Aktuálně: 5 207 inzerátů171 650 diskuzních příspěvků17 703 uživatelů

papoušek nádherný - ochočení

Markéta (neregistrovaný) 21.06.2011, 17:47:50 xxx.xxx.186.104
Dobrý den, mám samečka papouška nádherného r. 2010 narození (nevím přesně, kolik mu je, ale úplně vybarvený ještě není). Není ručně dokrmený, ale přesto se ho snažím ochočit a věnuji se mu, jak jen to jde. Naučila jsem ho jíst z ruky pamlsky - nejdřív přes klec, pak i když je puštěný a strkám mu taky ruku do klece. Na to si už zvykl. Když je venku, tak ho dokonce nalákám na klacek, aby si vlezl. Problém je v tom, že se pořád ještě zdráhá ruky - nevleze si na ni a nenechá se pohladit. V tom je dost ještě plachý. Prosím poraďte, jak mám dál postupovat...
Cairo.White
Cairo.White (80 příspěvků) 21.06.2011, 20:44:05 xxx.xxx.253.43
Dobrý večer, já bych řekla, že byste měla pokračovat tak pěkně jak jste začla. V klidu, pomalu, nechat ho, ať se otrká a zvykne si. Přítel má přesně jak vy nedokrmence - samečka, je mu 11 let a je to takový rodinný "big bosík" :D. Nechá se přenést, když chce, z ruky ochutná cokoliv, ale umí i pohrozit, když se mu něco nelíbí. Uvidíte, že se časem otrká i váš kamarád, u nedokrmenců to většinou trvá déle (ovšem záleží na jedinci), ale když ve vás bude mít důvěru, stane se skvělým společníkem :).
Markéta (neregistrovaný) 22.06.2011, 22:41:19 xxx.xxx.186.104
Děkuji za odpověď, budu tedy doufat, že se mi ochočení podaří. Jak dlouho toho vašeho "big bosíka" přítel ochočoval? Abych věděla, jak dlouho zhruba potrvá, než se otrká. A ještě by mě zajímalo, co děláte, aby tolik nekřičel? Někdy mi přijde, že z toho řevu ohluchnu. Vím, že se občas nudí, a proto řve, ale nemůžu se mu věnovat nonstop od rána do večera.. je strašně hyperaktivní a pořád musí něco dělat - buď řve, nebo si hraje s hračkou, většinu dne žere a nebo mi přijde, že je jako v tranzu - vypadá to jako když tancuje a pohupuje se při tom. Nevíte, co to znamená?
salamounek
salamounek (161 příspěvků) 23.06.2011, 22:55:22 xxx.xxx.81.125
Zdravím Markéto, u ochočování hodně záleží na povaze. Měla jsem korelu, nedokrmovanou, u té to trvalo skoro tři roky, než to byl opravdu mazel. Teď mám jednoho alexandra malého nedokrmeného a po půl roce udělal velký pokrok. Na ruku zatím také nejde, ale například u počítače kolem ní klidně chodí a nevadí mu když s ní hýbu s myší. Pravda je, že ho mám s druhým, který je ochočený, takže lecos okouká od něj a míň se bojí. Také můžete zkusit stahnout dlouhý rukáv až přes hřbet ruky, někdy to pomůže. Co se týká křiku, chce to začít usměrňovat hned jak se začne hlasově projevovat, což je asi ve 3/4 roku. Zkuste se mrknout ke mně na stránky, tam je popsán můj postup, který se mi osvědčil. Ale chce dost času a hlavně trpělivosti. Pokud popobíhá po větvi sem tam a u toho se kývá, znamená to, že je nervózní a buď chce ven nebo se prostě nudí a chce něco dělat. Zkuste mu dát také větvičky na okusování a moji papoušci mají třeba moc rádi korkové špunty. Okusují je a na delší dobu se tím zabaví. Hračky je po čase omrzí, je třeba je obměňovat.
