Aktuálně: 5 567 inzerátů168 415 diskuzních příspěvků17 660 uživatelů

kousání papoušků

Petra (neregistrovaný) 13.05.2011, 20:01:09 xxx.xxx.31.2
Dobrý den, prosila bych o radu. máme doma mníška šedého asi půl roku ručně dokrmeného. Mníška chováme s přítelem. Prvních pár měsíců byl úplně v pohodě, přítulný, naučila jsem ho mluvit plno slov, o Pepina se v podstatě starám já od jídla, čistotu klece, jídla apod. Slova opakuje po mě. Vždy nás trochu oždiboval, přítelovy trhal vousy, mě si hrl s vlasy a nebo okusoval nehty. Ale poslední dobou hodně kouše. Přítele jen do prstů, ale mě přímo napadá.Začalo to tím, že mi téměř ukousnul mateřské známenko na krku, pak jsem mu zakázala lézt na krk, ale on jako by věděl, že tam něco mám a pořád tam leze a snaží se mě do toho krku zase kousnout. Kouše i do uši a o ruce ani nemluvím. Chtěla bych vědět vaše názory na takového změny chování a opravdu až agresivitu. Poslední dobou na mne jen přistane a už ho vidím jak se otevřeným zobákem hledá do čeho by se zakousnul. Žárlí na přítele? Nevím jak si to mám vysvětlit. Kdysi mezi námi nedělal rozdíly a hrál si s oběma. Děkuji za názory
anonymní (neregistrovaný) 13.05.2011, 20:26:59 xxx.xxx.89.243
Když si tak pročítám tento příspěvek, jako bych ho psala já. Měli jsme mníška, dokrmovala jsem ho od 3 neděl. Mě miloval, ale vůči ostatním členům rodiny, manžel, děti, byl vlmi agresivní a kousal je do krve. Mě občas taky kusnul, nejhorší bylo, když mi skoro ukousńul mateřské znaménko na zádech, to jsem viděla všechny svaté, ale jinak se ke mě choval moc hezky.Bohužel v roce zemřel. Možná by to chtělo do malička se stířdat v péči, aby si stejně zvykl na všechny v rodině. Třeba někdo poradí více.
Zdenka (neregistrovaný) 13.05.2011, 22:49:55 xxx.xxx.57.166
Ahojky..Máme pyruru a taky štípe..Ale je to zajímavé - že někdy nic..jindy jakoby z legrace..jindy zase opravdu naštvaně rapluje a štípe a syčí.. já nevím - někdy je takové chování nevyzpytatelné..Už jsme ostražití, nenecháváme to náhodě-a na rameno už ho pustíme málokdy-většinou když chce společnost, tak volíme dostatečnou vzdálenost od uší a hlavně očí...Ale je to hrozně zajímavé, že někdy se chce přímo TULIT..a potom udělá zase nečekaný výpad...Asi jaro - nevím.. Má někdo zkušenost, kdy takové období u ochočených papoušků může skončit? Vím,že je to individuální-ale je nějaká vidina, že přestanou štípat ? :-)
Orina (neregistrovaný) 13.05.2011, 23:06:28 xxx.xxx.115.220
Na kousání papoušků bych vám odpověděla nejpodstatnější věc. Všichni vidí v papouškovi, hlavně v těch menších, kamaráda pro zábavu, hezkého opřence do voliéry , hlavně PET mazlíčci v bytě. Jenže lidi si neuvědomují, že je to divoké zvíře, byť ručně dokrmené. Že je to něco jako ochočená šelma z pralesa. Lidi chovají v dnešní době lvy, tygry a podobná zvířata. Musejí být ostražití co kdyby někdy..... U papouška se na tohle zapomíná. Je to malé stvoření, ale se všemi předpoklady divokého zvířete a na to by se nemělo zapomínat. Pokud u někoho vidíte jak si hraje s papouškem a vychází mu to, tak to je buď proto, že je to obzvláště milý tvor a nebo musí chovatel vědět kam až může ve hře a zábavě zajít, aby se papoušek nezačal vztekat. Vám třeba přijde milé pohladit ho po hlavičce, ale papouškovi se to líbit nemusí a sekne zobákem. Taky hodně velkou roli hraje náklonost k rodiným příslušníkům. Mění se povaha v době dospívání. Prostě časem to už nemusí být takový milý mazlíček jako když jsme si ho kupovali. A s tím by měl každý nadšenec, který touží po papouškovi počítat.
