Aktuálně: 5 167 inzerátů172 040 diskuzních příspěvků17 712 uživatelů

Citrusy ?

Amalfion
Amalfion (4 příspěvků) 04.01.2008, 18:44:05 xxx.xxx.255.210
Dobrý den, poradí mi někdo, kdo má také australského papouška ? Mám ho několik měsíců a snažím se mu postupně zpestřovat stravu (dostává směs zrnin pro střední papoušky) ovocem a zeleninou. Zkusil jsem už salát, strouhanou mrkev, občas dostane burák.. Když jsem mu však zkusil dát mandarinku, doslova se rozzuřil a jak je jinak velmi krotký, začal útočit na ruku.. Asi o dva dny později jsem loupal pomeranč a když jsem k němu potom přiblížil ruku (aniž bych v ní pomeranč držel), opět začal nejdříve hrozit otevřeným zobákem a pak i zaútočil... Udělal jsem něco špatně ? Mají australští papoušci k citrusům nějaký odpor ? Díky...
Obrázek
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 04.01.2008, 21:39:56 xxx.xxx.223.114
Veterináři obecně citrusy nedoporučují a to ze dvou důvodů. Je dokázáno, že vitamín C reaguje ve voleti s ptyalinem a jinými enzymy podporující trávení, vytváří velice agresivní sloučeninu a naleptává tak vnitřní sliznici. Druhým důvodem bývá nedostatečné trávení zbytků dužniny, která zůstává ve voleti a může docházet k zánětům. Jinak ovšem záleží na vašem posouzení.
Přeji pěkný den. Luboš
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 05.01.2008, 00:16:25 xxx.xxx.223.114
V tom to nejspíš nebude, protože papoušci, alespon v mém chovu a chovech mých nkt. kolegů, mají citrusy rádi. Samozřejmě je to ale individuální.
sunflowersman (neregistrovaný) 05.01.2008, 10:51:43 xxx.xxx.175.196
Z chemického hlediska je hloupost aby vitamín C tvořil s enzymy Agresivní sloučeninu. Papoušci jako všichni ostatní tvorové potřebují vitamín C. TAk to zkuste s jablkem. Má také dostatek Céčka.
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 05.01.2008, 14:30:40 xxx.xxx.223.114
Zdravím, svým příspěvkem jsem každopádně nechtěl autora dotazu odrazovat od předkládání vitamínů C ve formě ovoce, já jen zdůrazňuji, že citrusy obs. vitamínu C velké množství. Jen tak pro zajímavost 1 gram citrusu je ekvivaletní s 1mg vitamínu C. Z chemického hlediska je samozřejmě leptání sliznice enzymy, popř. kys. chlorovodíkovou možné, jak byste jinak vysvětlil žaludeční vředy?! Ty jsou sice způsobeny větším množstvím HCl, které je zapříčiněno nadměrnou psychickou a fyzickou zátěží celého metabolsimu, především pak zažívacího traktu. Ovšem vitamín C je ve větším množství velice reaktivní a dokáže pomocí koordinačně kovalentních vazeb předat molekulám HCl dostatečnou energii na rozleptání vnějšího epitelu.