dasa009
dasa009 (385 příspěvků) 24.06.2011, 14:11:26 xxx.xxx.193.236
Pokud vám papoušek "tancuje", je v toku, přešlapuje na místě, kývá hlavou i tělem ... náš Ferda to taky dělá. Má ale naštěstí samici :-)
Cairo.White
Cairo.White (80 příspěvků) 24.06.2011, 20:34:37 xxx.xxx.250.26
Souhlasím s příspěvky nade mnou, pobíhání může být jak z nervozity nebo taky že by rád samičku. Přítelův papoušek se taky jmenuje Ferdík :D a často poskakuje a divočí v kleci, když přijdou domů jeho rodiče-páníčci a on je chce uvítat. Takže křičí buď na uvítanou nebo když chce jít ven z klece, proto ho nikdo neutišuje, ale jednoduše vypustí ven, klidně na chviličku, přesto ho to pěkně uklidní. Jinak si pěkně švitoří a "povídá", když si jde zdřímnout nebo má siestičku. Co se týče ochočení, tak jsem se ptala a dozvěděla jsem se, že to šlo poměrně rychle, Ferdíčka si vzali už jako 2-3 měsíčního prcka, takže si na svou novou rodinu brzy zvykl, jako na denní režim. Dodnes se nenechá pohladit, maximálně když je ospalý, ale hlavní je, že se nechá přenést na ruce a zavřít do klícky. Není to úplně typický mazlíček jako mám třeba moji jednu aymarku, která se mnou když byla malá a bez svého nejlepšího nynějšího kamaráda (nedokrmence) i usínala skovaná pod spacákem :D, ale zato nedokrmenci mají určitě něco do sebe a to hlavně větší úctu k člověku, jak to tak pozoruji doma. Takže i kdyby se ten váš papoušek úplně neochočil, je hlavní aby byl samostatný a když bude sám, si vystačil s tím co má :) Ještě k hraní s hračkami. Náš Ferdíček miluje a nenávidí kapesníčky. Jakmile se někdo jenom mihne kolem klece s kapesníkem, hned zpozorní. Když mu dáme kapesníček do klece, tak se ho nesmí nikdo dotknout, střeží si ho jako zlato, ale když je venku z klece a kapesník leží třeba na stole, přilétne k němu, chvilku si ho hlídá a pak ho shodí a tak to dělá pořád dokola, takže vlastně člověk ani neví, jestli ty kapesníky má rád nebo ne :D. Holt každý máme něco i papoušci :)
Mira (neregistrovaný) 12.07.2011, 19:07:47 xxx.xxx.125.165
Dobrý den . Tak nevím , jestli jste se nepřeklepla v roce , ale jestli je opravdu rok 2010 tak to bude s tím ochočením horší . Podle mně to chce , vzít papouška co nejdříve tzn. 2011. Já jsem si ted bral Papouška horského . Nedokrmenec a týden po vylétnutí z hnízda - ted ho mám doma 3. týden . Moc mi to nedoporučovali , že nebyl ještě úplně soběstačný , ale jsem to s ním zvládnul. Ted chodí na ruku, lítá na hlavu, sedí na rameni a dokonce začíná létat na přivolání . Chce to jen vysledovat co má nejraději , vynechat to s jídelníčku a používat při výcviku . Jinak jsem postupoval tak , že když jsem ho dovezl domů, nechal jsem ho v přepravní kleci. Vždy jsem si k němu sedal , lehal , pak jsem mu do klece dával ruku ( nic jsem nedělal ,jen jsem ji tam měl cca 1 hod. a pak se pomalu přibližoval až jsem se ho mohl dotknout a nakonec vzít na ruku atd. ) . To trvalo 3 dny . Pak jsem ho dal do velké klece. Pak se mnou asi někteří nebudou souhlasit , ale dostal jeden den půst, pak jen trochu jídla a dokrmoval si ho tou nejoblíbenější pochutinou pěkně z ruky . Ted už samozřejmně dostává jídlo normálně a na ruku chodí v pohodě , létá za náma na přivolání , hladit se ,ale nechá jen po břichu a po zobáčku . Hlavička, křídla a záda si nechá pohladit jen v polospánku . Snad si ale časem zvykne . Vždyt je u nás teprve 3 týdny . Tak at se Vám daří . Nashledanou
Markéta (neregistrovaný) 14.07.2011, 15:28:07 xxx.xxx.186.104