Obrázek
Brázdilová Zdenka (neregistrovaný) 13.05.2011, 23:15:49 xxx.xxx.57.166
Dobrý večer Orino. Je to přesně tak,jak píšete.. Je jasné,že i papoušci mají své nálady a rozmary..Ale já si spíš vždycky říkám: " copak se ti nezdá ? ..co se ti nelíbí..copak chceš-proč na mě syčíš,proč sekáš po mně zobákem...? " Beru to spíš jako úvahu..Tahle nevyzpytatelnost je totiž opravdu někdy k zamyšlení.. Ne, že by člověk chtěl být nad vším živým doslova "pánem"..Ale řekněte-nebylo by fajn LÍP POROZUMĚT ? :-)
Orina (neregistrovaný) 13.05.2011, 23:58:51 xxx.xxx.115.220
To je pravda. Jenže papoušci by na to řekli, proč vy lidi nás zavíráte do klecí, proč nás stěhujete z pralesa z našeho domova. Já vím, že my tady ve vnitrozemí s tím moc neuděláme, hlavně ne teď když už je dost papoušků odchovaných v několikáté generaci v domácnostech. Ale stejně mají pořád vlastnosti a zvyky jako kdyby přijeli z divočiny včera. A tím je někdy i to nepochopitelné kousání. To jim musíme odpustit a jemně to usměrňovat, pokud je chceme doma mít.
Obrázek
daninka
daninka (38 příspěvků) 14.05.2011, 11:10:32 xxx.xxx.19.81
Dobrý den. Mám ručně dokrmenou už starší samičku mníška, je přítulná, nechá se mazlit, převracet na záda. Tohle chování se štípáním jak popisujete, jsem si neuměla vysvetlit.Nejprve změny nálad, štípání a pozor na ty znaménka, já raději nosím triko ke krku,aby mi ho neuštípla, protože je to nebezpečné. U mojí samice jsme zjistili, že se chce pářit a když jí chci vzít na prst, nebo jakoby odehnat, je agresivnější. Dokonce v bytové voliéře štípe klacíčky z větví a zastrkuje je mezi šprdliny u klece. Teď se snažím jí najít mníška samce krotkého, nebo alespoň polokrotkého protože jí mám v bytě, tak uvidíme.
anonymní (neregistrovaný) 14.05.2011, 17:30:05 xxx.xxx.31.2
Děkuji za názory... Snažila jsem se být trpělivá, zrovna dnes jsem Pepina pouštěla ven, vyletí a hned si na mne sedá-na hlavu, tak si ho vemu na prst a laskave na něho mluvím, neuběhnou ani tři sekundy a hned běží s otevřeným zobákem na krk a hryzne mě do ucha, syčí u toho, klove a klove, klove do ruky až se to nedá vydžet, ještě, že přišel přítel. Už opravdu ztrácíme nějakou naději, že s tím přestane...Žijeme společně v bytě, takže nevíme, jak tuto situaci řešit, nemohu být přece pořád někde zavřená... Informace o tom, že jsou to pořád jen divoká zvířata nám tedy moc nepomohli. Ale i tak děkuji...
anonymní (neregistrovaný) 14.05.2011, 17:50:14 xxx.xxx.88.175
Co ho, když kousne, pokárat a zavřít do klece? Třeba to je pouze dočasná záležitost, něco jako vzdor u malých dětí: Já bych to nevzdávala, chce to asi trpelivost.
Orina (neregistrovaný) 14.05.2011, 21:55:28 xxx.xxx.126.244
Ono se v tu chvíli ani nic jiného dělat nedá. Držet na ruce kousajícího papouška nelze.Ten vzdor se často přemění v útok a pokud útočí papoušek velikosto žaka nebo amazoňana, není to legrace. On ani útok pyrury není příjemný. Pravdou je, že pokud je papoušek ručně dokrmený, tak je útok o to horší, že se papoušek lidí nebojí a proto útočí a napadá se vší razancí.
bartrand (neregistrovaný) 15.05.2011, 20:37:37 xxx.xxx.203.180
Lidi zamyslete se nad tím... Podívejte se na jeho věk.. Pták je akorát v pubertě.. Neztrácejte trpělivost.. Já mám už 14 let ochočeného senegalce a když byl v pubertě taky kousal do všeho a všech.. Časem to přejde, chce to trpělivost.. Může to trvat půl roku, může to travt rok.. Ale přejde to..