Věřte mi, že tohle nejsou žádné plané žvásty, vše jsem konzultoval jak s jinými chovateli, tak s veterináři a osobně jsem i nahlížel do vysokošlosklých skript.
sunflowersman (neregistrovaný) 05.01.2008, 16:34:59 xxx.xxx.175.196
Já vím že jste to myslel jinak, já jsem jen reagoval aby si někdo nemyslel že se má bát všeho co obsahuje vitamín C. No žaludeční vředy nejsou zapříčiněny vysokým obsahem vitamínů, Je to zapříčiněno Vámi zminovanou HCl a neschopností žaludeční sliznice odolávat kyselému prostředí, kdy ztrácí svoje zásadité prostředí, Sliznice pak není schopna chránit Epitel a vřed je tu. Enzymy jsou látky které štěpí, jsou obsaženy v trávicím traktu, tudíž nemohou poškodit trakt, to je zas jiná věc. Tu kyselost citrusů však způsobuje mnoho dalších látek, které mají nepříznivý vliv, na trávení ale samotný vit.C nemůže škodit. Dále co se týče dalšího zpracování, tak je rozpustný ve vodě, tudíž tělo si ho reguluje na množství kolik pořebuje, více méně ho je však nedostatek, jelikož ho tělo neustále vylučuje.tazatel ovšem mluvil o pomerančích, což je uplně jiná věc než citrus. Mě by ani citrus nenapadlo dávat papouškům.Pomeranče a mandarinky podávám bez sebemenších problémů. Papoušek se podle mě bojí pomeranče z jiného hlediska, než že by věděl že mu ublíží.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 05.01.2008, 17:21:00 xxx.xxx.123.54
Určitě se toho nebojte. Každý vitamín ve velkém množství není vhodný. Já podávám mandarinky, červené grepy, pomeranče, občas dostanou i citron a jedí je všichni i Novozélandští kakarici. Nikdy jsem s tím neměl problémy ba naopak.
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 05.01.2008, 18:11:34 xxx.xxx.223.114
To že jsou vředy způsobeny nadměrným množstvím vitamínů jsem neřekl, to jste mě asi špatně pochopil, jinak máte samozřejmě pravdu, že samotný vitamín C reakitvní není, škodlivá je látka, která se na něj váže, mluvil jsem spíše o kys. askorbové jako komplexu více látek, protože jsem to nechtěl zbytečně komplikovat a proto se omlouvám za nepřesné vyjádření. Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že vitamín C je hydrofilní a tělo dokáže jeho množství regulovat, ale tomu nastává až v druhé části zažívacího traktu. Pokud vím, tak ve voleti se výchozí látky přes sliznici nevstřebávají.

Jinak jen tak pro zajímavost CITRUSY= citron, pomeranč, mandarinka grapefruit.

V citronu je stejné množství vitamínu C jako v pomeranči.
(zdroj: státní zemědělská a potravinářská inspekce)
Amalfion
Amalfion (4 příspěvků) 05.01.2008, 21:07:43 xxx.xxx.236.153
Koukám jsem rozproudil zajímavou diskusi... Citrusy jsem samozřejmě myslel pomeranče nebo mandarinky, něco sladšího, přišlo mi, že by mu to mohlo chutnat... Citron nebo grep bych mu asi ani nenutil, to mi přijde dost kyselé, ani já to nemusím ve velkém množství :-) No každopádně to budu zkoušet dál... Třeba se jednou nenaštve a zkusí to ochutnat :-)
sunflowersman (neregistrovaný) 06.01.2008, 01:45:03 xxx.xxx.175.196
Pro Luboše: Každopádně je vidět že máte krásné znalosti v oblasti chemie, já jsem nechtěl nějak nabourávat Vámi řečenou teorii, jen jsem se bál, že by někdo mohl pochopit , že nemá dávat papouškům věci které obsahují vitamín C, což by byla jistě škoda. NAdruhou stranu jsem myslel že citrus je citrón, nevěděl jsem že se tu budeme zabývat botanikou, avšak proč ne :) Každopádně z příspěvku je hned jasné, že tazatel myslel Mandarinky a pomeranč, což je v klidu, myslím si že je to krásné obohacení jídelníčku našich opeřených kamarádů. Ale ted zpátky k tématu, proč se papoušek bojí pomeranče:). řekl bych až filozofická otázka :)
anonymní (neregistrovaný) 06.01.2008, 11:17:03 xxx.xxx.14.80
Zdravím ,ale v pomeranči je více vytamínu C než v citronu(někdo si právě myslí, že když je hodně kyselý tak že obsahuje velké množství vitamínu C)Není tomu tak.,

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.