá mladé se ani na chvilku nepokusila do budky dostat, to, že to nedělala ani v noci je mi jasné zejména proto, že večer usíná na stejném místě, kde ji najdu ráno a žádné vajíčko ani v noci snesené nebylo. Navíc jsem u VŠECH vajec viděla já nebo syn, kdy byl sneseny, protože samička byla vždy v budce delší dobu a po jejím vyletění se objevilo nové vajíčko. Ale skutečně vždy u toho někdo byl. Sameček se pokoušel nejprve pářit s původní partnerkou, ta ale páření odmítala a samečka klovala. O mladé andulky se nezajímala ani v době, dokud byly v budce, začaly ji zajímat až poté, kdy vyletěly, k budce se vůbec nepřibližuje. Jinak poté, co si sameček přibral druhou samičku do harému, tak jsme ji oddělili a dali do jiné klece s jiným samečkem a do jiné místnosti, ale andulky hrozně křičely, tak jsme je po nějaké době vrátili, protože se očividně trápily. Andulky Vám nijak nevnucuji, nemám žádnou velkokapacitní množírnu, mláďátka jsou krásná a 4 už mám zamluvené, aniž bych je musela inzerovat a 2 si chceme nechat. Pro nás jsou zvířata spíš srdeční záležitost, nemíníme je přemnožovat a prodávat ve velkém nebo na nich dokonce vydělávat, takže Vám skutečně nehrozí, že by se k Vám dostala andulka z našeho chovu. Mne baví hlavně andulky pozorovat, starat se o ně a velice mne těší, když jsou spokojené a dobře se jim daří. Jinak problém s harémem chci zkusit ještě jednou vyřešit tak, že samičce, která nemá mladé nabídnu znovu jiného partnera, je možné, že ho přijme. Pokud ne a bude chtít nadále zůstat v harému, nic se neděje, beztak plánujeme po nové snůšce budku odstranit, další mladé pak nejméně rok v plánu nemám (pokud vůbec nějaké další plány v tomto směru budou).
dasa009
dasa009 (385 příspěvků) 02.05.2011, 16:56:50 xxx.xxx.193.236
Nevidím důvod, proč nekupovat andulky od chovatele, který chová v hejnu. Když si koupím každou od jiného chovatele není důvod se bát příbuzenského křížení :-)
Orina (neregistrovaný) 02.05.2011, 17:51:06 xxx.xxx.90.227
Dášo, problém je v tom, že někdo má první hnízdo a nevadí to, ale někdo takhle chová andulky řadu let. Pak opravdu nevíš, která bije. Tam je to sprsklé páté přes devátou. Znám chovatele, respektive jsem od něho četla článek v časopise,že když už to má takhle naprskané dohromady a anduly jsou několikaleté, že to dá do výkupu a má pokoj. Taky je to určitý přístup. Jen se divím, že to dokáže napsat do časopisu. Já mám taky např teď jedno hnízdo a dál andulky nebudu dávat hnízdit. Taky nejsem množitel, jen se na ně ráda dívám, ale pokud odchovávám, tak chci vědět který pár hnízdí. Už jen kvůli sobě, kdybych si chtěla nějakého fešáka nechat dál do chovu.
Obrázek
dasa009
dasa009 (385 příspěvků) 02.05.2011, 18:16:52 xxx.xxx.193.236
Ahojky Orino, považuji za samozřejmé, že andulata jdou automaticky pryč z chovu, ne že se mi budou dále množit. Já když loni pořizovala mladé ptáky ( ti moji byli už 10 letí a pomalu mi "odcházeli" jeden po druhém), nakoupila jsem podle barev, které jsem chtěla - 3 samičky a 3 samečky od různých chovatelů a nechala je se přirozeným výběrem spářit. Stejně tak mám ve druhé voliéře 2 + 2, taky přirozeně spářené.Takže je tady i možnost kombinace páru pro případné zájemce, ptotože andulky ze sousedních voliér příbuzné být nemohou.Přeji hodně zdaru, ten modrý andulák je úžasný :-)
Orina (neregistrovaný) 02.05.2011, 18:52:41 xxx.xxx.90.227
Já jsem do modrých blázen. Teď hodně lidí chtějí přírodní zbarvení. Já ale u andulek preferuji modrou a fialovou. Posílám fotku mladých zelenomodrých.
Obrázek
Michal (neregistrovaný) 02.05.2011, 23:46:49 xxx.xxx.4.166
ty 2 mladé vlevo fialové a napravo šedozelené:) jen pro upřesnění! jinak krásné mladé:)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.