Orina (neregistrovaný) 15.05.2011, 20:52:09 xxx.xxx.76.220
Každý papoušek je jiný, jako lidi. Já jsem kousání u senegalců nikdy nezažila. Zato u pyrur si užiju za všechny papoušky. Přitom pyrurák začal kousat ne v pubertě, ale až při odchovu prvních mláďat. Co je to puberta u senegalců- neznám, a že jsem jich už odchovala od mláďat pěknou řádku. Naopak mi připadá, že papoušek si dodává odvahy s věkem a ochočený papoušek s poznáním svého okolí. Prostě útočí pro, že chce vládnout své skupině jako nejschopnější jedinec, který se snaží o vůdčí postavení.
Renáta (neregistrovaný) 02.08.2011, 09:27:44 xxx.xxx.208.17
Dobrý den, máme doma papouška královského(samce)..Před pár dny jsme si pořídili i samičku a sameček se začal chovat k nám agresivně..Do té doby byl přítel celé rodiny..Je toto chováni teď normální?
Jana Kocandová (neregistrovaný) 02.08.2011, 14:15:20 xxx.xxx.242.6
Dobrý den, četla jsem vaše příběhy a měla jsem podobný problém s mojí andulkou...Byla velice chytrá a inteligentní proti ostatním andulkám. Naučila se hravě mluvit až před 10 slov, ale když na něj přišlo období páření, tak mě utočil na ruce už z klece s otevřeným zobákem, roztaženýma ocasníma perama a šla na něm vidět ta agresivita. Bohužel mi po dvou rocích uhynul. Ještě bych chtěla dodat něco na diskusi od Oriny, že papoušci, které chováme od malička v zajetí nemohou vědět, že jejich předkové jsou z volné přírody a jsou svobodní, já si myslím, že od toho se agresivita neodvíjí a když mají papoušci správně velkou klec, tak to je jejich domov, NE PRALES.
anonymní (neregistrovaný) 02.08.2011, 20:21:57 xxx.xxx.85.66
242.6, je úplně jedno zda měl papoušek předky z přírody nebo již byly odchování v zajetí, jednou to je živý tvor a své pudové chování mají v genech a né v tom zda je v pralese nebo v paneláku v kleci. samozřejmě každéhojedince to ovlivnuje jinak, některého víc jiného míň, ale je s tím třeba částečně počítat.
Orina (neregistrovaný) 03.08.2011, 03:32:13 xxx.xxx.116.69
pro Janu. To je to samé jako kdybyste chtěla říct, že psi nebo kočky nemohou vědět, že jejich předové byli šelmy a lovili. Jeto čistě vrozené chování. Zkuste vašeho papouška co ho máte chovaného v zajetí pustit na svobodu. Určitě se hned adaptuje na přírodu a nebude s tím mít problém. Pudové chování neovlivníte ani* správně velkou klecí*.
Honza-Jen (neregistrovaný) 03.08.2011, 08:38:03 xxx.xxx.98.188
Pokaždá když vás kousne řekněte výrazně NE! a okamžitě ho dejte do klece.
Orina (neregistrovaný) 03.08.2011, 08:47:12 xxx.xxx.116.69
Pro chovatele, kteří mají problém s kousavými papoušky mám na mém webu informaci jak předcházet kousání papoušků. www.Tropicaleden.cz menu*chovatelské informace*
Jana Kocandová (neregistrovaný) 04.08.2011, 09:16:26 xxx.xxx.242.6
Vím, že to mají v genech, ale o tom nehovořím, já reaguji pouze na to, že kvůli tomu, že žili ve volné přírodě, než je lidé odchytily, nejsou kousavý a že klec není jejich vězení. Domácí papoušci by měly pravidelně létat.
Orina (neregistrovaný) 04.08.2011, 11:00:22 xxx.xxx.120.90
Papoušek kouše opravdu z mnoha příčin, to jsem se snažila napsat jako informaci na mém webu. Je potom na chovateli aby správně odhadl příčinu kousání. A protože je na toto téma stále dost dotazů je vidět, že odhadnout příčinu kousání, hlavně pro začátečníka, který drží nějakého papouška, není jednoduché. Určit příčinu kousání i podle popisu je složité. Někdo napíše papoušek kouše když ho chci vzít z klece. Poradíte mu aby ho bral ven na klacíku. Jenže papoušek kouše třeba proto, že chce napřed pošimrat na hlavičce, že se v té kleci chce bavit, po delším šimrání na hlavičce na ruku nastoupí. Nebo chce být papoušek ještě chvíli doma-v kleci, rozkoukat se, pak teprve jde ven. Nemá rád když mu někdo sahá do klece a snese nástup na ruku venku v pokoji. Takových proč je tolik, že by na to nestačila stránka. Nestačí milovat papoušky,chce to poznat tajemství jejich duše. Pak není problém poznat jestli se se mnou chce papoušek v dané chvíli bavit nebo chce mít klid.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.