Díky za odpovědi a rady. Eva: máte opravdu hezké stránky, četla jsem příspěvek se zabráněním křiku a zkouším to aplikovat v praxi. Řekla bych však celkově, že se teď hodně zklidnil a už nemá ty svý výlevy křiku a zoufalství. Někde jsem četla, že mají papoušci období puberty, ve které se chovají nadměrně. Možná to je i případ toho mého. Dáša, Kateřina:To mě napadlo taky, asi to tak bude :) jenže kdybych mu pořídila ještě samičku, to už bysme se z toho řevu oběsili my i sousedi :) Stačí jeden křikloun :) S Kateřinou souhlasím, ten náš (jmenuje se Joey) taky umí zpívat hezky, když chce. A po večeru a ráno si také pobrukuje takové ukolébavky. Hračky jsem na doporučení obměnila a je vidět, že ho to zajímá a nenudí se tolik jako dřív, čímž ani tolik neřve. Míra: ano, překlep to není, opravdu je to ročník 2010, takže mám co dělat, abych ho ještě stihla ochočit. Dostala jsem ho v prosinci 2010 a vůbec nebyl zvyklý na lidi, což jsme už několikrát oplakali, neboť chovatel nás ujistil, že papoušek ochočit jde, ale je to běh na delší trať. Nicméně nešlo se k němu přiblížit ani na 2 metry ke kleci, natož abych ho krmila z ruky. V současné době už se nebojí, když k němu přijdu, bere si pamlsky z ruky přes klec, v kleci i mimo ní. Nejradši má slunečnici a piškot. Snažím se mu dávat i ovoce a zeleninu. Jeden den měl "dietu" a tak jsem toho využila pro ochočování - je pravda, že když má hlad, tak si přijde pro papání a začal zobat i z ruky. Zkouším taky malou fintu - když mám piškot, tak se snažím mu ho dát za podmínky, že si vleze na klacek, který mu držím druhou rukou. Zatím to tak funguje a současně chci, aby si místo klacku vlezl na ruku, kde mám nasypanou jeho oblíbenou slunečnici. Zatím se ostýchá, ale časem si myslím, když vytrvám, že se obrní. Každopádně je to běh na dlouhou trať a příště bych volila ručně dokrmenýho, jak všichni doporučují. Nicméně to jsme v té době netušili. Míro, u Vás je vidět, že se papoušek nebojí člověka a ochočování půjde jako po másle. Jen tak dál. Přiložte foto, pokud se chcete podělit se svejma nádherňákama. Já přikládám mýho Joeyíka :)
Obrázek
Markéta (neregistrovaný) 15.07.2011, 12:52:24 xxx.xxx.186.104
Ten je hezky vybarvenej :) po jaký době se takhle vybarví?
Maky_Joey
Maky_Joey (7 příspěvků) 29.07.2011, 09:28:05 xxx.xxx.186.104
Ahoj, tak jsem zkusila nedat mu jeden den nažrat a krmim ho jen z ruky (z dlaně), kterou mu dávám na dno klece. Takhle mu nic jinýho nezbývá a bere si. Jenže problém je v tom, že jak mam natažený prsty, tak mě do nich klove, a to celkem brutálně. Občas klovne jen tak málo a jde žrát, ale většinou na tu ruku útočí. Nevíte někdo proč a co proti tomu můžu dělat? Na druhou stranu si už na ty prsty i stoupnul nožičkou, ale podle mě o tom asi nevěděl, jinak to neni možný...
Evča
Evča (2 příspěvků) 13.08.2011, 13:34:26 xxx.xxx.252.47
Dobrý den.Pořídili jsme si papouška nádhernýho A chtěla jsem se zeptat jak velkou klec potřebuje????Zdá se mi,že ta naše je pro něj malá.
Jájina (neregistrovaný) 13.08.2011, 13:46:16 xxx.xxx.48.123
Dobrý den,také jsem uvažovala o koupi tohoto papouška,ale všude píší,že není vhodný do klece,ale potřebuje mít prostor k proletu a to voliéru 3x4m. Koukněte tady na stránkách na jeho popis http://papousci.chovzvirat.com/druhy/papousek-nadherny.html Snad mu to vynahradíte častým pouštěním z klece s možností proletu po místnosti.
cone (neregistrovaný) 13.08.2011, 14:33:16 xxx.xxx.67.3
4 Jájina - voliéru 3x4m má málo chovatelů i na velké druhy arů. Odpovídající voliéra pro pár by měla být od těch tří metrů výše při šířce 1m.
anonymní (neregistrovaný) 13.08.2011, 17:00:58 xxx.xxx.249.198
Dobrý den, určitě budou připomínky ale voliéra o rozměrech 3mx1m a 2m výška naprosto stačí a vyhovuje pro australany. Tím nemyslím samozřejmě kakaďáky. Ve větších voliérách jsou papoušcí více plaší a hlavně při polekání chytnou rychlost a můžou se i zabít, hlavně mláďata.
anonymní (neregistrovaný) 13.08.2011, 17:33:58 xxx.xxx.252.47
Děkuju za rady.Budem muset koupit nějakou volierku.:)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.